stalež

Nihče ne bi smel v stiski biti sam in nihče ne bi smel biti sojen za svoje okoliščine
14. 06. 2020 07.02
Tisto sobotno jutro, ko se je družina zbrala pri zajtrku, Urške ni bilo. Ni je bilo niti v svoji sobici. Vsa družina jo je iskala. Po nekaj urah so jo našli. Nihče od njih ne bo izbrisal iz spomina tistega trenutka. Urška je odšla. K babici, dedku, stricu. Odšla je za vedno …

Napoteni v karanteno morajo praviloma koristiti dopust. Kako pa je z varovanjem otroka v karanteni?
03. 06. 2020 11.43
Po primeru okuženega osnovnošolca v Mariboru in odredbi, da morajo vsi sošolci ter razredničarka za 14 dni v karanteno, smo preverili, kaj to pomeni za starše otrok, ki ne morejo ostati sami doma. Ali je skrbnik otroka upravičen do bolniškega nadomestila? Morate v primeru, da vas pošljejo v karanteno, res koristiti dopust? Preverite, kaj pojasnjujejo na ZZZS in ministrstvu za delo.

Roparja, ki sta uprizorila filmski beg pred policijo, osumljena najmanj 17 ropov
28. 04. 2020 10.21
Poročali smo že o prijetju 29- in 41-letnika na območju PU Celje, potem ko sta oropala bencinski servis in poskušala izvesti filmski pobeg pred policisti. Po njunem prijetju sta postala osumljenca še v 12 drugih ropih, kar je skupno najmanj sedemnajst primerov. Z dejanji sta si pridobila več kot 150.000 evrov premoženjske koristi. 41-letnik je nekdanji uslužbenec policije, ki pa v času ropov tam ni bil več zaposlen.

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije koronavirusa
19. 03. 2020 08.22
Epidemija novega koronavirusa močno spreminja delovne procese. Veliko zaposlenih dela od doma, nekateri delavci pa iz različnih razlogov, od bolezni do varstva otroka, ne morejo na delo. Številna podjetja so medtem zaradi ustavitve javnega življenja zaprta, nekatera tudi že odpuščajo. Zaposlenim se v teh okoliščinah poraja veliko vprašanj. Tu so odgovori.

Zaradi okužene učiteljice svoja vrata zapira že druga osnovna šola
11. 03. 2020 11.17
Osnovna šola Šmarje pri Jelšah, kjer so pri učiteljici potrdili okužbo z novim koronavirusom, bo do ponedeljka zaprta. Testiranje kontaktov sicer še ni končano. Gre že za drugo okuženo učiteljico v državi. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so nam potrdili, da je bila potrjena okužba pri eni od učiteljic na Osnovni šoli Frana Albrehta v Kamniku, zato so šolo za 14 dni zaprli.

Potrjenih 34 primerov. Trije oboleli zaposleni v UKC Ljubljana
10. 03. 2020 13.20
Po zadnjih podatkih imamo v Sloveniji že 34 potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom. UKC Ljubljana je potrdil, da so med okuženimi trije njihovi zaposleni. Minister Šabeder je napovedal vzpostavitev ad hoc kontrolnih točk na meji z Italijo, premier v odhodu Šarec pa je naročil zaprtje meje po vzoru Avstrije.

NIJZ: Epidemije še zdaleč nimamo. Potrjenih že 16 primerov okužbe
08. 03. 2020 12.11
Število okuženih z novim koronavirusom v Sloveniji se iz dneva v dan povečuje. Zgolj danes so potrdili štiri nove primere, med njimi so po naših neuradnih informacijah trije zdravstveni delavci iz območja Metlike. Direktorica NIJZ ob tem zatrjuje, da "epidemije v Sloveniji še zdaleč nimamo". Šabeder pa opozarja, da uredba o prepovedi zbiranja ni bila spoštovana.

Koronavirus: EU dvignila oceno tveganja, Slovenija uvedla vstopne točke
03. 03. 2020 08.03
EU je dvignila oceno tveganja za širjenje koronavirusa na visoko. Kaj to pomeni za Slovenijo? "Čeprav ne sme prevladati panika, se bodo razmere verjetno poslabšale," iz Bruslja sporoča evropski komisar Janez Lenarčič. Slovenija za zdaj kljub 286 testiranjem ostaja brez potrjenega primera, bodo pa potencialno okužene odslej testirali v 16 tako ključnih vstopnih točkah, kjer bodo jemali brise.

Potrjene okužbe s koronavirusom še ni, ob morebitnih znakih pokličite osebnega zdravnika
28. 02. 2020 14.09
V Sloveniji še vedno nimamo potrjenega primera okužbe s koronavirusom, so sporočili predstavniki ministrstva za zdravje. Pojasnili so, da bodo po državi sprva vzpostavili 16 ključnih vstopnih točk oziroma ambulant za obravnavo teh primerov. Še vedno pa velja: če pri sebi opazite znake morebitne okužbe, je prvi korak klic osebnega zdravnika, ki vam bo dal nadaljnja navodila.

Papirnati bolniški list se poslavlja
01. 02. 2020 08.07
Papirnati bolniški list bo nadomestilo elektronsko potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela. V papirnati obliki, a ne na zelenem obrazcu, ga bodo sicer izdajali v posebnih primerih. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi odprave administrativnih ovir prihranili 11,5 milijona evrov, manj pa naj bi bilo tudi obiskov v ambulantah.

Triažna fizioterpija učinkovito izboljšuje zdravljenje bolečin v hrbtu
16. 10. 2019 12.48
Uvedba triažne fizioterapije pri zdravstveni obravnavi bolnikov z bolečinami v hrbtu je uspela zmanjšati število napotitev k specialistom in izboljšala učinek terapije, so pokazali rezultati pilotnega projekta Bolečina v hrbtu, ki je potekal pod okriljem Nijz. Namen projekta je med drugim zmanjšati zdravstvene in finančne posledice bremena te bolezni.

Podjetja iz Bele krajine naj bi opeharila gozdarske delavce iz BiH
13. 08. 2019 16.25
V Delavski svetovalnici so razkrili zgodbo o opeharjenih delavcih iz BiH, ki so delali v gozdu pri treh podjetjih v Beli krajini v lasti družine Mujkić. Kot so pojasnili, jim je delodajalec kršil vrsto pravic, na koncu pa naj bi jih ZZZS še nezakonito odjavil iz zdravstvenega zavarovanja. Sledile bodo tožbe in spopad z ZZZS, so napovedali.

Ugasnilo je upanje v lepše življenje
23. 06. 2019 10.42
Skozi koprenasto nebo že ob šestih zjutraj prijazno pozdravljajo sončni žarki. Po poti ob Savi pa tokrat neobičajna množica polžkov hiškarjev. Počasno drsenje po prašni poti jim ne dopušča priti na drugo stran v senčno rastlinje, zato jih hitim prestavljati med zelenje želene smeri. V tistem hipu izza grmovja skoči srnica. Pomislim, da je res popolno jutro in nadaljujem pot.

Lani zavarovalnica zdravnikom poslala 275 dopisov, kaznovala ni nikogar
18. 01. 2019 12.10
Pediater Dušan Baraga, ki opozarja, da je zdravnik vedno bolj birokrat, ni edini, ki se sooča s tem problemom. Tokrat je sodu dno zbil dopis ZZZS, da naj pojasni, zakaj je pacientki odobril nego za otroka. Čas namesto za paciente tako porablja za pisanje odgovorov. Na zdravniški zbornici poudarjajo, da zdravstvo ni več odnos pacient - zdravnik, na ZZZS pa, da je takšnih primerov dodatnih pojasnil malo.

Besen zdravnik: Po 13-urnem delovniku še detektivska dela za ZZZS
17. 01. 2019 17.28
"Zadeve so postale nore in bizarne in za bruhat." Tako ogorčen je pediater in družinski zdravnik Dušan Baraga nad sistemom, ki od njega zahteva vedno več birokracije. V začetku tega tedna je od ZZZS dobil dopis, naj pojasni, zakaj je dal mami stalež za nego bolnega otroka, saj njen partner dela le po štiri ure na dan in bi torej otroka lahko negoval on.

'Boljše se je zaščititi, kot pa biti bolan'
05. 11. 2018 11.23
Cepljenje proti gripi je dokazano najbolj učinkovit ukrep za preprečevanje obolevnosti in zapletov, ki so lahko posledica gripe. Na to opozarjajo tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so se nekateri zaposleni cepili proti gripi, med njimi tudi minister Samo Fakin.

Obrtniki bodoči vladi: Obljub imamo dovolj. Zahtevamo ministra za malo gospodarstvo
11. 05. 2018 15.44
114 zahtev s področja trga dela, zdravstvenega sistema, davkov, izobraževalnega sistema in poslovnega okolja so na bodočo vlado naslovili slovenski obrtniki in podjetniki združeni v okviru OZS. Med njimi želijo tudi ministra za malo gospodarstvo.

Kaj pa če ne bova sposobna odplačevati kredita?
11. 04. 2018 06.00
'Dom je tam, kjer je srce,' pravi pregovor, a vsi vemo, da samo to običajno ni dovolj. Da pridete do dolgoročnega najemniškega stanovanja ali lastne nepremičnine, je namreč potrebnega tudi kar nekaj denarja, pa še nekaj sreče in predvsem pravočasnega razmišljanja o prihodnosti. Ključnega pomena je varčevanje pa tudi ustrezno zavarovanje – kot je razvidno iz zgodbe našega bralca, nesreča in bolezen namreč nikoli ne počivata.

Barve Levice bo po novem zastopala tudi Alma Rekić
24. 03. 2018 16.06
"Trdno verjamemo in stojimo za tem, da družba potrebuje korenite spremembe. Naš program ponuja vsaj nekatere rešitve nanje," je na kongresu Levice, kjer so potrdili volilni program stranke za državnozborske volitve in predstavili del kandidatne liste, dejal Luka Mesec. Kot pravi, računajo na podvojitev poslanskih sedežev. Na kandidatni listi je sicer tudi Alma Rekić, poznana iz priljubljenega kulinaričnega šova MasterChef.

FOTO in VIDEO: Prebežnikom računali od 3000 do 4000 evrov za prestop meje, nato pa jih tudi 10 ur pustili na mrazu
23. 03. 2018 10.43
Koprski kriminalisti so pojasnili delovanje kriminalne združbe, ki je v daljšem časovnem obdobju tihotapila ljudi po tako imenovani balkanski tihotapski poti v države Evropske unije. Prijeli so štiri osebe – tri tuje državljane in eno državljanko Slovenije, ki so nezakonitim prebežnikom za pomoč pri prestopu meje zaračunavali od 3000 do 4000 evrov.

Slabo stanje ribjega staleža v Jadranu v glavnem posledica prekomernega ribolova
19. 11. 2017 09.51
Upad ribjega staleža v Jadranskem morju predstavlja problem za slovenske poklicne ribiče, ki vse težje shajajo. Vzroki za upad pa tičijo v glavnem v prekomernem ribolovu, pa tudi v podnebnih spremembah, pojavu invazivnih vrst, onesnaževanju in zmanjšanju habitatov za drstenje.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?
29. 06. 2017 11.08
Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

Evropa opozarja Slovenijo, Hrvaško in Italijo: Stalež plavih rib v Jadranu bo kmalu na kritični meji
21. 03. 2017 12.32
Evropska komisija je zaskrbljena, da bo zaradi sedanjega obsega ribolova v Jadranskem morju kmalu prišlo do kolapsa staležev plavih rib, kot so priljubljene sardele in sardoni. Zato so ministrom iz Slovenije, Hrvaške in Italije predstavili predlog uredbe, s katero bi ribolov omejili. Minister Židan pa je ob tem poudaril, da slovenski ribiči zaradi majhnega ulova že zdaj komaj preživijo.

Onkološki bolniki ministrici: omejevanje bolniške na leto dni lahko uniči rakavega bolnika in njegovo družino
03. 02. 2017 08.50
Medtem ko je ministrica za zdravje sredi januarja s ponosom predstavila predlog zdravstvene reforme, je le-ta deležna številnih kritik. Tokrat so se oglasili onkološki bolniki, ki opozarjajo, da omejitev bolniške na leto dni ni primerna rešitev. "Rak je bolezen, ki ima številne obraze in pri kateri odkrivanje bolezni, zdravljenje in rehabilitacija potekajo različno dolgo, tudi več kot leto dni."

Na mariborski radioterapiji dobili dodatne moči, tudi iz tujine
01. 02. 2017 11.27
Potem ko so na mariborski radioterapiji nastopile težave, ker je edina redno zaposlena specialistka radioterapije decembra odšla na daljšo bolniško, se zadeve sedaj umirjajo, saj jim je uspelo privabiti tri nove zdravnike. En specialist prihaja iz Zagreba, druga dva pa sta upokojena zdravnika iz Slovenije.

Vse več ljudi na dolgoletni bolniški
25. 01. 2017 17.53
Slovenija je poleg Bolgarije edina država v Evropski uniji, ki državljanom prizna tudi dolgoletne bolniške. V novem predlogu zdravstvene reforme bi vlada to ukinila. Če pogledamo število ljudi, ki koristijo dolgoletni bolniški stalež, opazimo, da z leti narašča. Ob koncu leta 2016 jih je bilo namreč že skoraj 6000, ki so na bolniški že več kot eno leto. To je tisoč oseb več kot leto prej.

V UKC Maribor zaradi daljše odsotnosti zdravnice novih obsevanj ne bo
27. 12. 2016 15.20
Izključni razlog, zaradi katerega ne moremo nadaljevati z načrtovanim izvajanjem dejavnosti, je nepričakovana odsotnost zdravnice, na namige, da v UKC Maribor ne bodo več obsevali bolnikov zaradi slabe organizacije in možnosti menjave bolnika, odgovarja vodstvo.

Motnje spanja, s katerimi se srečuje vsak tretji, lahko povzročijo možgansko kap, srčni infarkt ali nenadno smrt v spanju
15. 11. 2016 06.30
Kaj imajo skupnega razlitje nafte iz tankerja Exxon Valdez na Aljaski leta 1989, nesreča vesoljskega plovila Challenger leta in katastrofa v Černobilu? Vse te tragične dogodke so pripisali človeški napaki, ki naj bi bila posledica pomanjkanja spanja.

Zimmermannov odvetnik: Gre za objektivno žaljive navedbe
31. 05. 2016 13.37
Odvetnik Zimmermanna, ki naj bi neustrezno operiral krčne žile, opozarja, da je bilo te dni slišati veliko nesresnic. Pravi, da je bilo od januarja 2015 do danes pri Zimmermannu operiranih vsaj 460 oseb, od tega je bil vnet le en od desetih šivov pri eni bolnici. "Bi bilo potrebno vprašati slovenske zdravnike, če imajo tudi oni takšno povprečje uspeha svojega dela," je kritičen Zimmermannov odvetnik.

Detektivi za nadzor bolniških odsotnosti
29. 09. 2015 12.33
Podjetja pogosto najemajo detektive, ki ugotavljajo, ali so zaposleni upravičeno na bolniški. Detektiv sme po informacije tudi k osebnemu zdravniku. Zaenkrat mu je ta dolžan povedati le navodila za zdravljenje, ki jih je dal pacientu. A želja delodajalcev je, da bi vedeli več.