sum korupcije

KPK napovedala preiskavo zoper predsednika vlade. Odzivi: Vlada je državo pripeljala v kaos

16. 12. 2021 09.44

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je na podlagi ugotovitev v predhodnem preizkusu v zvezi s kadrovskimi menjavami na mestih izvršnih in neizvršnih direktorjev Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) zoper predsednika vlade Janeza Janšo uvedla postopek preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov.

Pavšič od Simiča zaradi zlorabe davčnih podatkov pričakuje odstop in opozarja: Ni zastonj kosila

09. 12. 2021 11.41

Direktor Fursa Ivan Simič vsako leto na kosilo povabi najboljšega dohodninskega plačnika, s čimer se tudi javno hvali. Medtem ko na Fursu pravijo, da direktor z vpogledom v podatke ničesar ne krši, pa Pavšič opozarja, da ni problem vpogled v podatke, pač pa uporaba teh podatkov. Tudi odvetnica Nataša Pirc Musar poudarja, da je ključen namen obdelave podatka, pri čemer vabilo na kosilo ni ustrezen namen.

O koncesijah za visokošolske študijske programe bodo odločali državni sekretarji

03. 12. 2021 17.48

Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o imenovanju strokovne komisije za vodenje izbirnega postopka za podelitev koncesij za izvajanje visokošolskih študijskih programov prve in druge stopnje. Njen predsednik bo državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mitja Slavinec. Tudi člana komisije bosta državna sekretarja, in sicer Franc Vindišar z ministrstva za zdravje ter Andrej Čuš z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Madžari kupujejo pomurske bioplinarne, posle bo preveril KPK

17. 11. 2021 10.33

Bioplinarni v Vučji vasi in Dobrovniku je kupila madžarska skupina Pannonia Bio. Prvo ji je prodal Franci Matoz, drugo pa DUTB, v katerem je Matoz predsednik upravnega odbora. Morebitne nepravilnosti pri nakupih bo preveril KPK, občina Dobrovnik pa je o sumu, da v obrat brez dovoljenja vozijo odpadno blato, obvestila Policijo. V KPK so potrdili, da Komisija vodi postopek v zadevi: "Na osnovi prejete prijave je uvedla predhodni preizkus, v katerem Komisija preveri, ali obstaja sum kršitev iz pristojnosti Komisije, torej sum kakršnih koli kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, in na podlagi tega odločili o (ne)uvedbi preiskave." Več informacij v tej fazi postopka ne morejo posredovati. Se je pa partner madžarskih lastnikov dobrovniške bioplinarne Robert Šijanec ob številnih vprašanjih domačinov in medijev o dogajanju v bioplionarni že sestal s predstavniki Občine Dobrovnik.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'

14. 11. 2021 15.51

Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

Vizjak v odzivu na posnetke: Ni mi moč očitati nobene nezakonitosti

09. 11. 2021 11.23

Tudi dopolnjeno poročilo forenzične analize posnetka pogovora med takratnim ministrom za gospodarstvo Vizjakom in tajkunom Petanom potrjuje, da zvočna datoteka ni bila naknadno spreminjana. Kljub aferi Glupi davki in žaljenju sodstva minister Vizjak ostaja na svojem položaju, v novem odzivu pa trdi, da mu ni moč očitati nobene zakonitosti. Opozicija je sicer zoper njega vložila interpelacijo, usoda Vizjaka pa je v rokah NSi. Še vedno namreč ni jasno, ali po vsem slišanem Vizjak še uživa njihovo podporo.

KPK ugotovila pomanjkljivosti glede dobave hitrih testov, ne pa kršitve zakona

22. 10. 2021 14.36

Zgodba o neustreznosti hitrih testov, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, je znova prišla na površje, potem ko je z NLZOH odpuščena mikrobiologinja dr. Metka Paragi razkrila vse njihove pomanjkljivosti in vpletanje politike v delovanje stroke. Iz Komisije za preprečevanje korupcije so nam sporočili, da kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije niso ugotovili, postopek pa je bil avgusta ustavljen. So pa v razpisni in izvedbeni fazi javnega naročila zaznali odstopanja.

NSi po pogovoru z Vizjakom: Če je res nagovarjal k utaji davka, bi moral odstopiti

21. 10. 2021 15.40

V NSi menijo, da bi moral okoljski minister Andrej Vizjak odstopiti s položaja, če bodo nadaljnje preiskave pokazale, da je posnetek pogovora med njim in podjetnikom Bojanom Petanom pristen. Če pa ni, je to po oceni NSi nedopusten poskus medijske diskreditacije ministra. Na sestanku jim je Vizjak zatrdil, da gre za lepljene posnetke. Med drugim je Vizjak prst uperil proti t. i. smetarski mafiji, ki se ga domnevno želi znebiti.

Hojs trdi, da je vedel za posnetke prisluhov, Vizjak, da gre za zlepljenko in konstrukt

19. 10. 2021 11.26

Objava posnetkov pogovora med ministrom Andrejem Vizjakom in podjetnikom Bojanom Petanom odpira vrsto neprijetnih vprašanj, tako za vlado kot celotno politiko, saj razkriva zakulisna dogovarjanja političnih in gospodarskih akterjev na račun davkoplačevalcev. Vrstijo se že prvi odzivi. V opoziciji opozarjajo na "dimniški sindrom", medtem ko notranji minister Aleš Hojs poskuša s preusmerjanjem pozornosti na izvor in čas objave posnetkov. Kot pravi, mu je bil posnetek predstavljen že pred časom. Zakaj je torej Hojs o tem molčal? Vizjak pa dvomi v avtentično posnetkov in trdi, da gre za konstrukt oz. "zlepljenko" različnih izjav.

Kurzu se po preiskavah maje kanclerski stolček

07. 10. 2021 13.27

V Avstriji se po preiskavah na sedežu ljudske stranke (ÖVP), v uradu kanclerja Sebastiana Kurza in na finančnem ministrstvu ugiba o morebitnem padcu že druge Kurzove vlade. Koalicijski Zeleni so javno podvomili v Kurzovo sposobnost opravljanja kanclerske službe, opozicija grozi z nezaupnico, vpletel se je tudi predsednik države. V torek bo na to temo izredna seja parlamenta.

V Avstriji preiskujejo stranko kanclerja Kurza

06. 10. 2021 12.38

Avstrijske oblasti so izvedle več hišnih preiskav, povezanih z avstrijsko ljudsko stranko ÖVP – med drugim so preiskali tudi strankine prostore na dunajski Lichtenfelsgasse in urad kanclerja. Preiskovalce zanimajo podatki, povezani s sodelavci kanclerja Sebastiana Kurza. Preiskali so tudi prostore domnevno vpletene medijske hiše Österreich. Kurz je vse očitke zavrnil.

Sodišče odpravilo odločbo inšpektorata, da je Eko Resort črna gradnja

06. 10. 2021 15.30

Šest let se Matjaž Zorman, lastnik glampinga Eko Resort pod Veliko Planino, že bori z okoljskimi inšpektorji okoli tega, ali so objekti tam postavljeno legalno ali ne. Zadevo je zdaj obravnavalo Upravno sodišče, ki je ugotovilo, da inšpektorat ni odgovoril na ključno vprašanje – ali Zorman za postavljene lesene hišice sploh potrebuje gradbeno dovoljenje. Sodišče inšpektoratu očita, da je ignoriral predlagane dokaze s strani lastnika o tem, da so objekti pravzaprav mobilne enote in da so bili postavljeni v času, ko je na tem zemljišču še veljal drugačen prostorski načrt.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

'Poslov o slovenskem javnem denarju se ne spodobi sklepati na jahti in golf igriščih'

15. 09. 2021 06.00

Katera vprašanja odpira naša objava fotografij druženja Janše, Dimnika in Marčiča, je povedal nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec. Zdaj je namreč jasno, da srečanja niso bila samo naključna, kar je Marčič dejal po objavi prve fotografije druženja na Mavriciju leta 2003. Štefanec je poudaril, da se za poslanca ali predsednika vlade ne spodobi sklepati poslov o slovenskem javnem denarju na jahtah ali golf igriščih.

KPK glede Janševih golf izletov ni zaznal kršitev

09. 09. 2021 19.20

Protikorupcijska komisija je zaključila pregled lobističnih stikov med Janezom Janšo oziroma SDS-om in največjimi dobavitelji medicinske opreme. To je zaradi afere Mavricij od nje zahtevala državnozborska komisija za nadzor javnih financ, KPK pa med pregledom nepravilnosti ni odkrila. Res pa je, da so pod drobnogled vzeli le zadnjih 10 let, medtem ko je Janša golf z Božem Dimnikom in Andrejem Marčičem na Mavriciju igral že decembra 2003.

Janše na komisijo glede korupcije v zdravstvu ni bilo, Marčič poslov ni pojasnil

26. 08. 2021 07.57

Seja komisije za nadzor javnih financ, na kateri so obravnavali sum na korupcijo Janeza Janše z dobavitelji v zdravstvu, je prekinjena, saj se je nista udeležila niti Janša niti podjetnik Andrej Marčič. Slednji je komisiji poslal pismo, v katerem pa ni pojasnil, kako je prišel do milijonskih poslov. Dodal je, da je Janšo na Mavriciju srečal povsem po naključju. Poslanec LMŠ Robert Pavšič pa je dejal, da bo na ta vprašanja enkrat zagotovo treba odgovoriti.

KPK vodi postopek v zvezi z imenovanjem Matoza v DUTB

06. 08. 2021 11.13

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) preverja imenovanje odvetnika Francija Matoza za glavnega neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Revizija kriminalističnih preiskav na NPU ni potrdila dvomov in očitkov ministra Hojsa

12. 04. 2021 12.01

"S pregledom dosjejev po bančni kriminaliteti strokovne napake ali pomanjkljivosti niso bile zaznane." Preiskava zoper Pro Plus - "aktivnosti NPU so bile opravljene skladno z ustaljeno kriminalistično prakso, pisni izdelki pa izražajo strokovno opravljeno delo". Afera "Irangate" – "NPU je aktivnosti izvajal skladno z uveljavljenimi principi kriminalističnega preiskovanja". Zadeva žilne opornice – "posamezna opravila NPU so bila izvedena strokovno in zakonito". To so ugotovitve nadzornikov v Poročilu o strokovnem nadzoru nad delom NPU, ki smo ga po več kot treh mesecih le uspeli dobiti. Šele po posredovanju informacijske pooblaščenke.

NPU pri nakupu parcele v Kolombanu ni ugotovil suma kaznivega dejanja

16. 03. 2021 10.49

Nacionalni preiskovalni urad pri nakupu gradbene parcele na obali, ki jo je nekaj slovenskih fizičnih oseb kupilo od ruskega državljana, ni ugotovil razlogov za sum storitve kaznivega dejanja. Neuradno gre za parcele v Kolombanu, ki sta jih med drugimi kupila minister Aleš Hojs in žena Borisa Popoviča. Kršitev pri prodaji omenjene parcele ni ugotovila niti Komisija za preprečevanje korupcije.

KPK pri prodaji parcele, ki jo je kupil Hojs, ni zaznal kršitev

15. 03. 2021 10.11

Komisija za preprečevanje korupcije je končala postopek v zvezi s prodajo parcele na območju Kolombana Mestne občine Koper, katere končni lastnik je med drugimi postal notranji minister Hojs. Za 882 kvadratnih metrov zazidljivega zemljišča je plačal manj kot 76 tisoč evrov. KPK kršitev ni ugotovila, je pa zaznala določena tveganja in občini podala nekaj priporočil.

Je bil Snežič obveščen o preiskavah? Tožilstvo opozarjalo na konflikt interesov

04. 03. 2021 15.55

Vse več je namigov, da naj bi bili osumljenci milijonskih spornih poslov vnaprej obveščeni o včerajšnjih hišnih preiskavah, ki jih je opravil Nacionalni preiskovalni urad, ki ga vodi Petra Grah Lazar. Šefica NPU se namreč osebno pozna z glavnim osumljencem Rokom Snežičem. Po naših informacijah se je morala zaradi tega celo izločiti iz te kriminalistične preiskave. Vsaj na papirju. V praksi se očitno ni, saj je vedela, kdaj bodo hišne preiskave. Tožilstvo pa je že oktobra lani opozarjalo na Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. V preiskavi pa je policija zasegla okoli 300.000 evrov gotovine, veliko dokumentacije in elektronskih sredstev.

Strankarska kadrovanja po Zavodih za zaposlovanje?

02. 03. 2021 16.33

V uredništvo smo prejeli štiri anonimke z Zavoda za zaposlovanje. Prva anonimka: "Smo zaposleni na Zavodu za zaposlovanje deležni hudih brutalnih pritiskov… žal se vam ne upamo izpostaviti z imeni in priimki, ker se bojimo za službo ..." Začelo se je v uredništvu Dejstev na 24ur.com, kjer so raziskovali številna zaposlovanja zadnjega leta. Na urednico Alenko Marovt se je obrnila zaposlena na Zavodu za zaposlovanje, ki se ni želela razkriti. Anonimka trdi, da na Zavodu politično kadrujejo, da so za to krivi trije ljudje v vodstvu – Mitja Bobnar, Marko Bošnjak in Nina Volgemut, ob njih pa še Miha Rebolj, generalni sekretar iz stranke SMC.

Škoda zaradi nezakonitega odklopa elektrike v Eco Resortu presega 300.000 evrov

16. 02. 2021 19.24

Pooblaščenec družbe Palimeri, ki ji je inšpektorat za okolje in prostor oktobra 2019 nezakonito odklopil elektriko v turističnem naselju Slovenia Eco resort v Godiču pri Kamniku, je na ministrstvo za okolje podal zahtevo za izločitev uradne osebe, ki je bila odgovorna za odklop. Škoda zaradi odklopa sicer po oceni lastnika presega 300.000 evrov.

Ustavno sodišče zadržalo določbo glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom

26. 01. 2021 09.11

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo določbo protikoronskega zakona glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom. Pobudo za presojo skladnosti z ustavo tega dela PKP 6 je na ustavno sodišče namreč vložil redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj. Spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic epidemije covida-19, je zapisal.

SD zaradi hitrih testov zahteva sklic nujne seje

07. 01. 2021 14.14

Kot pojasnjujejo v poslanski skupini SD, se upravičeno postavlja vprašanje o primernosti izbranih ponudnikov hitrih testov, zanesljivosti rezultatov in transparentnosti nakupa. Sprašujejo se tudi, ali gre pri izbiri dobaviteljev za vnaprej dogovorjeno dejanje, tudi zato zahtevajo sklic nujne seje Odbora DZ za zdravstvo.

Počivalšek in Rumpf napovedala sodelovanje s KPK: Nabava je potekala v 'norih okoliščinah'

15. 12. 2020 11.29

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da so po izvedenem tematskem nadzoru nabav zaščitne opreme uvedli 21 preiskav suma kršitve integritete uradne osebe. Med osebami, ki bodo pod drobnogledom, je tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki napoveduje sodelovanje v preiskavi. Podobno je najavil tudi v. d. direktorja Zavoda za blagovne rezerve Tomi Rumpf.

Tudi NPU in KPK preverjata Hojsov nakup parcele

23. 11. 2020 17.16

Nakup 882 kvadratnih metrov zemljišča na slovenski obali, za katerega je minister Hojs odštel manj kot 76 tisoč evrov, preverja tudi Nacionalni preiskovalni urad. Po naših podatkih trenutno zgolj zbirajo in preverjajo podatke o nenavadno ugodnem nakupu parcele.

Sodišče zavrnilo Acronove obtožbe novinark Alenke Marovt in Nike Kunaver

14. 11. 2020 07.07

'Vsak državljan, ki kot davkoplačevalec prispeva svoja sredstva v državni proračun na prisilen način, ima pravico izvedeti, kako država porablja njegov denar, zato je bil predmet obravnave nedvomno v javnem interesu.' To je izsek iz sodbe okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zavrglo zasebni kazenski tožbi zoper novinarki Alenko Marovt in Niko Kunaver. Novinarki sta razkrili neustreznost opreme, ki jo je podjetje dobavilo državi. Z obtožbami, da gre za neresnične navedbe, odvetnik Acrona Velimir Cugmas ni prepričal sodišča.

Zavod za blagovne rezerve: Pri delu upoštevamo večino priporočil KPK

10. 11. 2020 16.47

Zavod za blagovne rezerve podpira strokovno in neodvisno delo protikorupcijske komisije, usmerjeno k postavitvi transparentnega in učinkovitega sistema na področju nabave zaščitne in medicinske opreme, so v odzivu na ugotovitve KPK v tematskem nadzoru navedli v zavodu. Dodali so, da večino priporočil KPK pri delu upoštevajo in da so dobrodošla.

Država plačala 100 tisočakov za dodatno opremo doslej neuporabnih ventilatorjev SiriusMed

05. 11. 2020 17.00

Večina od 90 ventilatorjev SiriusMed R30, za katere je država podjetju Geneplanet plačala skoraj 3,3 milijona evrov ali 36.400 evrov za en ventilator, je bila doslej v skladiščih bolnišnic, saj so bili brez dodatne opreme za bolnike s covidom-19 neuporabni. Tako je Zavod za blagovne rezerve od podjetja Medicotehna za skoraj 100 tisočakov kupil posebne cevi, vlažilce in kompresorje za 64 ventilatorjev SiriusMed, da jih 11 bolnišnic, v katerih se tre bolnikov s covidom-19, sploh lahko uporablja. 46 ventilatorjev Bellavista 1000 ima še vedno prepoved uporabe, saj obstaja tveganje za povzročitev smrti bolnika. Analiza Dejstev – bolnišnice imajo na voljo 482 ventilatorjev za bolnike s covidom-19.