svobodnih sindikatov

Odpuščanja v Adientu 'socialna bomba' za Mislinjsko dolino

18. 03. 2021 09.24

Napovedano odpuščanje 430 zaposlenih v slovenjgraški družbi Adient je največje na Koroškem od avgusta 2010. Pomeni pa veliko socialno krizo za to območje, so v izjavi za javnost opozorili predstavniki sindikata in zaposlenih. Napoved odpuščanj je bila veliko presenečenje, saj podjetje posluje dobro in ni v rdečih številkah. Vlado pozivajo, naj ukrepa.

Slovenjgraški Adient bodo zaprli, delo naj bi izgubilo 430 zaposlenih

17. 03. 2021 20.02

Predstavnik ameriške multinacionalke Adient je zaposlene v slovenjgraški tovarni obvestil, da bodo do konca leta to tovarno zaprli. Delo naj bi izgubilo 430 zaposlenih. Informacijo je potrdil sekretar ZSSS Jaka Šilak, ki po lanskem odpuščanju 119 zaposlenih v Adientu nadaljnjih odpuščanj glede na napovedi ni pričakoval.

Predlog zakona o debirokratizaciji pred obravnavo na vladi

09. 03. 2021 12.04

Za obravnavo na vladi je pripravljen predlog zakona o debirokratizaciji, ki med drugim vključuje socialno kapico za plačilo prispevkov pri plači 6000 evrov bruto, možnost elektronskega vročanja upravne pošte in ustanovitev registra predpisov. Z njim bi tudi povečali pooblastila državnih sekretarjev.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

ZSSS: Socialna kapica bi malo vplivala na podjetja, veliko na javne blagajne

04. 03. 2021 14.24

Uvedba socialne kapice pri plači 6000 evro bruto, kot naj bi predlagala skupina za debirokratizacijo, ne bi razbremenila razvojnega kadra in za posamezna podjetja ne bi imela večjih pozitivnih učinkov, pomembno pa bi vplivala na prihodke blagajn socialnega zavarovanja, pri čemer kritje tega upada ni predvideno, opozarjajo v ZSSS.

'Prisilno' upokojevanje: ustavno sodišče naj bi zadržalo izvrševanje spornih členov

22. 02. 2021 15.32

Spomnimo, sindikati so januarja vložili zahtevo za presojo ustavnosti in začasno zadržanje izvrševanja dveh členov iz sedmega protikoronskega zakona, na podlagi katerih bi lahko delodajalec zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, odpovedal delovno razmerje brez razloga. Po naših informacijah bo ustavno sodišče pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvrševanje teh dveh členov.

Kršitve delavskih pravic: krizni dodatek in pozivanje nazaj na delo

13. 02. 2021 10.11

Inšpektorat za delo je pri nadzoru delovnih razmerij doslej ugotovil, da se kršitve v povezavi z epidemijo najpogosteje nanašajo na izplačilo kriznega dodatka in pozivanje nazaj na delo s čakanja na domu. Sindikati izpostavljajo predvsem onemogočanje odsotnosti zaradi višje sile ter prelaganje odgovornosti in stroškov za testiranje na delavce.

Največje težave: dolgotrajna brezposelnost, prekarne zaposlitve ...

13. 02. 2021 07.00

Kako se giblje brezposelnost v Sloveniji? Kakšno je dogajanje na trgu dela? Kako je epidemija posegla na trg dela? Za številkami so vedno ljudje – kakšne so njihove zgodbe, izkušnje ...

'Prisilno' upokojevanje: sindikati na ustavno sodišče, kaj porečejo delodajalci?

22. 01. 2021 06.00

Zakaj je upokojevanje delavcev, ki so izpolnili pogoje za upokojitev, sporno? Zakaj je šel sindikat na ustavno sodišče? Od januarja lahko namreč delodajalec odpusti delavca, ki je izpolnil pogoje za upokojitev, brez navedbe utemeljenega razloga. Na gospodarski zbornici medtem poudarjajo, da obvezno upokojevanje uravnotežuje pravice delodajalcev in delojemalcev.

Sindikati glede upokojevanja starejših vložili ustavno presojo

21. 01. 2021 13.15

Reprezentativne sindikalne centrale so za člena sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah – prisilno upokojevanje starejših delavcev, vložile zahtevo za presojo ustavnosti. Vložile so tudi predlog za njuno začasno zadržanje, saj menijo, da bi lahko delavci utrpeli nepopravljivo škodo.

Svet Zpiza ni za odpravo sporne določbe o odpuščanju starejših delavcev

20. 01. 2021 06.37

Svet pokojninskega zavoda, ki je na pobudo predstavnikov sindikatov obravnaval sedmi protikoronski zakon in njegovo določbo o odpuščanju starejših, ni sprejel predlaganega sklepa pobudnikov. Z njim bi pozvali k odpravi teh določb v primeru ugotovitve, da negativno vplivajo na vzdržnost pokojninske blagajne. Za je bilo 11 članov in proti 14.

Cigler Kralj: Minimalna plača bo po novem 1024 evrov bruto

19. 01. 2021 16.11

Minister za delo je na posvetu s socialnimi partnerji dejal, da namerava novo višino minimalne plače določiti pri 1024 evrih bruto. To bi pomenilo najmanjši zakonsko možen dvig.

Zveza svobodnih sindikatov z ustavno presojo zakona o 'prisilnem upokojevanju'

10. 01. 2021 19.21

V Zvezi svobodnih sindikatov so prepričani, da je sedmi protikoronski zakon v delu, ki se po njihovih besedah nanaša na prisilno upokojevanje starejših delavcev, diskriminatoren in ustavno sporen. Zato bodo predlagali ustavno presojo in začasno zadržanje uveljavitve te določbe. Doslej sta se z upokojitvijo morala strinjati tako delavec kot delodajalec, po novem pa bi delodajalec lahko delavca brez njegovega soglasja napotil na pokojninski zavod.

Upokojevanje starejših delavcev: sindikati pozivajo k oceni diskriminatornosti

06. 01. 2021 15.58

Reprezentativne sindikalne centrale so na zagovornika načela enakosti in na varuha človekovih pravic naslovile skupni poziv k oceni diskriminatornosti dveh členov sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah prisilno – upokojevanje starejših delavcev.

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu

30. 12. 2020 12.02

Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

Skei se pridružuje sindikalnemu boju za dvig minimalne plače

16. 12. 2020 16.59

Sindikalistom, ki so že napovedali stavkovne aktivnosti, zaradi nesprejemljive napovedane zamrznitve minimalne plače v sedmem protikoronskem paketu, se je pridružil tudi Sindikat kovinske in elektorindustrije Slovenije (Skei). Sporočili so, da mora Skei Slovenija "uporabiti vsa sredstva sindikalnega boja, vključno s stavko, da ubrani zakonsko predpisano višino minimalne plače".

Dvig minimalne plače: na seji ESS brez dogovora

11. 12. 2020 06.19

Bodo delavci zavzeli ulice in bomo sredi epidemije doživeli splošno stavko zaradi ideje, da se zamrzne minimalno plačo, ki bi se morala po zakonu zvišati s prvim januarjem? Sindikati in delodajalci ostajajo vsak na svojem bregu, dogovora tudi na seji ESS niso dosegli. "Ugotovili smo, da sporazuma med socialnimi partnerji o tem ne bo in nimamo enotne rešitve," pravi Jerkičeva.

Gospodarstveniki proti dvigu minimalne plače, namesto tega predlagajo krizni dodatek

10. 12. 2020 09.59

Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije opozarjajo, da bi dvig minimalne plače, predviden za leto 2021, pomenil dodatno breme za delodajalce in bi zato verjetno sledilo še več odpuščanja. Hkrati pa so na vlado poslali kompromisni predlog, po katerem bi vsi, ki kljub epidemiji delajo, dobili krizni dodatek, ki bi ga v celoti plačala Republika Slovenija.

Pergam se pridružuje pripravam na splošno stavko

09. 12. 2020 16.22

Zahtevam, da sedmi protikoronski zakon ne sme vsebovati določbe o zamrznitvi minimalne plače, se je danes pridružila tudi Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam. Za dosego tega cilja se je sklenila pridružiti pripravam za splošno stavko in druge sindikalne aktivnosti.

ZSSS in Sviz se ob možnosti zamrznitve minimalne plače pripravljata na splošno stavko

08. 12. 2020 16.51

Predsedstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je izrazilo obžalovanje nad ponovnim izključevanjem sindikatov pri oblikovanju vsebine sedmega protikoronskega zakona in dejstvom, da se v njem pojavljajo predlogi za zamrznitev minimalne plače. Sklenilo je začeti s pripravami na vse oblike sindikalnega boja, so sporočili iz zveze. Na stavko se že pripravljajo sindikati javnega sektorja, pridružil pa se jim je tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).

Sindikati in GZS s svojimi predlogi za sedmi protikoronski zakon

03. 12. 2020 11.40

Iz sindikalnih vrst prihajajo novi pozivi in predlogi vladi ob pripravi predloga sedmega protikoronskega zakona. Kritični so, ker da niso vključeni v pripravo protikoronske zakonodaje, dosedanji ukrepi pa da niso zadostni. Sindikati ministrstvu za delo očitajo pomanjkanje socialnega dialoga, slišati je tudi napovedi splošne stavke. Minister za delo očitke zavrača.

ZSSS s pobudo za izplačilo 13. plače

25. 11. 2020 10.45

ZSSS delodajalce kljub epidemiji poziva, da delavcem zagotovijo izplačilo 13. plače. Pričakujejo, da bodo podjetja, ki so poslovala uspešno, izplačala del plače iz naslova poslovne uspešnosti v maksimalni višini oz. vsaj v višini 100 odstotkov povprečne bruto plače, ki je tudi davčno razbremenjen znesek.

Obseg nasilja nad ženskami lahko zmanjša samo ozaveščena družba

25. 11. 2020 08.30

V tem obdobju, ko so naša življenja zaradi epidemije koronavirusa zelo drugačna ter moramo upoštevati številne omejitve in priporočila, je vse več ljudi v stiski, žal pa se pojavlja tudi veliko nasilja v družinah.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6

23. 11. 2020 06.21

Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Vlada na dopisni seji sprejela predlog PKP6

10. 11. 2020 23.13

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog t. i. PKP6. Predlog podaljšuje nekatere ukrepe, kot je subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, prinaša pa tudi nove, med drugim delno nadomestilo fiksnih stroškov prizadetim podjetjem. Ekonomsko-socialni svet je pred tem razpravljal o osnutku zakona. Delodajalci in sindikati so se strinjali, da je nujno potreben za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu, nesoglasij o zamrznitvi minimalne plače pa niso rešili.

Sindikati ostro proti zamrznitvi minimalne plače

05. 11. 2020 13.05

Predsednica ZSSS Lidija Jerkič ostro nasprotuje morebitni zamrznitvi minimalne plače. Da je treba poiskati rešitev pri vprašanju dviga minimalne plače, po pogovorih s predstavniki gospodarstva pravi minister Počivalšek, a Jerkičeva poudarja, da se v ZSSS o tem ne bodo pogajali. Nasprotovanje zamrznitvi minimalne plače, ki jo želijo doseči v okviru priprave šestega protikoronskega svežnja, so izrazili tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije.

OZS: Država naj povrne izpad dohodka, najemnine, fiksne stroške, ...

04. 11. 2020 15.13

Obrtno-podjetniška zbornica opozarja na težak položaj nekaterih podjetij, ki jih je prizadela epidemija. Vladi so posredovali nove predloge pomoči obrtnikom. Predlagajo številne rešitve, med njimi tudi povrnjen izpad dohodka ali fiksnih stroškov za tiste, ki so morali zapreti svoje obrate zaradi vladnega odloka. Ministrstvo za gospodarstvo zagotavlja, da bo šesti paket ukrepov rešil stisko majhnih in srednjih podjetij.

Štrukelj: Zadnji protikoronski paket je bil talec arogance oblasti

19. 10. 2020 14.28

Predstavniki sindikalnih central, ki so prejšnji teden že drugič v mesecu dni zapustili sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so opozorili na slabšanje socialnega dialoga. Pričakujejo, da jih bo vlada povabila k usklajevanju zakonodajnih predlogov, da bo na sejah ESS prisoten pristojni minister in da se bo spoštovalo dogovorjeno.

Sindikati predčasno zapustili sejo ESS, nezadovoljni s socialnim dialogom

16. 10. 2020 13.03

Sindikalne centrale, članice Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), so predčasno zapustile sejo ESS, posvečeno tudi vprašanju vzpostavitve demografskega sklada, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Podrobnosti sindikati ne želijo pojasnjevati pred ponedeljkom, so pa izrazili nezadovoljstvo nad stanjem socialnega dialoga.

Zakaj predsedniškim kandidatom ne diši denar povprečnega Američana?

11. 10. 2020 07.11

Predvolilna kampanja ameriških predsedniških volitev je brez dvoma najdražji politični karneval na planetu. Kar seveda ni nobeno presenečenje, saj so ZDA še vedno vodilna svetovna sila, posledično pa volja ameriškega ljudstva (in elektorjev) odloča tudi o usodi ljudi onkraj meja "dežele svobodnih". Da politični programi, ideološka propaganda in dvorjenje državljanom lahko učinkovito prodrejo med volivce, so bistvena tudi finančna sredstva, ki jih imajo kandidati na voljo. Kakšna so torej pravila financiranja političnih kampanj in kakšen je njihov vpliv na končni izid volitev?