srednje

Slovenija še vedno na prvem mestu lestvice Dun & Bradstreet
07. 08. 1998 15.16
Slovenija tudi v avgustovskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, pokazatelj tveganja Slovenije zaradi makroekonomske stabilnosti ostaja ugoden, še vedno pa je ključna skrb namenjena inflacijskim gibanjem, ki bi po mnenju britanskih strokovnjakov terjala bolj prilagodljivo denarno politiko in nadaljnje strukturne reforme.

Gospodarski forum Srednjeevropske pobude - Poslovne priložnosti in naložbe v vzhodno in srednjo Evropo
07. 08. 1998 13.22
V Zagrebu bo od 19. do 21. novembra potekal prvi Gospodarski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Osnovno vodilo SEP je poglobitev in utrjevanje medsebojnega sodelovanja na celotnem področju srednje in vzhodne Evrope, izmenjava izkušenj pri procesu približevanja EU in pospeševanje preoblikovanja gospodarstev držav članic v tranziciji. V Srednjeevropsko pobudo (SEP) so poleg Slovenije vključene še Albanija, Avstrija, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Madžarska, Italija, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška in Ukrajina.

Kako si predstavljate 35 milijonov mark?
07. 08. 1998 07.43
Ali si predstavljate loterijski zadetek v višini 35 milijonov mark? Če bi ga srečnemu dobitniku izplačali v kovancih za pet mark, bi bila njihova teža enaka teži 50 srednje dobrih avtomobilov s skupno težo 70 ton. Lažje bi bilo, če bi vsoto izplačali v bankovcih za tisoč mark. 35.000 papirnatih lističev bi, položenih drug poleg drugega, segalo v dolžino dobrih šest kilometrov, v višino pa tri metre in pol, so izračunali pri neki hranilnici v Hamburgu. Snop tisočakov bi tehtal 50 kilogramov, v banko pa bi ga lahko prinesli v dveh velikih potovalnih kovčkih. Kdor bi se odločil, da denar naloži v banko, bi pri 1,5-odstotni obrestni meri po enem letu prejel 525.000 mark ali 1458 mark dnevno. Denar bi lahko naložili tudi v vrednostne papirje in še in še...

Vremenska slika
30. 07. 1998 10.54
Nad Sredozemljem, južno Evropo in Balkanom je šibko območje visokega zračnega pritiska, nad Britanskim otočjem, Skandinavijo ter severnim delom srednje Evrope pa je območje nizkega zračnega pritiska. Hladna fronta se počasi pomika proti Alpam. S šibkimi jugozahodnimi vetrovi doteka nad naše kraje zelo topel in suh zrak.

Vremenska slika
23. 07. 1998 12.23
Nad večjim delom Evrope je območje enakomernega zračnega pritiska, nad Atlantikom in severno Skandinavijo pa ciklonsko območje. Oslabljena hladna fronta se počasi pomika preko srednje Evrope, nova pa je dosegla zahodno Evropo. V višinah preteka k nam s šibkimi jugozahodnimi vetrovi zelo topel in nekoliko bolj vlažen zrak.

Vremenska slika
23. 07. 1998 08.33
Nad večjim delom Evrope je območje enakomernega zračnega pritiska, nad Atlantikom in severno Skandinavijo pa cikonsko območje. Oslabljena hladna fronta se počasi pomika preko srednje Evrope severno od Alp, nova pa je dosegla obale zahodne Evrope. V višinah priteka k nam s šibkimi jugozahodnimi vetrovi zelo topel in nekoliko bolj vlažen zrak.

Vremenska slika
22. 07. 1998 07.51
Nad večjim delom Evrope je območje enakomernega zračnega pritiska, nad Severnim morjem in severnim Atlantikom pa ciklonsko območje. Oslabljena hladna fronta se počasi pomika preko srednje Evrope severno od Alp. V višinah priteka k nam s šibkimi jugozahodnimi vetrovi zelo topel in suh zrak.

Bo azijska kriza vplivala tudi na evropsko gospodarstvo?
21. 07. 1998 16.39
Po mnenju Evropske investicijske banke državam Srednje in Vzhodne Evrope, ki se potegujejo za članstvo v Evropski uniji, ne grozijo vplivi finančne krize, ki je zajela Vzhodno Azijo. Wolfgang Roth, podpredsednik EIB je na zasedanju Evropskega parlamenta izrazil le zaskrbljenost zaradi bolgarskega in romunskega ekonomskega sistema, hkrati pa je ovrgel vse možnosti vplivanja azijske krize na evropsko ekonomijo.

Radenska na Formuli 1
21. 07. 1998 14.42
Radenska bo tudi letos ekskluzivna mineralna voda na dirki Formule 1 v Budimpešti, ki bo od 14. do 16. avgusta. Prvič je Radenska na dirki formule 1 na Hungaroringu sodelovala leta 1994 in prodala preko 30.000 steklenic mineralne vode. Letos nameravajo v Radencih te rezultate preseči.

Arafat jutri v Egiptu
20. 07. 1998 09.40
Palestinski voditelj Jaser Arafat bo jutri obiskal Kairo, kjer bo egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka seznanil z izidi najnovejših izraelsko-palestinskih pogovorov, je včeraj povedal egiptovski zunanji minister Amr Musa.

Madžarska edina država Srednje in Vzhodne Evrope brez krize?
16. 07. 1998 15.59
Nakdanji madžarski premier Gyula Horn je danes izrazil mnenje, da je Madžarska edina med državami Srednje in Vzhodne Evrope, v kateri ni vladne krize.

Na Bledu o prilagajanju nacionalne zakonodaje pravu Evropskih skupnosti
09. 07. 1998 16.55
Vladna služba za zakonodajo in Nemška ustanova za mednarodnopravno sodelovanje iz Bonna v sodelovanju z vladami in parlamenti Bolgarije, Poljske, Romunije, Slovaške, Češke in Madžarske na Bledu prirejata tridnevni mednarodni simpozij z naslovom Proces prilagoditve nacionalne zakondaje pravu Evropskih skupnosti - priložnost in izziv za države Srednje in Vzhodne Evrope.

Slovenija tudi julija na prvem mestu lestvice Dun & Bradstreet
08. 07. 1998 15.16
Slovenija tudi v julijskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, pokazatelj tveganja Slovenije tudi po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo ostaja ugoden; kljub nekaterim znamenjem političnega mrtvila pa Slovenija ostaja trdno na poti vključevanja v EU. V pregledu gospodarskih kazalcev pa agencija D&B napoveduje, da bo inflacija v prihodnjem letu znašala od 10 do 12 odstotkov, kar je za dva odstotka nižje od inflacijskih pričakovanj, izraženih v njenem junijskem poročilu.

Državni sekretar Franco Juri na obisku v Pragi
30. 06. 1998 10.37
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri bo danes na delovnem obisku v Pragi, kjer se bo srečal z gostiteljem, namestnikom češkega zunanjega ministra Ottom Pickom, namestnikom obrambnega ministra Jaromirjem Novotnyjem in s češkim glavnim pogajalcem za Evropsko unijo Pavlom Teličkom, bo pa tudi gost na okrogli mizi Elektronske demokracije 21. stoletja, ki sodi v okvir trilateralnega kulturnega sodelovanja med Češko, Slovenijo in Italijo oziroma Prago, Koprom in Oglejem.

Američanke so bolj izobražene od Američanov
30. 06. 1998 09.53
Zadnje raziskave so pokazale, da so mlade Američanke bolje izobražene kot njihovi moški kolegi. Med ameriškimi petindvajsetletniki ima diplomo srednje šole 89 odstotkov žensk in 86 odstotkov moških; 29 odstotkov žensk te starosti ima tudi univerzitetno diplomo, medtem ko jo ima le 26 odstotkov moških iste starosti. Med Američani starejšimi od 25 let pa imajo moški v povprečju še vedno višjo izobrazbo kot ženske. V zadnjih desetih letih so se občutno zmanjšale tudi razlike v stopnji izobrazbe med temnopoltimi in belci, je še pokazala raziskava, katere izide je objavil statistični urad.

Vremenska slika ob 8.15
29. 06. 1998 08.20
Nad srednjo Evropo je območje enakomernega zračnega pritiska. Hladna fronta se prek srednje Evrope pomika proti vzhodu. Z jugozahodnimi vetrovi doteka v višinah nad naše kraje še vedno razmeroma vlažne zrak.

Volvo vlaga v proizvodnjo avtobusov na Poljskem
26. 06. 1998 08.52
Švedski proizvajalec avtomobilov Volvo je v svojo podružnico v Wroclawu na Poljskem vložil 400 milijonov dolarjev. V omenjeni podružnici namerava izdelati 1100 avtobusov in 1400 podvozij za avtobuse.

Izobraževanje kot osrednje vprašanje konference v Pragi
25. 06. 1998 10.11
Minister za šolstvo in šport Slavko Gaber bo odpotoval v Prago, kjer se bo udeležil dvodnevne konference ministrov za izobraževanje držav Evropske unije in držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki se uniji približujejo. Simbolični naslov konference je Graditev skupne evropske hiše izobraževanja. Konferenca je rezultat zavedanja evropskih šolskih ministrov ter komisije EU, da predstavlja izobraževanje in usposabljanje eno osrednjih vprašanj evropskega ekonomskega, socialnega in kulturnega razvoja ter s tem tudi enega ključnih momentov združujoče se Evrope. Med vsebinskimi temami letošnje konference je tudi, kako izboljšati standarde šolskega znanja kot podlage za vseživljenjsko učenje.

Premier Drnovšek v Salzburgu
24. 06. 1998 13.19
Slovenski premier Janez Drnovšek bo danes v Salzburgu sodeloval na tretjem srednje- in vzhodnoevropskem gospodarskem vrhu, na katerem naj bi govorili predvsem o posledicah širitve Evropske unije in sprejema enotne valute evro na nova evropska tržna gospodarstva. Vrha se udeležuje tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Minister Senjur na gospodarskem vrhu v Salzburgu
24. 06. 1998 10.32
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je danes v Salzburgu, kjer sodeljuje na tretjem gospodarskem vrhu Srednje in Vzhodne Evrope, sestal s predstavniki največje nizozemske banke ABN AMRO, srečal se je z latvijskim ministrom za gospodarstvo Laimonisom Strujevičsom, udeležil pa se je tudi plenarnega zasedanja na temo Vloge centralnih bank.

Srečanje visokih predstavnikov evropskih uprav za jedrsko varnost v Ljubljani
18. 06. 1998 13.17
V Ljubljani poteka od 17. do 19. junija srečanje Concert Group, ki jo sestavljajo visoki predstavniki uprav za jedrsko varnost iz EU, iz držav srednje in vzhodne Evrope ter držav nekdanje Sovjetske zveze (SZ). Med 45 udeleženci srečanja so tudi visoki uradniki komisije EU iz Bruslja in visoki predstavniki mednarodne agencije za jedrsko varnost z Dunaja. Tokratni program zajema sprejem memoranduma o pravilih delovanja skupine, predstavitev izboljšav v delovanju nacionalnih upravnih organov, problematiko in izmenjavo izkušenj o pregledih varnostnih poročil ter celodnevni ogled nuklearke Krško.

Visoki predstavnik nemškega zunanjega ministrstva v Sloveniji
17. 06. 1998 15.53
Klaus Neubert, politični direktor nemškega zunanjega ministrstva, ki je pristojen za vprašanja Srednje in Vzhodne Evrope ter Srednje Azije, je včeraj začel dvodnevne politične posvete v Ljubljani. Glavne teme včerajšnjih pogovorov z državnima sekretarjema na zunanjem ministrstvu Francom Jurijem in Ernestom Petričem so bili dvostranski odnosi, širitev EU, slovensko vključevanje v NATO in razmere v Jugovzhodni Evropi.

Svetovni kongres o projektnem menedžmentu prvič v srednjevropski državi
11. 06. 1998 11.16
V ljubljanskem Cankarjevem domu se je danes začel tridnevni svetovni kongres o projektnem menedžmentu, ki se ga udeležuje približno 500 udeležencev iz 26 držav. Udeležencem kongresa so dobrodošlico zaželeli ljubljanska županja Vika Potočnik, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk in predsednik slovenskega združenja za projektni menedžment dr. Anton Hauc.

Pogovor o projektu Trst prihodnosti
09. 06. 1998 11.14
Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) je sinoči v Gregorčičevi dvorani v Trstu pripravilo pogovor o perspektivah, ki jih prinaša t.i. projekt Trieste Futura (Trst prihodnosti). Srečanja sta se udeležila tudi glavna pobudnika projekta, namreč podpredsednik združenja Trieste Futura, sicer tudi predsednik tržaške zveze industrialcev, Federico Pacorini in predsednik raziskovalnega središča na Padričah pri Trstu dr. Lucio Susmel, ki je projektni manager združenja.

Redni letni seminar družbe I d.o.o. poslovne informacije
09. 06. 1998 10.58
V prostorih Svetovnega trgovinskega centra se je dopoldne začel redni letni seminar družbe I d.o.o. poslovne informacije, na katerem bodo med drugim predstavili vsebino bonitet in njihov pomen pri sprejemanju poslovnih odločitev, spregovorili pa bodo tudi o bilancah podjetij.

Podjetju Hermes Softlab bodo podelili Marshallovo priznanje
04. 06. 1998 12.00
Slovensko podjetje za razvoj programske opreme Hermes Softlab iz Ljubljane bo jutri, 5. junija, v Berlinu tudi uradno prejelo Marshallovo nagrado, ki sta mu jo podelila časopisno podjetje Wall Street Journal Europe in banka Citibank. Na slovesni podelitvi bodo navzoči številni tuji politiki in gospodarstveniki, udeležil pa se je bo tudi minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja.

Lek uspel tudi na ameriškem trgu OTC-izdelkov
04. 06. 1998 09.38
Ljubljansko farmacevtsko podjetje Lek krepi svojo prisotnost na ameriškem trgu zdravil. Svojim dosedanjim uspehom pri prodaji farmacevtskih učinkovin in generičnh zdravil (cimetidin, aciklovir in bromokriptin), s katerimi je v zadnjem času prodrl na ameriški farmacevtski trg, kjer konkurira originatorjem, farmacevtskim multinacionalkam, kot so Smith Kline Beecham, Glaxo in Novartis, je konec maja dodal še registracijo svojega prvega OTC-izdelka, zdravila brez recepta, 200-miligramske tablete cimetidin za lajšanje bolečin ob želodčni zgagi.

Odpovedani poleti letalske družbe Air France
02. 06. 1998 10.18
Vodstvo francoske letalske družbe Air France je sporočilo, da je zaradi stavke pilotov danes odpovedalo 65 do 85 odstotkov poletov. Na pariškem letališču Orly so odpovedali 65 odstotkov poletov na kratke in srednje proge, na Roissy-Charles-de-Gaulle pa 75 odstotkov. Odpovedanih je tudi 85 odstotkov poletov na dolge razdalje.

Ohromljen promet letalske družbe Air France
01. 06. 1998 17.04
Devet dni pred začetkom nogometnega svetovnega prvenstva v Franciji je stavka pilotov znatno ohromila delovanje letalske družbe Air France. Francoski državni letalski prevoznik je danes odpovedal 90 odstotkov medcelinskih poletov in približno 80 odstotkov poletov na kratke in srednje linije. Stavka naj bi za zdaj trajala do četrtka.

Vremenska slika 1
01. 06. 1998 08.39
Nad zahodno, severno in srednjo Evropo je plitvo območje nizkega zračnega pritiska. Prek srednje Evrope se proti vzhodu pomika oslabljen frontalni val. V višinah priteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi še razmeroma vlažen, a postopno toplejši zrak.