stranka SD

Stojmenova Duh bi prevzela ministrstvo za digitalno preobrazbo
12. 05. 2022 16.28
V poslanskih prostorih v državnem zboru se je prvič uradno sestala rekordno velika poslanska skupina, to je 41 bodočih poslancev Gibanja Svoboda. Med njimi je veliko takih, ki so v državni zbor prišli sploh prvič. Zasedal pa je tudi izvršni odbor in svet stranke Gibanje Svoboda, ki je razpravljal o koalicijski pogodbi, pa tudi o še nezasedenih ministrskih položajih. Golob je razkril, da je kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Pogovarjali pa so se o še eni kandidatki, ki bi prevzela kmetijski resor. A njenega imena za zdaj še ni razkril. Gibanje Svoboda bo začelo tudi pospešen postopek združevanja s SAB in LMŠ.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29
V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev
11. 05. 2022 11.36
Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico DZ je Urška Klakočar Zupančič
09. 05. 2022 06.30
Začasni vodje poslanskih skupin s sestankom, ki ga je sklical predsednik DZ Igor Zorčič, začenjajo pripravo na petkovo ustanovno sejo DZ. Med drugim so določili predlog dnevnega reda, sedežni red poslancev v dvorani ter sestavo mandatno-volilne komisije DZ. "Dogovorili smo vse, kar je bilo mogoče dogovoriti," je dejal predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob, ki je prav tako potrdil, da je njihova kandidatka za predsednico DZ Urška Klakočar Zupančič. Medtem prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec nadaljujejo pogajanja za sestavo nove vlade.

Ustanovna seja državnega zbora bo 13. maja
08. 05. 2022 10.43
Predsednik republike Borut Pahor je po prejetju zapisnika Državne volilne komisije o uradnih izidih aprilskih državnozborskih volitev podpisal ukaz o sklicu prve seje Državnega zbora Republike Slovenije. Ta bo 13. maja ob 11. uri. Ob tem je predsednik republike ocenil, da je bil "volilni proces pošten in transparenten".

Za mariborsko SD mestna koalicija mrtva črka na papirju
06. 05. 2022 12.20
Za mariborski mestni odbor SD je mestna koalicija z izstopom dveh svetniških list po aprilskem domnevno nasilnem incidentu župana Saše Arsenoviča mrtva črtka na papirju, zato po njihovem mnenju formalno iz nje niti ni treba izstopiti. Županu predlagajo odstop, vendar šele po datumu, ki bi preprečil nepotrebne nadomestne županske volitve.

V SD nezadovoljni z rezultatom volitev, a zadovoljni z zamenjavo Janševe vlade
05. 05. 2022 08.20
Predsedstvo SD je razpravljalo o pogajanjih za vstop v vladno koalicijo in ministrskih kandidatih. Hkrati so spregovorili tudi o razočaranju, ki ga je v stranko prinesel volilni rezultat, in odgovornosti vodstva zanj. Pričakovati gre tudi razčiščevanje nekaterih očitkov in poskus strnitve vrst pred vstopom v vlado. Kot je dejala predsednica stranke SD Tanja Fajon, ji je predsedstvo stranke soglasno podelilo mandat za nadaljevanje koalicijskih pogajanj. Ob tem je dodala, da nad rezultatom volitev sicer ne morejo biti zadovoljni, saj so prejeli nižjo podporo, kot so jo pričakovali, a da so zadovoljni, saj so uspeli zamenjati vlado Janeza Janše.

Koalicijska pogajanja na ravni strokovnih skupin
04. 05. 2022 06.38
Nadaljujejo se koalicijska pogajanja za sestavo 15. slovenske vlade, tokrat na ravni strokovnih skupin, ki bodo po posameznih področjih usklajevale koalicijsko pogodbo, za kar so uskladili tudi urnik. Predsedniki strank bodoče koalicije se bodo znova sestali v petek, ko bo predvidoma znana razporeditev ministrstev med koalicijskimi partnericami.

Prvo srečanje poslancev Gibanja Svoboda potekalo za zaprtimi vrati
04. 05. 2022 20.04
Koalicijska pogajanja med strankami Gibanje Svoboda, SD in Levica se nadaljujejo na ravni delovnih skupin in za zaprtimi vrati. Za zaprtimi vrati pa so se prvič srečali tudi člani največje poslanske skupine v zgodovini slovenskega parlamenta, 41 poslancev stranke Gibanje Svoboda. Srečanje je bilo spoznavno, namenjeno predvsem pogovoru o organizaciji dela tako velike skupine. Sestanek je bil neformalen, medijske najave zanj ni bilo, a naši kameri je kljub temu uspelo ujeti nekaj utrinkov ob robu sestanka.

Tudi glasovi iz tujine niso spremenili razmerij med strankami
04. 05. 2022 13.20
Po preštetih glasovnicah, ki so prispele iz tujine oziroma so bile oddane na diplomatsko konzularnih predstavništvih Slovenije, so znani še podatki o glasovanju v tujini. Skupno je po podatkih Državne volilne komisije na letošnjih volitvah iz tujine glasovalo 14.593 volilnih upravičencev, kar je več kot leta 2018. Končne številke kažejo, da je bila volilna udeležba 70,92-odstotna, največ glasov pa je prejela stranka Gibanje Svoboda.

Kdo bo zasedel katero ministrstvo in koliko ministrov bomo sploh imeli?
03. 05. 2022 18.29
Začetek koalicijskih pogajanj je trajal dobre tri ure, vendar za zdaj jasne razdelitve resorjev uradno še ni. Tokrat so namreč predvsem izmenjali poglede in prioritete posamezne stranke, ki bodo osnova za nadaljnja pogajanja. Komu bo pripadlo katero ministrstvo, pa naj bi bilo jasno do konca tedna. Prvotna ideja je, da bi stranki SD pripadli štirje resorji, Levici pa trije, a mogoče je tudi, da bo vsaka stranka dobila en mandat manj. Robert Golob ima tudi jasne ambicije prevetriti obstoječa ministrstva. Nekatera bi združeval, druga pa ločeval.

Prvi krog koalicijskih pogajanj: časovnica določena, cilj dva mandata
03. 05. 2022 06.09
Najverjetnejši kandidat za mandatarja, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je opravil prvi krog pogajanj s potencialnima koalicijskima partnericama, SD in Levico. Na sestanku so določili okvirno časovnico, operativno vlado pa želijo sestaviti še pred počitnicami – do 3. junija. O morebitnih kandidatih za ministrske položaje še niso želeli govoriti, saj da usklajevanja še potekajo. Golob je ob tem dejal, da vlado sestavljajo za dva mandata.

Od česa Levica ne bo odstopala? Najtrša pogajanja na področju zdravstva in obrambe
03. 05. 2022 06.00
Kakšni bodo obrisi nove koalicije? Kakšen kos vladne pogače si bodo odrezale posamezne stranke? Potencialna ministrska imena so že zakrožila v javnosti, a ključna bodo pogajanja. V njih ima veliko prednost Gibanje Svoboda Roberta Goloba, ki bo zagotovo zahtevalo ključne resorje: zdravstvo, finance, infrastrukturo. A vprašanje ostaja – s katerimi imeni? Koordinator Levice Luka Mesec je med drugim dejal, da pogovori trenutno potekajo dobro, da bi Levica lahko dobila tri resorje ter da bodo kot stranka v novo vlado vstopili konstruktivno.

Prvič skupaj za mizo. Se bosta LMŠ in SAB pridružili Gibanju Svoboda?
02. 05. 2022 20.04
Prvomajskih praznikov je konec in s tem tudi kratkega oddiha, ki so si ga po volitvah privoščili novoizvoljeni politični akterji. Na prvih uradnih koalicijskih pogajanjih se bodo sestali predstavniki Gibanja Svoboda pod vodstvom Roberta Goloba ter strank SD in Levica. Zaradi prepričljive zmage na volitvah je sicer jasno, da ima Gibanje Svoboda pred verjetnima bodočima koalicijskima partnericama izjemno dobro pogajalsko izhodišče. Golob je ob tem priznal, da na 41 mandatov res niso računali in da bodo morali zato zdaj na hitro najti še kakšno ministrsko ime. "A zato računamo na ostale stranke, tudi te, ki niso prišle v parlament," je dejal. In kakšni so zadnji namigi glede želja posameznih strank?

Klakočar Zupančičeva predsednica DZ, pravosodno ministrstvo v roke SD?
29. 04. 2022 12.10
Koalicijska pogajanja o sestavi vlade Roberta Goloba so v polnem teku, ministrske in druge funkcije pa bi lahko bile bolj ali manj razdeljene že v torek. Kot kaže, bo državni zbor prvič v zgodovini Slovenije vodila ženska, in sicer podpredsednica Gibanja Svoboda Urška Klakočar Zupančič. Ta je bila sicer sprva kandidatka za pravosodno ministrico, zdaj pa naj bi ministrstvo za pravosodje pripadlo Socialnim demokratom. Notranje ministrstvo bi lahko pripadlo Tatjani Bobnar, zunanje ministrstvo pa Tanji Fajon.

Zakonca Černe: Ana kandidirala za poslanko pri Levici, mož Janez pri SD
29. 04. 2022 18.13
Ana Černe je članica stranke Levica, je pa dokaj neobičajno, da je poročena s članom druge stranke, Janezom Črnetom iz SD-ja. Čeprav bi marsikdo pomislil, da delovanje v ločenih strankah zanju predstavlja oviro, pa složno zatrjujeta, da ju to zgolj krepi. A njuna složnost je bila postavljena na preizkušnjo v minulem predvolilnem obdobju, sploh v nedeljo zvečer, ko so rezultati državnozborskih volitev pokazali, da je bil zgolj eden od njiju izvoljen v parlament.

Po glasovih iz predstavništev v tujini volilna udeležba presegla 70 odstotkov
29. 04. 2022 13.45
Na 21 diplomatsko-konzularnih predstavništvih Slovenije v tujini so slovenski volivci oddali 4680 glasov, od tega jih je bilo 68 neveljavnih. Po zadnjih podatkih DVK po preštetih 99,98 odstotka glasovnic volilna udeležba znaša 70,33 odstotka. Izide glasovanja na preostalih devetih veleposlaništvih, kjer so prejeli manj kot 50 glasov volivk in volivcev, bo zaradi zagotavljanja tajnosti glasovanja oziroma anonimnosti volivcev ugotavljala Državna volilna komisija.

Na volišču na OŠ Brinje se je zgodila napaka, ne pa volilna prevara
26. 04. 2022 10.58
Je mogoče, da se je 594 oddanih glasovnic na volišču na OŠ Brinje pretvorilo v 889 glasov? Tako piše na obvestilu, ki ga volilni odbor po koncu glasovanja objavi na volišču. Na spletu je završalo, da smo priča volilni prevari, kar pa Državna volilna komisija zanika. Napaka se je zgodila le na omenjenem obvestilu, medtem ko so v uradne evidence romali pravi podatki, pojasnjujejo.

Pikalo zaradi slabega volilnega rezultata SD odstopil kot njen podpredsednik
26. 04. 2022 12.13
Jernej Pikalo je zaradi po njegovi oceni slabega volilnega rezultata SD odstopil kot podpredsednik stranke. "Imam svoje standarde politične kulture," je dejal ob tem. Želi, da se v stranki odpre razprava, kaj je šlo narobe in kako naprej. Na vprašanje, ali bi morala odstopiti tudi predsednica SD Tanja Fajon, ni želel odgovoriti.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Golob računa tudi na 'strokovne kadre' strank, ki niso prišle v parlament
25. 04. 2022 15.50
Dan po volitvah v DZ se že pojavljajo prva ugibanja o novi koaliciji in ministrskih kandidatih. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob med prioritetnimi področji svoje stranke navaja zdravstveno, finančno ter združeno infrastrukturno in okoljsko ministrstvo. Za slednja imajo v stranki tudi svoje kandidate. Imen Golob sicer še ne želi razkrivati, saj se namerava o tem najprej pogovoriti s koalicijskimi partnerji. Je pa v oddaji Svet na Kanalu A priznal, da na 41 poslancev in temu ustrezno število ministrov niso računali, zato bodo morali še kakšno ministrsko ime zdaj na hitro še kje najti: "Ampak zato pa računamo še na ostale stranke, tudi na te, ki morda niso prišle v parlament, da nam pomagajo s svojimi strokovnimi kadri."

Državno financiranje bo prejemalo deset neparlamentarnih strank
25. 04. 2022 19.09
Zakonodaja strankam, ki so na volitvah dosegle najmanj en odstotek glasov, omogoča financiranje iz državnega proračuna. Na prejšnjih volitvah so bile do teh sredstev upravičene štiri neparlamentarne stranke. Tokrat bo, sodeč po neuradnih rezultatih Državne volilne komisije, financiranje prejemalo kar deset strank, ki niso prestopile praga DZ.

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi
25. 04. 2022 09.50
Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Slovenija odločila: v vseh volilnih enotah zmagalo Gibanje Svoboda
25. 04. 2022 07.55
Skozi vrata parlamenta bo stopilo pet najmočnejših strank. Preštete so skoraj vse glasovnice, volivce pa so s svojimi kampanjami najbolj prepričale stranke Gibanje Svoboda, SDS, NSi, SD in Levica. Takšna je bila odločitev Slovenije, ki je vodenje države za naslednja štiri leta zaupala Robertu Golobu in njegovi novi stranki na političnem parketu.

Volivci po izobrazbi: SDS ima največ podpore med osebami z OŠ ali manj
25. 04. 2022 10.24
Kaj kažejo podatki o izobrazbi volivcev? Kdo je volil katero stranko? Največja skupina volivcev ima končano srednjo šolo in ti so največ glasov namenili Gibanju Svoboda (37,3 odstotka), stranki SDS pa 22,5 odstotka. Med volivci, ki imajo končano osnovno šolo ali manj, ima največ podpore stranka Janeza Janše. S 30 odstotki je to tudi najmočnejša skupina v strukturi stranke SDS, če volivce razporedimo glede na izobrazbo. Stranko SDS pa podpira 15,7 odstotka volivcev z visoko šolo ali več (Gibanje Svoboda 37,9 odstotka).

Poslanci v DZ: kdo odhaja in kdo prihaja?
25. 04. 2022 13.15
Volitve so močno premešale karte na političnem prizorišču in posledično hram demokracije zapuščajo številna znana imena. Med njimi so vsi poslanci LMŠ, SAB in DeSUS, SDS je 'izgubil' Hojsa, Pojbiča in Škrinjarjevo. A za svež veter bo poskrbel novinec in hkrati zmagovalec volitev, Gibanje Svoboda Roberta Goloba, s katerim v DZ med drugim prihajajo nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, nekdanji boksar Dejan Zavec ter povratnika, tržiški župan Borut Sajovic in nekdanja TV-voditeljica Tamara Vonta.

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov
25. 04. 2022 06.37
Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23
Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo
25. 04. 2022 07.00
Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS
25. 04. 2022 06.00
Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.