stanovanj

Nepremičninski trg: že zaznan padec transakcij, nekoliko nižje tudi cene
06. 09. 2022 11.33
Slovenske stanovanjske nepremičnine so med dražjimi na svetu, a so v drugem četrtletju letošnjega leta na nepremičninskem trgu že zaznali stagnacijo. Ajda Mrzel Kaluža (Arvio) je na seminarju Partners in dime predstavila sveže podatke in razkrila, da je že zaznano zmanjšanje števila transakcij, prav tako je zaznan padec cen. Glede dolgoročnih napovedi pa pravi, da situacije, ko so bile sklenjene transakcije celo višje od oglaševanih, zagotovo ne bo več.

Zakaj je na Dunaju neprofitno stanovanje v soseskah s šolami, jezeri, bazeni dostopno večini?
27. 08. 2022 07.00
Moderne, urejene in zelene soseske, novi in/ali energetsko varčni stanovanjski objekti, plavalni bazeni na strehah, teniška igrišča, v bližini vsa potrebna infrastruktura, povprečna najemnina stanovanja pa od 8 do 9 evrov na kvadratni meter na mesec. Za petdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje torej manj kot 500 evrov na mesec. Skupaj s stroški. In to v mestu, kjer ljudje v povprečju na mesec zaslužijo okrog 2.500 evrov – neto. Vam je že jasno, da ne govorimo o Ljubljani, kajne?

'Zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi'
24. 08. 2022 07.47
Kitajska ruši stolpnice in ustavlja gradnjo stavb, ki bi lahko nastanile 75 milijonov ljudi, medtem ko si vlada prizadeva za oživitev nepremičninskega trga, poroča britanski The Telegraph. Analitiki pojasnjujejo, da Peking to poskuša doseči z uveljavljanjem strategije "zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi". Tako naj bi poskušali omejiti ponudbo in se izogniti padcu cen stanovanj ter spodbuditi gospodarsko dejavnost s povečanjem obsega gradbenih del.

Komu bodo namenjena nova javna najemna stanovanja?
23. 08. 2022 19.46
Do 2026 naj bi Stanovanjski sklad Republike Slovenije zgradil več kot 1200 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, za izgradnjo so dobili sredstva Razvojne banke Sveta Evrope in ministrstva za okolje. Do leta 2025 pa naj bi razpolagali z več kot 10 tisoč najemnimi stanovanji. Bo država poskrbela tudi za tiste, ki živijo na robu, si bodo ti lahko privoščili takšna stanovanja? Stanovanja stanovanjskega sklada so nujna, ocenjuje tudi nepremičninski agent, saj bodo trenutno nemogočo situacijo na trgu nepremičnin vsaj nekoliko omehčala. A kdo njihovim pogojem javnih razpisov sploh ustreza in za kakšno ceno?

Do leta 2026 več kot 1200 javnih najemnih stanovanj
23. 08. 2022 14.19
Stanovanjski sklad RS, ki je bil uspešen pri pridobivanju nepovratnih sredstev okoljskega ministrstva in posojila Razvojne banke Sveta Evrope v skupni vrednosti 108,25 milijona evrov, namerava do leta 2026 zgraditi 1244 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, je povedal njegov direktor Črtomir Remec. Cilj pa ostaja, da bi sklad že do leta 2025 razpolagal z 10.000 najemnimi stanovanji.

Američani naročili, Hrvati bodo zgradili: stanovanjska ladja, ki bo plula po svetu
21. 08. 2022 07.33
Splitska ladjedelnica bo za ameriške naročnike zgradila plavajoče mesto. O tem se je šušljalo že nekaj mesecev, zdaj pa sta Brodosplit in Storylines pogodbo tudi uradno podpisala. Čeprav bo ladja MV Narrative spominjala na tiste za križarjenja, se njeni gostje ne bodo menjavali ob vsaki plovbi. Namenjena bo namreč življenju na morju. Na njej bo prostora za 547 zasebnih domovanj, pa tudi za šolo, banko, pošto, bolnišnico. Prvo ekološko vzdržno stanovanjsko ladjo na svetu bo poganjal utekočinjen zemeljski plin.

Družina v Seulu utonila v enem izmed kletnih stanovanj, ki jih bodo sedaj prepovedali
17. 08. 2022 09.40
V začetku avgusta so Seul in okoliške regije prizadele najmočnejše padavine v zadnjih 80 letih. V poplavah je umrlo najmanj 11 oseb, med njimi tudi tričlanska družina, ki je živela v kletem stanovanju, ki ga je zalila voda. V kletnih in polkletnih stanovanjih sicer živijo tisti z najnižjimi dohodki. Južnokorejska prestolnica je sedaj obljubila, da bo vse ljudi, ki živijo v teh nevarnih prostorih, preselila. Podzemna stanovanja, ki so postala sinonim za zijajočo neenakost v državi, so se pojavila po letu 1970, ko je vlada odredila obvezno gradnjo kleti pri novogradnjah.

Na 10 različnih lokacijah bo zaživelo 906 javnih najemnih stanovanj
16. 08. 2022 11.21
Stanovanjski sklad Republike Slovenije je z Razvojno banko Sveta Evrope podpisal posojilno pogodbo v vrednosti 70 milijonov evrov. S pomočjo posojila bo sklad izvedel projekt izgradnje 906 javnih najemnih stanovanj na desetih lokacijah v sedmih statističnih regijah. Podrobnosti bo direktor sklada Črtomir Remec predstavil prihodnji teden.

Ulice v Splitu pod vodo, gasilci prejeli več kot 100 klicev na pomoč
13. 08. 2022 18.17
Nad Splitom in okolico se je okoli 13. ure razbesnela nevihta, ki je prekinila večmesečno sušo. Zaradi naliva je poplavilo več ulic, kar je oviralo promet v mestu, gasilci pa so prejeli prek 100 klicev na pomoč.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati
12. 08. 2022 13.52
Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Moravški župan: V Ljubljani se pozimi grejejo na račun uničevanja Moravške doline
10. 08. 2022 07.51
Pred ogrevalno sezono je v torek na svoji redni tedenski tiskovni konferenci ljubljanski župan Zoran Janković miril, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge plina in premoga pa da so zadostne. Na poti je tudi ladja s premogom iz Indonezije. Na izjavo Jankovića so se ostro odzvali v občini Moravče, kjer je župan Milan Balažic zapisal, da se pepel, ki ostane od gorenja premoga, iz Ljubljane odvaža v Moravče, in dodal, da "ljubljanskega župana Jankovića obveščam, da imamo njegovega neodgovornega delovanja Moravčani dovolj".

Janković miri: Ljubljana bo na toplem
09. 08. 2022 15.17
Pred ogrevalno sezono ljubljanski župan Zoran Janković miri, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge premoga so zadostne, tudi zaloge plina, vprašanje ostajajo cene. Konec meseca se bo Janković sestal z okoljskim ministrom Urošem Brežanom.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov
09. 08. 2022 09.49
Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Čadonič Špeličeva: Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil
05. 08. 2022 06.00
Cene stanovanj in drugih nepremičnin so že tako podivjale, zdaj pa nam grozi, da bodo še višje. Za najemnino povprečnega dvosobnega stanovanja v Ljubljani bi pred leti na mesec plačali 500 evrov, danes pa 800 ali celo 1000 evrov, opozarjajo nepremičninarji. Cene bi lahko bile s predlaganimi davčnimi spremembami, ki jih želi uvesti Golobova vlada, še višje. "Srednji razred bo s to davčno reformo največ izgubil," je prepričana podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič. Miha Kordiš iz Levice pa je odločen, da mora država pošteno obdavčiti nakopičena stanovanja multimilijonarjev, potem pa te dohodke uporabiti za družbene potrebe.

Za smrt Breonne Taylor obtožili štiri ameriške policiste
04. 08. 2022 17.42
Štiri sedanje in nekdanje ameriške policiste so obtožili smrtonosnega streljanja na Breonno Taylor leta 2020. Taylorjevo je na njenem domu v Louisvillu v Kentuckyju ubila policija v civilu, ki je imela nalog za preiskavo. Ko so policisti vdrli v stanovanje, so 26-letnico večkrat ustrelili. Njena smrt je po vsej državi sprožila proteste zaradi rasne nepravičnosti.

Boštjančič: To ni čas, v katerem bi razbremenjevali tiste z najvišjimi dohodki
02. 08. 2022 06.00
Vlada je v javno obravnavo poslala novelo zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev pri obdavčitvi, pa tudi dvig najvišjega dohodninskega razreda iz 45-odstotne obdavčitve na 50-odstotno. Splošna davčna olajšava se bo s 1. januarjem dvignila na 5000 evrov, potem pa se bo njeno dvigovanje, za razliko od zakona, ki je bil sprejet v času Janševe vlade in je predvideval dvig splošne olajšave do leta 2025 na 7500 evrov, ustavila. Novela prinaša posebno olajšavo za mlade, pa tudi 25-odstotno dohodnino za dohodke, ki jih lastniki dobijo z oddajanjem svojega premoženja v najem, po zdajšnjem zakonu je ta obdavčitev 15-odstotna. O podrobnostih smo se pogovarjali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem.

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca
01. 08. 2022 16.08
Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.

Inflacija v Sloveniji julija na letni ravni zrasla na 11 odstotkov
29. 07. 2022 10.54
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale na 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov. Poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve so mesečno inflacijo znižale za 0,6 odstotne točke, je danes objavil državni statistični urad.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Iz načrta za okrevanje 60 milijonov evrov za 1000 javnih najemnih stanovanj
26. 07. 2022 18.14
Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo odločbe o odobritvi sofinanciranja zagotavljanja javnih najemnih stanovanj iz načrta za okrevanje in odpornost za 34 projektov, ki predvidevajo pridobitev skupno 1036 javnih najemnih stanovanj. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša 60 milijonov evrov.

V streljanju v bližini Vancouvra več žrtev
25. 07. 2022 18.37
V kanadski provinci Britanska Kolumbija v bližini mesta Vancouver je bilo v ponedeljek zgodaj zjutraj po lokalnem času v streljanju ranjenih več ljudi, policija pa je potrdila tri smrtne žrtve, vključno s strelcem, ki je napadel brezdomce.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem
16. 07. 2022 17.31
Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov
16. 07. 2022 09.43
V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo
13. 07. 2022 16.45
Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama
06. 07. 2022 18.31
V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Iz Maribora v Harkov odpeljali doniran avtobus s humanitarno pomočjo
30. 06. 2022 13.12
Maribor je priskočil na pomoč pobratenemu ukrajinskemu mestu Harkov. Na predlog tamkajšnjega župana Ihorja Terekhova mu bodo podarili avtobus, ki so ga napolnili s humanitarno pomočjo. Na petih lokacijah v mariborski občini so zbirali hrano in higienske pripomočke za Ukrajince. Župan Saša Arsenovič je ob predaji avtobusa predstavnici ukrajinskega veleposlaništva Nataliji Markevič poudaril pomen solidarnosti in pomoči, ki jo Mariborčani izkazujejo Ukrajincem.

Naval na hrvaške nepremičnine: največ zanimanja po novem med Čehi
27. 06. 2022 14.22
Na Hrvaški obali tujci zadnja leta niso le gostje. Vse več se jih namreč odloči, da bodo pri naših južnih sosedih nepremičnino tudi kupili. Samo v lanskem letu so tujci na Hrvaškem pokupili več kot 9500 nepremičnin, kar je 50 odstotna rast v primerjavi z letom 2020. Največ zanimanja v zadnjem času izkazujejo Čehi, Slovaki in Poljaki. Kje je povpraševanje največje in kdaj se investicija kupcem povrne?

Posledice sankcij zoper Rusijo udrihajo tudi po Črni gori: konec investicij
24. 06. 2022 15.42
Nekoč vseprisotni ruski znaki ob slikoviti črnogorski jadranski obali so skoraj izginili, saj vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji turiste iz teh držav odvračajo od ene od njihovih najljubših destinacij. Črno goro, ki je že dlje časa magnet za superjahte, turiste in nepremičninske investitorje iz Rusije, zdaj čaka negotova prihodnost. Potem ko so zahodne države zoper Moskvo sprejele vrsto sankcij, posledice le-teh zdaj občutijo tudi v tej mali državi, v katero se je stekal denar bogatih Rusov. Črnogorski zunanji minister ob tem poudarja, da je zdaj skrajni čas za diverzifikacijo gospodarstva, saj država ne more ostati odvisna le od ene panoge.