strojno

Nobelov nagrajenec za fiziko poziva k hitrim podnebnim ukrepom
05. 10. 2021 15.05
Letošnji Nobelov nagrajenec za fiziko Giorgio Parisi je danes po razglasitvi nagrajencev opozoril na izzive podnebnih sprememb. Po njegovem so nujne jasne odločitve v boju proti segrevanju ozračja.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov
05. 10. 2021 12.01
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

Brezkončna oblika za neskončne TV-užitke
30. 09. 2021 00.15

Kupite sistem Windows 10 po ugodni ceni 6 € in ga oktobra nadgradite na Windows 11
22. 09. 2021 08.58
Microsoft je sporočil, da bo najnovejši operacijski sistem Windows 11 na voljo od 5. oktobra naprej. Poleg tega je sporočil, da bo Windows 11 nameščen na vseh novih računalnikih po 5. oktobru, za vse obstoječe računalnike s sistemom Windows 10 pa bo na voljo brezplačna nadgradnja. Nadgradnja bo potekala postopoma, prioriteto pa bodo imeli najnovejši računalniki. Čeprav ima Windows 11 stroge zahteve glede strojne opreme računalnikov, bo na vsakem računalniku mogoče brezplačno nadgraditi Windows 10.

Letalska šola SV: 'To je vstopna točka, da lahko začnemo švicati'
19. 09. 2021 10.42
Mladi piloti in pilotke, ki želijo opravljati službo v zraku, lahko izberejo tudi Slovensko vojsko. Helikopterji in letala, ki jih uporabljajo vojaki, predstavljajo marsičigave sanje. Nekateri se vidijo kot pilot helikopterjev, ki rešujejo v gorah, drugi v pilatusih, ki patruljirajo nad nebom, a njihovi začetki so vedno skromni – v letalski šoli Slovenske vojske. Kot pove eden od inštruktorjev, iščejo nove sodelavce: "V vojski je tako, da si piloti vse povemo in smo bolj navezani že zaradi skupinskega letenja, saj si moramo zaupati. To poskušamo fante naučiti že od prvega dne."

Na obalah, v morju, parkih – kje končajo covidni odpadki?
18. 09. 2021 11.07
Prijeten sprehod, popoldansko kolesarjenje ali hitra hoja v službo. Skoraj ni več priložnosti ali kotička, kjer ne bi zagledali uporabljene in zavržene maske. So v morjih, na obalah, v parkih, na cestah. Epidemija covida-19 ni vplivala le na zdravstvene sisteme po vsem svetu, na gospodarstvo in družbo kot celoto. Vpliv, ki ga ima na okolje, je ogromen in čutili ga bomo vse bolj. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je covidnim odpadkom sledila od uporabe do obdelave.

Minister Vizjak in župan Lenarta zaplesala ob ritmu otroške pesmi
10. 09. 2021 19.52
Minister za okolje, župan Lenarta, državni poslanec in nekaj drugih je ob obisku Lenarta obudilo otroka v sebi. Na jasen sončen dan so se namreč na željo vrtčevskih otrok pridružili otroškemu plesu na pesem A Ram Sam Sam. Njihovo veselo rajanje so ujele tudi kamere. Politiki so se sicer v Lenartu mudili zaradi podpisa pogodbe za gradnjo nove čistilne naprave.

Krompirišče kosijo ročno
06. 09. 2021 07.31
Kmečka opravila, v katerih je sodelovalo po več deset ljudi, so zamenjali stroji. Kmetija, na kateri ne bi imeli vsaj enega traktorja, danes praktično več ne obstaja. Da pa ponekod še vedno skrbijo za ohranjanje starih navad, se je prepričala naša ekipa. Pri družini Majster Roj v Selnici ob Dravi krompirišče še vedno kosijo ročno, s kosami. Zbere se kakih trideset moških, z delom začnejo zgodaj zjutraj in po nekaj urah je trava na njivi pokošena in pripravljena za spravilo krompirja. Kar pa opravijo strojno.

Galaxy Z Fold3 5G in Galaxy Z Flip3 5G – odprite telefon in stopite v svet brezmejnih možnosti
30. 08. 2021 15.03

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov
25. 08. 2021 00.15
Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

Musk predstavil robota, ki bo opravljal 'dolgočasna' opravila
20. 08. 2021 10.27
Elon Musk je v četrtek zvečer na Teslovem dnevu umetne inteligence dejal, da podjetje izdeluje humanoidnega robota in da bodo prihodnje leto verjetno že imeli prototip. Omenjeni robot bi tako nekega dne lahko namesto ljudi odšel v trgovino in kupil živila ter počel take in podobne stvari.

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov
18. 08. 2021 00.15
Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

Avgustovska razprodaja: priskrbite si Windows 10 za manj kot 6 € na PC
10. 08. 2021 00.15
Microsoft v tem letu načrtuje objavo operacijskega sistema Windows 11. Posodobitev bo brezplačna za vse, ki imajo Windows 10. Če torej načrtujete nadgradnjo, je zdaj dober čas za nakup sistema Windows 10, zlasti če še vedno uporabljate stare sisteme, kot sta Windows 7 ali Windows 8.

Teš 6 po treh mesecih ponovno v omrežju, zamenjali tudi 800 cevi
29. 07. 2021 11.21
S ponovno sinhronizacijo z omrežjem ob 6.23 uri se je končal drugi redni remont šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Od zaustavitve bloka, 7. maja letos, so bila uspešno izvedena vsa načrtovana popravila, električno in toplotno energijo pa je elektrarna v tem času zagotavljala s petim blokom in plinskima enotama, so sporočili iz Teša.

"Ko se odlepim od zemlje, se prestavim v nek drug svet, v svet ptic"
23. 05. 2021 09.25
Občutki, ki te vedno znova poženejo v zrak, kjer se čas ustavi, težave pa izginejo – to so sposobne, trmaste, neustrašne ženske v poklicu, v katerem še vedno prevladuje moška roka. Pilotke, ki so prestale veliko usposabljanja; nekatere med njimi so orale ledino, premikale meje, kljubovale oviram. To so pilotka vojaškega helikopterja Romana Begovič, pilotka policijskega helikopterja Breda Šprajcar, jadralna pilotka Tanja Pristavec in upokojena pilotka Marjana Dežnak, ki je orala ledino ženskam v komercialnem letalstvu v takratni Jugoslaviji.

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?
07. 05. 2021 07.00
Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

Alpske doline je ponoči pobelil sneg, kaj sledi?
03. 05. 2021 07.00
Po nekaj zelo toplih dneh se je v višje lege vrnila zima. Sneg je pobelil Rateče in Kranjsko Goro, snežilo je tudi v Bohinju. Tako pozno sneženje je v zadnjih 20 letih zelo redek pojav, medtem ko pred letom 2000 ni bilo nič izjemnega. V prihodnjih dneh bo vreme še spremenljivo, vendar najverjetneje brez večje količine padavin, ob koncu tedna pa bo sončno in zelo toplo s temperaturami tudi nad 25 stopinj Celzija.

Na spletu podatki 533 milijonov Facebook uporabnikov, tudi 230.000 Slovencev
04. 04. 2021 13.48
Leta 2019 je zaradi Facebookove površnosti prišlo do ogromne kraje podatkov uporabnikov, ti pa so zdaj prosto dostopni na spletu. Na koncu je bilo odkrito, da so hekerji uspeli priti do podatkov več kot 500 milijonov računov. Najbolj so na udaru podatki o elektronski pošti in telefonske številke, ostali podatki so, kot kaže, tisti, ki jih imamo javno objavljene. Vprašanje pa je – kako se zavarovati.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina
10. 02. 2021 17.48
Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Jabolko navdiha ustvarjalcem projekta Sledilnik
29. 12. 2020 14.36
Predsednik republike Borut Pahor je ekipi prostovoljnega projekta Sledilnik, ki že od začetka epidemije covida-19 v Sloveniji skrbi za zbiranje, analizo in objavo ključnih podatkov o širjenju novega koronavirusa, vročil priznanje jabolko navdiha. Priznanje je pospremil z besedami: "Za zmago nad virusom bosta zaslužni znanost in človečnost – Sledilnik združuje obe."

'Fizik probleme rešuje in ne ustvarja novih'
01. 11. 2020 07.00
Srečanje študentov fizike s fiziki, zaposlenimi v ljubljanskem podjetju Cosylab, je bilo priložnost za medsebojno spoznavanje. So fiziki lahko tudi uspešni podjetniki? O tem smo se pogovarjali z ustanoviteljem podjetja, fizikom Markom Pleškom.

'Najboljše zdravilo proti virusu lažnih novic je dobra izobrazba'
18. 10. 2020 08.00
Smo ljudje dojemljivi za spoznanje novega in spremembe? Ali raje blokiramo ideje, ki rušijo naš znani svet? Nas bo kriza pripeljala bliže zaupanju v znanost? Zakaj teorije zarote lahko razumemo kot tolažbo? O takšnih in podobnih vprašanjih se v zbirki razmišljanj o pandemiji z naslovom Karantenozofija sprašuje filozof Tomaž Grušovnik, pa ima na njih tudi odgovore?

Uspešna digitalna preobrazba se začne in konča pri organizacijski kulturi
17. 10. 2020 07.00
Vse več organizacij se zaveda, da lahko z uspešno digitalno preobrazbo bistveno izboljšajo poslovne rezultate, pri čemer govorimo o radikalnih spremembah pri uporabi tehnologije, zaposlenih in procesov. Zato je na svetovnem nivoju že več kot 40 % sredstev za tehnologijo v podjetjih namenjenih digitalni preobrazbi, do leta 2023 pa naj bi ta delež narasel na 53 %. Kljub očitnemu porastu investicij v tehnološki del digitalne preobrazbe, predvsem v strojno in programsko opremo, pa rezultati tovrstnih aktivnosti ne dajejo želenih rezultatov.

Slovenci v samem vrhu boja za osvojitev vesolja
15. 10. 2020 10.04
Prva fotografija črne luknje v zgodovini človeštva, nedavno odkritje morebitnega življenja v oblakih Venere, izstreljevanje raket v vesolje, spremljanje domačega planeta, celo zdravljenje raka. Vsega omenjenega ne bi bilo mogoče brez slovenskih visokotehnoloških podjetij. Potem ko smo se pretekli mesec, zahvaljujoč satelitoma Nemo HD in Trisat, vpisali med tehnološki prestiž, se postavlja vprašanje, kaj je naslednji korak.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00
Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Maturitetno polo dijakom posredoval zunanji ocenjevalec
12. 06. 2020 15.01
Po spletu je zaokrožila maturitetna pola iz matematike, čeprav je to do 13. julija, ko so uradno objavljeni rezultati splošne mature, tajni dokument. Z Državnega izpitnega centra so sporočili, da se jim je sam javil zunanji ocenjevalec, ki je potrdil, da je dva dni po odpisani maturi stiskal izpitno polo, jo rešil in zatem svoje dijake seznanil z vsebino in svojimi rešitvami. Maturantje s tajnim gradivom niso bili predčasno seznanjeni, so zagotovili na Ricu.

Po spletu kroži pola z letošnje mature. RIC od srednjih šol zahteva notranji nadzor
11. 06. 2020 11.30
Po več zaprtih skupinah na Facebooku je zakrožila maturitetna pola iz matematike, čeprav do 13. julija, ko je predvidena uradna objava rezultatov splošne mature, velja, da je to tajni dokument. "Skrajno zaskrbljujoče je, da obstaja možnost, da so imeli nekateri posamezniki vpogled v rešitve mature že pred samim preizkusom," je prepričana skupina dijakov iz Ljubljane. Na Državnem izpitnem centru zagotavljajo, da je pola ušla v javnost šele dva dni po pisanju mature. Je pa z objavo prišlo do kršenja poslovne tajnosti, priznavajo.

Premnogi otroci so se šolanja na daljavo lotevali lačni
31. 05. 2020 07.13
Ne morem se zbrati, ne morem. Po licih Janu polzijo solze, izvabil jih je tudi iz oči naše prostovoljke, ki dijaku tik pred zaključnim izpitom pomaga razumeti in osvojiti snov. Jan ni imel računalnika do pred dveh tednov, ko smo mu ga podarili. Zgolj po telefonu ni mogel slediti šoli na daljavo. Tudi družinske razmere mu tega niso dopuščale. Utesnjena soba in kuhinja, kjer živi z mamo in tremi sestrami, nima niti kotička, ki bi mu zagotavljal mirno učenje. Finančna stiska družine pa je še dodatno vplivala na koncentracijo za pripravo na zaključni izpit.

V boj s posledicami pandemije covida-19 s satelitskimi posnetki
06. 04. 2020 15.37
Evropska vesoljska agencija (Esa) je v sodelovanju z Evropsko komisijo in slovenskim podjetjem Sinergise objavila posebno različico natečaja za algoritme daljinskega zaznavanja, osredotočeno na uporabo vesoljskih tehnologij za podporo pri pandemiji covida-19. Iščejo ideje, kako bi lahko pomagali z uporabo satelitskih podatkov.

Novi HPE MicroServer v kombinaciji s HPE Aruba mrežnimi rešitvami je odlična izbira za manjša podjetja in delo z oddaljenih lokacij
23. 03. 2020 00.01
Tudi manjša podjetja, ki si ne morejo privoščiti investicij v drago IT opremo, potrebujejo sodobne rešitve za varno in nemoteno poslovanje. Njihov uspeh je v veliki meri odvisen od stopnje podprtosti njihovih procesov z IT tehnologijami in kakovosti podatkov, na podlagi katerih sprejemajo ustrezne odločitve za doseganje svojih ciljev. Kupci iz tega segmenta že leta posegajo po majhnih, prilagodljivih strežniških rešitvah, kot je HPE MicroServer, ki kljub ugodni ceni in manjši velikosti omogočajo napredne funkcionalnosti ter visoko mero varnosti. V kombinaciji z zanesljivimi Aruba mrežnimi rešitvami imajo kupci na voljo vse, kar potrebujejo.