strok

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?

12. 11. 2021 08.30

Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Preživel raka, oslepel, danes pa izdeluje lesene izdelke

29. 10. 2021 19.55

Borut Sotlar je pred desetimi leti hudo zbolel. Diagnoza rak na modih, razširjen v pljuča in možgane. Prestal je mukotrpno zdravljenje, operacije, kemoterapije, obsevanja. Za mnoge je bil odpisan primer. A mu je uspelo – s pomočjo uradne medicine, podpore družine in močne lastne volje. Raka nima več, žal pa je zaradi tumorja na možganih oslepel. A se ni predal. Ustvaril si je mizarsko delavnico, v kateri izdeluje lesene stolčke, ki jih podarja vrtcem, tekmuje tudi v pikadu in kegljanju. Je živ dokaz, da je z močno voljo mogoče doseči vse.

Kako se v Diagnostično-terapevtskem servisu borijo za življenja najtežjih bolnikov s covidom?

28. 10. 2021 19.14

Naša ekipa je vstopila v Diagnostično-terapevtski servis. Zato, da še enkrat pokaže, kakšne so razmere v naši največji bolnišnici v državi, kjer skrbijo za vse hudo bolne, ob tem pa še za 170 covidnih bolnikov. Občutki so milo rečeno presunljivi. Postelje, ena zraven druge, vse so polne. In ne, to niso starostniki, temveč ljudje, stari med 30 in 40 let. Samo v času našega snemanja sta dva bolnika zaradi covida življenje izgubila. To so prostori, kjer življenja visijo na nitki. Prostori, kjer najhuje bolne paciente prekrivajo cevke. Cevka pri cevki, aparat pri aparatu. V umetni komi so. Prostori, kjer zdravstveno osebje naredi vse, da se pljuča ne bi sesedla.

Kljub epidemiološki situaciji obiska na kariernem sejmu ne manjka

22. 10. 2021 19.29

Če opravljaš službo, ki jo imaš rad, ne boš delal niti en dan v svojem življenju. Ali to drži, presodite sami. Če pa svoje sanjske službe še niste našli, je trenutno za to morda najboljši čas. V Sloveniji je namreč po ponovnem zagonu gospodarstva rekordno število prostih delovnih mest. Na trgu dela so zaželeni številni poklici, predvsem iz naravoslovnih strok in informatike, poleg teh pa se vedno pogosteje išče tudi gasilce, kamnoseke in natakarje.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Bo cepljenje proti covidu-19 za starejše od 50 let postalo obvezno?

31. 08. 2021 16.23

Glede na vse bolj kritične razmere so v zdravniških krogih vse glasnejše razprave o uvedbi splošnega obveznega cepljenja proti covidu-19, je povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Ocenjujejo namreč, da je med državljani, starejšimi od 50 let, še vedno 300.000 nezaščitenih, kar predstavlja tveganje, da bodo morali jeseni in pozimi obravnavati 30.000 bolnikov s covidom-19.

DS izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

12. 07. 2021 08.23

Ali se po padcu novele zakona o vodah obeta še padec novele zakona o nalezljivih boleznih? Državni svet je namreč na izredni seji z 18 glasovi za in 13 proti izglasoval veto. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno glasovati. Novelo zakona je DZ sicer sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. Uresničila naj bi ustavno odločbo, po kateri so nekateri deli zakona neustavni. Opozicija opozarja na škodljivost novele zaradi "nesorazmernega omejevanja človekovih pravic".

Kakšen sladoled jemo?

10. 07. 2021 19.53

Slasten in vabljiv, mnogoterih okusov. Vsak član slovenskega gospodinjstva poje skoraj štiri litre sladoleda letno – to je podatek le za doma porabljen sladoled, največkrat kupljen v trgovini, ne vključuje pa tistega, ki ga naročimo in pojemo v gostilnah ali restavracijah. Ob sladoledu se nam cedijo sline, po njem hrepenimo, ko se ob vročih poletnih dneh želimo ohladiti. Ampak ali vemo, kakšen sladoled jemo? Je lahko tudi zdravju škodljiv? Nas trgovci in proizvajalci zavajajo? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na analizo poslala pet sladolednih vzorcev, ki jih je pri proizvajalcih sladoleda na kepice dobila v Ljubljani in okolici. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so jih testirali in ocenili v skladu s smernicami za mikobiološko varnost živil.

'Ključne spremembe novega gradbenega zakona so izjemno škodljive'

05. 07. 2021 15.20

Potem ko je vlada sredi junija sprejela predlog novega gradbenega zakona, ki naj bi skrajšal in poenostavil gradbeno birokracijo, zdaj stroka v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije poziva k dodatni javni obravnavi. Ključne konceptualne spremembe so bile namreč po njihovih besedah pripravljene po zaključeni javni razpravi in bi lahko bile "izjemno škodljive za kakovost našega grajenega bivalnega okolja".

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije

02. 07. 2021 06.33

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

Nepovezani poslanci ter poslanci SD, LMŠ in SAB za nujno uvedbo dodatnih ukrepov

16. 04. 2021 13.37

Poslanke in poslanci poslanskih skupin SD, LMŠ, SAB in nepovezanih poslancev zahtevajo sklic nujne seje Odbora za zdravstvo na temo nujne uvedbe dodatnih ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'

15. 04. 2021 15.25

Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Načrt za okrevanje naj bi bil bistveno drugačen od prvotnih osnutkov

26. 03. 2021 17.16

Pahor je na Brdu pri Kranju pripravil konferenco o osnutku načrta za okrevanje in odpornost. Po besedah pristojnih je trenutna različica dokumenta bistveno drugačna od prvotne, umaknjene so nekatere za del javnosti sporne vsebine. Na posvetu je bilo slišati npr. pozive k večji ambicioznosti dokumenta.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'

08. 03. 2021 07.08

Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Nov državni sekretar na ministrstvu za zdravje je Franc Vindišar

04. 03. 2021 16.43

Vlada je na današnji seji izdala odločbo o imenovanju Franca Vindišarja za državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje. Službo bo nastopil 8. marca.

Poziv iz iniciative učiteljev in pedopsihiatrov: Otroci že zelo trpijo, odprite šole

08. 01. 2021 19.18

Iniciativa otrok ne damo je danes ministrici za izobraževanje Simoni Kustec predala poziv za normalizacijo vzgoje in izobraževanja. Želijo si, da bi pri odločanju sodelovalo več strok, med njimi tudi pedagoška, psihološka in pedopsihiatrična. Poziv je podpisalo 10.179 državljanov in 1850 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, navajajo v iniciativi.

Ljubljanski UKC se pripravlja na tretji val, v mariborskem 95.000 obravnav manj kot lani

07. 01. 2021 15.47

UKC Ljubljana te dni beleži več kot 50-odstoten porast prihodov v urgentno internistično ambulanto, ob tem pa se pripravlja na tretji val epidemije covida-19, je dejal generalni direktor zavoda Janez Poklukar. Opozoril je na pomanjkanje kadra s področja zdravstvene nege. Meni, da bi bilo treba v državi racionalizirati kadrovske vire v zdravstvu.

Matura v letošnjem šolskem letu bo, najmlajši učenci v šolo predvidoma 4. januarja

18. 12. 2020 14.23

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je potrdila, da bo matura v letošnjem šolskem letu potekala, a bo nekoliko prilagojena. Dijaki in dijakinje se sicer zaradi slabe epidemiološke slike v državi šolajo na daljavo. Po idealnem načrtu se bo takoj po božično-novoletnih praznikih v šole vrnila prva triada osnovne šole, je še napovedala ministrica.

Poziv UKC Maribor na pomoč naletel na izjemen odziv

09. 11. 2020 15.46

Strokovni direktor UKC Maribor dr. Matjaž Vogrin je povedal, da je poziv UKC Maribor h kadrovski pomoči naletel na izjemen odziv. Prejeli so veliko število prijav prostovoljcev, študentov medicinskih strok ter posameznih delavcev s primarnega in sekundarnega nivoja. Prijavilo se je več kot 300 posameznikov.

Revizija ugotovila možno odškodninsko in kazensko odgovornost Berločnikove uprave Petrola

23. 10. 2020 21.16

Posebna revizija večjih poslov družbe Petrol od začetka leta 2015 do odhoda nekdanje uprave pod vodstvom Tomaža Berločnika oktobra lani je ugotovila nepravilnosti pri osmih od 30 pregledanih poslov. Revizor meni, da nekatere pomanjkljivosti predstavljajo podlago za odškodninsko odgovornost, zaznal je tudi elemente morebitne kazenske odgovornosti.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Bolnišnice pomanjkanje kadra rešujejo s specializanti, a brez ustrezne pravne podlage

09. 10. 2020 06.00

V Sloveniji vedno hitreje zmanjkuje praznih postelj na oddelkih intenzivne terapije, saj naj bi bila zasedenost že več kot 70-odstotna. Še bolj problematično je pomanjkanje zdravstvenega osebja, zlasti usposobljenih zdravnikov in medicinskih sester za delo na intenzivni terapiji. Bolnišnice si zato sposojajo zdravnike, si pomagajo s premeščanjem spacializantov, na Zdravniški zbornici pa opozarjajo, da brez jasnih pravnih podlag in navodil MZ ni mogoče prerazporejati specializantov.

Krek Fajonovi: NIJZ ni politični organ, moje strokovnosti ne morete ocenjevati

01. 10. 2020 15.21

Predsedujoča SD Tanja Fajon je na premierja Janeza Janšo naslovila pismo, v katerem ga je pozvala, naj vlada resno razmisli o zamenjavi direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina ter predstavi jasen načrt za obvladovanje epidemije covida-19. Medtem ko vlada in Kacin poziva nista želela komentirati, se je odzval Krek, ki Fajonovi sporoča, da v tem trenutku NIJZ potrebuje podporo vseh političnih strank, ne pa njihove kritike.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Specializanti infektologije odgovarjajo 'stroki, ki se je odločila spregovoriti resnico'

17. 09. 2020 14.03

Po spletu (in predvsem na družbenih omrežjih) je zaokrožil nov posnetek zaposlenih v zdravstvu, ki na okrogli mizi razpravljajo o domnevnem zavajanju množičnih medijev, vladne skupine za covid-19, pa tudi druge stroke glede resnosti novega koronavirusa in smiselnosti ukrepov za omejitev njegovega širjenja. Specializanti infektologije, zaposleni na UKC Ljubljana, pa so se tovrstnemu širjenju informacij, ki so pogosto izvzete iz konteksta ali na trhlih temeljih, zdaj odločili narediti konec. "Odgovor podajamo v luči kolegialnosti in z dobrimi nameni, da se čim učinkoviteje razčistijo nejasnosti in omejijo strokovno nepodkovane izjave, ki lahko predvsem negativno vplivajo na laično javnost," so zapisali.

NIJZ prvi teden šole za vse učence v skupnih prostorih priporoča uporabo mask

28. 08. 2020 15.27

Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil priporočila za uporabo zaščitnih mask. Vsem učencem prvi teden šole priporočajo nošenje zaščitnih mask, a le, ko se bodo nahajali v skupnih prostorih. V učilnicah NIJZ mask ne priporoča. Za novo priporočilo so se sicer odločili, ker "je povprečno dnevno število potrjenih primerov lokalnega prenosa v zadnjih sedmih dneh v državi znašalo več kot 20".

Luka Jezeršek: Konec šeste sezone prinaša drugačen finale

22. 08. 2020 08.00

MasterChef Slovenija se z nadaljevanjem šeste sezone vrača v četrtek, 3. septembra, ob 20. uri. Sodniki šova bodo znova priča izjemnim krožnikom ter odkritemu boju najboljših desetih tekmovalcev. Luka Jezeršek si je po uspešnih mesecih, ki so mu prinesli tudi prestižno Michelinovo nagrado, moči za nove jesenske podvige nabral na jadranju, raziskovanju Slovenije z električnim kolesom, čaka pa ga tudi ponovni vzpon na Triglav.

Neurejeni čakalni seznami: kako dostopno je slovensko zdravstvo med koronakrizo?

19. 08. 2020 12.31

Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da je njen oče z akutno odpovedjo ledvic na Internistični prvi pomoči v UKC Ljubljana čakal več kot sedem ur, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Ker podobne zgodbe odmevajo po vsej državi, se zastavlja vprašanje, ali je slovensko zdravstvo postalo še slabše dostopno. Pristojni rešujejo problem? Zaradi covid-19 so se namreč podaljšale čakalne dobe. Za koliko in kaj to pomeni za bolnike, ki čakajo na preglede in posege, nismo izvedeli, saj nam pristojni z ministrstva za zdravje in NIJZ v dveh tednih še niso odgovorili.