suše

Sudanu grozi huda lakota

03. 05. 2001 00.00

Zaradi dolgotrajne suše v Sudanu približno 600.000 Sudancem grozi huda lakota in "humanitarna katastrofa velikih razsežnosti", so iz Kartuma sporočili Združeni narodi, ki so mednarodno skupnost že pozvali, naj pomaga tej afriški državi, v kateri še vedno divja državljanska vojna.

Zaščitno-reševalna vaja na Postojnskem

24. 03. 2001 00.00

Pripadniki Slovenske vojske in Gasilske zveze Postojna so na osrednjem vojaškem poligonu Poček izvedli skupno zaščitno-reševalno vajo. Na njej so preventivno z nadzorovanim ognjem požgali deset hektarjev trave.

Prihodnji teden v državnem zboru

03. 03. 2001 00.00

Državni zbor bo prihodnji teden začel obravnavo predloga letošnjega državnega proračuna. Na izredni seji 6. marca bosta poslankam in poslancem dokumente predstavila predsednik vlade Janez Drnovšek in finančni minister Tone Rop. Delovna telesa pa bodo pripravljala zadeve za obravnavo na marčni redni seji.

Znanstveniki opozarjajo na velike podnebne spremembe

22. 01. 2001 00.00

V Šanghaju se je končalo srečanje znanstvenikov iz 99 držav na temo podnebnih sprememb. Ob zaključku konference, ki jo je pripravilo Medvladno posvetovanje o podnebnih spremembah pri ZN, so objavili poročilo, v katerem opozarjajo na večje spremembe podnebja od predvidenih, suše in druge naravne katastrofe. Poročilo navaja, da bi se v naslednjih stotih letih ozračje zaradi onesnaževanja utegnilo segreti za 5,8 stopinje Celzija.

Razmere v kmetijstvu čedalje slabše

18. 01. 2001 00.00

Razmere v slovenskem kmetijstvu se iz leta v leto slabšajo, saj cene kmetijskih izdelkov realno padajo, socialni položaj kmetov pa je čedalje slabši, so poudarili na današnji ustanovni seji sveta območne enote Kmetijske gozdarske zbornice Maribor. Na seji, na kateri je sodeloval tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Peter Vrisk, so izvolili tudi člane sveta mariborske območne zbornice. Njen predsednik je postal Peter Kranvogel, podpredsednika pa sta Janko Stojkovič in Rado Lobnik.

Nezadovoljstvo med štorskimi kmeti

04. 01. 2001 00.00

Skupina štorskih kmetov, ki že nekaj časa opozarja na domnevne nepravilnosti ob ugotavljanju višine dejanske škode zaradi lanske suše, je svoje zahteve skušala uveljaviti na izredni seji občinskega sveta in nadzornega odbora občine Štore. V zelo polemični razpravi so predstavniki kmetov, ki tudi trdijo, da jih je štorski župan Franc Jazbec imenoval za "kmečke puntarje" očitali občinski strokovni komisiji, da svoje delo ni opravila profesionalno. Kmetje še poudarjajo, da komisija sploh ni opravila ogleda kmetij ter da je podana ocena škode zaradi lanske suše občutno prenizka, zlasti na hribovskih kmetijah in je izrečena "kar na pamet". Predstavniki kmetov so na današnji seji predstavnikom štorske občine zagrozili, da bodo 15. januarja protestno zaprli vse ceste v Štorah, če ne bodo kmalu prejeli ustrezne odgovore na svoje zahteve.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov

21. 12. 2000 00.00

Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Za Kmetijsko zbornico uspešno leto

19. 12. 2000 00.00

Največji letošnji dosežek Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je po oceni njenega predsednika Petra Vriska prispevek k sprejemu interventnega zakona o odpravi posledic suše, ki je hudo prizadela slovensko kmetijstvo. V zbornici so med drugim sprejeli sklep o višini in načinu zbiranja zborničnega prispevka za leto 2000 in 2001, ki ga mora potrditi še vlada. Pri omenjenem sklepu ne gre za zviševanje zborničnega prispevka, ki ostaja enak kot je zapisano v zakonu o zbornici, temveč bo z njim zbornica lahko začela postopke za zbiranje omenjenega prispevka. Pripravljajo pa tudi novo sistematizacijo in organizacijo delovnih mest in sistem nagrajevanja za približno 800 zaposlenih v zbornici. Finančni program in program dela pa naj bi zbornica sprejela šele takrat, ko bo pripravljen državni proračun za prihodnje leto - v zbornici računajo, da naj bi se to zgodilo marca prihodnje leto.

Leto 2000 eno najtoplejših

19. 12. 2000 00.00

Leto 2000 je bilo eno najtoplejših od začetka beleženja temperature pred 140 leti. Kot je zapisano v najnovejšem poročilu o podnebju v letu 2000, ki ga je danes objavila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) v Ženevi, je temperatura na zemeljskem površju znašala 0,32 stopinje Celzija nad povprečjem obdobja med letoma 1961 in 1990.

Zakon za odpravo posledic naravnih katastrof

01. 09. 2000 00.00

Državni zbor je po tridnevnih razpravah in zapletih po hitrem postopku sprejel zakon o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v skupnem znesku 10 milijard in 150 milijonov tolarjev. Sredstva bodo zagotovljena v državnem proračunu za letošnje in prihodnje leto, od tega za sanacijo škode zaradi suš e 8 milijard, za škodo zaradi plazenja 2 milijardi, za škodo zaradi neurij 120 milijonov in za škodo zaradi sluzenja morja 30 milijonov tolarjev.

Katastrofalne posledice suše

25. 08. 2000 00.00

Čeprav vročina v zadnjih dneh nekoliko popušča, so temperature še vedno visoke, posledice pa čedalje hujše. V Pomurju, kjer so te dni izmerili najvišjo temperaturo v zadnjih petdesetih letih, 38 stopinj Celzija, že močno primanjkuje vode, pridelek s polj, sadovnjakov in vrtov pa dobesedno izgineva. Tudi na Ptujskem in Dravskem polju ter v Halozah suša pustoši po poljih in vinogradih. Na Dravinjskem vrhu pri Podlehniku je bila največja uradno izmerjena temperatura v teh dneh kar 41,2 stopinje Celzija. Rastline umirajo. Škoda v kmetijstvu naj bi presegla 25 milijard SIT. Po podatkih Ministrstva za kmetijstvo, je najhuje v Posavju, Beli krajini, Podravju, Prekmurju, v Savinjski dolini in Slovenski Istri.

Varčevalni ukrepi v Albaniji

14. 08. 2000 00.00

Državljani Albanije so prisiljeni zmanjšati porabo električne energije za osem ur na dan zaradi hude suše, ki je prizadela vso državo. Ukrepi so nujni, saj pridobivanje električne energije v Albaniji temelji na izkoriščanju vodnih virov, upad vodostaja pa je povzročil zmanjšanje proizvodnje za polovico, je povedal direktor albanske energetske družbe Farudin Hoxha. Ukrepe so začeli izvajati v četrtek in še ne vedo, kako dolgo jih bo treba izvajati. V državi lahko pričakujejo tudi pomanjkanje pitne vode, saj električne energije zmanjkuje tudi za črpanje vode. V zadnjih nekaj tednih so temperature v Albaniji narasle do 40 stopinj Celzija. Suh veter pa je zanetil tudi veliko gozdnih požarov na severu države.

Stone pred snemanjem novega filma

10. 08. 2000 00.00

Ameriški režiser Oliver Stone se je v začetku tega meseca mudil v Etiopiji. Slavni režiser naj bi se v tej vzhodnoafriški državi soočil z razmerami, ki nastanejo ob humanitarnih tragedijah, kar naj bi bila sicer tema njegovega novega filma Onstran meja (Beyond borders).

Začeli z obiranjem hmelja

09. 08. 2000 00.00

Nekateri savinjski hmeljarji so v teh dneh že začeli z obiranjem hmelja, na katerem je zaradi spomladanske suše in vročine letos nastala precejšnja škoda. Po besedah vodje Konzorcija kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline Jelice Bizjak bo obiranje hmelja, ki je letos zasejan na 1794 hektarjev, kar pomeni 129 hektarjev manj kot lani, v polnem teku šele ob koncu tedna. Več kot tisoč sezonskih delavcev, ki bodo oskrbovali približno sto obiralnih strojev, se bo najprej lotilo pospravljanja hmelja sorte goding, ki je letos nerazraščen, auroro, ki sodi med poznejše hmeljske sorte, pa bodo začeli obirati čez dober teden dni.

Jugoslovanska mafija pušča sledove

19. 07. 2000 12.38

Nedaleč od srednjeveške utrdbe v Golubcu na vzhodu Srbije so ribiči na dnu Donave minuli konec tedna odkrili tri trupla v lesenih krstah, vlitih v betonski blok, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta.

Predsednik vlade v Novem mestu in Krškem

08. 07. 2000 11.07

Predsednik vlade Andrej Bajuk, ki bo danes z gospodarskim ministrom Jožetom Zagožnom na delovnem obisku v Novem mestu in Krškem, bo med drugim obisk namenil pogovorom s posavskimi gospodarstveniki. Govorili bodo predvsem o posledicah suše v kmetijstvu, o hidroelektrarnah na spodnji Savi, o problematiki rudnika Senovo v zapiranju in o izgradnji avtoceste Ljubljana - Zagreb.

Ubijalski vročinski val

06. 07. 2000 22.39

Neobičajno visoke temperature za jugovzhodno Evropo so na Hrvaškem v zadnjih dveh dneh zahtevale več kot 40 smrtnih žrtev, v Grčiji sta zaradi vročine umrli dve osebi, iz Romunije pa poročajo, da so letos namerili najvišje temperature v juliju v več kot sto letih. Umrlo je devet oseb.

Zaradi suše številni požari

05. 07. 2000 18.31

Kot so sporočili iz Urada za zaščito in varovanje, je včeraj prišlo do sedmih požarov v naravnem okolju in treh požarov na objektih. Iz PU Murska Sobota pa so sporočili, da je v Pincah in Čepincih gorelo strnišče, v Veščici pri Murski Soboti suha trava in v Bratoncih opuščeno gospodarsko poslopje. V vseh primerih je nastala premoženjska škoda.

Katastrofalne posledice suše

03. 07. 2000 20.53

Po napovedih ministrstva za kmetijstvo bo letošnji pridelek katastrofalen, saj bomo pridelali le četrtino lanske pšenice. Suša je močno prizadela tudi druga žita, povrtnine in travine, po prvih podatkih pa naj bi bilo škode že za 6 milijard tolarjev.

Manjši pridelek zgodnjih sort hmelja

23. 06. 2000 13.07

Zaradi visokih spomladanskih in zgodnjih poletnih temperatur ter suše je razraščanje hmelja v Savinjski dolini že zaključeno. Kot je povedal direktor žalskega Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Iztok Košir, je hmelj, ki je letos začel cveteti dobrih pet tednov prej kot običajno, že končal vegetativno fazo razvoja in prestopil v degenerativno obdobje. Letos se hmeljske rastline, ki rastejo na 1800 hektarjev, nepravilno razraščajo v širino, njihova kakovost je manjša, značilno pa je tudi neenakomerno cvetenje, kar bo imelo za posledico 50odstotno zmanjšanje pridelka, predvsem zgodnjih sort hmelja, kot sta golding in aurora.

Petkovšek in Pegan pred domačo publiko

06. 06. 2000 21.26

Po točno tridesetih letih se v ljubljansko dvorano Tivoli vračajo najboljši svetovni telovadci. Zaradi prav kar končanega evropskega prvenstva, po katerem so si nekateri tekmovalci vzeli čas za počitek, bo udeležba malce skromnejša, a ob evropskem prvaku na bradlji Mitji Petkovšku in bronastemu drogašu Aljažu Peganu dovolj zanimiva, da se bo konec tedna iskala karta viška za petkove kvalifikacije in sobotna ter nedeljska finala po orodjih.

Gatesov sklad podaril milijon dolarjev

30. 05. 2000 08.26

Fundacija Billa in Melinde Gates bo trem mednarodnim človekoljubnim organizacijam podarila milijon dolarjev, ki jih bodo porabili za pomoč Etiopiji.

Pojav La Nina pojenjuje

11. 05. 2000 20.07

Ameriški znanstveniki iz agencije NASA so sporočili, da vremenski pojav La Nina, ki je v zadnjem letu dni pošteno kvaril vreme v večjem delu ameriške celine, pojenjuje, vendar letošnje poletje še ne bo nič manj razburkano kot lansko.

15.000 ton hrane v ogroženo pokrajino

29. 04. 2000 17.07

V pokrajino Somali na jugovzhodu Etiopije, ki jo je močno prizadela suša, so med 9. in 26. aprilom poslali skoraj 15.000 ton pomoči v hrani, je danes v Adis Abebi sporočila etiopska komisija za preprečevanje izrednih hude težave z logistiko, je prispelo 313 kamionov s hrano. Iz etiopske komisije so še sporočili, da je v Somali pripotovala tudi skupina izvedencev ministrstva za kmetijstvo, Svetovnega programa za hrano, ameriške agencije za razvoj USAID, EU, Programa ZN za razvoj in organizacije razmer.

Pomoč za države afriškega roba

25. 04. 2000 22.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in izvršna direktorica Svetovnega programa za prehrano (WFP) Catherine Bertini sta danes pozvala države donatorice, naj pomagajo, da bi se izognili katastrofi, ki zaradi suše grozi državam afriškega roba, predvsem Etiopiji, Eritreji in Keniji.

V Indiji najhujša suša zadnjih 100 let

19. 04. 2000 12.40

Zahod Indije je prizadela najhujša suša v zadnjih 100 letih - v zvezni državi Gudžarat je ponekod izsušenih več kot dve tretjini jezov in ribnikov. V preostalih naj bi količina vode zadostovala le še za dva tedna.

V Kairu o gospodarskih vprašanjih

05. 04. 2000 07.39

V Kairu se je včeraj končalo prvo vrhunsko zasedanje Evropske unije in afriških držav, ki se ga je udeležilo več kot 60 voditeljev. Osrednjo pozornost so na vrhu posvetili gospodarskim vprašanjem, kar so si želele afriške države, ki so posebej izpostavile svojo željo po odpisu dolgov. Voditelji so govorili tudi o političnih reformah v Afriki, kar so še posebej izpostavile evropske države. Na dnevnem redu so bile med drugim teme, kot so demokracija, spoštovanje človekovih pravic, terorizem in trgovina z orožjem. Več evropskih držav pa je tudi obnovilo dialog z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem.

Predstavitev Konvencije o boju proti širjenju puščav

11. 01. 2000 13.55

V Slovenijo je danes na dvodnevni obisk prispel izvršni sekretar Konvencije Združenih narodov o boju proti širjenju puščav Hama Arba Diallo. V okviru njegovega obiska se bo med drugim sestal z ministrom za okolje in prostor Pavlom Gantarjem in državnim sekretarjem na ministrstvu za okolje in prostor Francijem Steinmanom. Obisk izvršnega sekretarja je namenjen predstavitvi omenjene konvencije in pozivanju Slovenije k čimprejšnji ratifikaciji te konvencije, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Hit z naložbami v prihodnost

19. 10. 1999 16.50

V Hitu so se letos odločili za dva večja projekta: prenovo novogoriške igralnice Perla in kranjskogorske igralnice Hotel Casino. S tem bodo bistveno povečali zmogljivosti obeh igralnic in zvišali raven uslug, prvi pa bodo v Evropo tudi prinesli tematsko zasnovo igralnic. ''Omenjeni naložbi, ki sta prvi po petih letih naložbene suše, sta nujni za ohranitev prednosti pred novo konkurenco,'' je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave Branko Tomažič, ki je še dejal, da so v Hitu s poslovanjem v prvih devetih mesecih letos še zadovoljni, čeprav letos v igralništvu prvič beležijo nižji rezultat kot v enakem obdobju lani. Sicer pa poleg omenjenih naložb v Hitu načrtujejo tudi naložbe na tujih trgih, predvsem v Črni gori in Makedoniji.

Somaliji grozi lakota

20. 08. 1999 18.17

Lakota, ki je posledica stalne suše v Somaliji, naj bi letos prizadela več kot milijon prebivalcev na jugu države, je sporočila organizacija Svetovni program za prehrano (WFP).