stranka SDS

Poslanci v DZ: kdo odhaja in kdo prihaja?
25. 04. 2022 13.15
Volitve so močno premešale karte na političnem prizorišču in posledično hram demokracije zapuščajo številna znana imena. Med njimi so vsi poslanci LMŠ, SAB in DeSUS, SDS je 'izgubil' Hojsa, Pojbiča in Škrinjarjevo. A za svež veter bo poskrbel novinec in hkrati zmagovalec volitev, Gibanje Svoboda Roberta Goloba, s katerim v DZ med drugim prihajajo nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, nekdanji boksar Dejan Zavec ter povratnika, tržiški župan Borut Sajovic in nekdanja TV-voditeljica Tamara Vonta.

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov
25. 04. 2022 06.37
Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Tri ure v štabu drugouvrščenih
25. 04. 2022 07.00
Čeprav so predvolilne raziskave kazale, da se obeta tesen boj med stranko SDS in Gibanjem Svoboda, je bilo ozračje na Trstenjakovi ulici 8 že pred objavo rezultatov vzporednih volitev precej turobno. Na sedežu vladajoče stranke so prevladovali predstavniki sedme sile, pred katere so stopili vsi vidnejši člani stranke z izjemo njenega predsednika. Ta se je proti Cankarjevemu domu odpravil šele po tem, ko je večina članov stranke in tudi novinarjev zapustila volilni štab.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo
25. 04. 2022 07.00
Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS
25. 04. 2022 06.00
Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Obrisi nove koalicije jasno začrtani, Golob ne potrebuje Levice
24. 04. 2022 19.26
Po več kot 99 odstotkih preštetih glasov je jasno, da se leto 2018 in mučno sestavljanje koalicije tokrat ne bosta ponovila. Gibanju Svoboda se namreč nasmiha kar 41 poslanskih mest, skupaj s sedmimi poslanci SD pa imajo zagotovljeno več kot udobno večino. To pa tudi pomeni, da za oblikovanje vlade ne potrebujejo Levice.

Rekordna udeležba po letu 2000: glas oddalo 69 odstotkov volilnih upravičencev
24. 04. 2022 11.10
Na voliščih po državi je po delnih izidih glasovanja do 19. ure volilo 69,15 odstotka vseh volilnih upravičencev. Kako smo se odločili Slovenci? Trenutno najvišje kotira nova stranka na političnem parketu Gibanje Svoboda. Sledi ji SDS, nato Nova Slovenija, SD, v parlament pa se je v zadnjih izdihljajih štetja glasovnic uspelo prebiti tudi Levici.

Vnovičen eksperiment volivcev, pred Golobom pa izredno zahtevna naloga
24. 04. 2022 19.43
Slovenija znova eksperimentira z novimi obrazi, ocenjujejo gostje, ki so se v oddaji 24UR odzvali na rezultate vzporednih in uradnih volitev. Pred Robertom Golobom je izredno zahtevna naloga, saj so mu zaupanje izkazali volivci z zelo različnimi pričakovanji. "Obstajala je bojazen, da se bo skušalo spodbijati legitimnost volitev," je dejal Zorko in Janšev odziv na razglasitev rezultatov ocenil kot "presenetljivo pomirljiv".

Robert Golob s čela energetske družbe poletel na vrh vlade
24. 04. 2022 23.27
Kdo je Robert Golob? Javnost ga je poznala predvsem kot predsednika uprave energetske družbe Gen-I. A njegova pot na čelu podjetja, ki ga je vodil od leta 2006, se je lani končala. Po zapletih ob potegovanju za nov mandat se je iz družbe umaknil in se podal v politiko, kjer je novo stranko Gibanje Svoboda popeljal v prepričljivo volilno zmago.

V DZ pet strank, prepričljiva zmaga Gibanja Svoboda
24. 04. 2022 21.55
Preštete so skoraj vse glasovnice, v DZ se je uspelo uvrstiti petim strankam. To so Gibanje Svoboda, SDS, NSi, SD in Levici. To je najmanj list, ki so prestopile parlamentarni prag na vseh volitvah doslej. Posledično pa bo Gibanje Svoboda prejela največ mandatov v DZ med vsemi parlamentarnimi strankami doslej – obeta se mu 40 poslanskih stolčkov.

Janša: V opoziciji bomo ravnali državotvorno
24. 04. 2022 19.00
Stranka SDS, ki je zadnji dve leti vodila vlado, se seli v opozicijo. Prvak stranke Janez Janša je dejal, da bodo v opoziciji ravnali državotvorno. Poudaril je, da je stranka dosegla zelo dober rezultat, da se je okrepila marsikje, kjer je prej dosegala slabše rezultate. Sicer pa je ocenil, da rezultat bolj kot na naveličanost državljanov z aktualno vlado kaže na naveličanost z opozicijo, ki so jo "pometli iz parlamenta".

Gale: 'Glas za nas ni šel v nič'. Pivčeva in v Vesni zadovoljni, Pirati razočarani
24. 04. 2022 20.52
Na rezultate vzporednih volitev so se odzvale tudi manjše stranke, ki niso presegle štiriodstotnega parlamentarnega praga. Ivan Gale (Naša prihodnost) je dejal, da glas zanje ni šel v nič, saj so "tekači na dolge proge". Da so prišli na dolgi rok, pravijo tudi v stranki Vesna. Zoran Stevanović (Stranka Resni.ca) je napovedal, da so šele začeli, Pirati so medtem razočarani nad rezultatom in nevsebinskostjo kampanje, v gibanju Zdrava družba pozdravljajo porast volilne udeležbe, po mnenju Zavezništva Osvobodimo Slovenijo pa so volitve neveljavne in diskriminatorne.

Vzporedne volitve: Gibanju Svoboda največ poslanskih mest doslej, v DZ najmanj strank
24. 04. 2022 19.39
Če bodo tudi uradni rezultati volitev potrdili, kar kažejo rezultati vzporednih volitev Mediane, in bo Gibanje Svoboda prejelo 42 sedežev v DZ, bo to največ mandatov ene stranke v DZ doslej. Po drugi strani pa kaže, da se bo v DZ prebilo najmanj strank doslej, le pet. Doslej je večinoma v DZ bilo zastopanih sedem ali osem strank, največ v zadnjem mandatu, ko je parlamentarni prag prestopilo devet list.

Golob razglasil zmago: Naš cilj, da v državo pripeljemo svobodo, je dosežen
24. 04. 2022 19.00
Vse kaže, da je velika zmagovalka volitev novinka Gibanje Svoboda. Predsednik stranke Robert Golob izide volitev spremlja od doma, saj je zaradi okužbe z novim koronavirusom še vedno v izolaciji. V svojem videonagovoru je zbranim v volilnem štabu dejal, da je danes pravi praznik. "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."

Zmagovalec vzporednih volitev Gibanje Svoboda. Le pet strank čez parlamentarni prag
24. 04. 2022 19.00
Po podatkih vzporednih volitev, ki jih je opravil Inštitut Mediana, je največ glasov dobilo Gibanje Svoboda s predsednikom Robertom Golobom na čelu, in sicer 35,8 odstotka. Sledi stranka SDS z 22,5 odstotka zbranih glasov. Čez parlamentarni prag bodo po podatkih vzporednih volitev prišle še NSi, SD in Levica.

Prelomne volitve: Slovenija je izbrala 'svobodo'
24. 04. 2022 15.44
Volivci in volivke so odločili, komu bodo za naslednje štiri leta prepustili vajeti v Sloveniji. V DZ se je uvrstilo pet strank – velika zmagovalka volitev Gibanje Svoboda je osvojila 40 poslanskih mest, SDS 28, NSi 8, SD 7, Levica pa 5. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je ob razglasitvi zmage dejal Robert Golob. Volilna udeležba je bila najvišja po letu 2000, kar so v strankah pozdravili.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi
22. 04. 2022 15.50
Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

'S skupnimi močmi bomo Slovenijo vrnili v normalnost'
22. 04. 2022 13.00
Opozicija in Gibanje Svoboda so pred nedeljskimi volitvami nagovorili volivce in volivke. Zbrali smo se, da napovemo konec cirkusa, je uvodoma povedal Marjan Šarec. Dejal je, da bodo te volitve prelomne, referendum o tem, ali želimo biti spet normalna Slovenija, kakršne smo bili vajeni. Slovenski javnosti želijo pokazati, da med njimi ni nobenih nesoglasij in da so dobra ekipa: "Vseh pet strank bo s skupnimi močmi Slovenijo vrnilo v normalnost. To je naša trdna zaveza." Vse volivce so pozvali na volišča, da oddajo svoj glas.

Zoper Janšo 14 kazenskih in predkazenskih postopkov, zoper Goloba dve ovadbi
22. 04. 2022 09.38
Najbolj prepoznavne predsednike političnih strank, ki so zaznamovale letošnjo predvolilno kampanjo, smo vprašali, koliko kazenskih in predkazenskih postopkov jih bremeni. Iz stranke SDS so nam sporočili, da je zoper predsednika vlade Janeza Janšo sproženih najmanj 14 aktivnih kazenskih in predkazenskih postopkov, skupaj od leta 1985 pa da jih je bilo že več kot 200. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob pa pravi, da sicer ne ve, da bi bil v kakšnem kazenskem postopku, da pa je takoj po vstopu v politiko dobil dve kazenski ovadbi.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00
Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Volilna napoved: Gibanje Svoboda pred SDS, gneča na pragu za vstop v parlament
21. 04. 2022 22.00
V nedeljo bo padla odločitev o tem, komu bodo volivci zaupali svoj glas. In kaj kažejo zadnje številke? Najbolje še naprej kaže Gibanju Svoboda, vendar razlika med njimi in SDS ni velika. Je pa velika gneča na vstopnem pragu v parlament, kar pomeni, da bodo v več strankah na odgovor o svoji usodi morali počakati vse do razglasitve volilnih rezultatov.

V Olimpijskem komiteju na nogah zaradi 'zlorabljene' izjave
21. 04. 2022 19.27
Vladajoči še naprej razburjajo s predvolilnimi prijemi. Po županih, ki jih je vznemirilo, da so bile njihove izjave brez konteksta potegnjene v glasilo SDS, podobno zdaj jezi prvega moža olimpijskega komiteja Bogdana Gabrovca. Pravi, da se je vladi predlani zahvalil, za vse, kar je v času epidemije storila za šport, pri Janši pa, da so tik pred volitvami to predstavili kot aktualno zgodbo. Da se brišejo meje med tem, kaj je vlada in kaj stranka SDS, opozarjajo tudi v Inštitutu 8. marec.

Zamenjava v grosupeljski SDS: Hočevar na bolniški, volilni štab prevzel Verlič
21. 04. 2022 08.27
Dušan Hočevar velja morda za najvplivnejšega člana SDS v grosupeljski občini, kjer ima stranka eno svojih najtrdnejših oporišč v državi. Nedavno je v javnosti odmevala afera ob domnevnem spolnem nadlegovanju zaposlenih na občinski upravi, kar direktor Hočevar odločno zanika. Nadenj so se zgrnili tudi očitki o ustvarjanju nepremičninskega imperija, povezanega s trgovanjem ter obnovami v Grosupljem, Ljubljani, Kranjski Gori, na Brdu pri Kranju in v hrvaškem Umagu. Do nedavnega je Hočevar vodil tudi občinski odbor SDS in okrajni volilni štab, v katerem pa ga je sedaj po pooblastilu zamenjal župan Peter Verlič. Hočevar je namreč do začetka maja bolniško odsoten. Je vrh stranke izgubil zaupanje vanj? Hočevar pravi, da so ugibanja o tem neresnična.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Kmetijski minister Podgoršek odstopil s položaja
20. 04. 2022 09.24
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je odstopil s položaja. Kot je povedal v izjavi za javnost, obžaluje afero z neplačanim računom za bivanje v hotelu Damiana Merlaka, ki ga je poravnal šele naknadno ob izbruhu afere v medijih. Podgoršek se je za odstop odločil, potem ko je imel v zadnjih dneh težave s pojasnjevanjem, kdo je plačal njegovo nastanitev v Bohinju januarja letos. Matej Tonin je ob tem dejal, da stranka NSi s tem kaže nivo politične kulture tudi v praksi. "Dva dni pred volitvami odstopiti in govoriti, kakšne standarde imaš, je precej dvolično," pa je slišati kritike iz opozicijskih vrst.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26
Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00
Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Tonin: 'Mene zanima predvsem premierska funkcija'
17. 04. 2022 07.07
Na zadnjem volilnem soočenju Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) z voditeljico Petro Kerčmar bi si tokrat morala nasproti sedeli dva Kamničana – Matej Tonin, Nova Slovenija, in Marjan Šarec iz LMŠ. A se slednji snemanja ni udeležil, saj ni uspel najti prostega termina, zato je njegov stol ostal prazen. Tonin je poudaril, da bodo naredili vse, da Levica ne pride na oblast, saj bi bila ta po njegovem mnenju v vladi škodljiva.