starim

Znižanje cen zdravil
02. 08. 1999 21.00
S prvim avgustom so začele veljati nove - nižje- cene zdravil. Izkazalo se je, da so cene še vedno enake kot prvega julija, ko so zaradi DDV- ja poskočile za 8 odstotkov. Pomočnica direktorice Lekarne Ljubljana pojasnuje, da bodo v lekarnah cene zdravil spremenili s prvimi nabavami. Najprej morajo cene torej znižati veledrogerije, poslati pošiljke zdravil v lekarne, tu pa bodo nove cene spremenili tudi starim zalogam. V lekarnah uradno o znižanju cen zdravil še niso bili obveščeni. Dogovor predvideva, da se cene domačih zdravil znižajo za 4 odstotke, tujih pa za 3 in pol odstotka.

Francoski naftni koncern zvišal svojo ponudbo
08. 06. 1999 09.04
Francoski naftni koncern Elf Aquitaine je zvišal svojo ponudbo za prevzem norveške naftne družbe Saga iz Osla. Francosko podjetje delničarjem Saga namesto 115 kron zdaj ponuja 125 kron na delnico. Zadnja ponudba je za osem odstotkov višja od konkurenčne ponudbe norveške družbe Norsk Hydro, ki je v polovični lasti norveške države. Za nakup celotnega dela norveške družbe, ki je po velikosti četrti operater na plinskih in naftnih ploščadih v norveškem delu Severnega morja, naj bi Francozi odšteli več kot 28,7 milijard norveških kron oz. 4,3 milijarde nemških mark. Elf Aquitaine želi pridobiti celoten delež Sage, podjetje pa naj bi obratovalo pod starim nazivom. Drugačne načrte pa ima Norsk Hydro, ki namerava pravice črpanja predati družbi Statoil ASA iz Stevangerja, torej največjemu in hkrati državnemu energetskemu podjetju, ki je v Sagi že udeležen z 20 odstotki.

Akcija Mladi voznik
19. 04. 1999 16.21
Tajnik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Republike Slovenije Bojan Žlender je predstavil novo preventivno akcijo Mladi voznik, ki jo pripravljajo skupaj z ministrstvom za notranje zadeve in slovensko policijo in drugimi organizacijami in donatorji. Pri snovanju akcije so zlasti upoštevali, da mladi v starosti od 18 do 25 let povzročijo največ prometnih nesreč. Največkrat so vzrok tem nesrečam voznikova neizkušenost, prehitra vožnja, vožnja pod vplivom alkohola in ostalih drog.

OVK ukazala kosovskim Albancem, da se ji pridružijo
01. 04. 1999 01.01
Osvobodilna vojska Kosova (OVK) je v izjavi, ki jo je sinoči objavila albanska televizija, ukazala vsem kosovskim Albancem, moškim, starim med 18 in 50 let, da se jim v mesecu dni pridružijo. V nasprotnem primeru so jim zagrozili s prisilno rekrutacijo.

Že dojenčki znajo šteti
24. 12. 1998 08.41
Že štiri mesece stari dojenčki znajo šteti, trdi neka nemška otroška psihologinja. Njihovi možgani naj bi bili že tako razviti, da ločijo med dvema in tremi stvarmi, imajo pa tudi nekatera najosnovnejša matematična znanja. Ko so malčkom, starim pet mesecev, pokazali sliko z dvema točkama, so si jo dobro ogledali, nato pa so jim pokazali enako sliko s tremi točkami in zopet so si jo začeli natančno ogledovati. Ko pa so jim potem pokazali še sliko s šestimi točkami, razlike niso mogli več opaziti, saj možgani za prepoznavanje tako velikih razlik še niso bili dovolj razviti.

Vzrok poznega vstajanja je biološka ura
18. 12. 1998 10.36
Biološka ura ljudi, ki zgodaj vstajajo, je dve uri pred biološko uro ''nočnih ptic'', je pokazala raziskava nizozemskih znanstvenikov z univerze v Leidnu. ''Doslej smo mislili, da zgodnje vstajanje ni povezano z biološko uro, ampak s karakternimi potezami, kot so lenoba, odprtost ali družabnost,'' so sporočili znanstveniki. Zakaj imajo nekateri ljudje raje jutro, drugi pa noč, naj bi bila povezana tudi z različno telesno temperaturo v zgodnjih in poznih urah. To so pokazale preiskave, na katerih so osebam redno merili spremembe telesne temperature preko dneva. Večina ljudi ima biološko uro srednjega tipa. Biološka ura, ki določa ritem spanja, se nahaja v dveh malih skupinah možganskih celic. Te celice pošiljajo signale po vsem telesu v določenih časovnih presledkih, signali pa spreminjajo ritem delovanja srca, izločanje hormonov in reguliranje telesne temperature. Znanstveniki iz Leidna so še ugotovili, da je nemogoče dolgoročno spremeniti ritem biloške ure. Ljudje, ki so aktivni pozno v noč, vendar morajo zgodaj vstajati, se k starim navadam poznega vstajanja vrnejo med letnim dopustom, so še ugotovili znanstveniki.

Velika Britanija namenila pomoč žrtvam nasilja na Irskem
13. 08. 1998 08.53
Britanska vlada je žrtvam nasilja na Severnem Irskem v posebnem programu namenila 1,3 milijona funtov (2,1 milijona dolarjev). Program vključuje štipendije otrok in mladih, ki so ostali sirote, sklad za žrtve v denarnih težavah ter projekte pomoči mladim, starim in invalidom.

Odprto državno prvenstvo v plavanju
19. 07. 1998 10.57
Mariborčan Blaž Medvešek in moška štafeta Ilirije sta bila najbližje državnemu rekordu na odprtem državnem prvenstvu v plavanju. Medvešek je 200 metrov delfin preplaval v dveh minutah in 5,23 sekundah ter za 17 stotink zaostal za lastnim rekordom, Ilirijani pa so 4 x 100 metrov prosto preplavali v treh minutah in 36,11 sekundah ter za 10 let starim rekordom Ljubljane zaostali za 22 stotink. Za največje presenečenje v moškem delu tekmovanja je poskrbel Kranjčan Aleš Aberšek, ki je na 100 metrov delfin uspel ugnati Petra Mankoča, pred plavalca Ilirije pa se je uvrstil tudi mestni tekmec Emil Tahirovič (Ljubljana). Absolutni prvak v tej disciplini je z velikim naskokom postal Hrvat Miloš Milošević. Na 400 metrov prosto je slavil Jure Bučar, na 400 metrov mešano pa Marko Milenkovič. V ženski konkurenci so zmagale favorizirane tekmovalke. Tanja Blatnik na 200 metrov prosto, Eva Berra na 200 metrov hrbtno, Urška Roš na 100 metrov delfin, Anja Srebotnik na 400 metrov mešano in štafeta Radovljice na 4 x 100 metrov prosto.

Italijanska deklica se bo šolala prek interneta
14. 06. 1998 09.33
Šestletna italijanska deklica, ki s starši živi na otoku Montecristo, kjer so edini prebivalci tega gozdnega raja, se bo šolala prek interneta, da ji ne bi bilo treba oditi od doma, povzema italijansko časopisje agencija Reuters. Ciara Del Lama od rojstva živi na otoku, ki je zdaj zaščiteni naravni park, odprt za samo tisoč obiskovalcev letno. Ciara in njeni starši Serenela ter Paolo Del Lama so edini prebivalci otoka z benediktinskim samostanom, ki je navdahnil francoskega pisatelja Aleksandra Dumasa in njegov pustolovski roman Grof Montecristo. Da bi hodila v šolo, bi se morala Ciara preseliti k starim staršem na kopno kake tri ure plovbe daleč, kjer bi postala učenka šole v toskanski vasi Riotorto, a so ji dovolili pouk prek interneta. "To je edini način, da še nekaj let ostane v otoškem raju, kjer je rojena," je novinarjem pojasnil predstavnik toskanskega šolstva. Ciara bo brala in pisala šolske lekcije in se pogovarjala z učiteljem in sošolci prek posebnega programa na internetu.

Poljska veleblagovnica ne dovoljuje nakupa strankam, mlajšim od 17 let
19. 05. 1998 07.35
V neki veleblagovnici v poljskem mestu Czeladz nakupi niso več dovoljeni otrokom in mladostnikom, starim manj kot 17 let, je v ponedeljek zapisal poljski časnik Gazeta Wyborcza. Varnostno osebje v podružnici nemško-poljske verige Real zato preverja starost mlajših strank. Podjetje je svojo odločitev utemeljilo z razlago, da je v trgovini kradlo mnogo mladih ljudi.

Renault in Peugeot cene že objavljata v evru
06. 05. 1998 09.30
Francoski avtomobilski družbi Renault in Peugeot Citroen sta v januarju začeli objavljati cene svojih avtomobilov tudi v evru. Po mnenju predstavnikov Renaulta bodo pregledne cene, skupaj z uskladitvijo davčnih regulacij na različnih trgih, pripeljale do večjega zbliževanja cen, kar naj bi v Franciji povzročilo 1 do 3-odstotno letno znižanje avtomobilskih cen. Po nekaterih ocenah naj bi tako novi Clio v primerjavi z starim modelom nudil 10-odstotno prednost, saj bo poleg nižje cene vseboval tudi večjo količino opreme.

Muzej termoforjev
14. 01. 1998 08.16
Na pariškem Montmartru je odprl vrata nenavaden muzej, posvečen starim termoforjem. Najstarejši od skupno približno 250 razstavljenih predmetov je posteljni ogrevalnik iz kositra, ki izvira iz 15. stoletja. Z njim so greli vlažne rjuhe v celicah samostanov, deloval pa je tako, da so vanj dali žerjavico. Po številnih požarih v postelji so kositrni ogrevalnik zaščitili z lesenim okvirjem. V muzeju je moč najti tudi ogrevalnik iz 16. stoletja, ki so ga uporabljali duhovniki, pritrjen pa je bil na naslonjalo za noge. Posebno vrednost imajo tudi angleški ogrevalniki iz 19. stoletja v obliki steklenic z zamaškom, navadno iz porcelana ali gline. Nekoliko bolj okrašen je ogrevalnik, ki je v kočijah grel prezeble noge številnih monarhov po vsej Evropi. Vanj so navadno vstavili vroče železo, opeko ali žerjavico. V muzeju je razstavljen tudi kitajski kamniti ogrevalnik v obliki granate, ki so jih napolnili z baritom ali gorečim alkoholom, noge pa je grel tudi deset ur.