starejši delavec

Obstrukcija opozicije, matični odbor vseeno za predlog sprememb na trgu dela
19. 06. 2025 10.58
Odbor DZ za delo je potrdil predlog novele zakona o urejanju trga dela, ki prinaša višja nadomestila za brezposelnost, rahlja most do upokojitve in zaostruje področje agencijskega dela. Na podlagi številnih pripomb zakonodajnopravne službe DZ je potrdil tudi več dopolnil. Poslanci SDS in NSi so sejo obstruirali, ker nasprotujejo nujnemu postopku.

Izredna seja ESS preklicana, kje se je zapletlo?
30. 05. 2025 15.21
Posebni delovni skupini Ekonomsko-socialnega sveta ni uspelo uskladiti osnutka novele zakona o urejanju trga dela, zato je bila izredna seja celotnega ESS odpovedana. Neuradno se je zapletlo pri vprašanju predlaganih zaostritev agencijskega dela. S sprejemom novele se sicer mudi, saj je nanjo vezanih 140 milijonov evrov sredstev EU.

Nasprotniki reforme: Dopolnite pokojninsko zakonodajo, sicer bo referendum
15. 05. 2025 12.44
Del sindikatov in delavskih organizacij je nezadovoljen s predlogom pokojninske reforme, ki ga je minuli teden potrdila vlada. Poslanske skupine so zato javno pozvali, naj zakonodajo dopolnijo, sicer napovedujejo referendum. Ocenjujejo namreč, da so nekatere določbe škodljive tako za delavce kot upokojence. Minister Luka Mesec odgovarja, da se zdi, da so nasprotniki spregledali velik del reforme, ki upokojencem prinaša blaginjo. Organizacije zato vabi na sestanek, na katerem bodo reformo naslovili kot celoto.

Se moramo zaradi robotov bati za delovna mesta, še posebej starejši?
02. 05. 2025 07.07
Približno 10.000 varilcev manjka v Sloveniji, poklic varilca je že dlje časa med deficitarnimi. Tajfun Planina je eno od podjetij, kjer stisko zaradi pomanjkanja varilcev rešujejo z roboti. Imajo jih 35, s katerimi nadomeščajo približno 100 ročnih varilcev. Robotizacija je, poleg tega, da delamo vse starejši, še eden od trendov na področju dela v zadnjih desetletjih. Se lahko zaradi robotov bojimo za delovna mesta, sploh starejši, o katerih je veliko stereotipov, da so manj produktivni in dragi za delodajalce?

Manj produktivni, bolj bolni in predragi – stereotipi o starejših delavcih
01. 05. 2025 12.14
Biti krovec pri dvajsetih ali pa pri petdesetih in več je velika razlika. Vročina, mraz, pred teboj globina. Naporno delo, včasih potrebuješ uro, dve, da se privadiš in upaš pogledati navzdol, nam iz izkušenj pravi krovec klepar, ki upa, da bo lahko delal do upokojitve. Naporne stranke, pa vse težje delo z denarjem, opisuje svoje delo starejša poštna uslužbenka, ki mora, če se pri računanju zmoti, kriti škodo iz lastnega žepa. Bodo starejši morda v prihodnje imeli pravico do krajšega delovnega časa, kar predlaga ministrstvo za delo? In kdo sploh je starejši delavec?

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'
06. 04. 2025 18.34
Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00
Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Bi zamenjali službo pri 55 letih?
10. 11. 2024 10.15
Podjetja že tiste, starejše od 45 let, dojemajo kot starejše zaposlene, kažejo raziskave, po drugi strani pa podjetja v praksi vse bolj spoznavajo, da so prav starejši bolj kompetentni in se bolje ujamejo v delovno okolje. V času, ko je mladost vseprisoten ideal, se družba sooča s pomanjkanjem delovne sile in starajočim se prebivalstvom. Vedno več upokojencev si po drugi strani želi nazaj v službo in podjetja imajo z njimi dobre izkušnje.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00
"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'
24. 04. 2024 14.16
Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50
Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Prijavila ugrabitev svojega fanta iz ZDA: ogoljufana za več 10.000 evrov
02. 04. 2024 12.00
Koprski policisti preiskujejo ljubezensko prevaro. Ženska je sporočila, da naj bi ugrabili njenega fanta v ZDA. Na bančne račune v tujini je nakazala več deset tisoč evrov, preden je ugotovila, da je ogoljufana.

Podira stereotipe: zaposluje predvsem starejše od 60 let
14. 02. 2024 06.00
Podjetnik, ki podira stereotipe in polni naslovnice, samo zato, ker v enem od svojih podjetij zaposluje predvsem starejše od 60 let. Ker imajo dolgoletne izkušnje, so motivirani, zavzeti in še vedno polni energije. Zakaj se je odločil za drugačen pristop k zaposlovanju in zakaj je prepričan, da je naletel na zlato jamo?

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41
Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16
Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let
04. 01. 2024 06.00
Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Japonska: Na pragu velikih sprememb
09. 12. 2023 07.00
Oktobra me je čakalo dolgo pričakovano potovanje po Japonskem, o katerem sem sanjala, odkar sem na treningu juda prvič stopila na tatami. Sanjarila sem o skrbno urejenih minimalističnih vrtovih. Predstavljala sem si duh zena, ki se sprehaja po templjih in svetih krajih, ki jih varujejo vrata tori. V mislih sem imela svetost čajnega obreda. Predstavljala sem si posvečeno tišino podeželja, ki še ohranja star način življenja, kakor tudi hrup megalomanskih mest, ki so tehnološko izredno napredna in nastopajo kot protiutež vsemu skromnemu in tradicionalnemu. Vse to sem na poti tudi odkrila in prepričana sem, da je lahko vsakdo navdušen nad to deželo in tamkajšnjo kulturno raznolikostjo, vendar bi se rada dotaknila tistega, česar kot obiskovalci 'ne želimo videti'.

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'
07. 10. 2023 07.00
Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'
04. 10. 2023 19.28
Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00
Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto
29. 08. 2023 06.00
Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo
14. 08. 2023 07.12
Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi
03. 08. 2023 14.13
Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Pri 14 spal na kozolcu, danes ponosen očka in dedek
28. 02. 2023 14.51
So zgodbe, ki me kot novinarko vedno znova vzradostijo. To so tiste zgodbe, ki niso le navdih za ljudi v stiskah, temveč za vse nas. In zgodba danes 54-letnega Janeza Škulja iz Postojne je ena takšnih, ki daje upanje. Pa četudi Janez ne skriva, da je življenje zanj in za njegovo družino še vedno prepleteno s težavami. A sam je borec, se ne predaja. Bil je na dnu in zelo dobro ve, da iz še tako globokega brezna vodi pot navzgor, če človek le verjame v to.

'Odložim orodje in stečejo mi solze. Svoje 'dočke' Aline nisem videl že eno leto, zjutraj pa grem spet na fronto'
21. 02. 2023 16.48
Ruslan je spil že kar nekaj vodke in jasno je, da se mu je zato malo razvezal jezik. Sam je pristopil k naši kameri in v pogovor sem se zapletel bolj z namenom, da ga zamotim, da pusti ekipi, da konča v miru javljanje v oddajo. A njegova zgodba se je pokazala kot eden od razlogov, zakaj smo ponovno prišli v Ukrajino.

'Živijo mirno med nami, dokler jih ne pokliče Moskva'
30. 01. 2023 15.18
Ruski program za nameščanje vohunov v drugih državah ima svoje globoke korenine že od časov pred drugo svetovno vojno, razmah pa je doživel po drugi svetovni vojni, ko sta za geopolitično prevlado tekmovali ZDA in Sovjetska zveza, vsaka z zelo razvito vohunsko mrežo. Aktivnosti se krepijo v obdobju novih napetosti, v zadnjih tednih pa je bilo razkrinkanih več "spečih celic" ruskih agentov. Ena od teh je delovala tudi pri nas. Kako poteka infiltracija t. i. ilegalcev oz. spečih agentov?

V Sindikatu voznikov avtobusov napovedujejo možnost stavke
21. 11. 2022 15.18
Predlagana novela zakona o delovnem času mobilnih delavcev bi lahko še poslabšala stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa, opozarja Sindikat voznikov avtobusov Slovenije. Po oceni sindikata je namen novele med drugim legalizirati nepravilno plačani čas razpoložljivosti voznikov. Zaradi novele in slabih razmer v panogi je možna tudi stavka.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00
Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno
20. 07. 2022 09.30
Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.