svet kriza

VIDEO: Smola? Turista v baziliki sv. Križa v Firencah ubil del padajočega stebra
20. 10. 2017 12.05
V italijanski baziliki sv. Križa je na 52-letnega španskega turista padel okrušek stebra in ga ubil. Del kapitlja, ki je moškemu z višine 20 metrov padel na glavo, je bil velik okoli 30 centimetrov. Moški, ki si je ogledoval notranjost cerkve s soprogo, je umrl na kraju nesreče.

Vrh EU za zajezitev migracij obljublja dovolj denarja za afriški sklad
19. 10. 2017 21.51
Voditelji držav članic Evropske unije so razpravljali o migracijah. Dogovorili so se, da bodo zagotovili dovolj denarja za severnoafriške države, s čimer naj bi poskušali zajeziti prihod migrantov v EU in zapreti osrednjo sredozemsko pot.

VIDEO: Bo Katalonija socialistična ali neoliberalna država?
16. 10. 2017 07.00
Katalonska vlada in gibanja za samostojnost trenutno idejo katalonske države prodajajo kot utopijo. V utopijo pa lahko umestiš vse. Tako družbeno pravičnost kot manj davkov, tako idejo, da bo Katalonija socialistična država, kot idejo, da bo neoliberalna, pravi zgodovinar in soavtor nove knjige o procesu osamosvajanja Katalonije Steven Forti.

VIDEO in FOTO: Za špansko vlado implicitna razglasitev neodvisnosti nesprejemljiva, Katalonci niso navdušeni
10. 10. 2017 08.00
Katalonski premier Carles Puigdemont je v svojem nagovoru v katalonskem parlamentu predlagal odložitev razglasitve neodvisnosti za nekaj tednov, da bi lahko najprej rešitev iskali v dialogu z Madridom. Zbrana množica pred parlamentom je sicer pričakovala, da se bo to zgodilo že zdaj. Številni Katalonci zato niso mogli skriti razočaranja.

Počivalšek o izgubi Agrokorja: Ne bomo dovolili, da se ta kriza prenese tudi na našo stran
10. 10. 2017 16.09
Agrokorjeva izguba slovenskega ministra Zdravka Počivalška ni presenetila, saj je ob spremljanju poslovanja predvideval, "da to ne more biti na nekih zdravih temeljih". Presenetili ga niso niti konkretni zneski.

Narod, ki želi več in 'ne, ne, ne' iz Madrida: kako je leta naraščala katalonska podpora neodvisnosti
09. 10. 2017 08.09
Do leta 2000 katalonske družbe netenje konflikta s Španci skorajda ni zanimalo, Španija se je, ko je šlo za notranje probleme, ukvarjala z Baski. Potem pa so se začele spremembe. Od leta 2005 do letos se je delež zagovornikov katalonske neodvisnosti povečal s 13,6 odstotka na 41 odstotkov (julij 2017).

Puigdemont: Trenutek kliče k mediaciji. Španska vlada: Mediacija se lahko začne, ko se neha napovedovanje samostojnosti
04. 10. 2017 06.48
Katalonski premier Carles Puigdemont je ponovil, da bo uveljavil referendumsko odločitev o neodvisnosti Katalonije, obenem pa pozval k mediaciji. Nagovor španskega kralja je opisal kot "razočaranje".

Kaj bomo delali čez 10, 20, 30 let?
20. 09. 2017 06.48
Umetna inteligenca prodira že na vsa področja našega življenja. Tehnološki razvoj in robotizacija sta pripeljala že tako daleč, da so pod vprašajem praktično vsa delovna mesta. Številni se zato upravičeno sprašujejo, kaj bomo v prihodnosti sploh še delali ljudje. Kakšna delovna mesta bodo še na voljo? O tem smo se pogovarjali s sociologom in podjetnikom, ki tudi sam orje ledino na tehnološkem področju.

Nobelova nagrajenka za mir brani nasilje mjanmarske vlade nad pripadniki Rohingje
19. 09. 2017 09.56
Mjanmarska voditeljica Aung San Su Či se je vendarle oglasila zaradi nasilja nad pripadniki muslimanske manjšine Rohingja. Branila je vladni odziv in povedala, da je vlada pripravljena omogočiti vrnitev beguncev, ki so zbežali v sosednji Bangladeš, in tuje diplomate pozvala na obisk Rakhine. Amnesty International je Nobelovo nagrajenko za mir medtem obtožil, da še vedno tišči glavo v pesek.

Je svet sposoben 'osvojiti' ambiciozni cilj in se rešiti pred hudimi posledicami globalnega segrevanja?
19. 09. 2017 06.30
Če se je ob sprejemanju Pariškega sporazuma zdelo, da je cilj omejiti dvig temperatur za 1,5 stopinje Celzija praktično nedosegljiv, najnovejše analize vendarle dajejo nekaj upanja. A ukrepi bodo morali biti hitri in ostri.

Oboroženi pripadniki manjšine Rohingya razglasili humanitarno prekinitev ognja
10. 09. 2017 15.38
Oborožena skupina pripadnikov manjšine Rohingya v Mjanmaru je razglasila enomesečno prekinitev ognja in oblasti pozvala k upoštevanju humanitarne prekinitve. Oblasti so poziv zavrnile, češ, da se s teroristi ne pogajajo.

Rusija po 55 letih razkriva nekatere podrobnosti o kubanski krizi, ko je bil svet izjemno blizu jedrski vojni
09. 09. 2017 13.09
Rusko obrambno ministrstvo je ob 55. obletnici namestitve prve rakete na Kubi 9. septembra 1962 objavilo izgube takratne Sovjetske zveze v času kubanske raketne krize.

Generalni sekretar Združenih narodov: Konflikt s Severno Korejo je najnevarnejša kriza na svetu
05. 09. 2017 09.43
Ruski predsednik svari, da lahko vojaška histerija glede Severne Koreje pripelje do planetarne katastrofe in da vojaške grožnje ter sankcije ne bodo umirile Pjongjanga. Predlaga umirjen dialog. Južnokorejski časnik pa medtem poroča, da Severna Koreja premešča raketo proti svoji zahodni obali.

Severna Koreja jedrsko orožje razvija že več kot štiri desetletja
03. 09. 2017 09.02
Severna Koreja je izvedla svoj šesti jedrski poskus in znova sprožila zaskrbljenost mednarodne javnosti. Šlo naj bi za novo napredno vodikovo bombo, ki jo lahko namestijo na medcelinsko balistično raketo. Sicer pa Severna Koreja rakete in jedrsko orožje razvija že več kot štiri desetletja. Prvo raketo so poskusno izstrelili leta 1984, pred 15 leti pa je iz države izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

Soočenje pred velikim obračunom: Merklova proti Schulzu pred 20 milijoni gledalcev
02. 09. 2017 12.58
Nemška kanclerka Angela Merkel se bo s protikandidatom Martinom Schulzem pomerila na edinem televizijskem soočenju pred nemškimi parlamentarnimi volitvami 24. septembra. Soočenje naj bi spremljalo med 15 do 20 milijonov gledalcev. Schulz lahko s soočenjem le pridobi, medtem ko lahko Merklova, ki trenutno v anketah vodi, po mnenju strokovnjakov izgubi nekaj podpore.

FOTO in VIDEO: Pretresljiva fotografija: nemočni starostniki, do pasu v vodi, čakajo na rešitev
28. 08. 2017 07.12
Ameriški predsednik Trump je zaradi tropske nevihte Harvey razglasil izredne razmere v zvezni državi Louisiana. Ameriški nacionalni meteorološki urad razmere v Houstonu opisuje kot "brez primere". Potrjene so tri smrtne žrtve, šestčlansko družino, katere avtomobil je odnesla voda, še pogrešajo, a predvidevajo, da je upanja malo.

Evropska komisija zaradi jajc sklicala krizni sestanek, nizozemska vlada priznava: Naredili smo nekaj napak
11. 08. 2017 10.24
EU bo sklicala krizni sestanek ministrov zaradi jajc, ki vsebujejo insekticid fipronil. Med drugim naj bi s sestankom dosegli, da bi Nizozemska, Belgija in Nemčija prenehale z medsebojnimi obtožbami. Doslej zbrani podatki kažejo, da je škandal zakuhalo nizozemsko podjetje Chickfriend. Fipronil pa naj bi Chickfriendu dobavljal belgijski dobavitelj.

Nemirna Venezuela: hekerji na vladnih spletnih straneh objavili citate iz Chaplinovega Velikega diktatorja
08. 08. 2017 09.12
Hekerska skupina v Venezueli je izvedla napad na več spletnih strani, tudi državnih, in na njih objavila citate iz Chaplinovega filma Veliki diktator. Medtem v nemirni državi na prostosti še vedno ostajata vodji napada na vojaško oporišče v Valencii. Združeni narodi pa so v preiskavi ugotovili, da so varnostne sile protestnike v minulih mesecih mučile z elektrošoki, nasiljem, plinom ...

V Venezueli dan po napadu na vojaško oporišče nejasne razmere
07. 08. 2017 21.24
Venezuelske oblasti so poskušale ujeti "napadalce", ki naj bi napadli vojaško oporišče v Valencii ter se tako poskušali upreti morilski tiraniji predsednika Madura. Dva napadalca so vojaki ubili, osem prijeli, deset jih je pobegnilo. Maduro je zatrdil, da imajo "ti teroristi" povezave s Kolumbijo in ZDA.

Nevladne organizacije proti italijanski vladi zaradi reševanja migrantov: večina zavrača predlagani kodeks ravnanja
01. 08. 2017 10.10
Več nevladnih organizacij, med njimi tudi Zdravniki brez meja, na srečanju s predstavniki italijanske vlade ni podpisalo kodeksa ravnanja pri reševanju migrantov in beguncev v Sredozemskem morju.

Plenković: Ni bojazni, da bi Avstrija in Slovenija vrnili večje število beguncev
27. 07. 2017 13.25
Potem ko je evropsko sodišče razsodilo, da je bila Hrvaška odgovorna za obravnavanje prošenj za mednarodno zaščito oseb, ki so množično prečkale njeno mejo med begunsko krizo, se je odzval hrvaški premier Plenković, ki je dejal, da odločitev ne bo prispevala k vrnitvi večjega števila beguncev iz Slovenije in Avstrije.

Združeni arabski emirati zanikajo, da stojijo za hekerskimi napadi na Katar
17. 07. 2017 14.00
Združeni arabski emirati naj bi bili v ozadju hekerskih napadov na Katar, ko se je maja na spletni strani vlade pojavila domnevno lažna novica s pozitivnimi besedami za Iran. Emirati to ostro zanikajo.

Italijanske oblasti spisale pravilnik, ki omejuje reševanje migrantov na morju. Nevladne organizacije ogorčene: Ljudje bodo umirali!
17. 07. 2017 09.31
Te dni naj bi italijanske oblasti nevladnim organizacijam predstavile nekakšen kodeks obnašanja, ki bi mu morale slediti, če bi njihova plovila, ki v Sredozemlju rešujejo migrante, še naprej želela pristajati v njihovih pristaniščih. Nevladne organizacije menijo, da gre za nehumane ukrepe, zaradi katerih bodo umirali ljudje.

Vrh G20 v znamenju protestov, na ulicah na tisoče ljudi: 'Dobrodošli v peklu'
06. 07. 2017 07.07
Nemška kanclerka Angela Merkel se je pred vrhom voditeljev skupine 20 največjih gospodarstev na svetu G20 v Hamburgu srečala z ameriškim predsednikom Trumpom. Ob vrhu se v Nemčiji sicer napovedujejo množični protesti, oblasti se bojijo izbruhov nasilja, policija je nekaj protestnikov že razgnala z vodnimi topovi.

Med Italijo in Avstrijo napeto zaradi avstrijske namere, da na prelaz Brenner pošlje vojsko
04. 07. 2017 17.15
Italja je na zagovor poklicala avstrijskega veleposlanika. Uradni Dunaj je namreč napovedal, da bo na mejni prehod na prelazu Brenner poslal vojaške enote, ki naj bi preprečile morebitne nezakonite prestope meje migrantom. V poslanski skupini SDS pa tudi pri nas pozivajo k razpravi o teh varnostnih vprašanjih in vzpostavitev nadzora na meji z Italijo. Število ljudi, ki prihajajo iz Libije v Italijo, namreč narašča.

Katar odgovoril na zahteve Savdske Arabije in njenih zaveznic, a vsebina še ni znana
03. 07. 2017 07.05
Katar je odgovoril na zahteve Savdske Arabije in nekaterih arabskih držav glede obstoječega diplomatskega spora. Vsebina odgovora še ni znana, je pa prišel le nekaj ur po odobritvi podaljšanja ultimata za preklic de facto blokade na zahtevo kuvajtskega emirja, ki posreduje v sporu, za 48 ur.

Arabske države pripravljajo nove sankcije proti Katarju
02. 07. 2017 14.13
Malo pred iztekom roka izpolnitve več zahtev, ki so jih na Katar naslovile arabske sosede, zalivski državi grozijo nove sankcije. Savdska Arabija, Združeni arabski emirati, Bahrajn in Egipt se dogovarjajo o novem seznamu možnih ukrepov.

Italija pred srečanjem ministrov poziva evropska pristanišča k sprejemu migrantov
02. 07. 2017 12.30
Notranji ministri Italije, Nemčije in Francije se bodo v Parizu srečali na kriznem sestanku glede številnih migrantov, ki dnevno prispejo v Italijo. Italijanski notranji minister je v intervjuju pred srečanjem dejal, da Italija ne more biti več edina država, ki sprejema rešene migrante iz Sredozemskega morja.

Kriza v Venezueli vse hujša: s helikopterja napadli sodišče in ministrstva
28. 06. 2017 06.55
Na venezuelsko vrhovno sodišče so iz ukradenega policijskega helikopterja odvrgli granati, kar je venezuelski predsednik Nicolas Maduro označil za "poskus terorizma in udara" in aktiviral načrt za letalsko obrambo proti helikopterju, ki je med drugim letel tudi nad notranjim ministrstvom.

Še en ultimat: 13 zahtev za Katar in deset dni časa, da jih izpolni
23. 06. 2017 11.46
Štiri arabske države so poslale Katarju 13 zahtev za končanje krize, med njimi pa zahtevajo zmanjšanje vezi z Iranom. Katar ima sedaj deset dni časa, da izpolni zahteve. Katarski šejk se je že odzval in dejal, da se Doha ne bo pogajala dokler arabske države ne bodo umaknile blokade Katarja.