stoji

Najmanj 22 mrtvih v požaru v New Delhiju
14. 03. 1999 18.37
V požaru, ki je danes zajel prenaseljeno revno četrt na severovzhodu New Delhija, je umrlo najmanj 22 ljudi. Večina žrtev je umrla v mošeji, ki stoji v tem predelu.

Slovenska pošta povezana z nemškim distributerjem paketnih pošiljk
18. 02. 1999 11.38
Pošta Slovenije (PS) se je s priznanim in uglednim nemškim distributerjem paketnih pošiljk DPD (Deutscher Paket Dienst GmbH & Co.) pogodila za dolgoročno sodelovanje pri prenosu paketov. S podpisom pogodbe o sodelovanju z DPD se je PS po besedah njenega generalnega direktorja Alfonza Pogorelca zavezala, da bo nudila nemškemu partnerju pri prenosu mednarodnih paketov vso logistično podporo. Prednosti te storitve so tudi v tem, da pošta prevzame pošiljke v prostorih pošiljatelja, opravi potrebne špediterske posle in da pošiljke dostavi oz. jih poskuša dostaviti do trikrat.

Tuji tisk o aretaciji Ocalana
17. 02. 1999 10.25
Britanski časnik The Times poudarja, da je Turčija sedaj sama pred sodiščem. Ankarin boj proti PKK je bil krvav in kratkoviden. Bulent Ecevit, že veteran med turškimi premieri in človek, ki je ukazal zasedbo Cipra , je ob objavi Ocalanove aretacije drgetal od vzhičenosti. Njegova manjšinska stranka si za volitve prihodnji mesec sedaj obeta nepričakovane koristi.

Proizvodnja v Revozu danes stoji
10. 02. 1999 12.33
Proizvodnja v novomeškem Revozu danes stoji. Poleg cestnih razmer, ki so onemogočile prihod večine delavcev v službo, je glavni razlog za ustavitev proizvodnje neredna dobava električne energije, so povedali v Revozu.

Schroeder Solani zagotovil vso podporo
01. 02. 1999 12.57
Schroeder Solani zagotovil vso podporo Bonn, 1. februarja (STA/dpa) - Nemški kancler Gerhard Schroeder je generalnemu sekretarju zveze NATO Javierju Solani zagotovil neomejeno podporo v prizadevanjih za mir na Kosovu.

Prva črpalka s tekočim vodikom
12. 01. 1999 17.08
Tri krat močnejši kot bencin in voda kot edini stranski produkt - tekoči vodik se je začel serijsko prodajati na črpalki v Nemčiji, prvič v Evropi. Na začetku je šlo počasi, sedaj pa, ko proizvajalci avtomobilov kar tekmujejo med seboj, kdo bo na trg prvi ponudil serijski avto na tekoči vodik, je bilo le še vprašanje časa, preden bo na črpalkah z vodikom prav takšna gneča kot na bencinskih ali diesel črpalkah. >>Vodik bo najpomembnejši izvor energije v 21. stoletju. Na dolgi rok bo zamenjal nafto in bencin<<, je povedal Fritz Vahrenholt iz Deutsche Shella, ki delno stoji za postavitvijo nove črpalke.

Kitajska zavrača vse obsodbe
22. 12. 1998 15.12
Kitajska še vedno stoji za svojo odločitvijo, na podlagi katere je ta teden zaprla tri pro-demokratične aktiviste, ki naj bi vzpodbujali prevrat skupaj s tujimi sovražniki. V zvezi s tem je zavrnila tudi vse kritike, ki prihajajo iz zahodnih držav. Xu Wenli, obsojen na 13 let zapora, Wang Youcai, obsojen na 11 in Qin Yongmin, obsojen na 12 let zapora, so bili obtoženi zaradi spletkarjenja s prekomorskimi sovražnimi organizacijami in zaradi sprejemanja pomoči za akcije, ki naj bi spodkopavala državno moč.

Avstralija bo dobila najvišjo stavbo na svetu
08. 12. 1998 08.53
V Melbourneu, drugem največjem mestu pete celine, bodo kmalu začeli graditi najvišjo stavbo na svetu - 560 metrov visok nebotičnik, ki bo tako za okroglih sedem metrov višji od dosedanjega rekorderja, CN Towerja, ki stoji v Torontu v Kanadi. Kot je povedal ministrski predsednik avstralske zvezne države Viktorije Jeff Kennett, bo rekordni nebotičnik stal 1,5 milijarde avstralskih dolarjev, v njem pa bodo hoteli, uradi in stanovanja.

Nova fakultetna knjigarna v Ljubljani
07. 12. 1998 12.46
Dekan Filozofske fakultete Ludvik Horvat je danes slovesno prerezal trak in odprl prostore nove knjigarne Filozofske fakultete v Ljubljani na Slovenski cesti 1. Z odprtjem knjigarne, kjer bodo na enem kraju naprodaj zlasti fakultetni učbeniki in publikacije Znanstvenega inštituta Filozofske fakultete (ZIFF), so se sklenile prireditve ob Tednu univerze v Ljubljani.

Kraljica in rock kitare v Škotskem muzeju
02. 12. 1998 11.59
Britanska kraljica Elizabeta II. je nedavno v Edinburghu odprla Škotski nacionalni muzej, v katerem pa ni prav veliko prostora za junake iz vojne za škotsko neodvisnost. Zato pa lahko v njej vidite najljubšo električno kitaro britanskega premiera Tonyja Blaira.

Nov muzej moderne in sodobne umetnosti v Strasbourgu
19. 11. 1998 11.04
V Strasbourgu je francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann nedavno odprla nov muzej moderne in sodobne umetnosti, pred letom 2000 zadnjo od velikih projektov v Franciji, namenjenih moderni umetnosti. Razkošno poslopje iz kamna in stekla so zgradili po načrtih arhitekta Adriena Fainsilberja, za gradnjo, ki je potekala pet let, pa je bilo potrebnih 235 milijonov frankov (44 milijonov dolarjev). Muzej stoji med zgodovinsko četrtjo La Petite France in strasbourško železniško postajo. Muzej ponuja pregled umetnosti od leta 1870 do danes. V pritličju so ob začasnih razstavah predstavljeni umetniški tokovi ob koncu 19. in v prvi polovici 20. stoletja, med njimi pa najdemo dela umetnikov, kot so Gaugain, Picasso in Klimt, pa tudi slikarja iz Alzacije Jean-Hans Arp in Gustav Dore. V prvem nadstropju je na ogled sodobna umetnost, muzej pa ponuja tudi zbirko fotografij ter risb in grafik, predavalnico in knjižnico s 65.000 deli.

Študentje pravne fakultete začudeni ob zahtevah ŠOUM
10. 11. 1998 11.33
Študenti pravne fakultete, ki so 21. oktobra letos opozorilno prekinili predavanja z jasnimi zahtevami po ureditvi prostorske stiske na pravni fakulteti in podpisali peticijo, so presenečeni nad zahtevami protestnega shoda Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM), med katerimi je na prvem mestu zahteva po izgradnji podhoda pod Koroškim mostom, kljub temu, da je bil na pobudo vodstva Univerze v Mariboru sklenjen sporazum o izgraditvi podhoda do 1. oktobra 1999. Edini, ki tega sporazuma niso hoteli podpisati, pa so bili predstavniki ŠOUM.

Princ Charles: Slovenija je ''ena najbolje čuvanih skrivnosti v Evropi''
03. 11. 1998 08.31
Predsednik republike Milan Kučan je britanskemu prestolonasledniku princu Charlesu na Brdu pri Kranju nocoj priredil slavnostno večerjo. V zdravici je predsednik waleškega princa pozdravil kot prijatelja in filantropa, ki mu ni vseeno za prihodnost planeta. Britanski prestolonaslednik se je gostitelju zahvalil za čudovit izlet po Sloveniji, predvsem v hribih, ki so mu še posebej pri srcu, ter dejal, da je med kratkim obiskom dejansko spoznal, da je Slovenija ''ena najbolje čuvanih skrivnosti v Evropi''.

Pinocheta premestili v drugo bolnišnico
29. 10. 1998 14.04
Britanska policija Scotland Yard je potrdila, da so nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta iz zasebne londonske klinike danes premestili v neko drugo bolnišnico. Britanska televizija Sky News je poročala, da so 82-letnega Pinocheta v rešilcu in v spremstvu policije odpeljali iz zasebne klinike, kjer je bil 9. oktobra operiran na medvretenčnici.

Drevo Newtonovega ''razsvetljenja''
15. 10. 1998 09.40
Slavna jablana, pod katero je Isaac Newton konec 17. stoletja odkril zakon o gravitaciji, še vedno stoji. Jablane ponavadi ne živijo dlje od 150 let, toda britanski fizik Richard Keesing trdi, da je dotično drevesu potem, ko ga je nevihta leta 1820 izruvala, uspelo obnoviti svoje korenine.

Operna hiša v Barceloni bo ponovno odprta oktobra 1999
02. 09. 1998 07.59
S Puccinijevo opero Turandot bodo 8. oktobra 1999 ponovno odprli operno hišo Gran Teatro del Liceo v Barceloni, ki jo je pred štirimi leti in pol uničil požar. Po poročanju časnikov so prostori operne hiše, zgrajene pred 151 leti, že skorajda tako razkošni, kot so bili nekdaj. ''Barcelona bo spet imela najsodobnejšo opero v Evropi,'' je med ogledom restavratorskih del zatrdil župan tega mesta Joan Clos. Za postavitev avditorija z 2.300 sedeži je bilo potrebnega izjemno veliko truda in natančnosti. Zdaj se mrzlično ukvarjajo z izdelavo večjega odra, odstranili pa so tudi stebre, ki so gledalcem zakrivali pogled na oder. Kot ocenjujejo, bodo skupni stroški obnove znašali približno 200 milijonov nemških mark, kar je skoraj dvakrat toliko, kot so sprva predvidevali. V prvi sezoni bo na programu 112 predstav. Operna hiša, ki stoji v samem osrčju Barcelone, je popolnoma zgorela 31. januarja 1994, vzrok požara pa je bilo varjenje na odru.

V podtaknjenem požaru na Severnem Irskem umrli trije otroci
12. 07. 1998 10.50
V severnoirskem mestu Ballymoney so danes v podtaknjenem požaru umrli trije otroci, je sporočila policija.

Ste žejni? Nabavite mobilni telefon
06. 06. 1998 10.03
Kar predstavljate si! Vroče je. Žejni ste. Pred vami stoji avtomat s pijačo, vendar pa nimate drobiža, zato ostanete brez hladne pločevinke. Nokia napoveduje, da bo naredila konec takim težavam. S pomočjo njenega mobilnega telefona bo namreč mogoče zavrteti številko avtomata s pijačami, ki vam bo na klic izvrgel hladno kokakolo. Cena pijače bo izpisana na računu vašega mobilnega telefona. Načrti za komercialni preizkus uporabe avtomata, ki ga Nokia predstavlja na sejmu CommunicAsia 98, ki poteka do nedelje.

Odprli 100 Istrabenzov bencinski servis
05. 06. 1998 16.03
Omv Istrabenz je danes odprl nov bencinski servis Fernetiči-sever ob novem avtocestnem odseku Dane-Fernetiči. Bencinski servis stoji 400 metrov od mejnega prehoda z Italijo in je 8 avtocestno in ob upoštevanju še 13 servisov na Hrvaškem že 100 Istrabenzovo prodajno mesto.

Donald Trump kupil nebotičnik General Motorsa v New Yorku
01. 06. 1998 09.03
Ameriški kralj nepremičnin in igralnic Donald Trump ter ameriška zavarovalna družba Conseco sta za 800 milijonov dolarjev kupila stavbo General Motorsa v New Yorku, je v nedeljski izdaji poročal časnik New York Times. 50-nadstropna stavba stoji na Peti aveniji v Manhattnu in nudi razgled na Central Park.

Madžarska centralna banka zmanjšala obrestne mere
27. 05. 1998 08.10
Narodna banka Madžarske je v ponedeljek zmanjšala skoraj vse kratkoročne obrestne mere za četrtino odstotka in tako presenetila udeležence na finančnem trgu, saj je do spremembe prišlo v nestabilnih razmerah neposredno po drugem krogu parlamentarnih volitev, ocenjujejo analitiki, ki še dodajajo, da je uvedba tega ukrepa ravno v tem trenutku lahko signal, da ni razloga za paniko, da gospodarstvo stoji na zdravih nogah in se inflacija zmanjšuje.

Ruska tovarna izdeluje kondome-spominke
08. 05. 1998 07.45
Ruska tovarna je začela izdelovati kondome-spominke v obliki živalic, gobic ali čajnikov ter porisanih z igrivimi podobami. Eden od primerkov je videti kot smejoči se tiger, na njem pa je napisana besedica "Hi!". Obstaja tudi vrsta kondomov, poslikanih v stilu ruske tradicionalne belo-modre keramike, kondomi pa imajo obliko čajnikov, kozarcev in skodelic. To je velika sprememba od časov nekdanje Sovjetske zveze, ko se o spolnosti ni govorilo, kondome pa so poimenovali "produkt številka dve". Tovarna Bakovsky, ki stoji v mestu Odintsovo v bližini Moskve, za kondome uporablja le naravna barve. Vsi so ročno poslikani, umetnik pa jih med osemurnim delovnikom poslika največ 45.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic
23. 03. 1998 10.31
V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Najprivlačnejši moški na svetu - Paul Newman
05. 03. 1998 08.26
Leonardo, Tom in Mel so passe; najprivlačnejši moški na svetu je ta hip - Paul Newman, je pokazala javnomnenjska raziskava revije New Choices. Petdeseterica bralk omenjene revije je Paula Newmana letos razglasila za najseksipilnejšega moškega na Zemlji; sledijo mu prav tako "zrelejši" Sean Connery, Peter Jennings, Richard Gere in Sam Elliot. Argumeti? Paul Newman po besedah neke bralke "stoji trdno na tleh in je prekrasen". Najboljši agent 007 Sean Connery pa je, kot zdihujejo oboževalke, dokazal, da je staranje očarljivo - vsako leto je bolj čudovit!

Gates dobil smetanovo torto v obraz
06. 02. 1998 08.44
Ko je predsednik družbe Microsoft Bill Gates sredi tedna v Bruslju prispel na sprejem, ki ga je pripravila flamska poslovna skupnost, mu je nekdo v obraz zalučal smetanovo torto. Policija je po poročanju belgijskega radia že zaslišala dve osebi, vendar njunih imen ni razkrila. Policisti iščejo še nekaj oseb, ki naj bi "oborožene" s smetanovimi tortami pričakale enega nabogatejših Zemljanov. Potem ko si je predsednik največjega proizvajalca programske opreme na svetu obrisal smetano z obraza in s temne poslovne obleke, je tiskovni predstavnik Microsofta za Belgijo povedal, da družba ne bo vložila tožbe. Za zdaj še ni znano, ali za incidentom stoji Noel Godin, Belgijec, ki si je ime ustvaril z obmetavanjem "znanih in bogatih" s smetanovimi tortami.

Einsteinov stolp močno poškodovan v požaru
08. 01. 1998 08.25
Stolp in observatorij v Potsdamu, v katerem je Albert Einstein izdelal relativnostno teorijo, je bil hudo poškodovan v požaru, ki je v začetku tedna izbruhnil med obnovitvenimi deli. Policija je sporočila, da je po prvih raziskavah začelo goreti v kopalnici, kjer so delavci s pomočjo acetona poskušali odstraniti barvo. Plamen se je nato razširil po celem Einsteinovem stolpu, ki stoji na območju astrofizikalnega inštituta v Potsdamu pri Berlinu. Spodnja nadstropja so bila skoraj povsem uničena, zgornja pa so utrpela precejšnje poškodbe.

Kip male sirene v Koebenhavnu že drugič ob glavo
07. 01. 1998 15.23
V torek zgodaj zjutraj so kipu male sirene - simbolu danske prestolnice - neznanci znova odžagali glavo. Kip sirene, ki ga je po liku iz pravljice Hansa Christiana Andersena oblikoval kipar Edward Eriksen, že od leta 1913 stoji na skali ob vhodu v Koebenhavnsko pristanišče.

Španski kralj obiskal Mostar in Međugorje
05. 01. 1998 18.23
Španski kralj Juan Carlos je današnji 60. rojstni dan praznoval v Mostarju in Međugorju v krogu vojakov iz španskega kontingenta mirovnih sil v Bosni in Hercegovini. Ob tej priložnosti je Juan Carlos položil tudi venec na spomenik španskim vojakom umrlim v BiH, ki stoji na Španskem trgu v Mostarju.

B.B. King svojo kitaro podaril papežu
20. 12. 1997 09.40
Znani ameriški pevec B.B. King je na avdienci, ki jo je za udeležence vatikanskega božičnega koncerta priredil papež Janez Pavel II, papežu podaril svojo kitaro Lucille. Med udeleženci na avdienci so bili tudi francoska pevka Mireille Mathieu, portugalska skupina Madredeus in italijanski pevec Angelo Branduardi. Papež je darilo sprejel z nasmeškom, B.B. King pa je povedal, da je bilo srečanje s papežem zanj prav posebno doživetje, saj je ob njem čutil, da stoji ob neizmernem viru duhovne energije. Sicer so udeleženci avdience povedali, da je Janez Pavel II. izgledal precej utrujeno.