struge

Struga – makedonski San Marino?
08. 08. 2004 00.00
Meščani makedonskega mesta Struga želijo pridobiti samostojnost, podobno, kot jo imajo San Marino, Monaco, Andora in podobne žepne državice.

Nemiri v Makedoniji
23. 07. 2004 00.00
V makedonskem mestu Struga so včeraj izbruhnili izgredi, v katerih je bilo ranjenih najmanj 30 ljudi, med njimi tudi policisti.

Soča terjala žrtev
15. 07. 2004 00.00
Pred vasjo Trnovo se je na reki Soči smrtno ponesrečil češki raftar. Vzrok naj bi bilo neznanje in slaba oprema.

Nad Ajdovščino grozi plaz
21. 12. 2003 00.00
Plaz Slano blato nad Ajdovščino se je ponovno sprožil, saj proti vasi drsi 500 tisoč kubičnih metrov blata in kamenja.

Vodostaj rek upada
02. 11. 2003 00.00
Zaradi obilnega deževja, ki se je nadaljevalo v noči na nedeljo, so narasle vode precej težav povzročile na Bovškem, Štajerskem in Gorenjskem.

DARS odprl odsek Podtabor - Naklo
04. 09. 2003 00.00
Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) je uradno odprla 4,3 kilometre dolg avtocestni odsek Podtabor - Naklo, katerega gradnja v skupni investicijski vrednosti 7,62 milijarde tolarjev se je začela avgusta 2001.

Poplave po Sloveniji
06. 12. 2002 00.00
Zaradi močnega deževja v zadnjih dneh so po Sloveniji poplavljena številna polja, ceste, gospodarski objekti in hiše. Najhuje je bilo v Prekmurju in na Dolenjskem, kjer reka Krka že desetletje ni tako močno narasla.

Narasla reka odnesla nasip
26. 05. 2002 00.00
Zaradi močnih padavin je narasla reka Trebuščica odnesla nasip na gradbišču novega mostu na cesti za Čepovan, severnoprimorsko vasico Koseč pa je ponovno začel ogrožati zemeljski plaz.

Ložani še vedno brezdomci
16. 11. 2001 00.00
Leto dni po plazu v Logu pod Mangartom, so ljudje, ki so ostali brez strehe nad glavo, še vedno brezdomci. Razen tega, da so nekaterim med njimi zagotovili parcele za nadomestne gradnje in nekaj gradbenih dovoljenj, se še vedno ni nič premaknilo.

Celjani nameravajo tožiti državo
13. 09. 2001 00.00
Župan mestne občine Celje Bojan Šrot je napovedal odškodninsko tožbo zoper državo, če ta ne bo izplačala preostanka denarja za odpravo posledic poplave, ki je novembra 1998 prizadela območje celjske občine.

Levstiku 12 let zapora
15. 06. 2001 00.00
Okrožno sodišče v Ljubljani je Vinka Levstika, obdolženega umora dveh partizanov med drugo svetovno vojno, spoznalo za krivega kaznivega dejanja vojnega hudodelstva zoper vojne ujetnike. Za oba umora mu je izreklo kazen 12 let zapora, predlogu tožilca za odreditev pripora iz razloga begosumnosti pa ni ugodilo. Levstik, ki ga na izrek sodbe zaradi zdravstvenih težav ni bilo, bo tako do pravnomočnosti sodbe, ki bo v primeru pritožbe, ki jo je obramba že napovedala, ostal na prostosti do sodbe višjega sodišča.

Neupravičena skrb krajanov
07. 04. 2001 00.00
Strokovni odbor ministrstva za okolje in prostor je sporočil, da je nezadovoljstvo krajanov Loga pod Mangartom z nekaterimi deli sanacije plazu Stože neupravičeno. Ponovno preverjanje razmer na sotočju

Minister Grizold v Posočju
02. 12. 2000 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold je po obisku prizorišča naravne nesreče v Logu pod Mangrt izrazil prepričanje, da so se civilna zaščita, gasilci, policija in vsi ostali, ki so sodelovali pri reševanju v nesreči, kakršne Slovenija še ni doživela, odlično izkazali. Sistem zaščite in reševanja je bil aktiviran takoj po nesreči in je tudi po besedah bovškega župana Siniše Germovška uspešno deloval, s tem pa prinesel marsikatero izkušnjo za dograditev samega sistema. Minister je skupaj s spremljevalcema, načelnikom generalštaba Slovenske vojske Iztokom Podbregarjem in poveljnikom republiškega štaba civilne zaščite Mirkom Bogatajem, zagotovil, da bodo člani civilne zaščite in policije ostali na terenu, dokler bo potrebno, pa bo ministrstvo tudi omogočalo uporabo helikopterja.

Negotovost domačinov
26. 11. 2000 00.00
Skupina strokovnjakov, ki je pripravila vmesno poročilo o nadaljnjem ravnanju glede varnosti Loga pod Mangartom, je ocenila, da umetno usmerjanje plazu ni možno. Dolino naj bi pred plazom zavarovali s posebno pregrado in drugimi ukrepi. Te bodo domačinom podrobno predstavili jutri.

Plaz pri Ajdovščini ne miruje
26. 11. 2000 00.00
Zemeljski plaz nad Lokavcem pri Ajdovščini še vedno ne miruje. Blato, zemlja in polomljena drevesa vasi zaenkrat še ne grozijo, vaščani pa se bojijo, da jih bo zalila voda. Danes je na vsem pobočju, kjer so rasla drevesa, le blato in voda. Zemlja pa še vedno ne miruje. Vsak dan se plaz spusti dva metra bližje vasi Lokavec.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom
26. 11. 2000 00.00
Na Bovškem je tudi včeraj večino dneva deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom
25. 11. 2000 00.00
Na Bovškem je tudi danes večinoma deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

Večje aktivnosti odpovedane
24. 11. 2000 00.00
V Logu pod Mangartom še vedno velja velika stopnja nevarnosti in enaki ukrepi, kot do sedaj, saj je bila zaradi dežja, ki je padal ves dan, večina aktivnosti odpovedana. Potem, ko se je plaz premaknil za pet metrov, so reševalci postavili opazovalnico tudi nad plazom, kjer bo dežural geolog, sicer član skupine 16 strokovnjakov.

Nevarnost plazov in poplav
22. 11. 2000 00.00
Na prizadetem območju vasi Log pod Mangartom se zaradi velike nevarnosti novega zemeljskega plazu in premočnega deževja niso izvajale nobene aktivnosti, zaradi nizke oblačnosti in megle pa je bila neizvedljiva tudi oskrba nekaterih prebivalcev s pomočjo helikopterja. Pripadniki civilne zaščite so opravljali samo dežurstvo in reševali logistične težave.

Plaz ponoči zasul več hiš
17. 11. 2000 00.00
Plaz izpod Mangartske planine je ponoči z veliko hitrostjo zdrsnil po strugi Predelce in zasul več hiš v gornjem delu Loga pod Mangartom. Reševalci

Posledice neurja v Sloveniji
07. 11. 2000 00.00
Krajevni hudourniki in reka Savinja so malo po polnoči, ko je prišlo do izredno močnega naliva na območju Solčave v Zgornjesavinjski dolini, poplavili več stanovanjskih in gospodarskih objektov, sprožilo se je tudi več manjših zemeljskih plazov. Tudi v občini Luče je Savinja prestopila bregove in zalila stanovanjske objekte. Cesta v Solčavo je neprevozna, saj je Savinja poškodovala most na tej cesti ter most do zaselka Raduha. Občini Solčava in Luče sta od druge ure zjutraj brez elektrike. Tudi v občini Nazarje so razmere zelo kritične, saj se je Savinja pri tovarni Elkroj izlila iz svoje struge in zalila tovarno in nekaj objektov v bližini. Vse druge reke na Celjskem močno naraščajo, vendar so zaenkrat še vedno v strugah. Zaradi obilnih padavin na območju Gorenjske so vode prestopile bregove in poplavile ceste na posameznih odsekih, hudourniki pa so na vozišče nanosili več kamenja, blata in listja. V soteski med Bledom in Bohinjem je na vozišču veliko vode in večjih skal, na Črnivcu pa je voda zalila podvoz, ki je zato neprevozen. Zaradi zemeljskega plazu je zaprta tudi cesta Kropa - Dražgoše. Na Jesenicah je voda zalila Tomšičevo cesto. Železniška proga Jesenice - Lesce je zaprta, ker je hudournik na tire nanosil skale in vejevje (potnike na omenjeni relaciji prevažajo z avtobusom). Prav tako je zaprta železniška proga Bohinj - Most na Soči, ker je predor zalila voda. Voda je sicer na območju Gorenjske zalila in ogrozila tudi več hiš. Sprožilo pa se je tudi več zemeljskih plazov. V Koprivniku je voznik traktorja, sicer policist, okrog ene zjutraj odstranjeval manjši zemeljski plaz s ceste. Med tem se je sprožil nov, še večji zemeljski plaz, ki je traktor porinil s ceste 20 do 30 metrov globoko v strugo potoka in ga zasul. Voznik traktorja je ob tem utrpel tako hude telesne poškodbe, da je na kraju nesreče poškodbam podlegel.

MOP zavarovalo območje Mirtoviškega potoka
12. 10. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji dala soglasje ministrstvu za okolje in prostor, da začasno zavaruje območje Mirtoviškega potoka, kjer dva zasebnika gradita malo hidroelektrarno. Začasno zavarovanje predstavlja časovno omejeno, največ do dveh let trajajoče varstvo območja. V tem času se lahko omeji raba ali dejavnosti, ki so povezane z vrednoto, hkrati pa je treba izpeljati vse strokovne in pravne postopke, potrebne za trajno zavarovanje, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za okolje in prostor Andrej Umek.

Poplave v Vietnamu
24. 09. 2000 00.00
V hudih poplavah v delti reke Mekong na jugu Vietnama, se je število žrtev že povzpelo na 73.

V incidentih med volitvami več ranjenih
05. 12. 1999 20.52
Med današnjimi ponovnimi predsedniškimi volitvami v Makedoniji, ki potekajo v tistih voliščih, kjer so bili v drugem krogu glasovanja 14. novembra izidi zaradi nepravilnosti razveljavljeni, se je zgodilo več incidentov, v katerih je bilo ranjenih več oseb.

SEG opozarja na posledice onesnaževanja okolja
26. 09. 1999 17.59
Združenje Slovensko ekološko gibanje (SEG), nevladna okoljska organizacija, in njeni sekciji za ekoturizem in za naravno in kulturno dediščino ob 27. septembru - Svetovnem dnevu turizma, ko sta Unesco in Svetovna turistična organizacija letošnje leto namenila Turizmu in ohranitvi svetovne dediščine za novo tisočletje, slovensko oz. strokovno javnost opozarja na posledice vse večjega onesnaževanja okolja.

Novo odkritje orožja v Makedoniji
23. 04. 1999 21.30
Makedonska policija je v bližini vasi Radolista, nedaleč od Struge na jugozahodu Makedonije, odkrila novo skrito skladišče orožja, je danes poročal makedonski državni radio.

Skopje zaskrbljeno nad povečano navzočnostjo OVK
18. 04. 1999 08.45
Makedonija je izrazila zaskrbljenost nad vse več znaki, ki kažejo na navzočnost Osvobodilne vojske Kosova (OVK) na makedonskem ozemlju, ter nad odkritjem velikih količin pretihotapljenega orožja v državi.

Razmere se po včerajšnjih poplavah umirjajo
06. 11. 1998 14.45
Razmere v večjem delu države se umirjajo, reke upadajo in so se že vrnile v svoje struge, tudi večje pričakovane poplave v Posavju ni bilo, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Največ nevšečnosti je še vedno na celjskem območju, vendar se tudi tam razmere počasi normalizirajo. Poplavljata še Ljubljanica na Ljubljanskem barju ter Krka v spodnjem toku, aktivnosti za odpravljanje ujme pa bodo potekale tudi v prihodnjih dneh. Poplave so posredno zahtevale dve življenji, v enem primeru je osebo zadela kap pri odpravljanju posledic poplav, ena oseba pa se je utopila v naraslem potoku.

Posledice močnih padavin in poplav
06. 11. 1998 08.17
Po obilnem deževju, ki je v sredo in v noči na četrtek zajelo Slovenijo, se razmere velikem delu države umirjajo, prav tako pa je vodni val v Posavju, napovedan za večer, to območje zajel že pozno popoldne. Voda je najbolj prizadela predvsem zgornjo Savinjsko dolino in Celje z okolico. Vode se umikajo v svoje struge, reševalci pa si prizadevajo, da bi življenje spet spravili v stare tire. Škoda za zdaj še ni ocenjena, po podatkih pa je največja na stanovanjskih in industrijskih objektih, močno pa je voda poškodovala tudi infrastrukturo. Tudi napoved vremenoslovcev je optimistična, saj naj bi se ponoči že začelo jasniti, je poročal Radio Slovenija.