srbska policija

Simić se je predal haaškemu sodišču

12. 03. 2001 00.00

Nekdanji župan Bosanskega Šamca Blagoje Simić se je davi prostovoljno predal haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je sporočil njegov odvetnik. Simić je že prispel v Haag in se srečal z glavno tožilko sodišča Carlo Del Ponte. Haaško sodišče je Simića leta 1995 obtožilo vojnih zločinov, storjenih med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Pred odhodom je Simić v izjavi za novinarje dejal, da je prepričan v svojo nedolžnost in da želi s predajo haaškemu sodišču zmanjšati breme, ki ga nosijo njegova družina ter jugoslovanski in srbski narod. Zatrdil je še, da je njegova odločitev povsem prostovoljna in da nihče ni vršil pritiska nanj.

Krčenje varnostnega pasu na meji s Kosovom

27. 02. 2001 00.00

Zunanji ministri zveze NATO so danes v Bruslju napovedali, da bo zavezništvo postopoma krčilo varnostni pas na jugu Srbiji ob administrativni meji s Kosovom, kjer se vrstijo napadi oboroženih skupin kosovskih Albancev na srbsko policijo. Zavezništvo ne bo dopustilo, da bi skrajneži varnostni pas izkoriščali za nasilje, je odločitev sveta zavezništva na ministrski ravni komentiral generalni sekretar zveze NATO George Robertson.

Prvi Miloševićev lakaj pred sodiščem

25. 02. 2001 00.00

Srbska policija je sinoči aretirala Radomirja Markovića, nekdanjega šefa državne varnostne službe in tesnega sodelavca Slobodana Miloševića. Srbski pravosodni minister Vladan Batić je povedal, da je Marković osumljen več naklepnih umorov in ponaredbe uradnih dokumentov. Osumljen je tudi odgovornosti za prometno nesrečo, v kateri so 3. oktobra 1999 umrli štirje predstavniki srbskega gibanja prenove (SPO) - Veselin Bošković, Zvonko Osmajlić, Dragan Vušurević i Vučko Rakočević, vodja stranke Vuk Drašković pa je bil ranjen. Gre za aretacijo najvišjega predstavnika nekdanje srbske oblasti doslej. Kot je povedal Batić, Markoviću grozi najmanj deset let kazni, preiskava pa bo trajala dva dni. Batić je še povedal, da sta v preiskavi še dva delavca srbske policije, katerih identiteto pa ni hotel razkriti. Dvojica naj ne bi bila iz vrst javnosti znanih oseb. Batić je izjavil, da je Okrožno javno tožilstvo v Beogradu prejelo zahtevek za preiskavo proti Markoviću po prijavi iz ministrstva za notranje zadeve. V skladu z obljubami vlade Srbije, se tako prehaja v odločilno borbo proti kriminalu, v kateri ne bo nihče oproščen odgovornosti za svoja dejanja, je še dejal Batić.

Spodletel poskus atentata

16. 02. 2001 00.00

Danes okoli ene ure ponoči je neznancem spodletel poskus atentata na srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića. V napadu ni bil nihče ranjen. Do incidenta je prišlo v središču Beograda v bližini poslopja češkega veleposlaništva. Srbska policija je že prijela vseh pet osumljencev, od tega sta bila dva pripadnika srbske policije.

Ugrabitve v ZRJ del vsakdana

29. 12. 2000 00.00

Pred časom je jugoslovansko javnost razburila ugrabitev osemletnega sina znane pevke Lepe Brene in nekdanjega teniškega igralca Slobodana Živojinovića. Bogata starša sta za sina plačala kar 2.5 milijona mark odkupnine. Še vedno ni znana usoda bivšega predsednik Srbije Ivana Stambolića, ki je pogrešan že od avgusta. Pred tednom dni pa je nekdanji sodnik Miroslav Todorović prvi javno spregovoril o obstoju zasebnih zaporov v Srbiji. Miroslav Todorović se sedaj skriva v strahu za svoje življenje, saj mu zdaj grozi tako mafija kot policija, ki je po njegovem prepričanju vpletena v vrsto zločinov.

Čovićeve trditve pod vprašajem

25. 12. 2000 00.00

Albanski uporniki so po poročanju beograjske agencije Beta, ki se sklicuje na srbsko policijo, postavili zapore na cestah, ki vodijo do vasi Veliki Trnovac na skrajnem jugu Srbije, le nekaj sto metrov od položajev, ki jih nadzorujejo Srbi. Vodja albanskih upornikov na jugu Srbije pa je zanikal trditve podpredsednika srbske vlade Nebojše Čovića, da je srbska policija znova zavzela pomembno strateško točko na gori Sveti Ilija zahodno od Vranja. Agencija Beta je v nedeljo poročala, da je srbska policija na omenjeni gori, visoki 1200 metrov, presenetila albanske upornike, ki so zapustili položaje, da bi se izognili nepotrebnim žrtvam. Po podatkih policije naj med Albanci ne bi bilo žrtev. V varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom pa so v nedeljo izginili štirje Srbi, ki so se vračali na Kosovo. Dva brata in njuna prijatelja naj bi zadnjič videli na kontrolni točki srbske policije pred Preševom, je dejal predstavnik policije v Vranju.

Na Kosovu napadena NATO patrulja

18. 12. 2000 00.00

Ameriško-rusko patruljo je obstreljeval neznani strelec, medtem ko so skušali blokirati prehod čez mejo med Kosovom in delom južne Srbije, je izjavil predstavnik ameriške vojske. To je prvi napad proti NATO mirovnim četam, odkar so se novembra začeli vpadi albanskih upornikov čez mejo. Patrulja je ogenj vrnila, vendar ni jasno ali so napadalci utrpeli kakšno izgubo. Patrulja je skušala z eksplozivnimi sredstvi uničiti del ceste in tako blokirati mejo pri vasi Gornje Karačevo, ki leži približno 50 km jugovzhodno od Prištine. Vlada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice že dalj časa pritiska na NATO na Kosovu naj stre albanske ekstremiste Osvobodilne vojske Preševo, Medvedja in Bujanovac. Zadnji napad se je zgodil dan po tem, ko sta bila ubita dva Srba. Stranka, ki ji pripada Koštunica, je obsodila belgijske mirovne sile, da so neodgovorno streljali na protestnike in izjavila, da je ta incident še en znak neuspeha mednarodnih mirovnih sil.

Svilanović o napetostih na jugu Srbije

17. 12. 2000 00.00

Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je za Radio B92 dejal, da bo zahteval od Varnostnega sveta ZN, naj vpliva na voditelje kosovskih Albancev, da se vsi oboroženi ljudje umaknejo z demilitariziranega območja ob administrativni meji med Srbijo in Kosovom. Svilanović se bo v torek udeležil zasedanja VS ZN, na dnevnem redu katerega bodo razmere na jugu Srbije.

Eksplozija v Kosovski Mitrovici

11. 12. 2000 00.00

S Kosova so sporočili o eksploziji in streljanju z avtomatskim orožjem pred nekim srbskim lokalom v Kosovski Mitrovici. Mrtvih ali ranjenih ni bilo, mirovne sile KFOR pa so v povezavi s tem incidentom že aretirale dva Albanca. Po neuradnih podatkih naj bi pred lokalom eksplodirala ročna granata.

V Savi našli telo sodnika

04. 12. 2000 00.00

Srbska policija je včeraj ob 15. uri iz Save v Beogradu potegnila telo pred mesecem dni izginulega sodnika Okrožnega sodišča v Beogradu Nebojša Simeunovića. Na telesu 63-letnega sodnika ni bilo znakov nasilja. Vzrok smrti in čas smrti bodo znani po obdukciji. Sodnika Simeunovića so zadnjič videli živega 7. novembra. Njegovo izginotje je nekaj dni kasneje beograjski policiji prijavila njegova sestra. Pred dvema mescema so Simeunovića zaradi problemov s srcem pripeljali na hitro pomoč. Zaradi tega naj bi, po trditvah njegovih kolegov, zahteval svojo razrešitev in upokojitev. Sodnik Okrožnega sodišča v Beogradu je bil dvajset let.

Djindjić išče mednarodno podporo

04. 12. 2000 00.00

Predsednik srbske Demokratične stranke in eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran Djindjić je včeraj obiskal Lučane v dolini Preševa na jugu Srbije na administrativni meji s Kosovom, kjer so minuli mesec izbruhnili hudi spopadi med albanskimi uporniki in srbsko policijo. Izjavil je, da jugoslovanska vlada išče podporo mednarodne javnosti "za dokončen obračun z albanskimi uporniki" na tem območju. Policija naj bi tako po besedah Djindjića albanske upornike z območja pregnala takoj po volitvah v Srbiji 23. decembra. Djindjić je še dejal, da bo ZRJ "uporabila vsa dovoljena sredstva v boju proti teroristom." Obenem pa je zagotovil, da policijska akcija ne bo prizadela civilistov. Dodal je še, da bo nova srbska vlada oblikovala krizni štab, ki razmere na območju Preševa, Bujanovca in Medvedje nadziral 24 ur na dan.

195144inđić ne izključuje uporabe sile

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran 195144inđić je za agencijo Beta dejal, da je vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom nastal "pat položaj med srbskimi varnostnimi silami in oboroženimi Albanci". Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je 195144inđić izjavil, da je srbska policija pripravljena "v dveh dneh izkoreniniti teroriste s kriznega območja brez prevelikih žrtev".

Roberston zagotavlja ukrepanje KFOR

29. 11. 2000 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je danes v odgovor na pismi jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice glede nasilja v južni Srbiji zagotovil, da je zavezništvo zaradi nasilja prav tako zaskrbljeno, zato je KFOR s ciljem umirjanja napetosti že sprejel določene ukrepe, morebitne nadaljnje pa še preučuje. Kot je opozoril generalni sekretar, je nasilje nenazadnje tudi neposredna grožnja sami misiji KFOR.

Na jugu Srbije mirno

26. 11. 2000 00.00

Po včerajšnji sklenitvi premirja med srbskimi policisti in albanskimi uporniki so danes razmere na jugu Srbije mirne, je sporočil tiskovni predstavnik mednarodnih mirovnih sil na Kosovu KFOR Mark Whitty. Po njegovih besedah ponoči in danes zjutraj ni bilo slišati nobenih strelov.

Oboroženi spopadi na jugu Srbije

24. 11. 2000 00.00

Jugoslovansko notranje ministrstvo je v četrtek sporočilo, da je na skrajni jug Srbije s Kosova vdrlo približno 400 oboroženih Albancev, ki so prevzeli nadzor nad vasjo Končulj in zaprli cesto, ki vodi iz te vasi v mesto Bujanovac. Omenjena cesta povezuje Kosovo z območjem Bujanovca, Preševa in Medvedje, kjer živi pretežno albansko prebivalstvo. V več napadih, ki jih je izvedla t.i. Osvobodilna vojska Bujanovca, Preševa in Medvedje, je bilo po podatkih KFOR ubitih tudi več srbskih policistov.

Srbska policija postavila ultimat

24. 11. 2000 00.00

Srbska policija je dala mednarodnim mirovnim silam na Kosovu KFOR na voljo 72 ur za ustavitev napadov albanskih upornikov na jugu Srbije. Po koncu ultimata, se bodo na ozemlje vrnile srbske sile. Če po 72 urah ne bo konkretnih rezultatov, bo policija od jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice in zveze NATO zahtevala ponovno preučitev vojaško-tehničnega sporazuma, v katerem je zapisano, da srbska policija v kilometrskem varnostnem območju vzdolž administrativne meje med Srbijo in Kosovom ne sme uporabljati orožja s kalibrom, večjim od 12 milimetrov.

Koštunica priznal zločine

24. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je v pogovoru za televizijsko postajo CBS News, ki ga bodo objavili drevi, prvič priznal, da sta jugoslovanska vojska in srbska policija na Kosovu zagrešili zločine in dodal, da je pripravljen sprejeti krivdo zanje.

Policija vlomila v prostore Odpora

04. 09. 2000 00.00

Srbska policija je danes vdrla v prostore študentskega opozicijskega gibanja Odpor. Ob tem so zasegli več tisoč letakov, posterjev, majic ter celo nekaj računalnikov in trdih diskov. Po besedah predstavnika Odpora Vukašina Petrovića je policija prostore pregledala brez dovoljenja za preiskavo.

"Izginil" Ivan Stambolič

26. 08. 2000 00.00

Štiriindvajset ur po skrivnostnem izginotju Ivana Stamboliča, nekdanjega srbskega predsednika in nekdanjega mentorja zdajšnjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča, še vedno ni sledi za pogrešanim. Srbska policija je medtem zaslišala njegove svojce in očividce. Nekateri opozicijski voditelji in Stamboličevi prijatelji menijo, da je bil ugrabljen. Nekdanji vodja srbskih komunistov Stambolič je politik, kateremu se lahko Miloševič zahvali za svoj politični vzpon. Vrsto let je bil Miloševič varovanec v preteklosti zelo vplivnega Stamboliča. Ko se je Miloševič leta 1987 povzpel na oblast, pa se je od svojega dolgoletnega mentorja in sopotnika dokončno ločil. Stambolič je Miloševičevo politiko v 90. letih večkrat kritiziral. Med drugim je podprl študentske demonstracije proti režimu v letih 1996/97, Demokratična opozicija Srbije pa ga je še nedavno omenjala kot svojega morebitnega predsedniškega kandidata na jesenskih zveznih volitvah. Stamboliča, ki se v petek ni vrnil z jutranjega teka, so po vsej verjetnosti ugrabili, je v sinočnjem pogovoru za črnogorsko televizijo povedal vodja opozicijske Socialdemokratske unije Žarko Korač. Obtožil je režim, da ne posreduje nobenih podatkov o delovanju številnih paravojaških skupin in strankarskih milic. Stamboličevi sosedi so povedali, da so pred njegovo hišo opazili belo dostavno vozilo, v katerem naj bi bile neznane osebe. Po poročanju beograjskega radia B2-92 so očividci povedali, da naj bi ugrabitelji Stamboliča odpeljali z belim golfom. Stambolič se je v vrh Komunistične partije Srbije povzpel v 70-ih letih, predsednik Srbije pa je postal v 80-ih. Takrat je bil mentor Miloševiča, ki je bil bančnik z obetavno politično kariero. Jeseni leta 1987 je Miloševič, takrat že vodja srbskih komunistov, izvedel svojevrsten puč in Stamboliča prisil k odhodu s položaja srbskega predsednika. Stambolič se je nato umaknil iz politike. Po dolgoletnem molku se je sredi 90. let oglasil kot oster kritik Miloševičeve politike in se pridružil neodvisnemu beograjskemu Evropskemu gibanju. Posebni odposlanec ZN za čovekove pravice Jiri Dienstbier je v pismu zunanjemu ministru ZRJ Živadinu Jovanoviču izrazil veliko zanimanje za nenadno izginotje Stamboliča.

Priprt še en Draškovićev atentator

01. 07. 2000 18.12

Včeraj je prišlo do velikega preobrata v preiskavi v zvezi z atentatom na Draškovića. Srbska policija je aretirala in črnogorskim kolegom izročila Vladimirja Jovanovića Japonca iz Beograda, ki je osumljen, da je sodeloval pri napadu na vodjo SPO. Jovanović se je tako v črnogorskem zaporu pridružil bratoma Ivanu in Milanu Lovriću, ki sta prav tako iz Beograda in ki ju je policija v Črni gori aretirala tri dni po atentatu. Drašković in SPO obdolžujeta beograjski režim, da je v ozadju atentata nanj, toda ta trditev postaja zaradi izročitve Jovanovića močno vprašljiva, saj je težko verjeti, da bi Beograd podaril svojim nasprotnikom tako ''težak'' dokaz, ki bi ga bremenil in kakorkoli povezal z napadom na vodjo vplivne opozicijske stranke v Srbiji.

Policija preprečila opozicijsko zborovanje

25. 06. 2000 11.51

Srbska policija je sinoči s silo preprečila opozicijsko zborovanje v industrijskem mestu Leskovac na jugu Srbije. Na osrednjem mestnem trgu so se spopadli pripadniki močno oboroženih posebnih enot policije in nasprotniki režima, je poročal neodvisni beograjski radio Index. Policija je pri tem aretirala več pripadnikov opozicijskega gibanja Odpor in drugih opozicijskih strank. Opozicija je zborovanje sklicala zaradi več aretacij nasprotnikov režima. V Srbiji so namreč v minulih mesecih aretirali več kot tisoč članov opozicije, med njimi tudi mnogo mladoletnih.

V Požarevcu aretirali 11 ljudi

26. 05. 2000 20.01

Srbska policija je danes v Požarevcu aretirala 11 ljudi, ki so nameravali obiskati zaprtega aktivista gibanja Odpor. Med aretiranimi sta republiški poslanec iz vrst Srbskega gibanja za prenovo (SPO) Uroš Pavlov in dopisnica britanske tiskovne agencije Reuters.

Radio Index ponovno oddaja

20. 05. 2000 15.42

Beograjska radijska postaja Indeks ima od včeraj popoldne znova informativni spored, resda nekoliko okrnjen, dnevnik Blic pa je danes izšel na 24 straneh.

Zapiranje srbskih medijev

18. 05. 2000 20.40

Srbska policija nadaljuje z zapiranjem še zadnjih neodvisnih medijev. Na sinočnjih demonstracijah, ko so protestirali proti ukinitvi neodvisne televizije Studio B in drugih medijev, se je v Beogradu zbralo 30 tisoč ljudi.

Nevarni srbski mediji

17. 05. 2000 21.18

Srbskim neodvisnim medijem, ki ne poročajo tako, kot želijo politični oblastniki, se znova slabo piše. Tamkajšnja policija je danes nekaterim spet onemogočila delo. Beograjske oblasti so akcijo naročile zato, ker naj bi televizija Studio B, radio B2 - 92, dnevnik Blic in še nekateri pozivali k strmoglavljanju oblasti Slobodana Miloševića.

Beograd v ''medijski temi''

17. 05. 2000 14.08

Srbska policija je davi ob 2.30 vdrla v prostore televizije Studio B in na podlagi odločitve srbske vlade prevzela nadzor nad to do režima kritično televizijsko postajo. Ustavljen je tudi program radia B2-92, ki uporablja frekvenco tretjega programa Studia B, in program lokalne televizije Mladenovac. Po besedah očividcev je v akciji sodelovalo kar 150 zamaskiranih policistov, ki so se predstavili kot protiteroristična enota srbskega ministrstva za notranje zadeve. Pridružila se jim je še ena večja skupina policistov, ki zdaj nadzoruje zgradbo Beogradjanka, kjer imata svoje prostore tudi Radio Index in dnevnik Blic.

Policija zasedla Studio B in B2-92

17. 05. 2000 10.50

Srbska policija je danes v Beogradu zasedla do režima kritično <A HREF=http://helpb92.xs4all.nl/ target=_blank> televizijo Studio B in radio B2-92 </A> , je poročala tiskovna agencija Beta. Ob tem je aretirala sedem novinarjev. Akcijo, v kateri je sodelovalo približno 75 policistov, je srbska vlada utemeljila s pojasnilom, da je Studio B pozival k strmoglavljenju oblasti.

Srbska opozicija obtožena za umor

15. 05. 2000 21.12

Televizija Srbija je danes objavila sporočilo novosadske policije, v katerem je rečeno, da je bilo ''nedvoumno ugotovljeno, da je bil atentator na Boška Peroševiča Milivoje Gutović aktivist organizacije Odpor''. Novosadska policija je uvedla vse ukrepe, da bi odkrila pobudnike atentata na Peroševića, danes pa je razpisala tiralici za Stankom Lazevićem (1973) in Milošem Kakićem (1972). Oba sta aktivista organizacije Odpor iz Novega Sada, policija pa domneva, da sta pobegnila v BiH, so še sporočili.

Srbska policija izpustila večino novinarjev

10. 05. 2000 20.54

Srbsko študentsko gibanje Odpor je opoziciji predlagalo ustanovitev kriznega štaba, ki bi se z nenasilnimi ukrepi odzival na represijo in provokacije Miloševićevega režima. Srbska policija je medtem izpustila večino novinarjev, ki jih je priprla včeraj, ko so nameravali poročati z zborovanja opozicije v Požarevcu. Še vedno pa je v priporu nekaj članov gibanja Odpor.

Odpovedano zborovanje v Požarevcu

09. 05. 2000 15.06

Srbska demokratična opozicija je nekaj ur preden bi se moralo začeti protirežimsko zborovanje v Požarevcu, to zborovanje danes odpovedala. Namesto tega naj bi prihodnji ponedeljek v Beogradu potekal protest z naslovom Proti terorju-za demokratične volitve, je poročal beograjski radio B2-92.