strokovni center

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo
23. 08. 2021 21.16
Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Na Primorskem dve hudi prometni nesreči s smrtnim izidom: umrla motorista
13. 08. 2021 15.08
Na Obali sta se zgodili hudi prometni nesreči z dvema smrtnima žrtvama. V obeh primerih sta umrla voznika motornega kolesa. Najprej je počilo na cesti Valeta–Lucija – trčila sta motorno kolo in osebno vozilo, v nesreči je umrl 62-letni voznik trikolesnika iz Portoroža. Nato pa se je pri Bertokih smrtno ponesrečil 56-letni motorist iz Italije. Regionalna cesta pri Bertokih je bila nekaj časa zaprta, obvoz je bil možen po lokalnih cestah.

V trčenju osebnega in policijskega vozila poškodovana dva policista
03. 08. 2021 09.52
Novomeški policisti so med kontrolo prometa na avtocesti ustavljali objestnega voznika, ki je vijugal po cesti in ni upošteval njihovih opozoril. Na Andrijaničevi cesti sta se policista pripravila, da bosta prisilno zaustavila voznika passata, ki je naposled z veliko hitrostjo trčil v robnik ob cesti, nato pa čelno v službeni avtomobil Policije. Vozilo se je potem odbilo v policista, ki sta stala ob službenem vozilu. Eden izmed njiju je huje poškodovan, drugi lažje. Policija prosi za informacije.

Po nesreči v Blejskem vintgarju: je za varnost ustrezno poskrbljeno?
30. 07. 2021 19.37
V Blejskem vintgarju je madžarski turistki na glavo priletel kos skale, ki se je utrgala z nasprotnega brega. S helikopterjem so jo odpeljali v ljubljanski klinični center, kjer se bori za življenje. Govorili smo tudi z očividcem in preverili, kako je v Vintgarju poskrbljeno za varnost.

Celotno poročilo razkriva: Poslanci niso upoštevali navodil policistov
28. 07. 2021 11.18
Celotno policijsko poročilo o nadzoru nad policijskim centrom za zaščito in varovanje (CVZ) ter ljubljansko policijsko upravo razkriva še nekatere podrobnosti, ki jih ni bilo mogoče najti v policijskem sporočilu za javnost. Ob tem, da poročilo ugotavlja določene nepravilnosti pri delu policistov, namreč hkrati tudi navaja, da nekateri poslanci niso upoštevali napotkov policistov, ki so jim svetovali, da se izognejo sovražno nastrojeni skupini protestnikov pred državnim zborom.

'Če v politiki še naprej ne bo posluha, ni mogoče izključiti niti stavke'
24. 07. 2021 10.39
Predsednica zbornice zdravstvene nege Monika Ažman opozarja, da v zdravstveni negi že zdaj manjka ogromno kadra in da dovolj varne in kakovostne zdravstvene nege ne bodo več mogli zagotavljati. Prav zato je zbornica pripravila predlog prenovljenih kadrovskih standardov, o katerih že tečejo pogovori z resornim ministrstvom. "Če v politiki še naprej ne bo primernega posluha za problematiko, ni mogoče izključiti niti stavke," je dejala.

V Mariboru mobilna cepilna enota z avtobusom do vrat, bolnišnica v stare tire
05. 07. 2021 15.52
Mariborski zdravstveni dom mobilno cepilno enoto pripravlja kar na avtobusu mestnega potniškega prometa. S tem želijo več ljudi privabiti za cepljenje in dvigniti delež precepljenosti. Ta je na območju, ki ga pokriva ZD dr. Adolfa Drolca sicer nekoliko višji od slovenskega povprečja, a če bi želeli doseči zastavljeno 60-odstotno precepljenost, bi morali cepiti še najmanj 10.000 oseb. Razmere v UKC Maribor se medtem umirjajo, se pa skoraj na vseh oddelkih poznajo zaostanki. Precepljenost med zaposlenimi je 60-odstotna, kmalu pa bodo cepljenje ponudili tudi tistim, ki pridejo v bolnišnico na pregled oziroma preiskavo.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

V prometni nesreči pri Postojni umrl traktorist
22. 06. 2021 10.28
S Policijske uprave (PU) Koper so nas obvestili, da se je malo pred deseto uro dopoldan zgodila huda prometna nesreča med Postojno in Razdrtim, pri naselju Hruševje. V njej sta bila udeležena voznik osebnega vozila in voznik traktorja. Slednji je utrpel tako hude poškodbe, da je na kraju nesreče umrl.

V novomeški bolnišnici kar štirje urgentni zdravniki dali odpoved
26. 05. 2021 20.41
V novomeški bolnišnici se zaradi dela s covidnimi bolniki in izjemnega navala na urgenco soočajo s hudo preobremenjenostjo zdravnikov. Vodstvo bolnišnice opozarja, da so stiske njihovih zaposlenih tudi posledica odklanjanja pacientov na primarni ravni, v zdravstvenih domovih. Na pomoč in k sistemskemu urejanju problema zato zdaj kličejo državo.

Zaradi priliva covidnih bolnikov od drugod ljudje ne morejo do zdravnika na primarni ravni
25. 05. 2021 14.56
V Splošni bolnišnici Novo mesto so izrazili skrb, saj ob prihodu covidnih bolnikov iz drugih regij ljudje ne morejo do zdravnika na primarni ravni. Posledično je povečan tudi pritisk na urgentni center, ta problem pa postaja iz dneva v dan večji. Nezadovoljni so tudi internisti, ki nadomeščajo urgentne zdravnike – štirje so že dali odpoved.

V Celju cepljenje proti covidu-19 tudi brez predhodne prijave
25. 05. 2021 14.40
Cepilni center Celje vabi vse zainteresirane za cepljenje proti covidu-19, da se danes v cepilnem centru v hali L celjske dvorane Golovec cepijo s prvim odmerkom cepiva AstraZenece. Če so od prvega odmerka minili vsaj štirje tedni, lahko osebe pridejo tudi po drugi odmerek cepiva AstraZenece. Predhodna prijava ni potrebna.

Ema analizira stranke učinke po AstraZeneci ter vnetje srca po Pfizerju in Moderni
10. 05. 2021 13.43
Ema preučuje morebitne povezave med vnetjem srca ter cepivoma Pfizerja in Moderne, obenem pa tudi izjemno redke primere nevrodegenerativne motnje po cepljenju s cepivom AstraZenece. Cepiva tega podjetja sicer EU ne bo več naročala. "S tem cepivom je povezanih veliko kontroverz, ki so prispevale k zmanjševanju interesa za cepljenje, tako da je tudi s tega vidika koristno, da se EU v prihodnjih mesecih preusmeri v druga cepiva," meni Roman Jerala.

Novi direktor UKC Maribor bo Anton Crnjac
07. 05. 2021 18.20
Svet UKC Maribor je za novega direktorja te druge največje bolnišnice v državi z desetimi glasovi za in enim proti za naslednja štiri leta potrdil nekdanjega strokovnega direktorja Antona Crnjaca. Bil je edini kandidat, ki se je že predstavil članom sveta zavoda, na položaju pa bo nasledil Vojka Flisa, ki se ni odločil za ponovno kandidaturo.

Janša: S ponedeljkom cepivo na voljo za vse odrasle prebivalce
06. 05. 2021 09.20
Premier Janša je sporočil, da bo od ponedeljka steklo cepljenje vseh odraslih državljanov, kar pomeni, da bodo na vrsto lahko prišli tudi mlajši od 50 let. Glede na trenutno nacionalno cepilno strategijo med prednostne skupine spadajo starejši od 50 let, kronični bolniki in kritična infrastruktura. Beovićeva in Poklukar pa dodajata, da prioriteta še vedno ostaja cepljenje starejših in bolj ranljivih.

Letošnji dvodelni Berlinale s 15 tekmovalnimi filmi
27. 02. 2021 16.00
Mednarodni filmski festival v Berlinu bo v letošnji, 71. izvedbi zaradi trenutnih razmer potekal v dveh delih. Med 1. in 5. marcem bo v spletni obliki namenjen strokovni javnosti, ki bo med 15 tekmovalnimi filmi razkrila tudi dobitnike nagrad. Organizatorji upajo, da bodo lahko v drugem, junijskem delu filme lahko prikazali v kinih skupaj z ustvarjalci.

Odbor DZ za zdravstvo kot ustrezno ocenil kandidaturo Poklukarja za ministra za zdravje
17. 02. 2021 07.05
Kandidat za ministra za zdravje Janez Poklukar je v predstavitvi na seji odbora DZ za zdravstvo predstavil svoje usmeritve za ministrovanje, to so med drugim krepitev primarnega zdravstva, celostna zdravstvena obravnava bolnika, sprememba in razpršitev financiranja in obvladovanje epidemije covida-19. Člani parlamentarnega odbora za zdravstvo so z 10 glasovi za in štirimi proti podprli kandidaturo Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. Poklukar v torek, ko bodo poslanci predvidoma glasovali o njegovem imenovanju, ne pričakuje kakšnih zapletov.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja
11. 02. 2021 06.00
Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

Tomičeva: Drži, državni hitri testi ne dosegajo strokovnega kriterija 90-odstotne občutljivosti
19. 01. 2021 17.07
Hitri testi kitajskega proizvajalca Shenzen Ultra – Diagnostics Biotec. Co., Ltd., ki jih je državi za slab milijon evrov dobavilo podjetje Majbert Pharm v lasti Alana Amadeja Eferla in Klemna Nicolettija, ne ustrezajo strokovnemu kriteriju, torej ne dosegajo 90-odstotne občutljivosti, kar potrdi tudi vodja strokovne skupine za hitre teste ministrstva za zdravje Viktorija Tomič. Testi tudi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost. V nacionalnem laboratoriju, kjer so potrdili 81,68-odstotno občutljivost, trdijo, da njihova naloga ni bila preverjati ustreznost izbora testa glede na razpisne pogoje, ministrstvo za zdravje pa navkljub temu vztraja, da testi izpolnjujejo zahteve, skladne s pogodbo.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu
18. 01. 2021 06.00
Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Več priložnosti za vadbo, mladi športniki lahko trenirajo le v 'mehurčkih'
04. 01. 2021 07.50
Od danes lahko v fitnesstudiih, telovadnicah in bazenih po Sloveniji vadi več posameznikov, čeprav niso člani istega gospodinjstva, vendar morajo imeti pet metrov medsebojne razdalje in na voljo najmanj 50 kvadratov na osebo v posameznem prostoru. Vadba je v "mehurčkih" dovoljena tudi najboljšim mladim športnikom, izhaja vladnega odloka. Objavljamo še dodatna pojasnila in odgovore na vprašanja.

Vladne izjeme: pod kakšnimi pogoji bodo delovali fitnes centri?
03. 01. 2021 12.49
Januar je tradicionalno mesec gneče v vadbenih centrih. Letos tekmovanj za proste naprave v fitnesih zagotovo ne bo. Je pa vlada na dopisni seji zadnji dan leta 2020 z odlokom omogočila vadbo rekreativnih športnikov v zaprtih prostorih pod novimi pogoji. Posamezniki bodo morali ohranjati pet metrov razdalje, vadila bo lahko ena oseba na 50 kvadratnih metrov prostora.

Na SZ države zapadlo do pol metra snega, prihaja nova pošiljka
28. 12. 2020 06.21
Slovenijo je pobelil sneg. Na območju Jesenic, Rateč, Kranjske Gore in Bohinja je do 20. ure zapadlo od 40 do 50 centimetrov snega. To je bilo najobilnejše sneženje na Gorenjskem po letu 2014. Po kratkotrajnem nočnem premoru nas bodo od zahoda dosegle nove padavine. V alpskih dolinah bo snežilo, zapade lahko novih 15 do 30 centimetrov snega. V Piranu pa so ob 20. uri še enkrat sprožili sireno zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Področje otrok s čustvenimi težavami odslej urejeno celostno
17. 12. 2020 10.34
DZ je brez glasu proti sprejel predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki opredeljuje preventivo in določa pomoč od ugotovljene otrokove težave naprej. Po pojasnilih vlade sistemsko ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem strokovni centri za celovito pomoč na posameznem območju. Zavodi takšno rešitev pozdravljajo, saj bo zakon omogočal sistemsko reševanje mnogih težav, ki nastajajo na različnih področjih otrokovega življenja.

V ponedeljek 1627 okužb in 66 smrti: 'Drugi val je vsaj desetkrat večji od prvega'
08. 12. 2020 08.59
V ponedeljek je bilo v Sloveniji odvzetih 6158 brisov na novi koronavirus, potrjenih je bilo 1627 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tako za odstotno točko manjši kot dan prej – 26,4-odstoten, dan prej je bil 27,4-odstoten. Umrlo je 66 bolnikov s covidom-19, kar je največ do zdaj.

Obravnava otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami: nova ureditev delovanja vzgojnih zavodov
01. 12. 2020 18.17
Odbor za izobraževanje je podprl predlog zakona o obravnavi otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami, ki na novo ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem delovali kot strokovni centri. Nov zakon je potreben, saj je trenutna ureditev zastarela, je ob tem dejala ministrica Kustečeva.

Umrla pionirka slovenske pediatrije Zora Konjajev
23. 11. 2020 20.27
Umrla je zdravnica Zora Konjajev, pionirka slovenske pediatrije, prejemnica srebrnega častnega znaka svobode Republike Slovenije za prispevek na področju neonatologije in častna meščanka Ljubljane, ki bi letos dopolnila 99 let. Organizirala in vodila je prvi regionalni center za nedonošenčke v Jugoslaviji.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'
20. 11. 2020 09.00
V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev
19. 11. 2020 09.34
V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.