spremembe podnebja

'Moje sporočilo je preprosto: Začnimo delati'
27. 11. 2019 11.04
Evropski parlament je na glasovanju v Strasbourgu prepričljivo podprl novo Evropsko komisijo. Za komisarsko ekipo pod vodstvom Nemke Ursule von der Leyen je glasovalo 461 evropskih poslancev, 157 jih je bilo proti, 89 vzdržanih.

Pahor skupaj s 30 voditelji za bolj ambiciozen boj proti podnebnim spremembam
20. 09. 2019 10.19
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je zagnal globalni poziv k bolj ambicioznemu boju proti podnebnim spremembam, ki se mu je, kot je sporočil, pridružilo že 32 voditeljev držav s štirih celin. Med prvimi je bil slovenski predsednik Borut Pahor.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir
18. 05. 2019 07.00
Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

Perič: Igranje na orglice in poimenovanje dvoran po nekomu ni dovolj
24. 04. 2019 11.28
Na Državno volilno komisijo so kandidatno listo za evropske volitve vložili kandidati SD, Gibanje Zedinjena Slovenija, SMC in Desus, ki se na volitve podaja z Igorjem Šoltesom na čelu liste in geslom - Šoltes, naš človek v Bruslju. Nosilec liste SMC pa je poudaril proevropsko držo stranke.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost
23. 01. 2019 06.00
Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

'Vedno več lastnikov gozdov ne ve, kje je njihov gozd'
07. 12. 2018 06.00
Gozd pokriva skoraj 60 odstotkov Slovenije, lastnik gozda pa je skoraj vsak četrti Slovenec. Med njimi najdemo tako skrbne kot malomarne lastnike. "Vedno več lastnikov gozdov je doma v mestih in vedno več jih ne ve, kje ima svojo lastnino," pravi direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem, ki še opozarja, da se zaradi podnebnih sprememb tudi za slovenski gozd "končuje mirno obdobje".

Bolj vroča poletja v Evropo prinesla zelo nevarnega klopa
07. 12. 2018 11.31
Nevarni klop Hyalomma marginatum, ki je v vročih krajih, se je zaradi podnebnih sprememb in bolj vročih poletij pojavil tudi v osrednji Evropi. Tako so strokovnjaki prvič potrdili njegovo navzočnost v Avstriji, pred meseci pa tudi v Nemčiji.

'Sibirski samorog' se je sprehajal po Evraziji pred 39.000 leti
27. 11. 2018 16.40
Pred 39.000 leti se je po travnikih Evrazije sprehajal 'sibirski samorog', ki bi bil, zaradi svojega dolgega roga, lahko izvor starodavnega mita o samorogih. Nove raziskave sedaj razkrivajo skrivnosti velikana ledene dobe, o katerem je bilo pred tem malo znanega.

'Hkrati bo treba reševati podnebje in odpravljati svetovno revščino'
21. 11. 2018 10.34
Pri podnebnih spremembah je ključno, da človeštvo spremeni energetsko osnovo, torej da preide s fosilnih goriv k učinkoviti varčni rabi in rabi obnovljivih virov energije, pravi ekolog Plut in poudarja, da bomo morali zaključiti z modelom količinske rasti in blagostanje graditi na osnovi nosilnosti okolja, upoštevati bomo morali okoljske omejitve.

Ogrožen nastanek Antarktičnega rezervata, ogrožena prihodnost vseh nas
03. 11. 2018 07.00
Članice Komisije za Antarktiko so zavrnile vzpostavitev največjega zavarovanega območja na Zemlji – Antarktičnega rezervata. Zato ni ogrožena le prihodnost enega najpomembnejših ekosistemov na Zemlji, ampak prihodnost vseh nas. Zdrav antarktični ekosistem bi namreč pripomogel, da se izognemo najhujšim učinkom podnebnih sprememb.

Človeštvo je samo od leta 1970 uničilo 60 odstotkov živali
30. 10. 2018 10.54
Ogromna in naraščajoča poraba hrane s strani svetovnega prebivalstva uničuje mrežo življenja, ki se je ustvarjala milijarde let, in od katere je odvisna človeška družba. Od zgodnje civilizacije je človeštvo namreč uničilo 83 odstotkov vseh sesalcev ter polovico rastlin in tudi če bi se uničenje končalo zdaj, bi moral naravni svet okrevati pet do sedem milijonov let.

Še 12 let imamo, da ustavimo katastrofo
08. 10. 2018 08.28
Zadnje opozorilo. Svet je izgubil kompas. Idioti, ukrepajte takoj. To je le nekaj jasnih in močnih sporočil, ki sledijo objavi posebnega poročila o omejitvi globalnega segrevanja. Svet je trenutno na poti, da se segreje celo za dve do tri stopinje Celzija, in to pomeni tveganje za ekstremne vremenske pojave. A okno priložnosti še ni povsem zaprto.

Za vsako ceno moramo obvarovati Zalivski tok, opozarjajo znanstveniki
13. 04. 2018 18.06
Za vsako ceno se moramo izogniti resni motnji Zalivskega toka, ki pomembno vpliva na svetovno podnebje, poudarjajo znanstveniki, potem ko je odjeknilo, da je ta sistem trenutno najšibkejši v zadnjih 1600 letih.

Lenarčič se znova podaja na pot: 'Ta zgodba lahko prinese le dobro'
29. 03. 2018 15.25
Matevž Lenarčič se odpravlja na okoli 21.000 kilometrov dolgo pot, ki naj bi jo v nekaj več kot mesecu dni preletel v 13 etapah. Polet bo imel velik pomen za znanost. "Najpomembnejši rezultati tega projekta so meritve na področjih, kjer jih doslej še ni bilo," je dejal vodja znanstveno-raziskovalnega dela ekipe Green Light World Flight Griša Močnik.

Analiza 50 let: V Sloveniji so se povprečne temperature dvignile za skoraj dve stopinji Celzija
05. 03. 2018 13.39
V 50 letih so se v Sloveniji povprečne temperature dvignile za 1,8 stopinje Celzija. Poletja so bolj vroča, zime so bolj mile, snežnih padavin je manj. To seveda ne pomeni, da se ne more ponoviti zima, kot je letošnja, ki je sicer precej nenavadna. Na našo nesrečo je vse več tudi ekstremnih dogodkov.

Narobe svet: na severnem polu je topleje kot v večjem delu Evrope
27. 02. 2018 09.31
Medtem ko se večji del Evrope spopada s hudim mrazom, vetrom in snežnimi zameti, je na severnem polu kljub hladni polovici leta, ko so temperature običajno najnižje, nadpovprečno toplo. Na najbolj severno ležeči vremenski postaji na severu Grenlandije so pred dnevi izmerili kar 6,1 stopinje Celzija – plusa, da ne bo pomote.

Nova študija: se bo svet do 2100 izognil najhujšemu scenariju?
18. 01. 2018 07.50
Z novim modelom je ekipa znanstvenikov omejila razpon, za koliko bi se lahko do konca stoletja dvignile globalne temperature. Študija kaže, da se temperature ne bodo dvignile za štiri ali celo pet stopinj, ampak za do 3,4 stopinje Celzija. To je še vedno veliko, zato se boj nikakor ne sme ustaviti.

Dve leti po sprejetju pariškega sporazuma in umiku ZDA prihaja podnebna konferenca v Bonnu: kaj lahko pričakujemo?
05. 11. 2017 10.31
V Bonnu se bo začela podnebna konferenca. Srečanje bo vsebinsko gledano predvidoma predvsem tehnične narave. Države naj bi na njem napravile nove korake v smeri oblikovanja skupnih pravil za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta. V Bonnu so potekali tudi že prvi protesti okoljevarstvenikov.

Ti simpatični lemurji zaradi podnebnih sprememb drvijo v izumrtje
03. 11. 2017 15.41
Veliki bambusovi lemurji na Madagaskarju so odvisni od ene same vrste hrane - bambusa. Najraje imajo listke, v sušnem obdobju pa se zadovoljijo tudi s steblom, ki pa je manj hranilen. Problem je, ker se zaradi podnebnih sprememb sušno obdobje podaljšuje in posledično slabša hrana vpliva na razmnoževalni cikel ...

To nas čaka: pogostejše suše in poplave, neurja z močnimi nalivi in sunki vetra, izrazitejši vročinski valovi
03. 11. 2017 12.28
Za naše kraje je značilna velika spremenljivost vremena, ki nam daje občutek, da nismo deležni posebnih vremenskih sprememb. A temu ni tako. Trend naraščanja absolutne maksimalne temperature in absolutne minimalne temperature, ki je opažen, kaže na segrevanje podnebja. Zaznane pa so tudi nekatere druge vremenske spremembe.

Čas je za počitek pred televizijo!
25. 10. 2017 10.35
Po pestrem in napornem tednu bo zvečer nastopil čas za večerno razvajanje in počitek pred televizijo. Vsi, ki imate radi animirane filme in se ob njih glasno smejite, ne smete zamuditi animiranega filma Hotel Transilvanija, tisti ki ste za zabavne, a vseeno malo resnejše filme si oglejte Na potovanju z mamo, kasneje pa vas bo pozdravila izjemna igralska zasedba v filmu Dan po jutrišnjem.

Zakaj se bo zgodil konec sveta?
27. 09. 2017 11.19
Svet, ki ga poznamo, se lahko konča. Mir lahko zamenja vojna, pojavi se lahko nova bolezen, zaradi sprememb podnebja lahko zmanjka pitne vode ... Zakaj bo konec sveta, so vprašali 50 Nobelovih nagrajencev.

Podnebne spremembe bi lahko zmanjšale pridelek pšenice, riža in koruze
19. 08. 2017 12.32
Podnebne spremembe, ki so eden večjih izzivov sodobnega časa in bodo v prihodnje še bolj izrazite, imajo lahko neugoden učinek na pšenico, riž in koruzo – pridelke, ki so ključnega pomena za preživetje človeka, ugotavljajo znanstveniki. Višje temperature, tudi za stopinjo Celzija, namreč vodijo v manjšo pridelavo hrane.

Kako rešiti planet? Manj otrok, so jasni švedski znanstveniki
12. 07. 2017 12.11
Štirje ukrepi so tisti, s katerimi lahko posameznik prispeva k rešitvi našega planeta. Najbolj učinkovit ukrep je po mnenju znanstvenikov odločitev za manj otrok, poleg tega pa še prehranjevanje s hrano rastlinskega izvora, izogibanje potovanjem z letali in življenje brez avtomobila.

Strokovnjaki: Le še tri leta časa za rešitev sveta pred podnebnimi spremembami
02. 07. 2017 09.16
Svet ima le še tri leta časa, da začne občutno zmanjševati izpuste toplogrednih plinov. V nasprotnem primeru se bo človeštvo moralo soočiti z nevarnimi posledicami globalnega segrevanja, so v ugledni regiji Nature zapisali strokovnjaki.

Je ogrožena oskrba s hrano? Podnebne spremembe vplivajo na ključne trgovske poti
27. 06. 2017 11.46
Trgovske poti so zaradi spreminjanja podnebja in naraščajočih potreb po hrani iz dneva v dan bolj na udaru, a se s tem nihče resneje ne ukvarja, so opozorili pri inštitutu Chatham House. Krtične točke so razni prekopi in ožine ter tudi cestne in železniške povezave.

Bodo 250-letne suše postale naša realnost?
14. 06. 2017 12.58
Suše se priplazijo počasneje in manj opazneje od nekaterih drugih naravnih katastrof, a to še ne pomeni, da so vplivi kaj manjši. Največkrat se sušo povezuje s kmetijstvom, a lahko vpliva še na vrsto drugih dejavnosti. Žal projekcije kažejo, da se nam ne obeta nič dobrega, zato je še kako nujen pravočasen odziv.

Zakaj Nikaragva ni podpisnica pariškega sporazuma?
03. 06. 2017 15.34
V ameriški administraciji je več ljudi s Trumpom na čelu, ki zavračajo ugotovitve znanstvenikov, da so podnebne spremembe realnost, h kateri s svojimi dejavnostmi prispeva človek. Kljub Trumpovi odločitvi o izstopu, bodo ZDA dosegle cilje, zapisane v pariškem podnebnem sporazumu, pa meni Michael Bloomberg.

Putin po odstopu ZDA od sporazuma svetovnim voditeljem: Ne obremenjujte se, bodite srečni
02. 06. 2017 07.03
V EU so se na Trumpovo odločitev odzvali z razočaranjem. Ostro so se nad Trumpa spravili tudi doma in jo označili za celo eno najslabših političnih potez 21. stoletja. Putin pa Trumpa zaradi tega koraka ne obsoja, svetovne voditelje pa je pozval, naj se ne obremenjujejo in sodelujejo s Trumpom.

FOTO: Na tisoče ljudi na shodih v podporo podnebju in okolju in proti Trumpu
30. 04. 2017 18.10
Ameriški predsednik Donald Trump je v prvih 100 dnevih vladanja podpisal kar nekaj ukrepov, ki so v nasprotju z bojem proti klimatskim spremembam. V okoli 300 mestih se je zbralo na tisoče ljudi, ki so se zbrali v podporo okolju.