stavka zdravnikov

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni
01. 02. 2024 13.22
Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?
01. 02. 2024 17.16
Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31
Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Inšpektorji zaznali kršitve pacientovih pravic
31. 01. 2024 10.28
Zdravstveni inšpektorat RS je v povezavi s trenutno stavko zdravnikov prejel skupno 35 prijav, ki so se nanašale na odpoved že določenih terminov zdravstvenih obravnav, nedosegljivost ambulant za naročanje, neizdajo receptov ter na zaključevanje bolniških dopustov, so navedli na inšpektoratu. Vse prijave obravnavajo prednostno.

'48-urni delavnik kot dokaz, da niso plače bistvo tega, kar si želimo'
31. 01. 2024 06.00
"Z 48-urnim delavnikom se bodo plače znižale, in naslednji mesec ali pa čez dva meseca nas ne boste gledali več v prvih vrstah pri najvišje plačanih poklicih, ampak jih bodo zamenjali drugi poklici," je v torkovi oddaji 24UR ZVEČER dejal predsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh. Z današnjim dnem zdravniki namreč preklicujejo soglasja za nadurno delo, ki bodo denimo v celjski bolnišnici in ljubljanskem onkološkem inštitutu začela veljati takoj. Za ta korak se je po oceni Fidesa odločila približno polovica zdravnikov. V praksi pa to pomeni, da ne bodo delali več kot 48 ur tedensko in več kot 16 ur neprekinjeno.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52
Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'
29. 01. 2024 06.20
Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

Zdravniki in vlada ne na nasprotnih bregovih, ampak na različnih planetih
29. 01. 2024 20.01
Zdravniki in vlada se nikakor ne morejo dogovoriti, zakaj so tako daleč narazen. Informacije so skope, zdi pa se, da strani nista zgolj na nasprotnih bregovih, ampak praktično na različnih planetih.

Fides premierja pozval, naj poseže v pogajanja
29. 01. 2024 14.13
Zdravniški sindikat Fides je predsednika vlade Roberta Goloba pozval, naj poseže v za zdaj neuspešna pogajanja. V torek dopoldne bodo sicer v Fidesu odločali tudi o umiku soglasij za nadurno delo, ki močno skrbi nekatere bolnišnice. Kot zatrjujejo v sindikatu, je po do zdaj zbranih podatkih umike soglasij podpisala že več kot polovica zdravnikov. "Na novo pridobljeni prosti čas bomo namenili družinam," pravijo.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav
27. 01. 2024 14.41
Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Po ocenah javnomnenjske raziskave 76 odstotkov vprašanih stavke zdravnikov ne podpira
27. 01. 2024 07.00
Skoraj 76 odstotkov vprašanih ne podpira zdravniške stavke, je v javnomnenjski poizvedbi za našo televizijo ugotovil Inštitut Mediana. In kje smo? "Ta nočna mora se mora končati. V njej ne bo zmagovalca, le pacienti bodo čakali. Zato naj se ministrica za zdravje in predsednik zdravniškega sindikata usedeta za mizo in je ne zapustita, dokler ne najdeta dogovora," pravi direktor Celjske bolnišnice. Napredka na pogajanjih, kljub številnim sestankom v zadnjih dneh, še vedno ni, Fides in vladni pogajalci pa se sploh niso usedli za isto mizo. In kako dolgo bodo pacienti še ujetniki stavke? In zakaj smo ministrico za zdravje v času stavke videli le enkrat ali dvakrat?

Ministrica za mizo z direktorji bolnišnic: Vsi smo zaskrbljeni
26. 01. 2024 06.24
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v izteku drugega tedna zdravniške stavke sedla za mizo z nekaterimi direktorji zdravstvenih ustanov. Sestanek je bil namenjen seznanitvi s potekom dela v času stavke, z direktorji pa so se pogovorili tudi o morebitnem zaostrovanju stavke ter kaj bi lahko to pomenilo. Medtem pa je Fides ministrico znova pričakoval na stavkovnih pogajanjih, ki pa se jih ne ona ne vladna stran nista udeležila. Istočasno so namreč potekala pogajanja za zdravstveni steber. "To lahko razumemo tudi kot zaključek stavkovnih pogajanj s strani vlade," so zato dejali v Fidesu. Da vladne strani na ta pogajanja ni bilo, pa po besedah ministra za javno upravo Franca Propsa ne pomeni, da se iz njih umika.

Ministrico stavka skrbi, Zdus poziva k ukrepom proti Fidesu
25. 01. 2024 12.20
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel priznava, da jih zaostritev zdravniške stavke skrbi. Medtem v Zvezi društev upokojencev Slovenije pozivajo zdravniško zbornico, naj zaradi zdravniške stavke ukrepa proti Fidesu. "Zavedamo se, da je stavka legitimna pravica, a vendarle je pri zdravnikih treba njihovo stavko presojati z etičnega vidika," so dejali.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov
24. 01. 2024 09.32
Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Visoka plača, a naj se ve, koliko mora zdravnik zanjo narediti
24. 01. 2024 10.39
Ne moti me, če imajo zdravniki visoko plačo, ampak treba je najprej vedeti, kaj morajo zanjo narediti, kar pa se danes ne ve, kritično o zdajšnji situaciji, povezani s stavko, nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Prepričana je, da je stavka priložnost za vlado Roberta Goloba, da se z zdravniki dogovori glede njihove storilnosti, dopustov in še marsičesa drugega, ne le glede višine plač.

'Hudo bolni dobivajo samo priporočila, naj vzamejo Lekadol'
23. 01. 2024 08.26
Medtem ko stavkajoči zdravniki in zobozdravniki le še zaostrujejo stavko, je na drugi strani vedno večje nezadovoljstvo pacientov, ki imajo otežen dostop do zdravstvene oskrbe. Zdravstveni inšpektorat je do sedaj prejel skupno šest prijav. Prijave pa že prejemajo tudi nekateri zastopniki pacientovih pravic, tudi Zveza organizacij pacientov, ki zahteva javno objavo navodil stavkajočim zdravnikom. Zveza navaja še, da jo pacienti obveščajo, da jim nekateri zdravniki v času stavke ponujajo in tudi izvajajo posege izven zdravstvene ustanove ob neposrednem plačilu.

Stavko zaostrujejo tudi v nekaterih zdravstvenih domovih
23. 01. 2024 14.27
Ker vlada ter Sindikat družinskih zdravnikov Slovenije Fides doslej nista uspela doseči dogovora, stavko zaostrujejo tudi v nekaterih zdravstvenih domovih. Ponekod je omejena elektronska komunikacija, nekatere ambulante družinske medicine polovico delovnika sprejemajo le nujne primere. Spet drugje pa delo kljub stavki poteka brez večjih posebnosti.

Ministrstvo: Bolniški listi in dostopnost na daljavo morajo biti zagotovljeni
22. 01. 2024 11.14
V času stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po mnenju ministrstva za zdravje nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev. Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni, so sporočili. Javnim zdravstvenim zavodom so že prejšnji teden poslali dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže.

Zvišanje plač zdravnikom bi lahko ogrozilo stavkovni mir
22. 01. 2024 18.35
"Stavka zdravnikov je nepotrebna! Čas je za skupna pogajanja, stavkovne zahteve Fidesa pa v ničemer ne izboljšujejo ne položaja pacientov ne ostalih zaposlenih v zdravstvu." Tako Fidesu sporočajo v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva – člani so tudi nekateri zdravniki – in izpostavljajo: "Smo v istem čolnu, težave zdravnikov in zobozdravnikov nikakor niso pomembnejše od težav medicinskih sester in ostalega zdravstvenega osebja." Bo že kmalu sledila stavka medicinskih sester? V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja so se sicer zavezali, da do 13. septembra ne bodo sprožili nobenih stavkovnih aktivnosti, a vlado opozarjajo: "Parcialen dogovor s Fidesom bi avtomatično pomenil, da ta zaveza ni več veljavna."

Zdravniki v zaostritev stavke, želijo preklic soglasij za nadurno delo
22. 01. 2024 06.10
Zdravniki so na stavkovnih zborih izrazili jasno željo po preklicu soglasij za nadurno delo, je v izjavi medijem povedal predsednik sindikata Fides Damjan Polh. Sindikat bo tako postal koordinator zbiranja preklica soglasij zdravnikov, ki bodo to želeli. Nadaljevanje pogajanj med vlado in Fidesom medtem ni prineslo dogovora.

'Ministrstvo naj ljudem izda dokazila, da zaradi stavke niso dobili bolniške'
21. 01. 2024 19.53
Številne poškodbe in hkrati vrhunec respiratornih obolenj. Zdravniki pa medtem s ponedeljkom zaostrujejo stavko. Stopnjevali jo bodo, dokler z vlado ne dosežejo dogovora. Manevrskega prostora do točke, ko bodo opravljali le še zakonsko predpisan minimum zmanjkuje, opozarjajo. Vse manj potrpljenja je tudi med pacienti. Ob odpovedih pregledov in operacij zdaj lahko ostanejo tudi brez bolniških napotitev. "To lahko resno vpliva na socialni status pacientov," opozarja zastopnik pacientovih pravic, ki ob zaostrovanju stavke pričakuje tudi odločnejšo vlogo inšpektorata.

Težko pričakovani sneg ohromil promet, stavka zdravstveno oskrbo
20. 01. 2024 16.06
Naj ga še tako zelo napovedujemo, vedno znova se pokaže, da nas sneg preseneti. Vsaj tako je razumeti zdrse in zastoje, ki so povsem ohromili promet v petek, ko smo končno dobili prvo obilnejšo pošiljko snega v tej zimi. Okrnjena pa je tudi zdravstvena obravnava nenujnih primerov, saj poteka splošna stavka zdravnikov. Ta teden smo dobili Inženirko leta 2023. To je postala magistrica inženirka strojništva Ljupka Vrteva. Javnosti pa smo predstavili tudi novo slovensko originalno serijo, ki jo boste lahko na POP TV spremljali od 5. februarja dalje.

Neuradno: zdravniki zahtevajo tudi 5000 evrov več brez dežurstev in dodatkov
19. 01. 2024 19.00
Peti dan zdravniške stavke se število razočaranih in jeznih pacientov veča, stavkajoči odbori Fidesa pa že snujejo novo zaostrovanje. Vlada njihove zahteve označuje kot nemogoče. Neuradno naj bi poleg treh plačnih razredov za starejše zdravnike Fides zahteval še dodatnih sedem razredov, kar bi pomenilo tudi do 5000 evrov več. Osnovna bruto plača starejših zdravnikov bi tako v povprečju znašala kar 8500 evrov brez dežurstev in dodatkov. Ob tem, da imajo do dva meseca in pol dopusta, nočejo pa se odreči niti enemu prostemu dnevu. Pogajanja naj bi nadaljevali v ponedeljek.

Inšpektorat zaradi stavke prejel prijavo, inšpekcijski postopek poteka
19. 01. 2024 16.11
Zdravstveni inšpektorat RS je v povezavi s trenutno stavko zdravnikov prejel eno prijavo, ki se je nanašala na izvajanje storitev na primarni ravni zdravstvenega varstva. Na podlagi prijave so uvedli inšpekcijski postopek, ki pa še poteka. Opravljanje zdravniške službe v času stavke je sicer opredeljeno z zakonom.

Zaostritev stavke: 'Doslej smo delali več od zahtevanega minimuma'
18. 01. 2024 15.16
Po sredinih neuspešnih pogajanjih z vladno stranjo je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides napovedal zaostritev stavke. Kot pravijo, to pomeni, da bodo med stavko dosledno izvajali zgolj z zakonom obvezne delovne procese. Do zdaj so namreč zaradi pacientov delali "več, kot je zahtevan minimum". Od ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel pričakujejo, da se bo v prihodnje udeležila pogajanj. Ministrica medtem sindikat poziva, naj stavko zamrzne, saj da ta škoduje bolnikom.

Vlada bo predvidoma imenovala pogajalske skupine za stebrna in centralna pogajanja
18. 01. 2024 07.19
Vlada bo po napovedih državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Denisa Kordeža imenovala nove pogajalske skupine za stebrna in centralna pogajanja glede reforme plač v javnem sektorju. Pogajanja o tem naj bi se nadaljevala v prihodnjem tednu.

Fides napovedal zaostritev stavke
17. 01. 2024 20.10
Vladna stran je na pogajanja z zdravniškim sindikatom Fides prišla z novim predlogom stavkovnega sporazuma, ki pa očitno zdravniške strani ni zadovoljil. Podpredsednik Fidesa Janusz Klim je tako v izjavi po pogajanjih napovedal zaostritev stavke. Podrobnosti še niso znane.

62-letnico o odpovedi operacije kolka obvestili, ko je bila že na poti
17. 01. 2024 10.08
Zdravniška stavka vpliva na bolnike, ki jim zdravstveno osebje odpoveduje oziroma prenaroča termine za nenujne storitve. Zakon o pacientovih pravicah med drugim določa, da mora zdravnik, odgovoren za zdravljenje, bolnika pravočasno in v celoti obvestiti o medicinskem posegu oziroma predlaganem zdravljenju.

Ob zaostritvi stavke bodo telefoni v ambulantah zvonili v prazno
17. 01. 2024 07.55
Poleg zdravnikov te dni stavkajo tudi zobozdravniki. V času stavke obravnavajo nujne primere in ne zavrnejo nikogar z bolečino ali oteklino, tudi ne otrok in starejših. Lahko pa zamaknejo nenujne storitve, je pojasnil zobozdravnik in član glavnega odbora Fidesa Robert Kralj. Dodaja, da ni v njihovem interesu, da bi se stavka vlekla.

Predsednik Fidesa: Paciente pozivam, naj še malo potrpijo
16. 01. 2024 13.01
Vladni pogajalci so skušali s Fidesom najti skupni jezik, vendar jim ni uspelo. Ob tem v vladi Fides pozivajo, naj stavko zaustavi ali vsaj zamrzne in nadaljuje pogajanja z vlado v okviru t. i. stebrnih pogajanj. Predsednik Fidesa Damjan Polh pa je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da si prizadevajo za ureditev pogojev za vse zdravstvene delavce, paciente pa pozval, naj še malo potrpijo. Stavki so se sicer pridružili tudi zdravniki na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, medtem ko zdravniki na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne stavkajo, saj se njihov položaj ne ureja v kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. V ZD Ljubljana spoštujejo odločitev stavkajočih, vendar ne verjamejo v njeno učinkovitost in menijo, da bi morali naslavljati pogoje dela v osnovnem zdravstvu.