suše

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec

09. 01. 2024 07.00

Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

'Želim, da Slovenija tudi po EP ostane na evropskem vaterpolskem zemljevidu'

04. 01. 2024 07.00

Legendarni jugoslovanski in pozneje črnogorski vaterpolski reprezentant, danes pa odlični trener Mirko Vičević, je pred dobrim mesecem in pol ugriznil v kislo jabolko in se lotil zahtevnega selektorskega izziva s slovensko člansko vaterpolsko izbrano vrsto. 55-letni strokovnjak verjame, da lahko prispeva svoj delež k vnovičnemu vstajenju slovenskega vaterpola. Že jutri (petek) ga na evropskem prvenstvu na Hrvaškem čaka uradni debi na slovenski klopi, pred tem pa nam je v pogovoru za 24ur.com zaupal marsikaj zanimivega. Med drugim tudi to, da Slovenija lahko že v naslednjem štiriletnem ciklu ujame priključek z v tem trenutku neprimerljivo bolj razvitimi vaterpolskimi nacijami na Balkanu, kot so Srbija, Črna gora in Hrvaška.

Bo olivno olje še dražje, bo postalo luksuzna dobrina?

15. 12. 2023 06.00

Najprej je pridelovalcem zadala udarec narava, zaradi suše je letina slaba, zdaj pa so odlično priložnost za zaslužek zavohali še tatovi. Kraje so vse pogostejše in predrznejše. V Španiji, ki je največja pridelovalka oljčnega olja v Evropi, so v začetku septembra tatovi samo v eni noči ukradli 50 tisoč litrov ekstra deviškega oljčnega olja in s tem zaslužili več kot pol milijona evrov. Zdaj svoja skladišča stražijo še grški pridelovalci na jugozahodu države, saj jim izginja na tone oliv.

Ekologi: Potrojitev jedrskih zmogljivosti do leta 2050 nespametna

04. 12. 2023 12.15

V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) so kritični do poteze predsednice države Nataše Pirc Musar, ki je na podnebni konferenci ZN v Dubaju izrazila podporo deklaraciji, s katero je več kot 20 držav pozvalo k potrojitvi svetovnih jedrskih energetskih zmogljivosti do leta 2050. "Gre za nespameten pristop," opozarjajo.

Prizor kot iz pravljice: rožnato obarvan ribnik

11. 11. 2023 21.00

Voda v Nacionalnem rezervatu za prostoživeče živali Kealia Pond, enem redkih obalnih slanih močvirij na havajskem otoku Maui, je že nekaj dni čudovite rožnate barve. Očarani obiskovalci se zgrinjajo tja, prostovoljci pa pravijo, da česa takega niso videli še nikoli. Čeprav je prizor očarljiv, je vzrok po besedah strokovnjakov zaskrbljujoč.

Šporar junak izjemnega slovenskega večera v Atenah

30. 10. 2023 08.00

"Imaš kopačke? Pojdi noter, boš še ti dal kakšnega," me je v šali vprašal novinarski kolega, ko je rezervist Adam Gnezda Čerin povišal prednost Panathinaikosa proti Panserraikosu. 24-letni vezist je zadel za 4:0, to pa je bil že tretji slovenski gol nedeljskega večera. Pred tem je za dva poskrbel Andraž Šporar. Svoj pečat, ki je bil nagrajen z glasnim aplavzom ob odhodu z igrišča, je pustil tudi Benjamin Verbič.

Si kmetje lahko privoščijo zavarovanje pridelkov?

19. 10. 2023 19.13

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. Čeprav je narava iz leta v leto bolj neprizanesljiva s kmeti, pa je zavarovana le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka?

Na Prevaljah morajo vodo za uživanje še prekuhavati

19. 10. 2023 15.05

Potem ko so pred tednom dni na Prevaljah slovesno pospremili zaključek gradnje novega vodovoda, morajo občani Prevalj vodo za uživanje še vedno prekuhavati. Ob zadnjem vzorčenju so namreč še odkrili prisotnost bakterij fekalnega izvora. Rezultati novega vzorčenja bodo znani v petek, je povedala direktorica JKP Log Marjetica Tasič Bukovec.

Nevsakdanje podobe: porečje Amazonke v krempljih zgodovinske suše

18. 10. 2023 08.26

Nasedli čolni, ladje in tudi plavajoče hiše. Blatna tla, kjer so še pred nedavnim tekle mogočne reke. To je podoba porečja Amazonke, ki je te dni rekordno nizka, suše pa po napovedih še vsaj do decembra ne bo konec. Številne skupnosti so odvisne od zdaj suhih pritokov, zaloge hrane, zdravil in tudi pitne vode hitro kopnijo. Zaradi visoke temperature vode je poginilo več kot sto kritično ogroženih rečnih delfinov.

Urok Windsor Parka, ki ga bo nocoj potrebno prekiniti

17. 10. 2023 06.00

Slovenska nogometna reprezentanca je "tekmo generacije", kakor so mnogi označili sobotni obračun s Finsko, prestala z odliko. A zanesljiva zmaga (3:0) bo hitro pozabljena, če varovanci Matjaža Keka nocoj uspeha ne bodo potrdili na Severnem Irskem, kjer so v prvih treh poskusih vselej ostali brez gola in kar dvakrat izgubili. Če bo neugodna tradicija prekinjena, bo Slovenija z nogo in pol že na evropskem prvenstvu.

Nesreče v treh desetletjih povzročile za 3600 milijard evrov škode

15. 10. 2023 08.53

Naravne nesreče in nesreče, ki jih je povzročil človek, so v treh desetletjih povzročile izgubo pridelka in živine v vrednosti 3800 milijard dolarjev (3600 milijard evrov), je sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). FAO je ob tem ugotovil, da se povečujejo pogostost nesreč in njihove posledice.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Osupljivi prizori, iskanje migrantov na meji in vonj po bencinu

30. 09. 2023 17.42

Še en teden je za nami, zaznamovala ga je migrantska kriza, ki je postala eno najpomembnejših političnih vprašanj tako v Sloveniji kot v Evropi. Naš fotograf je na meji spremljal, kaj se dogaja na terenu, in videl, da je schengen le beseda na papirju. Tudi tokrat ne moremo mimo podnebnih sprememb: nanje nas opominja "vesoljni potop" na eni in peklenski vročinski val na drugi strani sveta, kjer se poletje sploh še ni začelo. Družili smo se tudi z vozniki relija.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk

11. 09. 2023 18.47

Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Letošnji trije poletni meseci najtoplejši v človeški zgodovini

06. 09. 2023 16.11

Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini človeštva, povprečne globalne temperature to poletje pa so bile najvišje do zdaj, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je to opisal kot začetek "zloma podnebja".

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Odzivi gospodarstva: Bojimo se, da bi solidarnostna dajatev postala stalnica

25. 08. 2023 20.15

Kdor ne bo oddelal solidarnih sobot, bo moral v solidarnostni sklad darovati 0,3 odstotka dohodnine. Prejemnik povprečne plače, ta znaša dobrih 1400 evrov neto, bo tako za solidarnost daroval dobrih pet evrov neto. A podjetniki menijo, da je komuniciranje vlade glede tega, kaj je osnova za obračun, precej zmedeno. Ker pa se ujme utegnejo ponoviti, minister Luka Mesec ne izključuje niti možnosti, da bi solidarnostna dajatev lahko ostala tudi po izteku dveletnega obdobja. In prav tega se bojijo tudi v gospodarstvu.

Požar na Tenerifu še ni pod nadzorom, vojska objavila posnetke gašenja

19. 08. 2023 17.42

Razmere na severu španskega otoka Tenerife, kjer od torka divja obsežen gozdni požar, so se poslabšale. Meteorologi so v petek sprva napovedali ugodne vremenske pogoje, ki pa so se ponoči spremenili, požar pa se je razširil. Oblasti so odredile nove evakuacije, skupno je svoje domove zaradi požara zapustilo že okoli 26.000 ljudi.

Posnetki iz zraka razkrivajo opustošenje po požarih na Havajih

13. 08. 2023 09.39

Požari na otoku Maui na Havajih, ki so uničili tudi zgodovinsko mesto Lahaina, so po zadnjih podatkih terjali najmanj 93 življenj, na stotine ljudi velja za pogrešane. Gre za najhujšo naravno katastrofo, s katero so se Havaji kdaj soočili. Kako obsežna je, pa prikazujejo posnetki iz zraka.

V požarih na Havajih umrlo že 53 ljudi, ogenj še ni pogašen

11. 08. 2023 07.04

Število smrtnih žrtev požarov, ki so v torek izbruhnili na havajskem otoku Maui, je v četrtek uradno naraslo na 53. Oblasti se bojijo, da bo žrtev še več, saj ogenj še ni povsem pogašen, reševalci pa še niso dobili dostopa do nekaterih odročnih krajev.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati

05. 08. 2023 14.04

Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht

29. 07. 2023 11.17

Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Krajevne nevihte tokrat predvsem v družbi močnih nalivov

25. 07. 2023 06.22

S prehodom hladne fronte se je zaključilo še zadnje dejanje vremenske epizode, ki je prve dni tega tedna znova zaznamovala z močnimi neurji, silovitimi sunki vetra in točo. Po Sloveniji je znova povzročila veliko gmotno škodo, burno vremensko dogajanje pa se bo dokončno umirilo šele danes. Dopoldne bodo padavine povsod ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo, dosegla pa nas bo hladnejša zračna masa.

Svet v primežu vremena in katastrofalnih ujm

22. 07. 2023 19.26

Kot po tekočem traku so Slovenijo pretekli teden zajela številna neurja. Orkanski veter, nalivi in toča so uničevali vse, kar jim je prišlo na pot. Takšnih neurij mnogi ne pomnijo. Nič kaj bolje je niso odnesle naše sosede. Medtem se v Italiji, Grčiji in Španiji spopadajo s hudim vročinskim valom in katastrofalnimi požari. Indijo in Pakistan je prizadelo močno monsunsko deževje, v Južni Afriki pa so za kratek čas uživali v snežnih radostih. Podnebja, kot smo ga poznali, očitno ni več. Edino, kar nam preostane, je, da se na spremembe čim prej prilagodimo.

17 dni ognjene stihije na Krasu

15. 07. 2023 07.18

Mineva leto dni od katastrofalnega gozdnega požara na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in suše izbruhnil 15. julija lani ter v 17 dneh zajel 3700 hektarov površin. V izjemni akciji so ogenj ukrotili gasilci in drugi posredovalci z vse države. Zdaj pristojni hitijo s čiščenjem in pogozdovanjem prizadetih površin.

Vremensko pester teden: neurja, poplave in peklenska vročina

15. 07. 2023 07.00

Pregled najodmevnejših fotografij tega tedna posvečamo kaotičnim vremenskim razmeram. Medtem ko je prva polovica tedna prinesla drugi letošnji vročinski val, ob čemer so ponekod v Sloveniji termometri pokazali krepko čez 30, po Evropi pa tudi do 45 stopinj Celzija, so v drugi polovici tedna Evropo pestila neurja in nevihte. V Sloveniji smo zabeležili po obsegu najsilovitejše letošnje neurje.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Bodo podnebne spremembe povzročile novo begunsko krizo?

14. 07. 2023 06.00

Že danes milijoni ljudi – iz držav podsaharske Afrike, Južne Azije in Latinske Amerike ter z nizko ležečih otočij Tuvalu, Kiribati, Maldivi – zapuščajo svoje domove zaradi podnebnih sprememb, ki povzročajo suše, poplave in dvig morske gladine. Okoljsko razseljene osebe bodo v prihodnje predstavljale največjo skupino beguncev. Nas čaka nova migracijska kriza? Težko je napovedati tip migracij – bodo znotraj države ali medkontinentalne, opozarja Žiga Zaplotnik. So države sploh pripravljene na milijone ljudi različnih narodnosti, ras in kultur, ki bodo iskali nov dom? "Ne more biti naše preživetje odvisno od tako banalne stvari, kot je politična volja," je jasna Gaja Brecelj.