svoboščin

Varuh človekovih pravic pri predsedniku Kučanu

10. 05. 1999 16.22

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel varuha človekovih pravic Ivana Bizjaka. Ta je predsednika Kučana seznanil s svojimi ugotovitvami o spoštovanju človekovih pravic, pravni varnosti v državi in s svojimi predlogi za razrešitev ugotovljenih problemov ter mu izročil poročilo za leto 1998, so sporočili iz urada predsednika.

Annan ob svetovnem dnevu svobode tiska: temeljni kamen človekovih pravic

03. 05. 1999 18.51

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v izjavi ob današnjem svetovnem dnevu svobode tiska izrazil zahvalo vsem novinarjem, ki s svojim ''pogumom in udejstvovanjem'' skrbijo za poročanje, ki odraža resnično dogajanje.

V veljavo stopa Amsterdamska pogodba EU

30. 04. 1999 08.58

V veljavo 1. maja stopa Amsterdamska pogodba Evropske unije, ki bo nasledila Maastrichtsko pogodbo, po kateri je unija delovala od leta 1992. Amsterdamska pogodba stopa v veljavo za nedoločeno obdobje.

Ruska misija pri OVSE zahteva podatke o kršitvah humanitarnih norm v ZRJ

26. 04. 1999 15.02

Ruska misija pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Dunaju je v sporočilu ameriški misiji pri OVSE zapisala, da je trenutnim razmeram v ZR Jugoslaviji botrovala operacija zveze NATO, v kateri sodelujejo tudi Združene države Amerike. Ruska misija tudi poudarja, da so napadi sprožili množične kršitve človekovih pravic in svoboščin, zato Rusija zahteva takojšnjo ustavitev teh kršitev.

Beograd bo na sodišču v Haagu tožil članice zveze NATO

25. 04. 1999 21.00

Jugoslovanska vlada je na današnji seji odločila, da bo na mednarodnem sodišču v Haagu vložila tožbo proti vsem članicam zveze NATO, ki sodelujejo v napadih na ZRJ.

Zavrnitev resolucije, ki so jo pripravile ZDA

23. 04. 1999 19.42

Komisija ZN za človekove pravice je zavrnila resolucijo, ki so jo ob 10. obletnici pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu pripravile ZDA. Kitajska se je tako ponovno izognila obsodbi s strani mednarodne skupnosti. ZDA so v resoluciji kritizirale kršenje temeljnih človekovih pravic in svoboščin na Kitajskem in še posebej hude obsodbe kitajskih oporečnikov na dolgoletne zaporne kazni. ZDA tudi zahtevajo njihovo izpustitev. Komisija je obsodila Kubo zaradi omejevanja svobode mišljenja in zborovanja v državi, in pozvala vlado v Havani ''k odprtim stikom z demokratičnim svetom''. Komisija je obsodila tudi Izrael zaradi izgradnje izraelskih naselij na zasedenih ozemljih v Vzhodnem Jeruzalemu. Proti resoluciji, ki jo je predlagala EU, so glasovale le ZDA.

Annan o ravnanju ZRJ

08. 04. 1999 21.48

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v Ženevi, kjer se udeležuje 55. zasedanja Komisije ZN za človekove pravice dejal, da nobena vlada na svetu nima pravice, da kršitve človekovih pravic ali temeljnih svoboščin ljudi skriva za državno suverenostjo.

Clinton sprejel kitajskega premiera Zhu Rongjija

08. 04. 1999 19.38

Ameriški predsednik Bill Clinton je na pogovorih v Beli hiši danes sprejel kitajskega premiera Zhu Rongjija.

Nacionalno zavezništvo bo podprlo vlado premiera D'Aleme

02. 04. 1999 17.25

Vodja italijanske desno usmerjene stranke Nacionalno zavezništvo Gianfranco Fini bo podprl premiera Massima D'Alemo v primeru vladne krize, povezane z reševanjem kosovskega spora.

Komisija ZN za človekove pravice bo začela z zasedanjem

22. 03. 1999 10.25

Komisija ZN za človekove pravice bo začela 55. letno zasedanje, na katerem bo do 30. aprila preučila razmere na področju spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin v svetu. Posebno pozornost bodo namenili kršitvam človekovih pravic na zasedenih ozemljih v arabskem svetu in na območjih, ki jih nadzirajo opazovalci komisije - na Cipru, v Kongu, Iraku in Iranu, Ruandi in Burundiji, kot tudi na območju nekdanje Jugoslavije. Govorili naj bi tudi o razmerah na Kosovu.

Kitajska, Sierra Leone in Afganistan najhujše kršiteljice človekovih pravic

27. 02. 1999 08.19

Afganistan, Kitajska in Sierra Leone so po mnenju ZDA najhujše kršiteljice človekovih pravic, stanje le-teh pa se je v letu 1998 poleg Kitajske najbolj poslabšalo v Srbiji, je danes objavilo ameriško zunanje ministrstvo v letnem poročilu o človekovih pravicah.

Ombudsman Ivan Bizjak pripravil letos že drugo posebno poročilo

26. 02. 1999 13.57

Stanje v slovenskih zavodih za prestajanje zaporne kazni je sorazmerno zadovoljivo, množičnih, zavestnih in grobih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin pri obravnavanju zaprtih oseb v Sloveniji varuh človekovih pravic Ivan Bizjak ne ugotavlja. Vendar pa takšna splošna ocena stanja v slovenskih zaporih in priporih ne sme zavajati, je povedal ombudsman Ivan Bizjak. Ob tem je izpostavil dejstvo, da sorazmerno mnogo pobud zaprtih oseb in mnogi pogovori, ki so jih opravili z obsojenci in priporniki, kažejo, da je na področju zakonitega in korektnega obravnavanja zaprtih oseb potrebnih še veliko izboljšav.

Policijski sindikat zoper žalitev državnega zbora

24. 02. 1999 17.15

V Policijskem sindikatu Slovenije so zgroženi in ogorčeni zaradi žalitev pripadnikov policije na zadnji izredni seji državnega zbora.

Italijani bodo o volilnem sistemu odločali na referendumu

20. 01. 1999 13.03

Italijani bodo o morebitni spremembi volilnega sistema odločali na referendumu. Odločitev v zvezi s tem je sinoči sprejelo ustavno sodišče v Rimu. Italijani bodo na plebiscitu odločili, ali bo 25 odstotkov parlamentarnih sedežev na splošnih volitvah še naprej voljenih po proporcionalnem sistemu.

Na Kosovu štiri nove žrtve

13. 01. 1999 17.47

Na Kosovu sta bila danes ubita dva kosovska Albanca, našli pa so tudi dve moški trupli, poročajo albanski viri v Prištini. Kosovski informacijski center je sporočil, da neznanci v Mitrovici zgodaj davi ustrelili 43-letnega Nexmedina Sadikua, v Uroševcu pa Albanca Seidija Sahitija.

Bruselj pozitiven do razmer v Hong Kongu

12. 01. 1999 10.45

Evropska komisija je v ta teden objavljenem letnem poročilu o razmerah v Hong Kongu ocenila, da se je raven človekovih pravic in svoboščin kot tudi avtonomije od 1. julija 1997, ko je ta nekdanja britanska kolonija prešla pod Kitajsko, ohranila.

MZZ ob dnevu človekovih pravic

10. 12. 1998 09.32

Slovensko zunanje ministrstvo je ob 50. obletnici sprejema Splošne deklaracije človekovih pravic sporočilo, da se bo zunanji minister Boris Frlec danes sestal s predstavniki civilne družbe, strokovnih institucij in akademskih krogov, s katerimi bo izmenjal mnenja in zamisli za nadaljnje delo na področju človekovih pravic.

Nadzorna misija na Kosovu operativna v prihodnjih tednih

30. 11. 1998 16.50

Nadzorna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Kosovu (KVM) bo nastopila delo v prihodnjh tednih,'' je danes napovedal vodja misije ameriški diplomat William Walker.

Opozicija v Rimu napovedala ostro nasprotovanje novi vladi

23. 10. 1998 16.19

Italijanska opozicija je napovedala ostro nasprotovanje novi vladi premiera Massima D'Aleme. Koalicija Pol svoboščin pod vodstvom Silvia Berlusconija je danes zagrozila, da bo v prihodnje občutno zavlačevala sprejemanje zakonov. V nasprotju z dosedanjo prakso namerava vztrajati pri tem, da je treba tudi o najmanjših spremembah zakonov razpravljati na plenumih v obeh domovih parlamenta.

Srečanje D'Aleme in Berlusconija

19. 10. 1998 11.07

Mandatar za sestavo nove italijanske vlade, vodja Demokratične stranke levice, Massimo D'Alema je danes začel še zadnje pogovore s predstavniki strank. Dopoldne se je sestal z vodjo Pola svoboščin Silviom Berlusconijem, sledili pa bosta še srečanji z vodjo Severne lige Umbertom Bossijem in z vodjo Komunistične prenove Faustom Bertinottijem. Slednji je odgovoren za padec vlade Romana Prodija pred dobrim tednom, saj mu je njegova stranka odrekla podporo.

Zapriseglo novo predsedstvo BiH

13. 10. 1998 16.18

V Sarajevu je bila danes prva uradna seja novega tričlanskega predsedstva BiH, na kateri so zaprisegli predstavnik bosanskih Srbov, Hrvatov in Muslimanov Živko Radišić, Ante Jelavić in Alija Izetbegović.

Occhetto Miloševićev posrednik; na Kosovu odkrili množični grob

09. 09. 1998 12.57

Po podatkih kosovskega Odbora za zaščito človekovih pravic in svoboščin, ki jih je objavil danes v svojem najnovejšem poročilu, je bilo od polovice januarja do danes na Kosovu ubitih najmanj 843 Albancev. Med njimi je 88 otrok, 127 žensk in 181 starih oseb. Odbor v poročilu še navaja, da pogrešajo skoraj 600 Albancev, registriranih pa je tudi več kot 400.000 kosovskih Albancev, ki so zaradi spopadov zapustili svoje domove.

Med žrtvami bojev na Kosovu tudi 62 otrok

27. 08. 1998 12.35

Med žrtvami, ki so jih doslej zahtevali spopadi na Kosovu, je tudi 62 otrok. Kot je danes sporočil odbor za zaščito človekovih pravic in svoboščin (CDHRF), vodilna organizacija za človekove pravice kosovskih Albancev, so do 24. avgusta skupno identificirali 612 albanskih smrtnih žrtev. Albanski časnik Koha ditore poroča, da je med mrtvimi le nekaj pripadnikov Osvobodilne vojske Kosova.

Nespoštovanje človekovih pravic na Slovaškem

19. 08. 1998 15.05

Mednarodna helsinška federacija s sedežem na Dunaju in Helsinški odbor Slovaške sta v danes objavljenem poročilu izrazila zaskrbljenost glede spoštovanja temeljnih pravic in svoboščin na Slovaškem. Organizaciji sta izrazili tudi dvom glede poštenosti parlamentarnih volitev 25. in 26. septembra.

Širjenje spopadov na Kosovu

24. 06. 1998 13.09

Osvobodilna vojska Kosova (OVK) je včeraj zavzela več vasi blizu Prištine in površinski kop premogovnika Kosovo, ki oskrbuje kosovske termoelektrarne, piše v današnji izdaji prištinski časnik v albanščini Koha Ditore.

Kučan sprejel delegacijo romunskega ustavnega sodišča

07. 04. 1998 18.47

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel delegacijo Ustavnega sodišča Romunije, ki jo je vodil predsednik Ioan Muraru. Muraru je Kučana seznanil s prakso romunskega ustavnega sodišča pri uveljavljanju načel pravne države in z ustavno pravnim okvirom, ki določa naravo dela tega sodišča, nujnega za delovanje demokratične države in varovanje vladavine človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Sogovorniki so zelo pozitivno ocenili izmenjavo izkušenj ustavnih sodišč in njihovo vlogo pri utrjevanju pravne zavesti in pravne kulture, so sporočili iz urada predsednika republike.

Dvanajst let zapora za umor krave

19. 03. 1998 08.57

Nepalčan je bil obsojen na dvanajst let zapora, ker je namenoma ubil kravo, ki je po prepričanju hindujcev in budistov sveta žival, piše v sredini izdaji časnik Katmandu Post. Prizivno sodišče v Patanu na jugu Katmanduja je v torek potrdilo obsodbo okrajnega sodišča v Sindhupalchowku 65 kilometrov vzhodno od Patana zoper Somlala Tamanga, spoznanega za krivega naklepnega umora krave pred dvema letoma. Vaščan iz Hagama je priznal krivdo. Pomagala sta mu dva moška; eden od njiju je bil obsojen na šest let zapora. Dvanajst let odvzema svoboščin je po nepalskem civilnem zakonu največja možna kazen za naklepni umor krave ali bika.

Borut Pahor predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi

14. 01. 1998 16.20

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci predstavil osnutek Deklaracije o narodni spravi, ki jo je danes predal predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku in ki naj bi jo vložili v parlamentarni postopek šele po predhodni obravnavi in usklajevanju med predsedniki vseh parlamentarnih strank.

V ponedeljek protestno zborovanje v Črni Gori

09. 01. 1998 17.05

Glavni odbor črnogorske Demokratske stranke socialistov (DPS) pod predsedstvom Momira Bulatovića je danes sprejel odločitev, da bodo v ponedeljek, 12. januarja, pred stavbo republiške skupščine v Podgorici priredili zborovanje proti "nezakoniti oblasti in njenemu ogrožanju države ter osnovnih človekovih pravic ter svoboščin".

Predstavitev dela Sveta Evrope za varstvo človekovih pravic

17. 12. 1997 08.46

Sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Peter Jambrek in član Evropske komisije za človekove pravice Anton Perenič bosta v okviru Informacijsko dokumentacijskega centra Sveta Evrope pri Narodni in univerzitetni knjižnici predstavila dosedanje delo obeh organov Sveta Evrope za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin, uveljavitev Protokola 11 in ustanovitev novega profesiolnalnega sodišča na podlagi tega protokola. Spregovorila bosta tudi o pogostosti zahtev za obravnavo in usodo vloženih tožb iz Slovenije ter predstavila nova pravila za delovanje, postopek in organizacijo bodočega sodišča.