steni

Tomaž Humar spet doma
11. 11. 1999 21.48
V Slovenijo se je popoldne vrnila slovenska alpinistična odprava na čelu s <a href= http://humar.live.over.net/ target=_new>Tomažem Humarjem</a>, ki je uspešno preplezal južno steno Daulagirija (8167 m) v Himalaji. Na brniškem letališču jo je pričakalo več sto Humarjevih prijateljev in ljubiteljev alpinizma, med njimi je bil tudi največji alpinist tega stoletja Reinhold Messner.

Finale SP v športnem plezanju v Kranju
10. 11. 1999 18.44
Od 12. do 14. novembra bo na umetni steni v dvorani Zlato polje v Kranju potekala <a href=http://surf.to/ksp target=_new>zaključna tekma</a> svetovnega pokala v športnem plezanju.

Mir izgublja zrak in višino
14. 10. 1999 19.59
Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir, ki od 27. avgusta kroži okoli Zemlje brez posadke, počasi izgublja zrak in višino. Skozi še vedno neodkrito špranjo v steni naj bi odtekal zrak in se zato nižal pritisk v Miru.

Svetilnik v nevarnosti
23. 03. 1999 08.21
V Beachy Headu na jugu Anglije so v štirih dneh za 17 metrov premaknili svetilnik, težak 850 ton, ki se je skoraj zrušil v morje. Med tem zahtevnim podvigom so svetilnik dvignili na hidravlično dvigalo in ga za nekaj centimetrov na uro pomikali po tračnici. Svetilnik Tout Belle je stal na steni, ki je počasi drsela v morje. Lastnik in prebivalec svetilnika Mark Roberts je bil nad uspešno izpeljano tehnično operacijo navdušen, saj se je ustrašil, da bo izgubil svojo hišo, v kateri živi z družino. Lani novembra so namreč Robertsovi neko jutro opazili, da je njihov vrt zgrmel v morje skupaj z velikim kosom stene, ki se je krušila deset let. Svetilnik Tout Belle je bil zgrajen leta 1834, deloval pa je le do leta 1902. Kasneje je postal čajnica in nazadnje dom Robertsovih.

Skrivnostni krog na Floridi
28. 12. 1998 09.18
Pod nekdanjim sklopom stavb v Miamiju so arheologi našli skrivnostni niz lukenj v steni, ki so razporejene v obliki kroga. Krog premera 11,5 metra, ki ga sestavlja več deset lukenj, je bil izkopan v apnenčasto steno s preprostim orodjem, in sicer v neposredni bližini ustja reke Miami. Neki strokovnjak za kulturo Majev je ocenil, da krog izgleda kot Stonehenge v južni Angliji v negativu, le da so tu namesto kamenja luknje. Dosedanja odkritja arheologov, ki so izkopavanja v Miamiju začeli že avgusta, so sprožila vrsto vprašanj. Arheologi med drugim domnevajo, da je bilo v luknje v vzhodnih, zahodnih in južnih točkah kroga natančno postavljeno kamenje, zato po ocenah nekaterih krog predstavlja nekakšen koledar. Na najdišču so našli tudi velike količine orodja iz kremena, pa tudi sekiri iz bazalta. Zanimivo je, da na Floridi ni naravnih nahajališč nobene od teh dveh kamnin. Najbližja nahajališča vulkanske kamnine bazalta so na Apalačih na vzhodnih robovih Severne Amerike in v goratih predelih Gvatemale, kjer so odkrili številne naselbine kulture Majev, Indijancev, ki so v predkolumbijskem obdobju naselili Jukatan in Belize. Strokovnjake so ta odkritja napeljala na predpostavko, da je skupina Majev preko Floridskega prelaza prispela na severnoameriško kopno. Skrivnostni krog lukenj iz Miamija bi bil prvi izmed dokazov za omenjeno teorijo.

Cesta skozi dolino Trente odprta za promet
06. 08. 1998 15.22
Cesta po dolini Trente je od šestega avgusta 1998 znova odprta za promet, so sporočili z ministrstva za promet in zveze.

Po sporu v restavraciji se je gost vrnil z bagrom
17. 04. 1998 16.26
Pijan gost neke restavracije v Oltnu v Švici je svoje račune poravnal kar z bagrom. Po navedbah tamkajšnje policije se je 36-letni moški v restavraciji sprl z osebjem in gosti, jezno odvihral iz lokala, potem pa se vrnil - z bagrom. V steni restavracije je naredil večjo luknjo, dregnil v več svetilk in poškodoval pet avtomobilov. Avtu, ki mu je prečkal pot, je enostavno odtrgal streho. Policiji, ki so jo poklicali uslužbenci lokala, sprva ni uspelo obvladati pobesnelega voznika bagra, saj je tudi njih vzel na muho. Ko je končno izstopil iz vozila, ga je policija prijela. Škodo je ocenila na okoli 120.000 mark.

Žalosten povratek alpinistov v domovino
13. 11. 1997 00.00
Sinoči se je iz Himalaje vrnila v domovino Kamniška odprava; njeni člani Tomaž Humar, Janez Jeglič in Carlos Carsolio so preplezali novo smer v Vzhodni Lobuče (6119 m). 31. oktobra sta po petih dneh plezanja po zahodni steni Nuptseja v Nepalu Janez Jeglič in Tomaž Humar dosegla dejanski vrh gore (7742 m), žal pa se je na vrhu Janez Jeglič smrtno ponesrečil. Tomaž Humar je nato sestopil in dva dni kasneje močno poškodovan priplezal do vznožja stene. <i>Vrh sva morala doseči v enem poskusu. Vstala sva ob 1. uri zjutraj, plezati začela ob štirih, v bazo pa sva poklicala ob osmih. Zaradi mraza nisva čutila svojih nog. Po mešanem snegu sva do višine 7.500 metrov plezala še skupaj, vendar je bil Janez očitno hitrejši, zato sva se dogovorila, da bova plezala do 14. ure. Hotela sva namreč uiti prihajajočemu poslabšanju vremena in hudim posledicam za zdravje,</i> piše Humar in nadaljuje: <i>Jeglič je skrajni vrh dosegel ob 13. uri in počakal name, vendar je tik pred srečanjem odšel naprej, proti še nedoseženemu zahodnemu vrhu Nuptseja. Zaslišal sem le še krik Tomaž!... , potem pa je tulil orkanski veter,</i> se v poročilu zadnjega srečanja z Jegličem spominja Humar.