srbija in črna gora

Rusija ne priporoča referenduma
05. 12. 2001 00.00
Rusija poudarja, da podpira dialog med Srbijo in Črno goro, obenem pa je prepričana, da je referendum o samostojnosti sicer demokratično sredstvo, vendar ga zaradi lastnih izkušenj Črni gori ne priporoča.

Pogajanja med Beogradom in Podgorico
04. 12. 2001 00.00
Črnogorski premier Filip Vujanović je izjavil, da naj bi se uradni pogovori med Črno goro in Srbijo o preoblikovanju Jugoslavije začeli konec decembra, trajali pa bi najkasneje do konca februarja.

EU za obstoj ZRJ
27. 11. 2001 00.00
Visoki predstavnik za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Beogradu izjavil, da EU podpira obstoj srbsko-črnogorske federacije.

Posebni ukrepi na Rihterjevi kmetiji
22. 11. 2001 00.00
Kmetijski minister But je dejal, da na kmetiji, kjer so odkrili prvi primer BSE pri nas, veljajo posebni ukrepi s poostrenim nadzorom. Lastniku so tudi prepovedali nadaljnjo prodajo živali.

Prepovedi uvoza slovenske govedine
16. 11. 2001 00.00
Zaradi suma okuženosti slovenskega goveda z boleznijo norih krav je začasno prepoved uvoza slovenske govedine in govejih izdelkov poleg Hrvaške in ZRJ sprejela tudi Makedonija.

Vse manj podpore skupni državi
03. 11. 2001 00.00
Po izsledkih neke beograjske javnomnenjske agencije vse manj državljanov Srbije podpira skupno državo s Črno goro. Jugoslovanska in srbska vlada ter predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pa so v petek sprejeli stališče, da je za kosovske Srbe bolje, da se udeležijo volitev 17. novembra.

Koštunica predlagal nova pogajanja
20. 09. 2001 00.00
Po propadu za včeraj napovedanih pogovorov o prihodnosti ZRJ je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica predlagal novo srečanje, ki naj bi bilo 28. septembra v Podgorici.

Bo ZRJ razpadla?
19. 09. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Đukanović in premier Vujanović sta zavrnila sodelovanje na za sredo napovedanih pogovorih o prihodnjih odnosih med Srbijo in Črno goro.

Beograd zavrača Ruplovo ponudbo
15. 09. 2001 00.00
Jugoslovanske oblasti zavračajo ponudbo ministra Rupla, ki je med obiskom Podgorice ponudil pomoč Slovenije Črni gori in Srbiji pri njunem prizadevanju, da rešita medsebojne odnose.

Minister Rupel v Črni gori
13. 09. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se mudi na prvem delovnem obisku v Črni gori, kjer je s sogovorniki razpravljal o nadaljevanju krepitve sodelovanja med državama.

Vlada ZRJ o ustavnih spremembah
23. 08. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada je ponovno razpravljala o platformi o ustavnih spremembah ter predlagala, da se dokument dopolni tako, da bo predvidena tudi federacija.

Podpisali koalicijski sporazum
14. 07. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in predstavniki DOS ter "Skupaj za Jugoslavijo" so dosegli dogovor o formiranju nove zvezne vlade in podpisali načrt koalicijskega sporazuma. V začetku naslednjega tedna bo Koštunica imenoval novega mandatarja vlade, ki bo skoraj zagotovo iz Socialistične narodne partije (SNP). SNP bo mandatarja določila na seji glavnega odbora stranke v začetku naslednjega tedna.

195144ukanović in 195144inđić na sestanku
27. 04. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

EU poziva Črno goro k previdnosti
24. 04. 2001 00.00
Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Bush čestital Koštunici
21. 04. 2001 00.00
Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Polovica Črnogorcev za odcepitev
13. 04. 2001 00.00
Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

195144ukanović za razvezo s Srbijo
27. 03. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Turistična predstavitev Slovenije v Beogradu
22. 02. 2001 00.00
Slovenska turistična organizacija (STO) in turistična agencija Globtour sta danes v beograjskem hotelu Jugoslavija priredili prvo turistično delavnico Slovenije. V okviru dvodnevnega srečanja, ki se ga udeležujejo tudi predstavniki 13 znanih slovenskih hotelirjev, bosta gostitelja - Jugoslovansko združenje turističnih agencij in beograjska turistična agencija Lido Tours - med drugim poskrbela tudi za dvostranske pogovore s srbskimi hotelirji in turističnimi agencijami.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah
15. 02. 2001 00.00
Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Vojvodina je za večjo avtonomijo
13. 02. 2001 00.00
Po mnenju predsednika skupščine Vojvodine Nenada Čanka bi morala imeti Vojvodina tudi določene pristojnosti na področju zunanje politike oziroma diplomacije, v sinočnjem pogovoru za Televizijo Črna gora pa je dejal, da je veljavna ustava Republike Srbije za Vojvodino in Kosovo "okupacijska", ker je ukinila avtonomijo obeh pokrajin. Po pisanju Glasa javnosti bo Čanak danes odpotoval na večdnevni obisk v ZDA, kjer naj bi se srečal z "visokimi predstavniki ameriške administracije".

Evropa in ZDA si ne želita neodvisne Črne gore
07. 02. 2001 00.00
Noben evropski ali ameriški politik si ne želi, da bi Črna gora zapustila jugoslovansko federacijo in postala neodvisna država, je danes v Parizu zatrdil francoski zunanji minister Hubert Vedrine. "Kakor mi je znano, evropski in ameriški politiki ne podpirajo morebitne odcepitve Črne gore, menim pa, da ji tudi njene sosede niso naklonjene," je še dejal Vedrine.

ZDA ostajajo na Balkanu
03. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo
03. 01. 2001 00.00
Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Djukanović želi mednarodno priznanje
27. 12. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo Djukanović si želi mednarodnega priznanja neodvisnosti Črne gore. Črna gora in Srbija bi morale biti neodvisni in oblikovati "ohlapno zvezo", je dejal Djukanović za državno televizijo v Podgorici. Nova zveza držav naj bi bila oblikovana podobno kot zveza Rusije in Belorusije.

Ostre kritike Annanovega predloga
22. 12. 2000 00.00
Predlog generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana o preureditvi Zvezne republike Jugoslavije v konfederacijo Srbije, Črne Gore in Kosova so ostro zavrnile vse tri strani. Vojislav Koštunica je ob tem izjavil, da je Jugoslavija federativno urejena država, ki jo sestavljata Srbija in Črna gora, Kosovo pa je le del Srbije. Predsednik jugoslovanske vlade Žižić pa je Annanov predlog označil kot kršitev diplomatske kulture, ter poudaril, da nihče ni pristojen za sprejemanje ustave ZRJ.

195144ukanović pozval k priznanju Črne gore kot države
24. 11. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je danes na vrhu Evropske unije in držav zahodnega Balkana v Zagrebu mednarodno skupnost pozval, naj Črno goro prizna kot državo. Kot je dejal, se črnogorsko vodstvo zavzema za ločeno mednarodno priznanje Črne gore in Srbije, Pogorica pa je pripravljena sprejeti oblikovanje nekakšne povezave teh dveh držav.

195144ukanović ponovil željo po neodvisnosti
21. 11. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na današnjem zasedanju Parlamentarne skupščine zveze NATO v Berlinu znova potrdil, da Črna gora nima druge možnosti, kot da izvede referendum o svoji prihodnosti, če Srbija ne bo privolila v preučitev odnosov med republikama. Črna gora si želi neodvisnost, vendar pa bodo njene meje s Srbijo odprte, je dodal. "Ne bomo uvedli ne viz ne potnih listov, vsi potenciali Črne gore bodo na razpolago srbskemu prebivalstvu," je poudaril.

Srbsko-črnogorski odnosi se umirjajo
02. 11. 2000 00.00
Vodilna osebnost Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je v pogovoru za beograjski tednik Vreme povedal, da je napačna zamisel o Srbiji in Črni gori kot dveh suverenih državah. "Veliko bolj razumno je, da tisto, kar imamo, to pa je Jugoslavija, čimbolj uveljavimo v mednarodni skupnosti in sočasno preuredimo odnose med Srbijo in Črno goro. Če bomo videli, da to ni mogoče, lahko še vedno razdremo to državo," pravi Djindjić. "Črna gora mora dojeti, da se je kot demokratičen otrok rodila tudi Srbija, da bo svet dva, tri mesece zibal tega otroka, potem pa bo pozabil tako nanj kot tudi na Črno goro. Tedaj se bomo ponovno igrali v istem pesku, saj nimamo nikogar, ki bi nam bil tako blizu kot pa smo drug drugemu," je še povedal Djindjić.

Polovica Črnogorcev za neodvisnost
30. 10. 2000 00.00
Najnovejša javnomnenjska raziskava, ki jo je med 15. do 23. oktobrom izvedel Center za demokracijo (CEDEM), je pokazala, da bi se na morebitnem referendumu za neodvisno in samostojno Črno goro opredelilo 48,1 odstotka prebivalcev, pišejo v današnji izdaji podgoriške Vijesti. Proti neodvisni črnogorski državi se je izreklo 38,9 odstotka vprašanih, 7,8 odstotka jih je bilo neopredeljenih, 5,7 odstotka vprašanih pa se ne bi udeležilo referenduma. Analitiki pri CEDEM so na podlagi teh podatkov in ob morebitni 80-odstotni udeležbi na referendumu ugotovili, da bi za neodvisno in samostojno državo glasovalo 55 odstotkov, proti pa 45 odstotkov prebivalcev Črne gore.