surovine

Cene industrijskih proizvodov julija višje

07. 08. 2000 10.45

Industrijski proizvodi pri proizvajalcih so bili julija v primerjavi z junijem dražji za en odstotek. Od začetka tega leta so se cene industrijskih proizvodov povečale za 4,2 odstotka, v primerjavi z lanskim julijem pa za 8,2 odstotka, so sporočili iz državnega statističnega urada.

Lendavska Nafta spet obratuje

19. 07. 2000 13.59

Nafta Lendava je v začetku julija sklenila dogovor o dobavi 15.000 ton surove ruske nafte REB in pogodbo o dobavi 5000 ton hrvaškega plinskega kondenzata. Po naftovodu je v Lendavo že prispelo 8000 ton ruske nafte, tako da so edino slovensko rafinerijo zagnali v noči z 11. na 12. julij. Kot je znano, je bila rafinerija ustavljena 19. maja letos, ker ji tuji dobavitelj kljub sklenjeni pogodbi ni dobavil surovine.

Valkarton začenja na novo

16. 07. 2000 11.00

V Valkartonu bodo ta teden dobili naročene rezultate podrobne analize barve novega dobavitelja te surovine, ki jo potrebujejo za proizvodnjo embalaže Pure Pak. Novi dobavitelj iz Nemčije je že predložil vse ustrezne certifikate o neoporečnosti njihovega proizvoda, po že izvedeni analizi zavoda za zdravstveno varstvo Maribor pa so se v Valkartonu odločili, da potrebne količine barve pri tem proizvajalcu takoj naročijo. Vzorce in te nove pošiljke bodo pred uporabo ponovno analizirali, so sporočili iz Valkartona.

Brez devalvacije dinarja

27. 05. 2000 08.51

Jugoslovanska vlada se ni odločila za devalvacijo dinarja, sprejela pa je sklepe, ki naj prispevajo k povečanju deviznih rezerv države. Na podlagi teh sklepov bodo odslej ob carinjenju uvoznega blaga v uporabi očitno različne vrste tečajev dinarja.

Cene bencina podirajo rekorde

19. 05. 2000 20.25

Cene bencina na svetovnem trgu podirajo rekorde. Cena sodčka nafte je ponekod prebila magično mejo 30-ih dolarjev. S tem povezana dražitev bencina pri nas in poskočna inflacija razburjajo javnost. Težave ima tudi gospodarstvo, med drugim vedno težavna lendavska Nafta. Ta je danes zaustavila proizvodnjo, ker ji tuji dobavitelji niso priskrbeli surovine.

Internet podjetje letalskih prevoznikov

28. 04. 2000 08.08

Šest pomembnejših svetovnih letalskih družb je objavilo namero o ustanovitvi skupne družbe, ki bo oblikovala internet platformo oz. virtualni trg, prek katerega bodo v prihodnje naročale gorivo, servisne storitve, motorje ter druge surovine, potrebne za normalno obratovanje. Letalski prevozniki si od novosti obetajo znižanje transakcijskih in drugih stroškov.

Marčne cene industrijskih proizvodov

06. 04. 2000 11.40

Industrijski proizvodi pri proizvajalcih so bili marca v primerjavi s februarjem dražji za 0,2 odstotka. V primerjavi z marcem lani so se cene teh proizvodov povečale za 6,1 odstotka. V prvem trimesečju letos so se cene omenjenih proizvodov glede na isti čas lani povzpele za 5,2 odstotka, je sporočil državni statistični urad.

Nova nahajališča nafte

26. 03. 2000 13.06

Ruska naftna družba Lukoil je sporočila, da je v severnem, ruskem delu Kaspijskega morja odkrila nov naftni vrelec, in obenem potrdila, da je na tem območju še več nahajališč surove nafte.

Manjša uvoz in izvoz v ZRJ

03. 03. 2000 09.05

Izvoz ZRJ je bil januarja letos v primerjavi z enakim obdobjem leta 1999 manjši za 46 odstotkov, uvoz pa za 34,2 odstotka. Nadaljevanje zniževanja izvoznih tokov bi povzročilo pomanjkanje deviz za nakup surovin in reprodukcijskega materiala, posledica pa bi bila izostanek povečanja proizvodnje ter pomanjkanje ponudbe blaga za izvoz in domače tržišče, ugotavlja beograjski Inštitut za zunanjo trgovino.

Lendavska rafinerija lani z izgubo

29. 02. 2000 15.23

Nadzorni svet Nafte Lendava je včeraj razpravljal o težavah, s katerimi se podjetje srečuje zaradi visokih cen nafte. Sklenil je, da bo v primeru, če se cene nafte ne bodo umirile oz. surovine ne bo mogoče kupiti nižjih cenah, treba pripraviti program začasne ustavitve rafinerije. O težavnem položaju bo Nafta Lendava obvestila tudi oba lastnika, Petrol in državo.

Vlada podražila bencin

17. 02. 2000 19.16

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela uredbo o določitvi najvišjih cen mineralnih olj. Drobnoprodajna cena 98-oktanskega motornega bencina se bo povišala za dva odstotka na 136,4 tolarja, neosvinčenega 91-oktanskega bencina za 3,2 odstotka na 122,8 tolarja, neosvinčenega 95-oktanskega bencina za tri odstotke na 123,3 tolarja, 98-oktanski neosvinčeni bencin pa bo dražji za 3,3 odstotka - liter bo znašal 129,9 tolarja.

Prepoved uvoz perutnine iz Italije

13. 02. 2000 20.25

Slovenija je zaradi preprečitve vnašanja in širjenja kokošje kuge iz posameznih regij v Italiji prepovedala uvoz v našo državo in prevoz preko ozemlja Slovenije za pošiljke domače in divje perutnine, enodnevne perutnine, jajc in svežega mesa, ki izvira od domače in divje perutnine. Odločbo, s katero se prepoveduje uvoz posameznih vrst pošiljk je izdal direktor Veterinarske uprave R Slovenije Zoran Kovač, veljati pa je začela v soboto.

Petrokemija z rekordno proizvodnjo

11. 02. 2000 13.59

V Petrokemiji, enemu od štirih sektorjev Nafte Lendava, so lani uresničili visoko zastavljen proizvodni načrt in dosegli doslej najvišjo proizvodnjo lepil. Ta se je v primerjavi z letom 1998 povečala za 15 odstotkov, kar 80 odstotkov lepil pa so izvozili na zahtevne zahodnoevropske trge, so sporočili iz Nafte Lendava.

Arhar napoveduje zaostritev denarne politike

31. 01. 2000 16.23

Bližnji cilj denarne politike Banke Slovenije za leto 2000 je letna rast denarnega agregata M3 v razponu med 12 in 18 odstotki. Banka Slovenije (BS) si bo z denarno politiko prizadevala ustvarjati vsaj take pogoje za stabilnost valute, kot sledi iz vladnih predvidevanj o inflaciji v letu 2000. Če bodo med letom nastopila večja odstopanja od predpostavk, predvsem zaradi povečanih nihanj v finančnih tokovih s tujino, v povezavi z dogodki na tujih in domačih trgih, bo centralna banka po besedah guvernerja Franceta Arharja prisiljena zaostriti denarno politiko.

Podražitev zemeljskega plina

08. 01. 2000 10.22

Od danes veljajo nove, za 9,4-odstotka višje cene zemeljskega plina iz transportnega omrežja. Za kubični meter plina je po novem namesto 24,90 tolarja potrebno odšteti 27,24 tolarja.

Nov pravilnik za pripravo in prodajo mesa

25. 11. 1999 14.04

Živilski obrati, ki proizvajajo in prodajajo živila živalskega izvora, ter grosistični trgovinski obrati bodo morali od danes upoštevati nov pravilnik o veterinarsko-sanitarnih pogojih za proizvodnjo in prodajo živil živalskega izvora.

Prve posledice dvovalutnega stistema v Črni gori

12. 11. 1999 13.21

Črnogorska železarna v Nikšiču se je po uvedbi dvovalutnega sistema v Črni Gori znašla v izjemno hudem položaju. Prizadeta so tudi druga podjetja, ki poslujejo pretežno s Srbijo, neposredno pa je ogroženih približno 17 tisoč ljudi.

BASF bo vlagal na Kitajsko

11. 10. 1999 18.25

Nemški kemijski koncern BASF namerava v sodelovanju z več partnerji na Kitajskem vlagati v proizvodnjo poliuretanskih surovin. Skupni stroški investicijskega projekta, v katerem sodelujejo med drugim belgijski Huntsman Polyurethanes, japonski Nippon Polyurethane Industry ter pet kitajskih podjetij, znašajo milijardo dolarjev konzorcij.

Prepoved uvoza omejena le še na Belgijo

05. 07. 1999 15.33

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je izdal odredbo o prepovedi uvoza živih klavnih živali, surovin živalskega izvora in krme ter živil živalskega izvora belgijskega porekla, s katero se od vključno sobote, 3. julija, prepoveduje uvoz omenjenih pošiljk iz Belgije. Z istim dnem je prenehala veljati odredba o prepovedi uvoza omenjenih pošiljk iz vseh držav članic Evropske unije, ki je bila objavljena v Uradnem listu 11. junija. Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, se z novo uredbo prepoveduje uvoz naslednjih pošiljk: živih klavnih živali belgijskega porekla; živil in surovin živalskega izvora belgijskega porekla; vseh živil, ki vsebujejo živila ali surovine živalskega izvora belgijskega porekla; krme belgijskega porekla.

Nafta Lendava posluje z izgubo

18. 05. 1999 14.39

Na seji nadzornega sveta lendavske Nafte v ponedeljek so obravnavali vzroke, da je družba poslovanje v prvem četrtletju letošnjega leta končala z izgubo v višini 30 milijonov tolarjev. Vzroki zanjo naj bi bili po mnenju vodstva podjetja predvsem v cenovnih neskladjih med surovo nafto in naftnimi derivati. V tem obdobju so z dobičkom poslovali sektorji RPNP, Petrokemija in Strojegradnja, medtem ko je Rafinerija imela za 226 milijonov tolarjev izgube. Tema pogovorov članov nadzornega sveta je bil tudi predlog pogodbe, po kateri bi madžarski Panrusgas Nafti Lendava dobavljal za okrog 20 odstotkov cenejši zemeljski plin za proizvodnjo metanola, so sporočili iz Nafte Lendava.

Pahor bo v Strassbourgu podprl dokument o krizi na Kosovu

28. 04. 1999 15.58

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope se bo danes v palači Evrope v Strassbourgu z glasovanjem opredelila do predloga dokumenta 8393 o krizi na Kosovu in položaju v Zvezni republiki Jugoslaviji ter o 62 amandmajih, ki so vloženi k predlogu dokumenta. Med govorniki na razpravi, ki bo potekala ves današnji dan in za katero obstaja veliko zanimanje, bo tudi vodja slovenske delegacije Borut Pahor, ki bo dokument podprl, so sporočili iz državnega zbora (DZ).

Cene surovega sladkorja so se spustile

04. 03. 1999 09.17

Cene surovega sladkorja na svetovnem trgu so se spustile na najnižjo raven v zadnjih 12 letih. Po podatkih mednarodne organizacije za sladkor se je cena te surovine, ki je za kar nekaj držav v razvoju glavni izvozni izdelek, spustila na 65 centov za funt surovega sladkorja, kar je najnižja raven po letu 1987. Na sedežu organizacije pojasnjujejo, da so trg preplavile zaloge, medtem ko je povpraševanje izredno nizko. Najopaznejši padec povpraševanja je zaznati v azijskih državah in Rusiji. Na drugi strani pa se proizvodnja sladkorja povečuje, predvsem v Braziliji, kjer bodo letos imeli najboljšo žetev v zgodovini. Izvoz sladkorja je ključnega pomena predvsem za gospodarstva Kube, Dominikanske republike ter večine karibskih in srednjeameriških držav.

Basf in Shell investirata v kemično tovarno

06. 02. 1999 09.41

Nemški kemični velikan Basf in britanska družba Shell Chemicals nameravati investirati 500 milijonov dolarjev v izgradnjo velike kemične tovarne v Singapuru. Družbi sta že podpisali namero o oblikovanju skupnega podjetja. V novi tovarni s sto zaposlenimi naj bi z letom 2001 začeli proizvajati surovine za plastične mase. Azija naj bi namreč, kljub sedanji krizi, čez deset let postala najhitreje rastoče tržišče za poliuretane.

ISO 9002 prejelo podjetje Kemis

05. 02. 1999 15.51

V podjetju Kemis so konec lanskega leta izpolnili pogoje za pridobitev certifikata ISO 9002. Gre za zasebno podjetje, ki deluje na področju lepil, organske sinteze in na področju ekologije. Certifikat je danes iz rok direktorja Slovenskega instituta za kakovost (SIQ) Igorja Likarja prejel direktor podjetja Franci Lipovšek.

Države Perzijskega zaliva za podaljšanje zmanjšanja proizvodnje nafte do konca 1999

09. 12. 1998 18.07

Države članice Sveta za zalivsko sodelovanje (CCG) so se danes, ob koncu vrha v Abu Dabiju, obvezale, da bodo dogovor o zmanjšanju proizvodnje nafte podaljšale še za šest mesecev oziroma do konca leta 1999.

Snov EMPTA prisotna v vzorcih tal

26. 08. 1998 09.06

Združene države so poudarile, da so po njihovih podatkih obstajali stiki med iraško vlado in sudansko tovarno Šifa, ki je bila minuli teden cilj ameriškega napada. ''Washington domneva, da so v tovarni izdelovali surovine za kemično orožje,'' je v torek v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Thomas Pickering. Ameriška obveščevalna služba je v preteklih mesecih priskrbela vzorce tal iz bližine bombardirane tovarne, ki so pokazali sledi snovi EMPTA, potrebne za osnovne surovine za izdelavo živčnega plina VX.

Vietnamci ponaredili tisoč tabletk viagre

25. 08. 1998 09.01

Vietnamska policija je aretirala šest ljudi, ki so ponaredili tisoč tabletk proti moški impotenci viagra. V zasebni zgradbi v pokrajini Long An je policija 16. avgusta odkrila stiskalnico tabletk, ki so jih izdelovali iz pšenične moke, in aretirala delavce ter zasegla opremo in surovine. Ponarejanje zdravil je v Vietnamu precej razširjeno. Uvoz, jemanje in prodaja viagre v Vietnamu še niso dovoljeni, vendar pa se jo da kupiti v gospodarski metropoli Hošiminh na jugu države.

Proizvodnja visokoalkoholnih pijač na Hrvaškem upadla

05. 07. 1998 09.53

Proizvodnja visokoalkoholnih pijač se je na Hrvaškem v prvem letošnjem četrtletju znižala s 5,4 milijona litra na 4,9 milijona litra. Kljub temu pa je porasel izvoz, in sicer za 180.000 litrov na 2,3 milijona litrov. Kot so ugotovili v združenju hrvaških proizvajalcev pijač, je padec proizvodnje posledica visokih cen surovin in embalaže, visokih carinskih stopenj za surovine in repromaterial, sivega trga in velikega števila malih, neregistriranih proizvajalcev.

Zastrupitve s hrano

21. 05. 1998 15.43

V Sloveniji poznamo letno dvajset do trideset večjih epidemij oziroma zastrupitev s hrano, za katerimi zboli približno tisoč ljudi. Povzročitelji okužbe so največkrat salmonele, streptokoki ipd. Leta 1987 je na primer pri nas zaradi zastrupitve z okuženo hrano zbolelo tristo oseb, leta 1996 pa 121 oseb.

Sladokuscem grozi, da ostanejo brez čokolade

10. 05. 1998 09.44

Vodilni proizvajalci čokolade v svetu skušajo ob pomoči združenj za zaščito okolja preprečiti katastrofo, ki lahko kaj kmalu doleti sladokusce in zasvojene s čokolado. Kakao, glavno surovino za proizvodnjo čokolade, po vsem svetu ogrožajo najrazličnejši zajedalci, ki uničujejo plantaže te vrste drevesa. Zato so predstavniki družbe Mars, Nestle in drugi združili moči z ekologi, da bi našli rešitev in ohranili naravno okolje, v katerem bi kakavovce zavarovali pred zajedalci.