stiski

Za dodatne centre za duševno zdravje potrebujejo prostor in strokovnjake
05. 04. 2023 17.38
V Ljubljani trenutno deluje 1,5 tima v dveh centrih za duševno zdravje za otroke in mladostnike, čeprav je zdravstveno ministrstvo skupaj odobrilo šest timov. V Zdravstvenem domu Ljubljana pravijo, da bi za vzpostavitev dodatnih centrov potrebovali predvsem dodaten prostor in dodatno število strokovnjakov.

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28
"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

Ob obali Malte rešili 440 migrantov
05. 04. 2023 10.37
Nevladna organizacija Zdravniki brez meja (MSF) je ob obali Malte rešila 440 migrantov, med njimi osem žensk in 40 otrok. Zaradi razburkanega morja, ki bi lahko ogrozilo reševanje, je celotna operacija trajala več kot 11 ur, so sporočili iz MSF.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'
05. 04. 2023 06.00
150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'
04. 04. 2023 15.27
Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'
02. 04. 2023 12.00
Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

Ashton Kutcher in Mila Kunis z družino uživata v Benetkah
31. 03. 2023 17.28
Ashton Kutcher in Mila Kunis se te dni mudita pri naših zahodnih sosedih, kjer skupaj z osemletno hčerko Wyatt Isabelle in šestletnim sinom Dimitrijem Portwoodom uživata v slikovitih Benetkah. Družinske trenutke so v fotografske objektive ujeli radovedni očividci.

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev
29. 03. 2023 16.53
Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

Več kot 230 tisoč žensk brez ginekologa
26. 03. 2023 18.29
V Sloveniji je skoraj 230 tisoč deklet in žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa. Ta hip pogoje za upokojitev izpolnjuje 49 ginekologov na primarni ravni, zato lahko brez ginekologa ostane še dodatnih 200 tisoč žensk. Medtem ko na ministrstvu za zdravje in ZZZS zagotavljajo, da je ginekologov po njihovih podatkih še dovolj, so ti prepričani, da država s podatki zavaja. Slabša dostopnost do ginekologov med epidemijo in njihovo pomanjkanje v zadnjih dveh letih se kaže, pravijo, tudi v vedno bolj obiskani ginekološki urgenci in napredovanih diagnozah raka.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42
Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

Humanitarni program veriga dobrih ljudi
26. 03. 2023 07.27
Cilj programa Veriga dobrih ljudi je nuditi pomoč družinam, ki so se zaradi različnih dejavnikov in okoliščin znašle v stiski. Iz izkušenj vemo, da je najučinkoviteje, da družina pomoč prejme na enem mestu, zato naš program opolnomočenja temeljni na štirih glavnih stebrih pomoči – finančna in materialna pomoč, brezplačna pravna pomoč, psihosocialna pomoč in zdravje ter strokovno vodenje in krepitev funkcionalnih kompetenc. Družine zaradi večplastnosti težav pomoč najpogosteje prejemajo iz vseh štirih stebrov.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Z glasovnimi kloni širijo dezinformacije in goljufajo starejše ljudi
25. 03. 2023 18.07
Predstavljajte si, da vas pokliče družinski član. Pove vam, da je v stiski in vas prosi, da mu pošljete denar. Na koncu pa ugotovite, da ste bili prevarani. V resnici klica ni opravil vaš sorodnik, ampak t. i. glasovni klon. Gre za glas, ustvarjen s pomočjo umetne inteligence. In ne, ne gre za pripoved iz znanstvenofantastičnega romana, ampak za resnično zgodbo več tisoč ljudi, ki so bili tarča goljufov.

Kako odnos z mamo vpliva na izbiro toksičnega partnerja?
25. 03. 2023 11.02
Zlasti ob materinskem dnevu pogosto slišimo: Mama je ena sama. Lep odnos z mamo je za otroka najdragocenejša popotnica za življenje, ker s tem razvije zdrav odnos do sebe in drugih ljudi. Vendar pa žal vsi tega niso bili deležni, zato je tudi pričakovanje brezpogojne ljubezni do mame lahko zelo boleče. Zaradi čustvenih vrzeli v odnosu z mamo, ki si jih je zaradi sramu, strahu in obsojanja drugih zelo težko priznati, lahko razvijemo motnje hranjenja, odvisnosti od droge, alkohola, spolnosti, iger na srečo in od toksičnih odnosov, pravijo strokovnjaki, ki dodajajo, da je to lahko še posebej boleče v intimi, ker si moški in ženske za partnerja izberejo repliko mame.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00
"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Na Hrvaškem več učencev preteplo učenko petega razreda
22. 03. 2023 20.56
Hrvaški policisti so pričeli s kriminalistično preiskavo zaradi suma vrstniškega nasilja na OŠ Blaža Tadijanovića v Slavonskem Brodu, kjer so pretepli učenko petega razreda. Po poročanju hrvaških medijev naj bi deklico preteplo več učencev iste osnovne šole.

Žrtvam potresov v Turčiji in Siriji sedem milijard, na pomoč tudi Slovenija
20. 03. 2023 19.27
Mednarodna skupnost je na donatorski konferenci za pomoč žrtvam uničujočih potresov v Turčiji in Siriji napovedala sedem milijard evrov, je v Bruslju sporočil predsedujoči Svetu EU, švedski premier Ulf Kristersson. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen je zbrani znesek presegel pričakovanja. Slovenija bo državama namenila 500.000 evrov. Materialna škoda potresov v Turčiji sicer znaša okoli 970 milijard evrov, je sporočil turški predsednik.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'
19. 03. 2023 07.00
"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

Knjiga znanega duhovnika Martina Goloba že v šestem ponatisu
18. 03. 2023 19.53
Knjiga znanega slovenskega duhovnika Martina Goloba je postala prava prodajna uspešnica. V dobrih stotih dneh je bilo prodanih že 13.500 izvodov. Knjiga Na spletni prižnici je tako že v šestem ponatisu. Zgodba pa ima tudi dobrodelen pridih, del sredstev od prodaje namreč namenijo družinam v stiski, do sedaj so pomagali že šestim.

Ljubljanski CityPark preplavili eksotični avtomobili
17. 03. 2023 11.11
Na dogodku "Dobrodelni rooftop meet!", ki se odvija na strehi parkirne hiše Citypark, so se zbrala eksotična vozila iz vse Slovenije. Obiskovalci so si lahko ogledali zanimive znamke vozil, kot sta Lotus in Porsche, ter druge redke in eksotične avtomobile. Več kot 300 atraktivnih vozil je tako tekmovalo za naj vozilo dneva, obiskovalci pa so se lahko preizkusili na slovenskem simulatorju vožnje.

Zlomljeni starši umorjene 12-letnice: 'Za nas se je svet ustavil'
18. 03. 2023 11.39
Sedmošolka Luise iz nemškega Freudenberga je bila stara le 12 let. 12 in 13 let stari vrstnici sta jo večkrat zabodli z nožem, njeno truplo pa so našli v gozdu blizu doma, približno 80 kilometrov vzhodno od Kölna. Lokalna skupnost se zdaj, nekaj dni po umoru, sprašuje, kako naprej. Užaloščeni starši pa pravijo: "Za nas se je ustavil svet".

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'
17. 03. 2023 08.51
Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

Na Pogačarjev trg v Ljubljani se vrača Odprta kuhna
17. 03. 2023 06.21
Kulinarična tržnica Odprta kuhna se vrača na Pogačarjev trg v Ljubljani. Obiskovalcem se je na odprtju predstavilo več kot 50 različnih ponudnikov, med njimi osem novih.

Knjižna uspešnica Martina Goloba: v stotih dneh že šesti ponatis
17. 03. 2023 06.00
Redko viden uspeh pri nas pa dosega knjiga najbolj priljubljenega slovenskega duhovnika Martina Goloba Na spletni prižnici. V stotih dneh so namreč prodali več kot 13.500 izvodov, zato je knjiga že v šestem ponatisu. V knjigi je Martin Golob spregovoril o sebi, predvsem pa o svoji veri in tem, kaj uči katoliška cerkev. Od vsake prodane knjige gresta dva evra za pomoč družinam v stiski, s pomočjo Karitasa so tako šestim družinam že razdelili 24 tisoč evrov, vsaki družini štiri tisoč evrov.

Ko se delavci ujamejo v past
15. 03. 2023 06.00
Imaš dobro plačano službo, v katero rad hodiš. Družinsko življenje ti teče umirjeno, brez večjih finančnih problemov, na poti je celo nov družinski član. Potem pa ti vse uniči en povsem nedolžen podpis. Tako je svojo nedavno zgodbo ekipi Preverjenega orisala mlada izobražena ženska, ki dela že od svojega 18. leta in ki se ji je po vrniti z druge porodniške življenje obrnilo na glavo. Ker je podpisala odpoved, ki je ne bi smela in zato izgubila vse.

Neuradno: strokovni svet UKCL v primeru Bošnjak ni odkril nepravilnosti
14. 03. 2023 18.58
Strokovni svet UKC Ljubljana, ki ga sestavljajo strokovni direktorji klinik in strokovna direktorica največje bolnišnice, v primeru Bošnjak ni odkril ne strokovnih ne postopkovnih nepravilnosti, smo izvedeli neuradno. Če je nekje siva cona, če tam poka led, potem tja ne stopiš, ampak se ji izogneš, na moralno in etično spornost ravnanja opozarja hematolog Samo Zver, ki je prepričan, da velika večina zdravnikov dela predano in pošteno, take afere pa mečejo slabo luč na vse.

Vrača se Delovna akcija: Poslanstvo naše oddaje je pomoč
11. 03. 2023 08.00
Že nocoj se na male zaslone vrača priljubljena oddaja Delovna akcija, v kateri voditeljica Ana Praznik s svojo ekipo pomaga družinam v stiski. Ana, ki je s pomočjo mojstrov pomagala že več kot 40 družinam, pred začetkom šeste sezone sporoča: "Poslanstvo naše oddaje je pomoč."

Tekmovalka Doris kuhala na jahti multimilijarderja
03. 03. 2023 08.00
Doris Vlah je energična upokojenka, ki ni nikoli pri miru. Najbolj srečna je v kuhinji, s svojimi dobrotami pa je lani razveseljevala družino multimilijarderja. Njene največje sanje so bile kuhati v MasterChefu in uresničile se bodo v novi sezoni šova že 8. marca na POP TV.

Pred 10 leti so mu odkrili 4. stadij raka na debelem črevesu, zdaj ozavešča druge
01. 03. 2023 15.19
Začenja se mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki je v Sloveniji tretja najpogostejša oblika raka pri obeh spolih skupaj. V Sloveniji za to boleznijo vsako leto zboli več kot 1300 ljudi. Tako kot pri večini rakov je za uspešno zdravljenje pomembno zgodnje odkritje. A čeprav program Svit za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb pri nas poteka že 14 let, se še vedno vsaka tretja oseba na vabilo ne odzove.

Prodaja šotorov v dobrodelne namene, namesto da bi jih namenili žrtvam potresa
01. 03. 2023 07.00
Na turško dobrodelno organizacijo Rdeči polmesec se je vsul plaz kritik, ker naj bi šotore prodali dobrodelnim organizacijam, namesto da bi jih namenili žrtvam potresa. Medtem ko so ljudje po potresu mrzlično prosili vlado za zavetišča, v katerih bi lahko spali v mrzlem vremenu, naj bi Rdeči polmesec dobrodelni organizaciji AHBAP prodal 2050 šotorov za več kot dva milijona evrov.