srečanje

Srečanje Albrightove in jordanskega kralja Huseina

31. 01. 1998 10.57

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se je v petek zvečer v Londonu srečala z jordanskim kraljem Huseinom. Govorila sta o iraški krizi in o bližnjevzhodnem mirovnem procesu.

Vse možnosti za rešitev iraške krize so odprte

30. 01. 1998 09.51

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Parizu po sinočnjem pogovoru s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom izjavila, da so vse možnosti za rešitev krize z Irakom odprte, zato bi bilo treba še okrepiti prizadevanja za diplomatsko rešitev. Kot je poudarila, se Pariz in Washington strinjata, da je za sedanji položaj odgovoren Irak, da je politika Sadama Huseina nesprejemljiva, in da bi morali doseči, da bo Irak spoštoval resolucije ZN. Albrightova bo danes najprej odpotovala v Madrid na pogovore z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, nato pa še v London na srečanje z jordanskim kraljem Huseinom. Jutri se bo v britanski prestolnici sestala z vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom.

Prvo srečanje kooperacijskega sveta EU in Rusije

27. 01. 1998 11.14

Zunanji ministri Evropske unije so se z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom davi sešli na prvem zasedanju sveta za sodelovanje obeh strani. Ministri EU in Primakov so se sicer sinoči ob večerji pogovarjali o širših mednarodnopolitičnih vprašanjih.

Srečanje Gligorova in Jelcina

27. 01. 1998 11.10

Ruski predsednik Boris Jelcin se je danes v Kremlju srečal z makedonskim kolegom Kirom Gligorovom.

Končan peti srednjeveropski vrh

24. 01. 1998 12.59

Dvodnevno srečanje predsednikov držav srednje in vzhodne Evrope, ki je tokrat potekalo v Levoči na Slovaškem, se je končalo brez dogovora o gostitelju prihodnjega vrhunskega sestanka, prav tako pa se državniki niso uspeli dogovoriti, ali naj bi na prihodnja srečanja redno vabili tudi predsednike Ukrajine, Bolgarije in Romunije - letošnje goste levoškega sestanka.

Kučan na petem srečanju predsednikov srednjeevropskih držav

23. 01. 1998 11.03

Predsednik republike Milan Kučan je dopoldne prispel v Levočo na Slovaškem, kjer se danes začenja peto srečanje predsednikov srednjeevropskih držav.

Srečanje Jelcina in Lukašenka

22. 01. 1998 16.16

V Moskvi sta se danes sestala predsednika Rusije in Belorusije, Boris Jelcin in Aleksander Lukašenko. Govorila sta o nadaljnjem poglabljanju sodelovanja med državama, ki sta leta 1996 sklenili politično zvezo.

Netanjahu predlagal delni umik z Zahodnega brega

21. 01. 1998 10.27

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu izjavil, da si njegova vlada prizadeva za nadaljevanje mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Scalfaro v soboto na slovenski obali

19. 01. 1998 14.55

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro se bo skupaj s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v soboto, 24. januarja, udeležil slovesnosti ob odprtju prenovljene šole z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri v Izoli.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu

19. 01. 1998 10.53

Na gradu Otočec se bosta danes sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške Boris Frlec in Mate Granić. To bo letošnje prvo srečanje vodij diplomacij Slovenije in Hrvaške ter prvo po decembrskem obisku premiera Janeza Drnovška in slovenske vladne delegacije v Zagrebu.

Srečanje med Netanjahujem in Clintonom

19. 01. 1998 09.56

Izraelski premier je danes iz letališča Ben Gourion v Tel Avivu odpotoval v Washington, kjer naj bi se srečal z ameriškim predsednikom Clintonom. Netanjahu se bo s Clintonom sestal 48 ur pred obiskom palestinskega predsednika Jaserja Arafata v Beli hiši. Sogovornika se bosta pogovarjala o oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa in zlasti o izraelskem umiku z Zahodnega brega. Izraelska vlada pogojuje umik z zahtevo, da naj palestinske oblasti začno izvajati 40 obveznosti, ki jih trenutno ne izpolnjuje, meni Netanjahu.

Srečanje kitajskega in ameriškega obrambnega ministra

19. 01. 1998 09.55

Kitajski in ameriški obrambni minister, Chi Haotian in William Cohen, sta danes v Pekingu podpisala sporazum, ki predvideva preprečevanje incidentov med vojaškimi ladjami obeh strani na odprtem morju. Sporazum sta pred tem podpisala že ameriški predsednik Bill Clinton in kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin na srečanju v Washingtonu novembra lani. Cohenov obisk pomeni prvi obisk kakega člana ameriškega kabineta v Pekingu po srečanju obeh predsednikov v Washigtonu. Ameriški obrambni minister bo ob tej priložnosti pripravil tudi za letos načrtovani obisk Billa Clintona v Pekingu. Po pogovorih s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom, člani generalštaba in vojaške komisije se bo Cohen v torek srečal tudi z Jiang Zeminom.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu

19. 01. 1998 07.50

Na gradu Otočec sta se dopoldne sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granić. Vodja slovenske diplomacije je po sestanku povedal, da sta s kolegom Granićem govorila o vseh odprtih vprašanjih med državama, dogovorjenega "ni bilo nič dramatičnega", ocenila pa sta, da bi bilo mogoče do poletja rešiti precej odprtih vprašanj.

9. srečanje Alpe Adria Cinema

18. 01. 1998 10.53

V tržaškem gledališču Teatro Miela bo od danes do 25. januarja že deveto leto zapored potekal festival Alpe Adria Cinema, ki je namenjen predstavitvi srednje- in vzhodnoevropske filmske produkcije. Letos bodo na festivalu poleg običajnega tekmovalnega sporeda ter predstavitve kratkih dokumentarnih in znanstveno-fantastičnih filmov predvajali tudi retrospektivo jugoslovanskih filmov iz poznih šestdesetih let (1962-1972).

Japonska se zavzema za srečanje G-7 in azijskih finančnikov

16. 01. 1998 16.08

Japonski finančni minister Hiroši Mitsuzuka se je zavzel za srečanje najvišjih finančnikov pomembnejših azijskih držav in članic skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav (G-7), na katerem bi poskušali razrešiti finančno krizo v Aziji. Mitsuzuka je danes v Tokiu pozdravil ustrezen predlog Združenih držav. Minister je prepričan, da bi se bilo potrebno spopasti s hudim položajem azijskega gospodarstva. Japonska vlada je v sodelovanju z drugimi državami pripravljena gostiti takšno razširjeno srečanje G-7. Poleg Japonske so v skupini G-7 še ZDA, Francija, Kanada, Nemčija, Velika Britanija in Italija.

Gelbard ostro obsodil predsedstvo BiH

13. 01. 1998 18.13

Posebni ameriški odposlanec za območje nekdanje Jugoslavije Robert Gelbard je ob obisku v Sarajevu ostro obsodil člane tričlanskega predsedstva BiH, ker jim ni uspelo doseči dogovora o podobi skupne denarne enote. Gelbard je visokemu civilnemu predstavniku za BiH Carlosu Westendrorpu svetoval, naj uporabi svoja pooblastila in uveljavi skupno valuto, ki naj bi se začasno imenovala kupa. Posebni ameriški odposlanec, ki se je v Sarajevu srečal s čani predsedstva Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubkom in Momčilom Krajišnikom, je iz Sarajeva odpotoval v Banja Luko na srečanje s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić.

Blair čestital Mowlamovi

10. 01. 1998 11.00

Britanski premier Tony Blair je danes čestital ministrici za Severno Irsko Mo Mowlam, ki je včeraj obiskala strogo varovani zapor Maze na Severnem Irskem. Blair je hkrati poudaril, da si bo njegova vlada še naprej prizadevala in tvegala za dosego trajnega miru v tej nemirni pokrajini.

Romano Prodi v Indiji

06. 01. 1998 12.36

Italijanski premier Romano Prodi je danes začel tridnevni obisk v Indiji, kjer ga spremlja močna gospodarska delegacija. Ob prihodu v New Delhi je Prodi ocenil, da tudi politična nestabilnost Indije pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami ne bo prizadela tujih vlaganj. Italijanski premier ima v programu srečanje s kolegom Inderjem Kumerjem Gujralom in s številnimi gospodarstveniki.

Nemški obrambni minister Ruehe prispel v Slovenijo

06. 01. 1998 10.53

Na uradni obisk v Slovenijo je davi prispel nemški obrambni minister Volker Ruehe. Pred ministrstvom za obrambo ga je z vojaškimi častmi sprejel slovenski kolega Tit Turnšek.

Predstavniki ruskega vodstva so se sešli na prvi okrogli mizi

26. 12. 1997 12.48

Predstavniki ruskega vodstva, opozicije ter posameznih regij so se v Kremlju sešli na prvi okrogli mizi. Kot je dejal predsednik države Boris Jelcin, je srečanje priložnost za demokratično dosego soglasja o pomembnejših političnih vprašanjih v državi. Sicer pa je sestanek posvečen vprašanju pravice do zasebne lastnine. Današnjega posveta se udeležuje 25 politikov, med njimi premier Viktor Černomirdin, predsednika obeh domov parlamenta, vodje poslanskih skupin ter vodilni predstavniki posameznih pokrajin oziroma republik Ruske federacije.

Varnostni svet podaljšal mandat modrim čeladam

24. 12. 1997 10.06

Varnostni svet ZN je včeraj modrim čeladam na Cipru, ki štejejo okoli 1200 vojakov, podaljšal mandat do 30. junija prihodnje leto. V enoglasno sprejeti resoluciji je VS tako kot pred tem generalni sekretar ZN Kofi Annan izrazil zaskrbljenost zaradi naraščajočega vojaškega potenciala na tem sredozemskem otoku.

B.B. King svojo kitaro podaril papežu

20. 12. 1997 09.40

Znani ameriški pevec B.B. King je na avdienci, ki jo je za udeležence vatikanskega božičnega koncerta priredil papež Janez Pavel II, papežu podaril svojo kitaro Lucille. Med udeleženci na avdienci so bili tudi francoska pevka Mireille Mathieu, portugalska skupina Madredeus in italijanski pevec Angelo Branduardi. Papež je darilo sprejel z nasmeškom, B.B. King pa je povedal, da je bilo srečanje s papežem zanj prav posebno doživetje, saj je ob njem čutil, da stoji ob neizmernem viru duhovne energije. Sicer so udeleženci avdience povedali, da je Janez Pavel II. izgledal precej utrujeno.

4. srečanje obmejnih županov

19. 12. 1997 08.59

Državni sekretar Ivo Vajgl se bo udeležil 4. srečanja obmejnih županov, ki bodo razpravljali o dveh programih medregionalnega in čezmejnega sodelovanja (Programa Interreg II in Phare Crossborder) ter usmeritvah in načinih sodelovanja obmejnega prebivalstva.

Slovenska delegacija odpotovala v Varšavo

18. 12. 1997 17.11

V glavno mesto Poljske je danes odpotovala slovenska delegacija pod vodstvom ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja, ki se bo udeležila slovesnega zasedanja ministrov za zunanjo trgovino šestih članic Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (Cefta). Dvodnevno zasedanje je ob peti obletnici podpisa omenjenega sporazuma - podpisale so ga prvotne članice Poljska, Madžarska in nekdanja Češkoslovaška - pripravila Poljska.

Frlec na zasedanju OVSE

18. 12. 1997 15.15

Zunanji minister Boris Frlec se bo danes in jutri udeležil šestega vrha Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE). Na njem bo sodelovalo 54 delegacij držav članic, delegacije partnerskih držav in predstavniki mednarodnih organizacij. Srečanje bo v znaku dejavnosti OVSE po lanskem vrhu v Lizboni, novi varnostni arhitekturi in drugim vprašanjem. Minister Frlec bo predstavil stališča Slovenije o evropskem varnostnem modelu in o reševanju krize na Balkanu.

Srečanje obrambnih ministrov Slovenije in Bolgarije

17. 12. 1997 15.51

Minister za obrambo Tit Turnšek se je med današnjim enodnevnim obiskom v Bolgariji srečal z bolgarskim kolegom Georgyem Ananievom. Ministra sta se pogovarjala o bilateralnem sodelovanju med državama na obrambnem področju ter o multilateralnem sodelovanju obeh držav v okviru programa Partnerstvo za mir, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Začel se je vrh združenja ASEAN

14. 12. 1997 11.41

Predsednik držav in vlad dvanajstih držav vzhodne Azije so se danes sešli na tridnevnem vrhunskem srečanju v malezijski prestolnici Kuala Lumpurju.

Srečanje članic EU

12. 12. 1997 09.28

Na dvodnevnem vrhunskem srečanju se bodo sešli predsedniki vlad ali držav članic EU. Osrednja tema pogovorov bo širitev EU. Po pričakovanjih naj bi predsedniki držav in vlad petnajsterice načeloma podprli predlog Evropske komisije o začetku pogajanj o polnopravnem članstvu s petimi najbolje pripravljenimi srednjeevropskimi državami, med njimi je Slovenija, in Ciprom. Hkrati naj bi potrdili načelo odprtosti EU za vse kandidatke, ki bodo izpolnile pogoje. Druga pomembna tema vrha bo evropska denarna in gospodarska unija. V soboto se bodo voditeljem evropske petnajsterice pridružili še njihovi kolegi iz pridruženih članic, med njimi bo tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Konec konference v Bonnu

11. 12. 1997 09.00

Mednarodna konferenca o izvajanju Daytonskega sporazuma se je na Petersbergu nad Bonnom končala s sprejetjem sklepnega dokumenta, s katerim se bo okrepila pristojnost visokega civilnega predstavnika za BiH Carlosa Westendorpa. Srečanje se je končalo v znamenju predčasnega odhoda vseh srbskih predstavnikov s konference, ki so na ta način protestirali, ker se v sklepnem dokumentu tematizira vprašanje srbske pokrajine Kosovo. Na konferenci so se v minulih dveh dneh zbrale delegacije 51 držav in 21 mednarodnih organizacij. Sodelovala je tudi slovenska delegacija, vodil jo je zunanji minister Boris Frlec.