sredstva EU

Bruselj zaskrbljen zaradi pomanjkanja virov za KPK in Akos ter spletnega nadlegovanja novinarjev
30. 09. 2020 13.34
Evropska komisija v poročilu o vladavini prava v Sloveniji med drugim izpostavlja zaskrbljenost zaradi pomanjkanja človeških in finančnih virov za vrsto neodvisnih teles, kot sta Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ter Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), ter zaradi spletnega nadlegovanja novinarjev. Po mnenju Društva novinarjev Slovenije so ta opozorila realen prikaz stanja, v opozicijskih strankah pa menijo, da je približevanje Slovenije državam, ki ne spoštujejo vladavine prava, zaskrbljujoče.

Poročilo o vladavini prava: v Sloveniji skrb vzbujajoče grožnje novinarjem
30. 09. 2020 08.25
"Grožnje novinarjem so še posebej skrb vzbujajoče v Bolgariji, na Hrvaškem, v Sloveniji in Španiji," je po informacijah portala Politico zapisano v poročilu o vladavini prava, ki ga bodo v Bruslju predstavili danes. Poročilo je odziv Komisije na zastoj v procesu po 7. členu pogodbe EU, ki ga je Unija sprožila zaradi očitanih kršitev vladavine prava na Poljskem in Madžarskem, in v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici.

Janša: V državni upravi se je uveljavila uravnilovka, pokojninske reforme v tem mandatu ne bo
29. 09. 2020 15.12
Premier Janez Janša je prepričan, da se lahko Slovenija glede na svoje potenciale umesti med 15 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Med glavnimi ovirami na poti do tega cilja je omenil administracijo oziroma državno upravo, kjer se je po njegovih besedah uveljavila neke vrste uravnilovka, zaradi česar dobri kadri odhajajo v gospodarstvo. Obenem je napovedal debirokratizacijo in večje infrastrukturne projekte, pokojninske reforme pa v tem mandatu ne bo.

Lekcije covida-19: boljše sodelovanje in dobro plačan kader
23. 09. 2020 14.04
Svetovalec francoskega veleposlaništva Philippe Vigouroux, ki je v preteklosti vodil tri bolnišnice v Franciji, meni, da je epidemija pokazala potrebo po boljšem sodelovanju med državami, pa tudi med posameznimi zdravstvenimi sistemi in med posameznimi bolnišnicami. Podobno kot v Sloveniji se tudi v Franciji soočajo s težavo pomanjkanja negovalnega kadra, ker je ta premalo plačan.

Bachov poklon Slovencem: Majhna država, a pravi gigant v športu
21. 09. 2020 18.27
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach se je v kajakaškem centru v Tacnu pri Ljubljani srečal s slovenskimi športniki, kandidati za olimpijske igre v Tokiu prihodnje leto. Dopoldanske pogovore pri predsedniku vlade Janezu Janši je ocenil kot uspešne.

Plačni sistem: Janša napoveduje izločitev storitvenih delov javnega sektorja
21. 09. 2020 13.35
Premier Janez Janša je v začetku septembrske seje DZ v odgovoru na poslansko vprašanje Andreja Rajha iz SAB, ki se je zavzel za dostopnost zdravstvenih storitev tudi v času več okuženih z novim koronavirusom, napovedal peti protikoronski paket ukrepov, v katerem bodo tudi sredstva za krajšanje čakalnih vrst. Vlada bo paket obravnavala še ta teden. Prav tako je napovedal začetek pogajanj za izločitev storitvenih delov javnega sektorja iz administrativnega dela plačnega sistema.

KOMENTAR: Ste že preizkusili fantastično novo shujševalno dieto?
20. 09. 2020 07.13
Ob tem, ko oddaja Preverjeno stopa v dvajseto leto, kolegi, pa tudi ostali, pogosto sprašujejo, kaj so najbolj gledane teme. Veliko je bilo tega in zelo različnega, ampak skoraj po pravilu je ena tema, ki nikoli ne zgreši. Gre za vedno nove in različne revolucionarne, zdrave, manj zdrave, zvezdniške in tako naprej shujševalne diete.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?
19. 09. 2020 07.00
Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

EU postavila ultimat: 'Takšen zakon bi pomenil kršitev dogovora o brexitu'
10. 09. 2020 20.14
Podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič je po današnjih pogovorih v Londonu dejal, da bo Združeno kraljestvo z zakonom o notranjem trgu, če ga bo sprejelo, resno kršilo sporazum o izstopu Otoka iz Evropske unije. Pozval je k spremembi predloga zakona. Michael Gove, ki je v britanski vladi pristojen za brexit, je poziv že zavrnil.

Evropska komisija odobrila 80 milijonov evrov za drugi tir
08. 09. 2020 15.04
Evropska komisija je odobrila naložbo v višini 80 milijonov evrov iz kohezijskega sklada za gradnjo predora in dveh viaduktov na projektu drugi tir Divača–Koper, so sporočili iz komisije. Po besedah komisarke za kohezijo in reforme Elise Ferreire projekt ne bo koristil le povezljivosti v Sloveniji, ampak bo podpiral tudi delovanje notranjega trga.

'Nedomoljubna nesramnost' ali prenos in slabo črpanje sredstev?
01. 09. 2020 13.28
Ministrstvo za kulturo je zanikalo nekatere navedbe, da naj bi rebalans proračuna ministrstvu vzel osem milijonov evrov, med drugim kar milijon in pol založništvu. Kot pojasnjujejo, gre večinoma za prenos kohezijskih sredstev v naslednji dve proračunski leti – glavni vzrok za to pa je pandemija novega koronavirusa. Integralna sredstva se po njihovem zmanjšujejo samo za dva milijona evrov. Sviz medtem nasprotuje "vladni nameri znižanja sredstev za kulturo".

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost
31. 08. 2020 17.22
Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.

Predklinična testiranja uspešna. Štrukelj: Kdor se ne bo želel cepiti, naj nosi stroške zdravljenja
31. 08. 2020 09.09
Ekipa, ki dela na projektu slovenskega cepiva proti covidu-19, je sporočila, da so predklinična testiranja na miših pokazala obetavne rezultate. "Največji pomen raziskave je razvoj nove tehnologije, ki bo uporabna ne samo za ta virus, ampak tudi za cepiva za druge viruse v prihodnje," pravi vodja skupine prof. dr. Roman Jerala.

Čakanje na delo podaljšali, najvišja povračila prejela Hit in Revoz
27. 08. 2020 06.56
"Ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo je podaljšan do 30. 9. 2020," je sporočil minister za delo Janez Cigler Kralj in dodal, da stanje na trgu dela nakazuje, da je ukrep še vedno potreben. Na obrtni zbornici sicer vlado pozivajo, naj ga podaljša vse do konca leta. Pridobili smo tudi seznam 50 delodajalcev, ki so dobili največ povračil iz naslova čakanja na delo.

Državni proračun: Nepravilnosti pri plačah in javnih naročilih
27. 08. 2020 10.34
Računsko sodišče je predlogu zaključnega računa državnega proračuna za lani izreklo pozitivno mnenje, pravilnosti njegove izvršitve pa mnenje s pridržkom. Med pogostejšimi je ugotovilo nepravilnosti pri plačah, prevzemanju in plačevanju obveznosti ter kršitve predpisov pri oddaji javnih naročil. 16-letna zamuda pri pripravi aktov za zaračunavanje okoljske dajatve za rabo vode pa je državo samo lani stala 6,5 milijona evrov.

Ministrstvo za finance: Prispevek za dolgotrajno oskrbo s Šircljem ni bil usklajevan
24. 08. 2020 15.20
Na ministrstvu za finance pravijo, da se ministrstvo za zdravje z ministrom Šircljem ni usklajevalo niti uskladilo glede predlagane rešitve v besedilu zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini 1,47 odstotka. Šircelj je sicer dan pred predstavitvijo zakona zatrdil, da novega davka ne bo.

Sloveniji se obeta 1,1 milijarde evrov finančne podpore
24. 08. 2020 13.23
Evropska komisija bo Svetu EU predlagala, naj v okviru instrumenta Sure 15 članicam EU odobri skupno 81,4 milijarde evrov posojil. Slovenija bi po predlogu prejela 1,1 milijarde evrov, za kolikor je tudi zaprosila. Sredstva bodo namenjena pomoči pri zaščiti delovnih mest in delavcev ob pandemiji koronavirusne bolezni.

Problematični otroci EU: kdo vse bi lahko ostal brez denarja?
14. 08. 2020 15.23
Evropska komisija še ni povsem pokopala upanja, da bi se izplačila evropskih sredstev v prihodnje vezala na spoštovanje evropskih vrednot, v prvi vrsti vladavino prava. V Bruslju jih skrbi, da ima vse več držav težave s korupcijo in odmikanjem od vladavine prava - pa naj šefi teh držav pripadajo konservativni, liberalni ali socialdemokratski struji.

V Bejrutu kot na bojišču: v protestih odjeknili streli, umrl policist
09. 08. 2020 09.30
Po uničujoči eksploziji, v kateri je umrlo več kot 150 ljudi, več tisoč je bilo ranjenih, so v Bejrutu vzniknili protesti. Protestniki so vdrli v več vladnih poslopij. V sobotnem divjanju je bilo ranjenih več sto ljudi, umrla je najmanj ena oseba. Libanonski premier Hasan Diab je medtem napovedal, da bo vložil predlog za predčasne volitve, ministrica za informiranje Manal Abdel Samad in okoljski minister Damianos Kattarpa pa sta že odstopila.

V Bejrutu se nadaljuje iskanje preživelih. Macron pozval k pomoči za obnovo in reformam
06. 08. 2020 07.14
V libanonski prestolnici se po tragediji, ki je opustošila mesto, nadaljuje iskanje morebitnih preživelih pod ruševinami. Številni prostovoljci na ulicah Bejruta pomagajo pri obnovi, čistijo in pospravljajo stavbe, pometajo razbitine stekel. Predvsem pa se v mestu krepi jeza do političnih elit in odgovornih, ki so leta in leta ignorirali opozorila, da se le 100 metrov od stanovanjskih sosesk nahaja tovor, ki bi lahko "v zrak pognal celotni Bejrut". Tega je medtem obiskal francoski predsednik Macron, ki je pozval k mednarodni pomoči za obnovo Libanona, pa tudi k političnim spremembam in reformam.

S podpisom pogodbe v protipoplavno ureditev porečja Gradaščice v občini Dobrova-Polhov Gradec
06. 08. 2020 14.11
Direkcija RS za vode je danes z družbo Inkaing sklenila 2,92 milijona evrov vredno pogodbo za dela v okviru etape 1B pri projektu protipoplavne ureditve porečja Gradaščice. Danes podpisana pogodba ureja dela v občini Dobrova-Polhov Gradec, izvajalec pa bo v delo uveden še ta mesec. Gradnja bo potekala do julija 2021.

Nad nezakonite migrante in tihotapce z droni, projekt zanima tudi Slovenijo
02. 08. 2020 14.01
Dokler zunanja meja EU ni neprodušno zaprta, bo Avstrija nadzorovala svojo mejo, pri tem pa bo okrepila tehnična sredstva, piše v vladnem programu, ki ga razkriva krone.at. Avstrijska politika je namreč odločena, da bo varnost svoje meje zagotovila z dodatnimi koraki v smeri boljšega varovanja.

EU ali ZDA – kdo se bolje spopada s krizo: Kaj bo, ko se bodo iztekli programi pomoči?
31. 07. 2020 10.27
Novi koronavirus je nepredstavljivo zarezal v svetovno gospodarstvo. Iz ZDA poročajo o kar 32,9-odstotnem padcu BDP v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem, občutno se je skrčilo tudi največje evropsko gospodarstvo – nemško. Čeprav visoke, te negativne številke vseeno niso posebej veliko presenečenje, večje vprašanje je, kako bo potekalo okrevanje ameriške in evropske ekonomije. Sta pa pristopa k omejevanju krize in okrevanju zelo različna.

Z največjim fuzijskim reaktorjem na svetu bi radi posnemali Sonce
29. 07. 2020 10.25
V bližini Marseilla na jugu Francije so v torek začeli sestavljati največji fuzijski reaktor na svetu Iter. Namen poskusnega reaktorja, ki ga sestavljajo v okviru mednarodnega projekta, bo preučevati postopek pridobivanja elektrike z zlivanjem vodikovih jeder, s čimer bi posnemali postopek nastajanja energije Sonca. Pri sestavljanju reaktorja bo sodelovalo okoli 2300 ljudi.

V vročih dneh tudi živali potrebujejo ustrezno skrb
29. 07. 2020 10.06
Vročina ne prizanaša niti hišnim ljubljenčkom niti domačim živalim. Čeprav nekatere težje, druge lažje prenašajo visoke temperature, pa morajo vedno imeti na voljo svežo pitno vodo. Omogočiti jim moramo tudi dostop do sence in hladnejših mest. Pri prevozu rejnih živali je najvišja dovoljena temperatura znotraj prevoznega sredstva 35 stopinj Celzija.

Pogajanja o delitvi sredstev: 'Evropa ni bankomat za nacionalne proračune'
23. 07. 2020 19.47
Evropski poslanci so prižgali rumeno luč dogovoru voditeljev EU, ki vključuje 1074 milijard evrov težak sedemletni proračun in 750 milijardni sklad za okrevanje po pandemiji. V izglasovani resoluciji priznavajo pomen zgodovinskega dogovora, so pa kritični do rezov na področjih zdravstva, raziskav in digitalizacije. Poudarili so tudi zahtevo po bolj jasni povezavi med izplačili in spoštovanjem vladavine prava.

Če ne bo izboljšav, evropski poslanci ne bodo dali zelene luči proračunu EU
23. 07. 2020 19.13
Evropski parlament je z veliko večino izglasoval resolucijo, v kateri zahteva spremembo dogovora o večletnem finančnem okviru EU, ki so ga v torek dosegli voditelji EU. Poslanci v dokumentu opozarjajo, da večletnemu proračunu ne bodo dali zelene luči, če ne bo sprememb ter pozivajo k pogajanjem za izboljšavo predloga.

Evroposlanci kritični do znižanja sredstev za zdravstvo in raziskave
23. 07. 2020 13.00
Evropski poslanci so bili v razpravi s predsednikoma Evropskega sveta Charlesom Michelom in Evropske komisije Ursulo von der Leyen o svežnju za obnovo po pandemiji covid-19 kritični do rezov na področjih zdravstva, raziskav in digitalizacije. Poudarili so tudi pomen vladavine prava in vzpostavitve lastnih virov sredstev.

'Čevapčiči primerni le za občasno uživanje'
23. 07. 2020 11.19
Večini predpakiranih čevapčičev so dodani antioksidanti, kot sta askorbinska kislina (E300) in natrijev askorbat (E331), ki preprečujeta oksidacijo mesa, ki vodi v žarkost maščob in spremembo barve, nekaterim čevapčičem so bila dodana še sredstva za uravnavanje kislosti, so pokazali testi kakovosti.

Lahovnik o dogovoru: EU se je očitno iz prejšnje krize veliko naučila
22. 07. 2020 06.00
Po dogovoru na vrhu Evropske unije lahko Slovenija v sedmih letih računa na 10,5 milijarde evrov evropskega denarja. Od tega je približno 6,6 milijarde nepovratnih sredstev, ki nam jih ne bo treba nikoli vrniti. Ekonomist in nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik dogovor označuje za zgodovinski in zelo uspešen, tako za posamezne države članice kot tudi za skupno prihodnost Evropske unije.