starševskem

Otroški dodatki po novem
10. 03. 2001 00.00
Konec tega meseca se izteče rok za oddajo vloge za uveljavitev otroškega dodatka. Spodnja dohodkovna meja za upravičence do otroškega dodatka je letos pri 28.750 tolarjih na družinskega člana, zgornja meja pa 189.752 tolarjev povprečnega dohodka iz minulega leta na družinskega člana. Od 1. januarja letos je v veljavi nova dohodkovna lestvica upravičencev in višina otroških dodatkov. Do otroškega dodatka so po veljavni ureditvi upravičene družine, pri katerih dohodek na družinskega člana ne presega 99 odstotkov povprečne slovenske plače iz preteklega leta. V krog upravičencev je na tej podlagi vključenih 80 odstotkov otrok v Sloveniji, izključenih pa nekaj več kot 90.000 družin iz najpremožnejših družin.

Poslanska nepokorščina
06. 09. 2000 00.00
Poslanci v državnem zboru danes kljub temu, da jih je velika večina sedela v svojih klopeh, niso uspeli glasovati o zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Večina poslancev preprosto ni potrjevala svoje prisotnosti in zavrelo je celo predsedniku zbora Janezu Podobniku. Zagrozil je celo, da se bo odpovedal vodenju sej, če se bo nepokorščina poslancev nadaljevala.

Amandmaji izboljšujejo položaj mladih družin
21. 08. 2000 00.00
Po letošnjih, sicer nekaj krajših, parlamentarnih počitnicah se bo ta teden začela predčasna parlamentarna jesen, saj je med drugimi sklicana tudi seja odbora DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko. Odbor bo v drugem zakonodajnem branju vzel pod drobnogled zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki ga je vlada pripravila v začetku avgusta. Glede na to, da zakon na tem področju razširja obveznosti države, bodo po oceni vlade obveznosti iz zakona zahtevale dodatnih osem milijard proračunskih sredstev letno. Če bo državni zbor zakon sprejel še letos, bo začel veljati z januarjem prihodnje leto. Vladni amandmaji izboljšujejo položaj mladih družin.

Zakon o starševskem varstvu nared?
20. 08. 2000 00.00
Prihodnji teden se bo začela predčasna parlamentarna jesen. Med drugimi je sklicana tudi seja odbora DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko. Odbor bo v drugem zakonodajnem branju vzel pod drobnogled zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki ga je vlada pripravila v začetku avgusta.

Končujejo se parlamentarne počitnice
19. 08. 2000 00.00
Poslanci in poslanke z jutrišnjim dnem končujejo letos krajše parlamentarne počitnice. Tako se bo že v torek sestal kolegij predsednika DZ Janeza Podobnika in dogovoril o sklicu avgustovskega, tokrat že 54. izrednega zasedanja, na katerem naj bi sprejemali zakone iz t.i. paketa evropske zakonodaje. Za prihodnji

Slovenska vlada na današnji seji
06. 07. 2000 08.23
Slovenska vlada bo na današnji redni seji med drugim obravnavala predlog zakona o privatizaciji državnega premoženja in predlog zakona o medijih, ki sta pripravljena za drugo obravnavo v DZ, predlog zakona o skladu za poplačilo odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja, ki bo poslan v tretjo obravnavo, ter predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o prekrških, ki bo obravnavan po skrajšanem postopku.

Družine - nosilke razvoja
14. 05. 2000 16.52
Jutri, 15. maja, bo mednarodni dan družin, ki ga je leta 1994 razglasila generalna skupščina Združenih narodov. Slogan letošnjega dneva bo ''družine, nosilke razvoja'', s čimer je družini priznan izjemen pomen in ključna vloga pri socialnem in ekonomskem razvoju.

Za pravičnejšo in učinkovitejšo pokojninsko reformo
18. 07. 1999 20.20
Predlagana ureditev pokojninskega sistema ne odpravlja ali pa še povečuje nesorazmerno večjo obremenitev staršev v primerjavi z zavarovanci brez otrok, pred drugo obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju v državnem zboru opozarjajo v Družinski pobudi - društvu za družini naklonjeno družbo. V sedanjem in v predlogu pokojninske reforme, predvidenem v pokojninskem sistemu, nosijo starši bistveno večje breme celotnega sistema kot zavarovanci brez otrok, saj oboji plačujejo enake prispevke, starši pa poleg tega porabijo še velik del svojih sredstev, časa in energije za vzgojo in izobraževanje otrok. S tem dolgoročno v pokojninsko blagajno prispevajo bistveno več kot zavarovanci brez otrok, so še prepričani v omenjenem društvu. Predlagajo starševske olajšave pri prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, vštevanje vzgojno varstvenih let v pokojninsko dobo, uvedbo olajšav delodajalcem pri prispevkih za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pri njih zaposlenih mater ter pri zaposlovanju delavca ali delavke, ki nadomešča delavko ali delavca na starševskem dopustu. Predlagajo tudi, da bi višino odmerne stopnje določili glede na število otrok.