srcu

Moderni klasiki Cankarjeve založbe
23. 02. 2001 00.00
Predstavniki Cankarjeve založbe so danes v Ljubljani predstavili prve knjige iz nove knjižne zbirke Moderni klasiki, ki je nadaljevanje in nadgrajevanje z novim stoletjem zaključene zbirke 20. stoletje. Prvi moderni klasiki v zbirki so Nemec Bernhard Schlink z romanom Bralec, Španec Camilio Jose Cela z Mazurko za dva mrtveca in Južnoafričan John M. Coetzee z delom V srcu dežele.

Odobreno preizkušanje umetnega srca
04. 02. 2001 00.00
Ameriški urad za prehrano in zdravila je odobril preizkušanja novega umetnega srca na ljudeh. Gre za prvo umetno srce, ki se popolnoma prilega notranjosti prsnega koša.

Jelcina prepeljali v bolnišnico
30. 01. 2001 00.00
Nekdanjega ruskega predsednika Borisa Jelcina so dva dni pred njegovim 70. rojstnim dnevom zaradi virusne infekcije prepeljali v bolnišnico, kjer bo v naslednjih dneh na intenzivnem zdravljenju.

Vzajemna podarila defibrilator
16. 01. 2001 00.00
V okviru akcije Defibrilator rešuje življenja je Vzajemna zdravstvena zavarovalnica Onkološkemu inštitutu v Ljubljani včeraj podaril defibrilator. Gre za enega od desetih defibrilatorjev, ki ga je Vzajemna podarila osmim zdravstvenim domovom po Sloveniji in Domu upokojencev Celje, so danes sporočili iz omenjene zavarovalnice.

Umrl mladiček bengalskega tigra
17. 12. 2000 00.00
Petmesečni mladiček bengalskega tigra je umrl po operacije srčne napake. Osebje zatočišča za divje živali v ameriški zvezni državi Teksas je postalo zaskrbljeno, ker mladiček Karma ni rasel tako hitro kot njegova sestrica Kali. Na njegovem srcu so našli luknjo, ki so jo poskušali med peturno operacijo na teksaški veterinarski fakulteti zamašiti in preprečiti razlivanje krvi v pljuča, vendar jim mladičkovega življenja ni uspelo rešiti. Še vedno preiskujejo vzorce tkiv, da bi določili natančen vzrok smrti, Karmi pa bodo postavili spomenik pred vhodom v zatočišče.

Schwarzenegger za guvernerja
11. 12. 2000 00.00
Mišičasti akcijski filmski zvezdnik Arnold Schwarzenegger bo kandidiral za guvernerja ameriške zvezne države Kalifornija. Kot so zapisali v napovedniku TV Movie, bo Schwarzenegger kot guverner vodil "čisto politiko."

Odgovornost za napad prevzeli skrajneži
06. 12. 2000 00.00
Odgovornost za včerajšnji napad na uslužbenca izraelskega veleposlaništva v Amanu Šloma Razabija je danes prevzela skrajna islamska skupina Gibanje za boj jordanskega islamskega odpora. Ranjenega diplomata so operirali na srcu, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Zaradi incidenta namerava Izrael z veleposlaništva v Amanu odpoklicati "nepotrebno" osebje in njihove družine. Izraelski specialci pa so v noči na sredo na Zahodnem bregu aretirali osem oboroženih Palestincev, ki so obtoženi organiziranja terorističnih napadov proti Izraelu. Na Zahodnem bregu pa je bil danes lažje ranjen nek izraelski civilist. Izraelski tisk medtem poroča, da naj bi bile predčasne parlamentarne volitve najverjetneje 22. maja prihodnje leto. Izraelski poslanci so namreč minuli teden izglasovali zakon o razpustitvi kneseta in predčasnih volitvah. O točnem datumu naj bi se danes dogovorili predstavniki desničarske stranke Likud in laburistov. Desničarski vodja Ariel Šaron pa je danes po sinočnjih pogovorih z Barakom izključil možnost velike koalicije med Likudom in blokom izraelskega premiera Ehuda Baraka En Izrael.

Sontagova prejela nagrado
16. 11. 2000 00.00
Ameriška pisateljica Susan Sontag je za roman V Ameriki (In America) na Manhattnu prejela ameriško nacionalno nagrado za književnost - National Book Award, vredno 10.000 dolarjev.

Predstavitev mesta Ljubljane na Dunaju
02. 11. 2000 00.00
Prihodnji teden bo na Dunaju potekala predstavitev mesta Ljubljane z naslovom Ljubljana pozdravlja Dunaj, v okviru katere bodo potekali pogovori ljubljanske županje Vike Potočnik in njenega dunajskega kolega Michaela Haeupla. Med predstavitvijo, ki bo potekala 8. in 9. novembra, bodo poleg tega odprli tudi razstavi "Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije" in "Mojstrovine Slovenije".

Mojstrovine Slovenije na Dunaju
01. 11. 2000 00.00
Na Dunaju bodo v sredo, 8. novembra, v nakupovalni hiši Steffl odprli mednarodno razstavo Mojstrovine Slovenije - srečanje s sodobnimi rokodelci. Razstava bo odprta do 3. januarja prihodnje leto. Med 8. in 16. novembrom bo v slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju poleg tega odprta razstava ljubljanskega Mestnega muzeja z naslovom Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije. Od 9. do 11. novembra pa bodo Dunajčani v restavraciji Barbaro's lahko okušali dobrote slovenske kuhinje, ki jim jih bo pripravljal mojster Slavko Adamlje iz ljubljanskega Maxima.

Kučan sprejel mlado vizionarko
23. 10. 2000 00.00
Predsednik Milan Kučan je danes sprejel osnovnošolko Jožico Zupančič, ki se je v ZDA udeležila mednarodnega tekmovanja Millenium Dreamers, srečanja otrok vizionarjev novega tisočletja v organizaciji organizacije Unesco in multinacionalke McDonalds. Jožica je na tem tekmovanju kot otrok prihodnosti vsega sveta zastopala Evropo.

Apple predstavil nov računalnik
05. 10. 2000 00.00
V Moderni galeriji so danes, ob prisotnosti produktnega vodje Appla za Evropo, Homayouna Sarkechika, predstavili preizkusne različice Applovega novega

Indijanski kanibalizem v 12. stoletju
11. 09. 2000 00.00
Znanstveniki trdijo, da so na območju današnje ameriške zvezne države Kolorado odkrili neizpodbitne dokaze o kanibalizmu, saj so na nekem najdišču iz 12. stoletja našli razrezane in kuhane kosti sedmih ljudi, je poročala britanska televizija BBC.

Slovesnost SLS+SKD in SDS ob dnevu državnosti
24. 06. 2000 11.59
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in SDS sta včeraj zvečer na Jančah organizirali slovesnost ob dnevu državnosti. S proslavo in kresovanjem so obeležili deseto obletnico prve demokratične slovenske vlade in deveto obletnico samostojne države Slovenije. Slavnostna govornika na prireditvi sta bila predsednik SLS+SKD Franc Zagožen in podpredsednik SDS Milan Zver.

Slovenski dan na svetovni razstavi Expo
18. 06. 2000 14.37
''Letošnji Expo je prvi v vsej dosedanji, zavidanja vredni 150-letni tradiciji svetovnih razstav, ki se je zgodil v svetu, za katerega je mogoče reči, da je postal globalni svet,'' je v pozdravnem nagovoru ob začetku slovenskega nacionalnega dne na svetovni razstavi Expo 2000 danes v Hannovru dejal predsednik republike Milan Kučan in dodal, da ima Slovenija poučne izkušnje o pomenu sožitja človeka, narave in tehnologije, ki so trenutno eden od najbolj razburljivih a tudi usodnih izzivov človeštva in v znamenju katerih poteka letošnja svetovna razstava.

Havel rad posluša rock
08. 05. 2000 09.05
Deset let po legendarnem intervjuju za glasbeno revijo Rolling Stone sta se češki predsednik Vaclav Havel in ameriški rocker Lou Reed ponovno srečala v Pragi. Havel je pred dnevi obiskal Reedov koncert, nato pa s slavnim pevcem še nekaj ur klepetal v eni od praških restavracij. V dokaj opaznem intervjuju z Reedom je Havel leta 1990 dejal, da strašno rad posluša rock glasbo, vendar pa ima za to bolj malo možnosti. ''Večinoma poslušam predsedniške fanfare,'' je takrat pojasnil Havel. 63-letni češki predsednik je v prejšnjih letih večkrat pokazal, da mu je rock glasba posebej pri srcu. Poleg Reeda se je srečal že tudi s Stingom, Bobom Dylanom in Rolling Stonesi.

Otrok v ječi je bil Ludvik XVII.
19. 04. 2000 19.32
Otrok, ki je 8. junija 1795 umrl v zaporu Temple v Parizu, je bil Ludvik XVII., sin Ludvika XVI. in Marije Antoinette.

Menia opozarja na slovenski nacionalizem
01. 04. 2000 09.12
Poslanec italijanske stranke Nacionalno zavezništvo Roberto Menia je včeraj naslovil poziv na ''domoljubna in nacionalna združenja v Trstu in vse prebivalce mesta, ki nosijo v srcu italijansko identiteto, naj odločno in civilizirano odgovorijo na ofenzivo slovenskega nacionalizma''. Menia se je tako odzval na za 15. april napovedano zborovanje slovenske manjšine v Trstu, na katerem naj bi pozvali k hitri odobritvi zaščitnega zakona za Slovence v Italiji v italijanskem parlamentu.

Princ Rainier znova operiran
12. 02. 2000 18.57
Monaškega princa Rainiera so v noči na soboto znova operirali zaradi pnevmotoraksa, nabiranja zraka v poprsnični votlini, so sporočili iz knežje palače v Monacu.

Zdravila tega stoletja
30. 12. 1999 20.26
Na prehodu v 20. stoletje so zdravniki poznali bolj malo zdravil, za katere so z gotovostjo vedeli, kako učinkujejo in pri katerih boleznih. Odkrili so kinin proti malariji, morfij proti bolečinam, digitalis proti oslabljenemu srcu, uporaba narkoze pa je omogočila razvoj kirurgije. Farmacevtska industrija je zatem doživljala nesluten razvoj.

Palčica kot pravljica v avtorski izvedbi
14. 12. 1999 14.22
V Lutkovnem gledališču Ljubljana bodo na malem odru letos pripravili še eno premiero, in sicer prvo predstavo iz cikla avtorskih projektov, ki nosijo skupni naslov Na obisku... V LGL bo kot prva na obisku gledališka igralka Jette Ostan Vejrup, po rodu z Danske; malim gledalcem bo 18. in 19. decembra pripovedovala pravljico Palčica, ki jo je zapisal njen veliki rojak Hans Christian Andersen.

Slovenski knjižni sejem odprt
24. 11. 1999 07.46
Samo v minulem letu so slovenske založbe izdale več kot 4000 novih naslovov in zato velja, da se knjižni sejem nikoli ne ponavlja, ampak vsakič predstavi prenovljen, je poudaril Milan Matos, predsednik Združenja založnikov in knjigotržcev, ob odprtju 15. slovenskega knjižnega sejma v Cankarjevem domu. Pisatelj iz Trsta Alojz Rebula, drugi slavnostni govornik, je med drugim menil, da knjiga zaradi tekmovanja z novimi mediji postaja ''stvar ožje elite, a duhovno zahtevnejših, globlje mislečih in globlje čutečih ljudi, elite, ki bo nosila naprej etično in intelektualno brašno človeštva.''

Filmske sličice fotografa Petra Braatza
21. 10. 1999 13.51
Na Filmskem skladu Republike Slovenije na Miklošičevi 38 bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo nemškega fotografa in cineasta Petra Braatza pod naslovom Ko filmska podoba obmolkne. Razstava je zastavljena dvojno - konceptualno predstavlja fotografije, večinoma črnobele, ki so podrejene očesu filmskega režiserja, koronološko ali razvojno pa življenjsko pot danes 40-letnega avtorja. Izbor fotografij prikaže, kar mu je najbolj pri srcu, to pa so film, glasba in Bela krajina.

Uspela vrnitev Hardingove
20. 10. 1999 18.03
Ameriška umetnostna drsalka Tonya Harding se je po petih letih odsotnosti uspešno vrnila na ledene ploskve. Na ameriškem profesionalnem prvenstvu v Huntingtonu je 28-letnica osvojila drugo mesto za tokrat nedosegljivo Francozinjo Suryo Bonaly. ''Pozabila sem že na drsalne korake. Zdaj sem presrečna in tega dne ne bom nikoli pozabila,'' je svojo vrnitev ocenila Hardingova.

Jelcinove prve angleške besede so bile ''gin and tonic''
19. 10. 1999 07.37
Nekdanji britanski premier John Major se v svoji knjigi spominov, ki jo je širši javnosti predstavil prešnji konec tedna, med drugim spominja tudi srečanja z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom v Veliki Britaniji leta 1990. Major tako pripoveduje, kako je, potem ko sta se delegaciji obeh držav v premierovi letni rezidenci blizu Londona pogajali že več kot 36 ur, Jelcinu predlagal, naj se sprehodita po parku. Ruski voditelj nad predlogom ni kazal prevelikega navdušenja, zato mu je takratni britanski premier ponudil še drugo možnost in sicer obisk bližnje gostilne. Da je drugi predlog Jelcinu dosti bolj pri srcu, je ruski predsednik dokazal s tem, da je prvič v družbi sogovornikov z zahoda spregovoril po angleško. Dejal je namreč ''gin and tonic''.

Jelcin ponovno v bolnišnici
09. 10. 1999 18.23
Ruskega predsednika Borisa Jelcina so davi prepeljali v bolnišnico, ker je po besedah kremeljskega tiskovnega predstavnika zbolel za hudo gripo, ki jo spremlja močno povišana temperatura.

Jelcinu pregledali hrbtenico
11. 08. 1999 19.34
Ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu so danes v moskovski bolnišnici pregledali poškodovano hrbtenico, po navedbah njegovega tiskovnega predstavnika pa se je že vrnil domov. Jelcin pa naj bi že jutri nadaljeval z delom.

Razstava fotografov slavnih osebnosti v Los Angelesu
08. 08. 1999 11.42
V Centru Getty v Los Angelesu bo do 10. oktobra na ogled skupna razstava fotografij slavnih osebnosti pariškega fotografa Nadarja, ki je ustvarjal v prejšnjem stoletju, in sodobnika, Newyorčana Andyja Warhola. Prvi je fotografiral slavne osebnosti v francoski prestolnici v 19. stoletju, drugi pa se je s tem ukvarjal v tem stoletju.

Posvojitev desetih otrok ene družine
04. 08. 1999 08.31
Zakonski par iz ameriške zvezne države Arizona je posvojil deset otrok iz ene družine, ki jih je mati zapustila. Otroci, stari od štiri do 17 let, so najštevilčnejša skupina bratov in sester, ki so jih doslej posvojili v ZDA, poročajo ameriški mediji. 52-letna Shirley Hughes iz Mese, ki je s soprogom Vanom posvojila otroke, je presrečna. ''Otroci so najlepša stvar v mojem življenju,'' pravi Shirley. Zakonca Hughes sta se za posvojitev odločila leta 1995, ko sta njuna dva sinova odrasla in se odselila. Najprej sta posvojila takrat triletno Mario, nato pa še štiri otroke. Zakoncema so prirasli k srcu še drugi otroci, ki so prihajali na obisk, zato sta se odločila, da posvojita vse otroke iz omenjene družine.

Klinika za bolezni srca omogoča obiske prek interneta
18. 05. 1999 07.26
Klinika za bolezni srca v Bangalorju na jugu Indije ponuja svojcem bolnikov obisk bolnišnice prek interneta. Bolniki lahko svoje pozdrave posredujejo prek kamere ali pa na spletni strani objavijo besedilo in fotografijo. Zdravnik k temu priloži še diagnozo. Storitve klinike so po poročanju časnika Indian Express namenjene tistim bolnikom, katerih svojci živijo v tujini.