starejše osebe

Na Madžarskem sproščajo ukrepe, Merklova za krajše zaprtje celotne države

07. 04. 2021 08.26

Četrtina Hrvatov zavrača cepljenje, kažejo ankete. Medtem pa naša druga soseda, Madžarska, na področju cepljenja proti covidu-19 žanje uspeh. Odlično kaže tudi Združenim državam Amerike – cepijo že po štiri milijone oseb dnevno, tudi cepiva je dovolj. Precej manj uspešni pa so na drugi polovici poloble; avstralska vlada za počasno cepljenje sicer krivi težave z dobavo cepiv iz EU. Poljska medtem ob velikem pritisku na bolnišnice podaljšuje ukrepe, Merklova pa je za krajše zaprtje celotne države.

Legendarna pevka Dolly Parton je dobila drugo dozo cepiva

06. 04. 2021 18.48

Country zvezdnica Dolly Parton je prejela drugi odmerek cepiva proti covidu-19. Pevka je na družbenem omrežju Twitter z oboževalci delila fotografije cepljenja in se zahvalila medicinskemu osebju.

Posvetovalna skupina predlaga ustavitev cepljenja mlajše populacije z AstraZeneco

03. 04. 2021 18.46

V prihodnjih treh tednih bodo v cepilnih centrih po državi prioritetno cepili starejše od 60 let. Zaradi omejenih količin cepiv in logistike NIJZ predlaga, da se starostno skupino od 60 do 64 let cepi z AstraZeneco. Starejše pa s cepivoma podjetja Pfizer in Moderna. Dokler se ne razjasnijo dileme glede resnih neželenih učinkov cepiva AstraZenece, ki so sicer izjemno redki, posvetovalna skupina predlaga ustavitev cepljenja mlajše populacije s tem cepivom. Takšno odločitev so že sprejeli v Nemčiji in na Nizozemskem.

V Veliki Britaniji z AstraZeneco cepili več kot 18 milijonov ljudi: 30 krvnih strdkov, sedem smrti

03. 04. 2021 15.13

V Veliki Britaniji so doslej ob več kot 18 milijonih ljudi, ki so se cepili s cepivom AstraZenece, zabeležili 30 primerov krvnih strdkov, med njimi je bilo sedem smrtnih primerov, so sporočili iz tamkajšnje agencije za zdravila. Poudarili so, da koristi cepljenja še vedno prevladajo nad tveganji, in javnost pozvali k nadaljnjemu cepljenju.

Gneča pred cepilnim centrom zaradi neupoštevanja terminov cepljenja in tehničnih težav

02. 04. 2021 13.38

Na Gospodarskem razstavišču Zdravstveni dom Ljubljana danes cepi starejše od 70 let. Ker se nekateri niso držali svojih terminov za cepljenje, nato pa so sledile še tehnične težave, je pred cepilnim centrom nastala nepopisna gneča.

Poteka cepljenje starejših od 70: razkorak med naročeno in dobavljeno količino cepiva

01. 04. 2021 15.31

V zdravstvenih domovih po Sloveniji se dviguje delež cepljenih proti covidu-19, s tem pa znižuje starostna meja cepljenih. V večjih ZD trenutno povečini cepijo starejše od 70 let. Vodstva nekaterih zdravstvenih ustanov ob tem opozarjajo na pomanjkanje informacij glede dobave cepiva in na razkorak med naročili in število doz cepiva, ki je na voljo. Na NIJZ glede navedb nekaterih cepilnih centrov, da od NIJZ niso prejemali toliko cepiv, kot so jih naročali, odgovarjajo, da je bila do 15. marca omejena le dobava cepiva Pfizerja in Moderne, medtem ko so bila za cepivo AstraZenece realizirana vsa naročila. Konec februarja so denimo cepilnim centrom ponudili dodatne odmerke AstraZenece.

Nova strategija: naslednje tri tedne cepljenje starejših od 60 let

01. 04. 2021 09.35

V skladu z novimi priporočili NIJZ bo cepljenje proti covidu-19 v naslednjih treh tednih osredotočeno le na osebe, stare 60 let in več, da bi zaščitili najranljivejše skupine. V tem času pa bodo analizirali podatke o morebitnih neželenih učinkih cepiva AstraZenece pri mlajši populaciji.

Prenovljena strategija cepljenja: prednostno bodo cepili starejše od 60 let

01. 04. 2021 06.00

Omejene količine cepiva proti covidu-19 ostajajo glavni problem cepljenja v Sloveniji, pravi nacionalna koordinatorka za cepljenje na NIJZ. Februarja je Slovenija dobila blizu 150 tisoč odmerkov, v marcu skoraj 200 tisoč, v aprilu pa pričakujemo 335 tisoč odmerkov. Po zadnjih podatkih je bilo doslej s prvim odmerkom cepiva cepljenih 11,4 odstotka prebivalcev, z dvema pa 5,4 odstotka. Se je pa za šolnike zaključilo prednostno cepljenje. Po številnih opozorilih, da cepljenje marsikje poteka v nasprotju s strategijo, začenja zdaj veljati prenovljena strategija, po kateri bodo prednostno cepili vse starejše od 60 let, cepivo AstraZenece pa bodo uporabljali tudi pri starejših od 65 let.

Število okužb narašča, v torek 1558 pozitivnih PCR-testov

31. 03. 2021 09.35

Število novih okužb v Sloveniji narašča. V torek so pristojni po podatkih vlade opravili 7602 testa in potrdili 1558 okužb. Delež pozitivnih testov je bil višji kot v preteklih dneh, in sicer 21,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 996. Obenem so v torek opravili tudi 24.124 hitrih testov, katerih pozitivne izvide nato potrjujejo še s PCR-testi. V torek je sicer umrlo osem covidnih bolnikov manj kot v ponedeljek.

Johnson & Johnson bo cepivo v EU začel dostavljati 19. aprila

29. 03. 2021 17.26

Ameriško podjetje Johnson & Johnson je sporočilo, da bodo 19. aprila začeli Evropski uniji dostavljati cepivo proti covidu-19. S tem se bo pospešil boj proti covidu-19, saj cepivo za razliko od tistih, ki so že v uporabi v EU, učinkovito zaščito nudi že po prvem odmerku. Slovenija naj bi za začetek dobila 7050 odmerkov.

Logarjeva: Če ne bi uvedli teh ukrepov, bi bilo stanje čez 14 dni zelo slabo

29. 03. 2021 09.20

V Sloveniji smo v nedeljo opravili 1774 PCR-testov in potrdili 287 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je znašal 16,2 odstotka. Hospitaliziranih je bilo 526 oseb, 27 več kot dan prej. Umrlo je šest bolnikov s covidom-19. Glede najnovejših ukrepov za zajezitev širjenja virusa in zaprtja države je vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar dejala, da je to bila "edina možnost, da zmanjšamo pritisk na bolnišnice".

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Stroka za stroge ukrepe med prazniki, končno besedo bo imela vlada

27. 03. 2021 19.36

Tretji val epidemije je vse močnejši, število okužb je zraslo krepko čez tisoč, v petek so jih našteli 1253. Predloge ukrepov za zajezitev epidemije pretresa strokovna skupina. Če se bomo odločili za popolno zaprtje javnega življenja, bomo to storili s težkim srcem, pravi Milan Krek. A vseeno je stroka enotna, da je med prihajajočimi prazniki treba uvesti stroge ukrepe. Po naših informacijah naj bi strokovna skupina predlagala 11 dni strogih ukrepov, nato pa ukrepanje po vladnem semaforju. Končna odločitev pa je v rokah vlade, ki bo zasedala danes.

Zaradi krajše policijske ure nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas

26. 03. 2021 06.27

V obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje znova obarvane rdeče, od danes spet velja omejitev gibanja na regijo. Verski obredi na prostem so številčno omejeni na enega udeleženca na 10 kvadratnih metrov. Nočna omejitev gibanja po vsej državi po novem traja od 22. do 5. ure, zaradi česar tudi nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas.

Srečanje stroke in politike bo javno, Fajonove in Bratuškove kljub temu ne bo

26. 03. 2021 14.29

Po košarici predsednic SD in SAB se je predsednik Pahor odločil, da bo nedeljsko srečanje stroke in politike na Brdu pri Kranju potekalo javno. S tem je upal, da bo zadostil pogojem Fajonove in Bratuškove za prisotnost na srečanju. A kljub temu tako predstavnikov SD kot SAB na Brdo pri Kranju v nedeljo ne bo.

Srečanje s Pahorjem bo potekalo v nedeljo, večjega dela opozicije ne bo

25. 03. 2021 09.50

Novo srečanje o strategiji boja z epidemijo ter nadaljnjih ukrepih bo na povabilo predsednika Boruta Pahorja potekalo v nedeljo. A kot kaže, večjega dela opozicije na Brdo pri Kranju ne bo. V LMŠ potrebe po pogovorih ne vidijo, predsednica SD, Tanja Fajon, pa ne vidi smisla za prisotnost na srečanju. V Levici Pahorju predlagajo, naj organizira posvet o predčasnih volitvah, v SAB pa zahtevajo odgovore. Vse več je medtem ugibanj o morebitnem zaprtju države v začetku aprila od 1. do 12. aprila, kar naj bi neuradno predlagala strokovna skupina.

Vlada skrajšala policijsko uro, tri regije postajajo rdeče

24. 03. 2021 16.29

Vlada je ob slabšanju epidemiološke slike spremenila nekatere omejitvene protikoronske ukrepe. Policijska ura bo po novem krajša, veljala bo od 22. do 5. ure zjutraj. Tri regije se bodo obarvale rdeče – koroška, obalno-kraška in goriška. Prehajanje v in izven teh regij bo prepovedano. Šole in trgovine pa ostajajo odprte. Za vstop v Slovenijo bo posameznik po novem potreboval negativni PCR-test. Spremembe bodo v veljavo vstopile dan po objavi v Uradnem listu.

Prehajanje v rdeče regije in iz njih prepovedano, določenih je več izjem

24. 03. 2021 21.31

Zaradi poslabšanja epidemiološke slike bodo tri statistične regije znova postale rdeče. Gre za obalno-kraško, goriško in koroško regijo, gibanje bo tu znova omejeno na posamezno regijo. Pri tem je določenih več izjem, prehajanje bo mogoče z negativnim testom ali dokazilom o cepljenju. Je pa še naprej dovoljeno prehajanje med občinami v rdečih regijah.

Potrdili svežo cepilno strategijo

24. 03. 2021 06.43

Vlada je po koncu seje, kjer je pretresala protikoronske ukrepe, sporočila, da je dopolnila tudi cepilno strategijo, ki bo začela veljati v ponedeljek. V prednostno skupino so vključene osebe, stare 60 let in več, posebej ranljivi kronični bolniki ne glede na starost, kronični bolniki, stari od 18 do 64 let, ki ne sodijo v skupino posebej ranljivih kroničnih bolnikov in mnogi drugi.

Pri starejših povečini še vedno cepijo skupino nad 75 let, uspešnejši v Mariboru

22. 03. 2021 15.23

Po Sloveniji se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. Po večjih zdravstvenih domovih (ZD) med starejšimi še vedno cepijo skupino nad 75 let, sicer pa tudi šolnike in kronične bolnike. V Zdravstvenem domu Maribor so doslej uspeli s cepivom AstraZenece precepiti vse kronične bolnike, stare do 65 let, osebe stare med 60 in 65 let in zaposlene v izobraževanju. Začelo se je tudi cepljenje drugih poklicnih skupin prebivalstva, pomembnih za delovanje države. Janša je sporočil, da bodo tudi novinarji, zaradi narave dela, vključeni v eno od prednostnih skupin.

Ob dovolj dobrem epidemiološkem stanju prihodnji teden predlog ukinitve policijske ure

19. 03. 2021 10.03

Vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je dejala, da se je epidemiološka slika v Sloveniji v zadnjih dneh poslabšala in znova narašča tudi pritisk na bolnišnice. "Epidemiološka situacija v državi se ponovno giba v smer, kamor si ne želimo," vzrok pa je verjetno v večji pojavnosti angleške različice virusa. Za prihodnji teden načrtujejo predlog za popolno ukinitev prepovedi gibanja ponoči, če bo epidemiološko stanje dovolj dobro.

Ostaja minister: Janez Cigler Kralj prestal interpelacijo

18. 03. 2021 06.07

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po maratonski razpravi v Državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

V Franciji z zakonom o minimalni starosti za privolitev v spolni odnos

16. 03. 2021 19.47

Po vrsti škandalov glede spolnih zlorab, ki so nedavno pretresli Francijo, so tamkajšnji poslanci podprli nov zakon, ki določa minimalno starost za privolitev v spolni odnos, in sicer 15 let. Poleg tega zakon prepoveduje spolne odnose med sorodniki, če je oseba mlajša od 18 let. S pomočjo zakona bodo lažje preganjali tako starejše kot nedavne primere spolne zlorabe, tudi znotraj družine.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

V nedeljo 205 novih okužb. Pozitivno mnenje za umik starostne omejitve pri AstraZeneci

15. 03. 2021 10.04

V nedeljo smo ob 1625 PCR-testiranjih potrdili 205 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Umrle so štiri osebe. Čeprav vzročnih povezav med krvnimi strdki in cepljenjem za zdaj ni, se je Slovenija odločila, da začasno prekine cepljenje z omenjenim cepivom. Marko Pokorn s pediatrične klinike pa je dejal, da so podali predlog, naj se s cepivom Pfizer cepi kronične bolnike od 16. leta starosti dalje.

Previdno na cesti: sodra in sneg ovirala promet, vozišča po državi spolzka

14. 03. 2021 13.21

Zaradi močnega dežja, sodre in ponekod tudi snega so ceste ponekod po državi spolzke, opozarjajo na Prometnoinformacijskem centru za državne ceste, kjer voznike pozivajo k previdnosti. Na primorski avtocesti je bil zaradi prometnih nesreč oviran promet, nastajali so zastoji. Na AMZS pa dodajajo, da z menjavo zimskih pnevmatik ni treba hiteti, saj je vreme nepredvidljivo in nas tudi spomladi lahko preseneti sneg.

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?

11. 03. 2021 06.00

Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Ali strategija cepljenja deluje? Ponekod na vrsti že zdrav 24-letnik

10. 03. 2021 14.15

Zdravstvena inšpekcija bo opravila nadzor nad morebitnimi odstopanji od cepilne strategije, je bil jasen Jelko Kacin. A vse bolj kaže, da je to, kako hitro boste prejeli cepivo, odvisno od tega, v katerem delu Slovenije živite. Zdrav 24-letnik iz Hrastnika je že bil cepljen, medtem ko 18-letnik iz Ljubljane, ki ima kronično bolezen in se zato šola od doma, še vedno čaka na klic. Ta teden naj bi začeli cepljenje tudi kroničnih bolnikov, a ponekod še niso cepljeni niti 75-letniki in celo 80-letniki.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Potrdili prve primere brazilskega seva, Logarjeva: sproščanja ukrepov še ne bo

08. 03. 2021 10.11

V nedeljo je bilo opravljenih 1681 PCR-testov in potrjenih 210 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 527 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 91 na intenzivni negi. Umrlo je šest oseb. Vodja strokovne skupine Mateja Logar je povedala, da so potrdili prve primere brazilskega seva v Sloveniji, gre pa za družino iz Maribora.