sredine

Reševanja Peka se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Pekovi delničarji so na današnji skupščini družbe z večino glasov potrdili zmanjšanje osnovnega kapitala družbe s sedanjih 4,9 milijarde na 3,9 milijarde tolarjev, in sicer zaradi pokrivanja izgube iz preteklih let. O končni konverziji terjatev posameznih upnikov skupščina danes sicer ni razpravljala, vendar pa je nadzornemu svetu in upravi odobrila dokapitalizacijo oz. povečanje osnovnega kapitala v višini 50 odstotkov. Po mnenju predsednice uprave tržiškega Peka Marte Gorjup Brejc danes sprejeti sklepi za njih pomenijo zeleno luč v prizadevanjih, ki jih vodijo za uspešno potrditev prisilne poravnave. Uprava Peka stečaja družbe ne pričakuje, saj so tako zastavili tudi načrt finančne reorganizacije, ki pa predvideva tudi vprašanje odvečnih delavcev oz. reševanje trajno presežnih delavcev. Po napovedih predsednice uprave je teh delavcev nekaj več kot 100.

Vlada bo privatizirala NLB in NKBM

01. 06. 2001 00.00

Vlada je na včerajšnji seji sprejela dopolnjen program privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. V obeh primerih bo obdržala kontrolni delež, zato deleži, ki jih država namerava ponuditi v odkup, ostajajo nespremenjeni. Poleg vladne četrtine naj bi ob koncu privatizacije imeli 15 odstotkov sedanji drugi delničarji, delničarji pripojenih hčerinskih bank 12 odstotkov, skladi in zavarovalnice 14 odstotkov, ključni investitorji pa bodo po predlogu konec marca leta 2002 tretjinski lastniki Nove ljubljanske banke.

Volitve za župane v Italiji

27. 05. 2001 00.00

V Italiji poteka drugi krog lokalnih volitev v 77 občinah. Novega župana bodo izvolili v več manjših mestih, pa tudi v Rimu, Neaplju in Torinu. Tako za levico kot za desnico bodo volitve pomembne - za prvo bi zmaga v drugem krogu lokalnih volitev vsaj deloma odtehtala poraz na nedavnih parlamentarnih volitvah, Berlusconi pa bi tudi želel zmago na parlamentarnih volitvah še potrditi.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Izšel Prometni koledar 2001

16. 05. 2001 00.00

Družba za avtoceste (DARS) je tudi letos izdala prometni koledar za mesece, ko so prometne obremenitve na slovenskih cestah največje. Koledar, ki je že nekaj let v pomoč voznikom in drugim udeležencem v cestnem prometu pri načrtovanju potovanj v poletnih mesecih, so izdelali na podlagi podatkov o gostoti prometa v preteklih letih in na osnovi napovedi gostote prometa v prometno najbolj obremenjenih mesecih.

Izidi volitev v Furlaniji

14. 05. 2001 00.00

Tudi v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini desnosredinsko zavezništvo Dom svoboščin beleži zmago, saj je bilo iz njegovih vrst izvoljenih pet senatorjev in osem poslancev. Iz vrst levosredinskega zavezništva Oljka sta bila na Tržaškem in Goriškem izvoljena dva poslanca, pa tudi oba senatorja, in sicer z ostanki glasov.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Berlusconi v prednosti

11. 05. 2001 00.00

V Italiji se nasprotujoča politična bloka podajata v zadnje boje za glasove neodločenih volilcev, ki bodo odločili, kdo bo zmagal na nedeljskih splošnih volitvah, saj kar 25% volilcev še ne ve, za koga bo glasovalo. Zadnje dovoljene javnomnenjske raziskave so dale 4-odstotno prednost desno usmerjeni Naprej, Italija! na čelu z medijskim mogotcem Silviom Berlusconijem. Po šestletni vladavini levice, ki jo na letošnjih volitvah zastopa Francesco Rutelli in koalicija Oljka, vse kaže, da bo oblast prevzela desnica.

Detektiv Baretta med osumljenimi

10. 05. 2001 00.00

Policisti, ki raziskujejo umor žene holivudskega igralca Roberta Blake, so na podlagi novih podatkov ponovno preiskali igralčevo hišo. Robert Blake je najbolj znan po nadaljevanki iz sredine sedemdesetih let, v kateri je igral detektiva Tonyja Baretto. Njegovo petinštiridesetletno ženo Bonny Bakley so v petek ponoči našli ustreljeno v glavo v družinskem avtu, po tem, ko sta bila skupaj na večerji. Zaenkrat policija preiskuje vse, vključno s sedeminšestdesetletnim Blakeom.

Berlusconi napovedal možne ministre

09. 05. 2001 00.00

Kandidat italijanske desnice za novega premiera na nedeljskih volitvah Silvio Berlusconi je sinoči nepričakovano med predvolilno televizijsko oddajo napovedal seznam oseb, ki jih želi v svojem bodočem vladnem kabinetu, če bo seveda na parlamentarnih volitvah zmagal. Berlusconi je kot možnega ministra napovedal tudi predsednika družbe Ferrari Luco di Montezemolo, zaradi uspehov družbe "rdečega konjiča" zelo priljubljenega med Italijani.

Pred kongresom SDS

01. 05. 2001 00.00

Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Grozilna pisma pred volitvami v Italiji

27. 04. 2001 00.00

Dva tedna pred parlamentarnimi volitvami Italijo pretresajo grozilna pisma. Eno je bilo naslovljeno tudi na voditelja desne sredine, medijskega mogotca Silvia Berlusconija. Neznani pošiljatelj je Berlusconiju poslal prazen okvir za naboje za mitraljez iz druge svetovne vojne. Grozilna pisma je dobilo tudi dvajset italijanskih družb, le da so se pri teh podpisale Rdeče armade.

But zahteva revizijo

20. 04. 2001 00.00

Predsednik SLS+SKD France But je na današnji novinarski konferenci ponovno poudaril, da z razrešitvijo Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma LDS ni spoštovala vseh postopkov, ki jih narekuje koalicijska pogodba. Osebno se sicer zavzema, da bi stranka, kljub zadnjim zapletom v zvezi s kadrovskimi rešitvami, zaradi vsebinskih razlogov še naprej vztrajala v koaliciji.

Žalna slovesnost v JAR

16. 04. 2001 00.00

Žalne slovesnosti na velikonočno nedeljo v Johannesburgu v Južnoafriški republiki, ki je bila namenjena 43 smrtnim žrtvam sredine nesreče na nogometnem stadionu, se je udeležilo 5.000 ljudi. "Ni čas, da bi s prstom kazali na druge. Kot narod moramo držati skupaj in si med seboj pomagati," je na slovesnosti na stadionu Ellis park, kjer se je nesreča zgodila, dejal predsednik Thabo Mbeki. Poleg 43 smrtnih žrtev, je bilo na derbiju domačega državnega prvenstva med Orlando Piratesi in Kaizer Chiefsi ranjenih še 160 ljudi.

Zvezde so se poslovile z zmago

05. 04. 2001 00.00

V ameriški profesionalni hokejski ligi so odigrali osem tekem, polovica jih je imela velik pomen v boju za končnico prvenstva. Pomembne točke v troboju za sedmo mesto v vzhodni konferenci so si priigrali Boston Bruinsi, Carolina Hurricanesi in Toronto Maple Leafsi, medtem ko so je bila na zahodu najbolj zanimiva tekma v Edmontonu, kjer so se domači Oilersi, ki držijo peto mesto, a si še niso stoodstotno priigrali končnice in hokejisti Minnesote Wild razšli z neodločenim izidom 2:2. Toronto, Boston in Carolina kandidirajo za sedmo mesto na vzhodu, a sredine tekme niso prinesle nič novega na razpredelnici, saj so vsa tri moštva zmagala, tako da Boston in Carolina dve tekmi pred koncem rednega dela še naprej za Torontom zaostajata dve točki.

Priprave na majski kongres

03. 04. 2001 00.00

Socialdemokrati so pred majskim kongresom, ki bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot 19. maja v Celju, predstavili nekatere kongresne dokumente. V resoluciji so stranko opredelili kot stranko načelne politične sredine z dolgoročnim zavezništvom z Novo Slovenijo. Za SLS+SKD pa ugotavljajo, da je pristala na tranzicijski levici. Na kongresu bo približno 430 delegatov sprejelo novi statut stranke, hkrati pa izvolilo predsednika ter člane izvršilnega in nadzornega odbora SDS. Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SDS Janez Janša, celjski kongres ne bo spreminjal sedanjega političnega programa stranke, ki je bil sprejet pred dvema letoma na kongresu v Portorožu. Po njegovih besedah je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko "načelne sredine" umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskoletnih spremembah v slovenskem političnem prostoru.

Djorič bo spreminjal postavo

25. 03. 2001 00.00

"Na tekmi proti Sloveniji v Ljubljani bomo igrali v spremenjeni postavi. 'Špice' napada ne bomo menjali, priložnost bosta znova dobila Milošević in Kežman, zagotovo pa bodo spremembe na sredini igrišča in v zadnji vrsti," pravi trener jugoslovanske nogometne reprezentance Milovan Djorić.

Odstopil tržaški župan Illy

17. 03. 2001 00.00

Tržaški župan Riccardo Illy je na današnji novinarski konferenci v Trstu potrdil svoj včerajšnji odstop in izrazil pripravljenost, da kandidira na prihodnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, ki bodo 13. maja. Riccardo Illy je ob tej priložnosti navedel tri razloge za kandidaturo na parlamentarnih volitvah.

Na Hrvaškem za ustavne spremembe

15. 03. 2001 00.00

Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Rupel napovedal dobre odnose

12. 03. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Bush prepovedal stavko mehanikov

10. 03. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je sindikatu mehanikov četrtega največjega ameriškega letalskega prevoznika Northwest prepovedal stavko. Za zdaj le za naslednjih 60 dni, s čimer je podaljšal rok za pogajanja med mehaniki in upravo. Mehaniki pri Northwestu so napovedali, da bodo v ponedeljek začeli stavko, če uprava ne privoli v njihove zahteve v novi kolektivni pogodbi. Bush pa je hkrati zagrozil tudi zaposlenim pri drugih letalskih prevoznikih, da ne bo dovolil motenj v ameriškem letalskem prometu, kar pomeni, da bo šel po stopinjah republikanskega predhodnika Ronalda Reagana in v primeru potrebe ukazal delovno obveznost. Reagan je to storil z ameriškimi kontrolorji letenja, ki za domače letališče v Washingtonu še danes nočejo uporabljati imena "Ronald Reagan Airport". Po mnenju predstavnikov sindikata mehanikov je Bushev ukrep znak lastnikom družbe, da se jim ni treba naprej pogajati s sindikati. V dosedanjih pogajanjih so se že dogovorili za dogovor pri zavarovanju. Če sindikat in vodstvo družbe do sredine maja ne uspejo doseči dogovor, ima sindikat pravico stavkati.

Arhar bi se pogovoril z Dinkićem

09. 03. 2001 00.00

Potem ko je guverner jugoslovanske centralne banke (NBJ) Mladjan Dinkić nedavno napovedal, da bo ZRJ aktivirala tožbo proti Sloveniji zaradi njenega sporazuma z Londonskim klubom, če Ljubljana ne bo sprejela jugoslovanskega predloga o splošni poravnavi glede nasledstva, je guverner Banke Slovenije France Arhar povedal, da se želi o zadevi osebno seznaniti v pogovoru z Dinkićem, kar pa mu doslej še ni uspelo. Arhar je danes zanikal nekatere Dinkićeve trditve s sredine novinarske konference v Beogradu in ob tem dejal, da sicer ne ve, kakšno tožbo natančno ima guverner NBJ v mislih, sam pa je jugoslovanskemu kolegu na srečanju decembra lani v Ljubljani predlagal umik tožbe v Londonu, ki jo je Beograd proti Sloveniji in Londonskemu klubu vložil že leta 1996. Dodal je, da Ljubljana sicer še ne pozna predloga, kako si v ZRJ sploh predstavljajo predlagano splošno poravnavo v okviru nasledstva.

Nov zakon o azilu

08. 03. 2001 00.00

Tik pred razpustitvijo italijanskega parlamenta je poslanska zbornica sprejela zakon, ki na novo ureja pravico do pridobitve azila v Italiji. Novost je predvsem ta, da lahko tisti, ki niso državljani EU in zapustijo svojo državo zaradi vojne, naravne nesreče ali drugih dramatičnih dogodkov, v Italiji zaprosijo za časovno omejeno bivanje, po določenem času pa lahko zaprosijo za status begunca.

Odlična kolesarska zasedba v Murciji

06. 03. 2001 00.00

Kolesarska dirka v španski Murciji bo minila v odlični zasedbi. Nastop na petdnevni krožni dirki na jugu Španije, ki se bo začela v sredo, 7. marca in bo dolga 640 kilomerov, so napovedali praktično vsi najboljši kolesarji na svetu, med drugim tudi dvakratni zaporedni zmagovalec najtežje kolesarske preizkušnje na svetu "Tour de France" - Američan Lance Armstrong.

Ukinitev prodaje osvinčenega bencina

02. 03. 2001 00.00

V družbi OMV Istrabenz so začeli prilagajati bencinske servise odredbi vlade, ki v Sloveniji po 30. juniju 2001 prepoveduje prodajo osvinčenega 98-oktanskega bencina. Novim zahtevam bodo najprej prilagodili podzemne rezervoarje in agregate, dela pa bodo končali predvidoma sredi junija, ko bodo vsi bencinski servisi ustrezno opremljeni. Dela na Istrabenzovih bencinskih servisih potekajo že nekaj dni, od izteka februarja dalje, servise pa bodo prilagajali postopoma do sredine junija, ko bo na vseh mogoče kupiti le neosvinčeni bencin.

Italija in Slovenija naravni zaveznici

23. 02. 2001 00.00

Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

Telekom Slovenije in Incotel iščeta rešitev

22. 02. 2001 00.00

Na današnjem srečanju sta novomeška družba Incotel in nacionalni operater telekomunikacij Telekom Slovenije skušala uskladiti pogoje, pod katerimi bi Telekom priključil Incotel v slovensko javno omrežje. Priključitev je namreč nujna, če želi Incotel ponuditi uporabnikom klice v tujino. Ob tem je komercialni direktor Incotela Zvonko Mrhar povedal, da so na Telekomu zatrdili, da bodo svoja stališča glede omenjene problematike pripravili do sredine prihodnjega tedna.

Rim potrdil podporo Sloveniji

20. 02. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.

Drnovšek danes v Rimu

19. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je na povabilo italijanskega kolega Giuliana Amata odpotoval na dvodnevni uradni obisk v Rim, kjer ga spremlja tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Poleg srečanja z Amatom ima Drnovšek na programu pogovore s predsednikom republike Carlom Azegliom Ciampijem, s predsednikoma poslanske zbornice in senata Lucianom Violantejem in Nicolo Mancinom, pa tudi z državnim tajnikom Svetega sedeža Angelom Sodanom.

Zmaga za Chicago

18. 02. 2001 00.00

Košarkarji v ligi NBA so ponoči odigrali šest tekem. Charlotte in Jamal Mashburn sta odvzela skalp prvi ekipi centralne divizije Milwakueeju. Antoine Walker je dosegel 28 točk in pomagal Bostonu do presenetljive zmage nad Portlandom. Chicago pa je po letu dni prvič zmagal dvakrat zapored. Atlanta je dobila tekmo v Seattlu, mož odločitve pa je bil Dikembe Mutombo, ki je v zadnji minuti v enem napadu blokiral met in odvzel žogo Garyu Paytonu ter nato še zadel za vodstvo petih točk. Houston je brez težav premagal slab Clevelend.