srečko

Požar pod Socerbom pogašen, državni načrt zaščite in reševanja preklican
11. 08. 2022 07.53
Požar pod Socerbom je pogašen, zagotavljajo koprski gasilci, ki sicer še naprej zalivajo območje z vodo. Ocenjujejo, da je pogorelo okrog 120 hektarjev naravnega okolja. Naselij in kmetijskih površin ogenj ni prizadel, je povedal Jan Brodar s koprske gasilske brigade. Prepričan je, da bo zagorelo še kje. Ob ugodnem razpletu je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan tudi preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju.

Odstopila večina občinskih svetnikov
09. 08. 2022 13.33
Šest članov občinskega sveta Občine Sveti Jurij ob Ščavnici je podalo odstopno izjavo. Ker predstavljajo večino enajstčlanskega občinskega sveta, to po besedah župana Antona Slane pomeni, da je občinski svet do konca mandata konec letošnjega leta nesklepčen, občinski projekti pa ustavljeni.

Srečnež na loteriji zadel kar 1,3 milijarde evrov
30. 07. 2022 19.03
Srečnež iz ZDA, ki je kupil loterijsko srečko na bencinski črpalki v zvezni državi Illinois, je zadel glavni dobitek v višini 1,337 milijarde dolarjev oziroma 1,3 milijarde evrov. Gre za eno najvišjih nagrad doslej, dobitnik pa še ni znan.

Požar na Velikem Ovčnjaku pod nadzorom, na delu ostaja več kot 100 gasilcev
27. 07. 2022 06.31
Na 13. dan požara je na Krasu zagorelo še na območju, kjer do zdaj ni gorelo. Novo žarišče se je pojavilo na hribu Veliki Ovčnjak, požar se je zaradi močne burje širil proti Železnim vratom. Naselja vseeno niso bila ogrožena. S plameni se je na terenu spopadlo okoli 180 gasilcev, pri gašenju sta pomagala tudi dva helikopterja. Požar je pod nadzorom, je zvečer pred menjavo gasilskih enot povedal vodja dnevne intervencije Blaž Turk. Ponoči bo na tem območju nekaj več kot 100 gasilcev. Stanje na velikem požarišču, kjer je ogenj divjal od prejšnjega petka, je pod nadzorom in stabilno, je pa popoldne znova zagorelo na italijanski strani v bližini Opatjega sela.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26
Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Za požar pri Komnu naj bi bil kriv udar strele, policija nima dokazov o požigalcu
27. 07. 2022 18.19
Ker je na Krasu zagorelo na območju, kjer do zdaj ni gorelo, so se v javnosti znova pojavila ugibanja o morebitnem požigalcu. Župan občine Komen je opozoril, da so na terenu tudi policisti v civilu, "zato naj se požigalec zaveda, da ga opazujemo". Poveljnik civilne zaščite je domačine pozval, naj opazujejo, gledajo in sporočajo, če opazijo karkoli sumljivega. Policija medtem pojasnjuje, da je prejela ogromno število prijav, ki nakazujejo na sumljive okoliščine, in vodi intenzivno kriminalistično preiskavo. A njihove dosedanje ugotovitve ne potrjujejo suma, da je bil požar naklepno povzročen oz. da imajo opravka s požigalcem. Za požar pri Komnu je po prvih ugotovitvah kriv udar strele.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32
V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Plameni nad Kobaridom, zagorelo pobočje Matajurja
26. 07. 2022 19.11
Na Kobariškem se gasilci že ves dan borijo s požarom, ki ga je ponoči zanetila strela. Čeprav je popoldne padlo nekaj dežja, to požara na Matajurju ni pogasilo. Na pomoč sta priletela tudi vojaška helikopterja. Zgoreli so okoli štirje hektarji mešanega gozda in grmičevja. Požar je pod nadzorom, je v oddaji 24UR ZVEČER nato povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan: "Ostaja pa tam seveda še nekaj ljudi, ki to nadzorujejo. Pustili so tudi nekaj opreme, če bi bilo treba ponovno iti v goščavo."

Romunski sivi ptici pripravljeni za odmet vode nad Krasom
24. 07. 2022 10.57
Romunska zračna flota ima sedem letal C-27J spartan. V Slovenijo sta prišli dve letali, z njima pa 16-članska ekipa. Testni polet nad kraške plamene so že opravili, sedaj pa sta obe letali pripravljeni in čakata na ukaz. Načeloma bosta pri nas štiri dni, če pa bi se izkazalo, da ju bo Slovenija še potrebovala, je misijo mogoče tudi podaljšati.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje
23. 07. 2022 07.15
Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Spartan v enem naletu nad plamene odvrgel 5000 litrov vode
23. 07. 2022 17.09
V gašenje požarov na Krasu so se vključila tudi romunska letala. Gre za letali C-27J spartan, ki sta že odvrgli več tisoč litrov vode nad požari, in transportno letalo C130 hercules za logistično podporo. Pomoč romunskih letal je bila odobrena prek evropskega mehanizma.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'
22. 07. 2022 06.05
"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04
Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo
21. 07. 2022 10.42
Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24
Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'
21. 07. 2022 14.15
Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'
20. 07. 2022 07.09
Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Stari znanec s protestov je na Krasu, gasilce oskrbuje z vodo
20. 07. 2022 14.49
Vodni top bo prvič v zgodovini uporabljen za pomoč gasilcem, so sporočili s Policije. Poslali so ga na Kras, kjer bo pomagal pri gašenju požara, ki je tudi na slovenski strani že zagrozil tudi hišam. Z njim bodo gasilce oskrbovali z vodo, ki jim jo bodo s tem vozilom dovažali s kraškega območja. "Tokrat bo vodni top uporabljen za pomoč ljudem," so zapisali. Oglasili so se tudi z Ministrstva za notranje zadeve, odkoder so sporočili, da odločitev policije, da na pomoč pošlje vodni top, pozdravljajo. Policijski vodni top lahko v notranjosti prevaža do 10.000 litrov vode.

V sodbi hudodelski združbi osem spoznanih za krive, pet oproščenih
20. 07. 2022 13.11
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so izrekli kazni domnevnim trgovcem z drogo s prvoobtoženim Alešem Zupančičem. Osem so jih spoznali za krive prometa z drogami in jim določili zaporno kazen v skupni dolžini skoraj 28 let. Pet so jih zaradi pomanjkanja dokazov oprostili. Sodišče je izrek sodbe Zupančiču preložilo na jesen, saj se je postopek zaradi njegove in bolezni njegove odvetnice zavlekel.

Posnetki iz zraka prikazujejo pepelnato kraško pokrajino
19. 07. 2022 20.11
Na območju požarov, ki že od petka divjajo na Krasu, se bori 58 prostovoljnih društev in dve poklicni gasilski enoti. Zaradi hujšega požara, ki je znova izbruhnil v okolici ceste Miren–Opatje selo, so gasilcem na pomoč prišli tudi slovenski vojaki in policisti. Požar gasijo trije slovenski helikopterji ter vojaško transportno letalo Pilatus PC-6.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?
19. 07. 2022 14.16
Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

S senčnikom namesto sedeža: 'Da bo pivo ostalo hladno'
05. 06. 2022 11.17
"Znova pozdravljeni," se zasliši pred 12. ovinkom vršiških serpentin, po katerih odvijugamo še pred popoldansko zaporo. Cesta je namreč takrat rezervirana za tiste, ki v strmi hrib grizejo kolena na legendarnih kolesih brez prestav. In tako, kot je Goni pony v osmih letih postal že tradicionalna športno-zabavna prireditev na slovenskih tleh, so stari znanci postali tudi številni obrazi na progi in ob njej.

Kmetijska ministrica po ogledu škode: Situacija je zelo kritična
03. 06. 2022 15.41
Nova kmetijska ministrica Irena Šinko si je ogledala posledice neurja v občinah Slovenj Gradec, Kozje in Šentjur. Po njenih besedah je situacija zelo kritična. "Vse je uničeno," je dejala med obiskom ene od turističnih kmetij na območju Šentjurja. Na terenu sta bila tudi novi državni sekretar za obrambo Rudi Medved in republiški poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. S povzročeno škodo sta se seznanila v občinah Šentjernej in Šmarješke Toplice. Medved je ob tem ocenil, da pomoč po neurjih vselej zamuja.

Na Ptuju bo naša največja prireditev zaščite, reševanja in pomoči
23. 05. 2022 00.15
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v sodelovanju z letošnjo gostiteljico Mestno občino Ptuj organizira tradicionalno prireditev Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja, ki bo med 26. in 28. majem 2022 na Ptuju.

'Tako veliki obrati morajo imeti varovalke, ki predvidijo tudi človeške napake'
23. 05. 2022 11.25
Po tragični nesreči v tovarni Melamin, v kateri je umrlo šest ljudi, bodo v torek v občini Kočevje obeležili dan žalovanja. Zastave bodo spustili na pol droga, ob 8.37, ko je v četrtek, 12. maja, odjeknila eksplozija v tej kemični tovarni, pa se bodo v znak minute molka za žrtve nesreče oglasile sirene. Direktor podjetja je že večkrat dejal, da je nesreči botrovala človeška napaka. Toda tako veliki obrati morajo imeti varovalke, ki predvidijo tudi človeške napake, pa poudarja strokovnjakinja za varnost v kemijskih obratih.

Delavci bodo v obdobju, ko bo potekala sanacija, prejemali plačo
13. 05. 2022 10.17
Po četrtkovi delovni nesreči, ki je močno zarezala v delovanje podjetja, v kočevskem Melaminu iščejo rešitve, kako naprej. Pri tem po besedah direktorja Srečka Štefaniča upajo tudi na pomoč države. O tem so govorili z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom, ki si je v Kočevju ogledal prizorišče katastrofe. Po srečanju poteka izjava za medije, na kateri bodo spregovorili župan Kočevja dr. Vladimir Prebilič, Štefanič in Počivalšek.

Na kraju našli pet umrlih, med njimi tudi tuji državljani
13. 05. 2022 06.34
V četrtek je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. Dan po tragediji, ki je pretresla Slovenijo, se delo pristojnih na kraju nadaljuje. Kriminalisti so zaključili prvi del ogleda mesta eksplozije in pri tem odkrili pet pokojnih oseb. Potrjevanje identitete oseb trenutno še vedno poteka. Vodja kriminalistov PU Ljubljana Valter Zrinski je povedal, da jih bodo identificirali s pomočjo DNK-analize in dodal, da so med pogrešanimi trije tujci – dva državljana Bosne in en državljan Makedonije.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka
12. 05. 2022 08.55
Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

Še milijon do prelomne terapije: 'Urban je srečen otrok, a borimo se iz minute v minuto'
06. 05. 2022 09.27
"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama že skoraj triletnega dečka Urbana, prvega otroka, ki mu je bila v Sloveniji diagnosticirana genska okvara, zaradi katere ne more ne hoditi ne govoriti. Izdelava zdravila, ki se trenutno razvija v Avstraliji, je zelo draga, a terapija je pionirska, pomeni pomemben preboj v spopadanju s to zahrbtno boleznijo. Do cilja jih loči še dober milijon evrov, zbrali pa so že 900.000 evrov, je povedala njegova mama Špela Miroševič.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'
02. 05. 2022 17.09
"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.