starejše generacije

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov

16. 11. 2021 13.35

Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija

06. 11. 2021 17.56

Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)

Kako je denar od nafte povezal staro z novim

02. 10. 2021 16.21

Združeni arabski emirati so v zadnjih 40 letih doživeli napredek, ki je ujel tri generacije v različnih trenutkih. Najstarejša generacija je v precepu, najmlajša pa želi še več napredka. A jasno je, Emirati, združeni pod glavnim mestom Abu Dabi, niso več to, kar so bili. Dubaj je metropolitansko mesto, Šardža ne zaostaja veliko, drugi deli države pa denar porabljajo za razvoj turističnih priložnosti za vse.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Med nosečnostjo uživa alkohol 27 odstotkov Slovenk

09. 09. 2021 07.52

Na današnji dan, 9. 9., zdravstvena stroka ob 9.09, kar simbolizira devet mesecev nosečnosti, še posebej opozarja na nevarnost uživanja alkohola v nosečnosti, saj zaznamujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma, FAS, ki letno prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok. Pitje večjih količin alkohola lahko vodi v resne zaplete v nosečnosti, spontani splav, zastoj v rasti in celo v mrtvorojenost.

'Pogovoru o zapiranju države se bomo lahko izognili le s cepljenjem'

31. 08. 2021 06.00

Napovedi o 70-odstotni precepljenost do sredine poletja so bile očitno preveč optimistične, a kot pravi minister za zdravje Janez Poklukar, je še vedno nujno, da ta delež čim prej dosežemo. Le tako bi se namreč lahko izognili pogovoru o zapiranju države. Napovedal je še, da bo strokovna skupina v torek razpravljala o tem, kdaj in za koga uvesti tretji odmerek.

Prve poletne počitnice v rimskem slogu

20. 08. 2021 18.25

Poletne počitnice lahko otroci preživijo na različne načine, na voljo imajo tako športne kot kulturne, pa tudi zabavne tabore in delavnice. V poplavi ponudbe se najdejo tudi takšne, v sklopu katerih se mladi nadebudneži podajo na raziskovanje zgodovine, se oblečejo v rimske toge in spoznavajo igre, ob katerih smo nekoč rastle starejše generacije, kot sta na primer skakanje v vrečah ali vlečenje vrvi. Na takšen način počitnice letos prvič preživljajo otroci v Ajdovščini.

Elton John v novi pesmi združil moči z Duo Lipo

16. 08. 2021 06.00

Predstavnik starejše in predstavnica mlajše generacije britanske glasbene scene sta v novi pesmi, ki je nastala iz dveh Eltonovih uspešnic, zapela v duetu. Na družbenem omrežju sta zapisala, da je glasbeni izdelek rezultat njunega tesnega prijateljstva, ob čemer je Dua izrazila hvaležnost, ker je lahko zapela s svojim idolom.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt

15. 08. 2021 08.00

Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Direktor BioNTecha: Našega cepiva (še) ni treba prilagajati novim različicam koronavirusa

09. 08. 2021 17.33

Cepiva Comirnaty, proizvajalcev BioNTech-Pfizer, zaenkrat še ni treba prilagajati novim sevom novega koronavirusa, je sporočil izvršni direktor nemškega farmacevtskega giganta. Kot je zatrdil, tretji, poživitveni odmerek njihovega cepiva uspešno ščiti tudi pred novimi različicami. Biotehnološko podjetje pa je medtem objavilo tudi najnovejše poslovne rezultate, ki kažejo na to, da so v drugem četrtletju ustvarilo skoraj 2,8 milijarde evrov čistega dobička. Za primerjavo: v enakem obdobju lani je BioNTech imel 88,3 milijona evrov izgube.

3 najpogostejše napake, ki jih delamo pri negi tetovaž

08. 08. 2021 00.15

Tetovaže so tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljene in tudi bolj sprejemljive. Če pogledamo statistiko, je tetoviran kar vsak tretji Slovenec. Zanje se odloča vse več ljudi, tako mlajše kot starejše generacije. Trenutno so v trendu barvne poslikave, a črna je vedno in. Nekateri se odločajo predvsem za manjše motive, besede ali datume, ki predstavljajo nekaj posebnega. Spet drugi so navdušeni nad vpadljivimi in velikimi motivi, ki so abstraktni ali nimajo posebnega pomena. Vsem pa je skupno, da je tetovirana koža občutljiva in zato zahteva posebno pozornost in nego.

Gorenjski volk ali novi kanibal po stopinjah slovitega Merckxa

18. 07. 2021 20.13

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar se je še drugič zapovrstjo povzpel na kolesarski Olimp. Ubranil je zmago na dirki po Franciji in postal 21. Zemljan, ki je največjo kolesarsko preizkušnjo na svetu dobil najmanj dvakrat. "Gorenjski volk" in "novi kanibal" je na dobri poti, da se nekoč vpiše v zgodovino kot eden najboljših kolesarjev vseh časov. Poleg rumene je oblekel tudi belo in pikčasto majico.

Ameriški mostovi v času nenehne jeze

17. 07. 2021 07.00

Obilna poletna ploha je bila dovolj, da so se Newyorčani spomnili, kakšno mesto se skriva pod bleščavo neonskih panojev in velikih oglasnih zaslonov. Poplavljene ulice in podzemne postaje so jih znova opomnile, da največje gospodarstvo na svetu ne skrbi najbolje ne za svoje ljudi ne za objekte, v katerih bivajo in s pomočjo katerih potujejo.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen

14. 07. 2021 17.27

Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Macerl: Politiki s takim načinom komunikacije ne morejo voditi države v boljšo prihodnost

13. 07. 2021 06.00

Smo priča generacijskemu preobratu, novemu zavedanju pomena zdravega okolja in solidarnosti pri njegovi zaščiti? Udeležba na referendumu zakona o vodah je zgovorna. Glasovnico je, sredi poletne vročine, oddalo več kot 783 tisoč volilnih upravičencev in velika večina, v vseh volilnih enotah, je glasovala proti zakonu ministrstva Andreja Vizjaka. Gre samo za okolje ali tudi za nestrinjanje s trenutnimi politikami vlade?

'Naša najranljivejša skupina ne bo ostala neslišana in spregledana'

08. 07. 2021 13.19

Da bodo tudi oskrbovanci domov za starejše lahko na referendum o noveli zakona o vodah oddali svoj glas, so se angažirali tako posamezniki, ki bodo po več slovenskih krajih starejšim nudili prevoz do volišč, ter Sindikat taksistov. "Odziv javnosti je bil izjemen, srčen, ganil me je," pravi pobudnica akcije Nina Majcen.

Poklukar: Torek bo zadnji dan epidemije, a boja s koronavirusom še zdaleč ni konec

10. 06. 2021 22.27

Glede na priporočila stroke in številke, ki jih dnevno spremljamo, epidemije v torek ne bomo podaljšali, je napovedal zdravstveni minister Poklukar. V veljavi pa bodo še vedno ostali ukrepi, le da bodo milejši. "V gostinstvu bodo za isto mizo lahko sedele več kot štiri osebe, na prostem se bodo lahko organizirale prireditve brez mask ..." je naštel. Cepiva imamo trenutno dovolj, da bodo vsa cepilna mesta lahko imela dneve odprtih vrat, je zagotovil.

Med ljudmi znaki pandemske izčrpanosti, mlajši do cepiva bolj skeptični

04. 05. 2021 17.19

Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje je pokazala, da se tudi v Sloveniji med ljudmi že pojavljajo znaki pandemske izčrpanosti, težko tudi sledijo številnim priporočilom. Predvsem mlajši so utrujeni od razprav o covidu-19 v medijih. Raziskava je pokazala tudi, da so mlajši glede cepiva bolj skeptični v primerjavi s starejšimi.

Porast posegov za pomlajevanje obraza in preoblikovanje telesa tudi v Sloveniji

30. 04. 2021 20.54

V času epidemije je lepotna industrija doživela izjemen razcvet. Število kirurških in nekirurškh posegov pomlajevanja obraza in preoblikovanja telesa se je povečalo tudi pri nas. Najbolj priljubljen kirurški poseg ostaja preoblikovanje prsi, med nekirurškimi pa prednjači pomlajevanje obraza z botoksom in dermalnimi polnili. Kirurški in nekirurški poseg na obrazu si je privoščila tudi naša pevka in podjetnica Rebeka Dremelj, ki o tem govori brez dlake na jeziku. Tudi starostna meja pri ženskah, ki si privoščijo lepotne posege, se znižuje. Generacija Z, torej tisti, rojeni po letu 1995, že razmišlja o estetskih posegih, pravi specialistka plastične in estetske kirurgije, Katarina Živec.

Razlike med cepilnimi centri: v Tolminu cepljenih 23, v občini Hrpelje-Kozina le 15 odstotkov

29. 04. 2021 17.10

Nekateri cepilni centri po državi se soočajo z očitki, da niso dovolj učinkoviti, da cepljenje poteka prepočasi in da se morajo bolje organizirati, sploh ker v naslednjih tednih pričakujemo precej večje dobave cepiv. Na samem dnu seznama uspešnosti cepljenja je obalno-kraška regija.

'Tenis je varen šport, saj omogoča zadostno razdaljo med igralci'

24. 03. 2021 07.00

Kako dobro vihtijo teniški lopar, bodo lahko preizkusili slovenski rekreativni igralke in igralci. Obeta se namreč prvo ekipno Seniors državno prvenstvo, ki bo v Ljubljani v začetku aprila. Tekmovanje povezuje generacije igralcev, starejših od 35 let, in bo po več mesecih brez odbijanja žogice in druženja zaradi covidnih ukrepov pravi balzam za športnike. Tenis je sicer med epidemijo covida-19 varen šport zaradi več razlogov.

Nemčija podaljšuje zaprtje države, Kurz se pri cepivih ne bo zanašal na EU

02. 03. 2021 06.26

Preuranjeno in nerealistično je meniti, da bo pandemije konec do konca tega leta, je opozoril direktor WHO za izredne razmere Michael Ryan. Nemčija medtem načrtuje podaljšanje zaprtja države do predvidoma 28. marca, bodo pa ukrepi omilili na določenih področjih. Zaradi strahu pred bolj nalezljivimi sevi ukrepe zaostrujejo v Lombardiji.

Ministru za kulturo Vasku Simonitiju se obeta interpelacija

29. 01. 2021 14.26

Po interpelaciji zoper ministra Janeza Ciglerja Kralja in napovedi o interpelaciji zoper ministrico Simono Kustec je danes stranka SD interpelacijo napovedala še proti ministru za kulturo Vasku Simonitiju. Po besedah nekdanjega kulturnega ministra Dejana Prešička bo vložena še pred kulturnim praznikom 8. februarja. Kot je dejal v izjavi za medije, bo to verjetno "eno največjih daril", ki jih lahko dajo slovenski kulturi. Vlada namreč s svojimi dejanji po Prešičkovi oceni ogroža vitalna področja v državi.

'Prisilno' upokojevanje: sindikati na ustavno sodišče, kaj porečejo delodajalci?

22. 01. 2021 06.00

Zakaj je upokojevanje delavcev, ki so izpolnili pogoje za upokojitev, sporno? Zakaj je šel sindikat na ustavno sodišče? Od januarja lahko namreč delodajalec odpusti delavca, ki je izpolnil pogoje za upokojitev, brez navedbe utemeljenega razloga. Na gospodarski zbornici medtem poudarjajo, da obvezno upokojevanje uravnotežuje pravice delodajalcev in delojemalcev.

Ciglerju Kralju grozi interpelacija

20. 01. 2021 15.15

Minister za delo Janez Cigler Kralj se bo kot kaže moral zaradi dodelitve sredstev Zavodu Iskreni zagovarjati tudi na interpelaciji. Spisali so jo v LMŠ in jo že poslali v usklajevanje več opozicijskim strankam. Prvak stranke Marjan Šarec je na Twitterju zapisal, da gre za "kapljo čez rob" in da je opozicija dolžna ukrepati. Na ministrstvu so zanikali očitke proti ministru. Oglasili so se tudi v Zavodu Iskreni, kjer so poudarili, da ne živijo od javnih razpisov, pač pa stremijo k neodvisnosti od javnih sredstev.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj

04. 01. 2021 17.38

Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Sindikat ministrstvu očita zavajanje: 'V resnici jih briga za mlade'

31. 12. 2020 13.19

Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade, so prepričani v Sindikatu Mladi plus. Ministrstvu očitajo zavajanje in manipuliranje. "Sprejeti ukrep povečuje zaposlitvene priložnosti za vse delovno sposobne, zato nikakor ne gre za prisilno upokojevanje," pa odgovarjajo na ministrstvu.

3 napake, ki jih delate pri negi tetovaže

20. 12. 2020 00.15

Tetovaže so tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljene in tudi bolj sprejemljive. Če pogledamo statistiko, je tetoviran kar vsak tretji Slovenec. Zanje se odloča vse več ljudi, tako mlajše kot starejše generacije. Trenutno so v trendu barvne poslikave, a črna je vedno in. Nekateri se odločajo predvsem za manjše motive, besede ali datume, ki predstavljajo nekaj posebnega. Spet drugi so navdušeni nad vpadljivimi in velikimi motivi, ki so abstraktni ali nimajo posebnega pomena. Vsem pa je skupno, da je tetovirana koža občutljiva in zato zahteva posebno pozornost in nego.

Pogovor s češkim milijarderjem Kretinskym: 'Glavni motiv za nakup SŽ je položaj Luke Koper'

17. 12. 2020 17.33

Na Slovenskih železnicah so ta teden zagotovo zadovoljni. V torek so po tirih prvič zapeljali prvi novi vlaki, zaključili pa so tudi več let trajajoče iskanje strateškega partnerja. S 60-milijonskim vložkom je v lastništvo tovornega prometa vstopil češki holding EPH, ki ima bogat nabor naložb predvsem s področja energetike - kot so rudniki, plinovodi, železniški kargo prevoz in nepremičnine. V lasti imajo tudi češki nogometni klub Sparta Praga, med odmevnejšimi pa je bil tudi nakup legendarnega francoskega časnika Le Monde. Pogovarjali smo se z direktorjem EPH, češkim milijarderjem Danielom Kretinskym.

2429 novih okužb: 'Višji delež pozitivnih lahko pripišemo uvedbi hitrih testov'

02. 12. 2020 09.11

Po podatkih vlade so pristojni v torek opravili 7178 testov in potrdili 2429 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova precej višji, in sicer znaša več kot 33 odstotkov. Torkov višji delež pozitivnih testov lahko pripišemo uvedbi hitrih testov, je ocenila Nuška Čakš Jager z NIJZ. Hospitaliziranih je 1285 pacientov, umrlo pa je 57 bolnikov, kar je drugo največje število v posameznem dnevu doslej.