svojci

Krek: Nekateri okuženi ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili

02. 09. 2020 10.28

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 1608 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 55 osebah. V bolnišnici se zdravi 26 bolnikov, od tega štirje na intenzivnem oddelku. Umrl je en pacient s covid-19. "Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo," pa pravi šef NIJZ Milan Krek ob 55 novih primerih okužbe. Ta številka je tretja najvišja od izbruha pandemije, torej od marca. Krek še dodaja, da je veliko tudi primerov z neznanim virom okužbe, saj posamezniki ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah pa so potrdili še dve okužbi pri stanovalkah. Nobena od njiju ne kaže znakov okužbe.

Merkel: Uporaba novičoka nakazuje, da je šlo za poskus umora

02. 09. 2020 15.52

Nemška vlada je sporočila, da so testi, ki so jih opravili v bolnišnici, v kateri se zdravi Putinov kritik Navalni, pokazali, da je bil "nedvomno zastrupljen". Šlo naj bi za bojni strup vrste novičok. Nemška kanclerka od Rusije pričakuje odgovore na vprašanja o zastrupitvi ruskega opozicijskega politika. Dejala je, da uporaba novičoka kaže, da je šlo za poskus umora in da so s tem želeli utišati glasnega kritika. Zastrupitev najostreje obsoja tudi Slovenija.

Med 42 novookuženimi polovica že prej v karanteni: 'Obetamo si, da bo širjenja manj'

28. 08. 2020 09.16

V Sloveniji imamo trenutno 428 aktivnih primerov okužbe s koronavirusom. V četrtek je bilo opravljenih 1338 testiranj, 42 jih je bilo pozitivnih. Iz UKC Maribor sporočajo, da so okuženi štirje zaposleni, ki pa niso bili v stiku z bolniki. Več kot polovico novih okužb so potrdili pri osebah, ki so bile že prej v karanteni. V zadnjih dneh sicer epidemiologi zaznavajo več lokalnih prenosov okužbe, manj pa je vnešenih primerov.

Umiritve števila okužb ne pričakujemo, trenutno 419 aktivnih primerov

26. 08. 2020 07.10

V Sloveniji smo potrdili 36 novih okužb s koronavirusom. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah je okužena še ena stanovalka. Po do zdaj znanih podatkih je bilo med novookuženimi le sedem primerov, povezanih z uvozom iz tujine, kar je zagotovo spodbuden podatek, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Okužbo so potrdili tudi pri strokovni delavki jeseniškega vrtca. V karanteni poleg nje zato ostajajo še tri strokovne delavke in skupina otrok, ki je bila z njo v bližnjem stiku. Nuška Čakš Jager z NIJZ umiritve števila okužb za zdaj ne pričakuje.

Tarrant naj bi načrtoval napad še na tretjo mošejo: 'Želel je ubiti čim več ljudi'

24. 08. 2020 09.30

Brenton Tarrant je na sodišču v Aucklandu molče spremljal zaslišanja svojcev njegovih žrtev; marca 2019 je v dveh mošejah v Christchurchu na Novi Zelandiji ubil 51 ljudi, policija ga je aretirala na poti proti njegovi tretji tarči, mošeji Ashburton. Tarrant, ki je krivdo že pred meseci priznal, je po pripovedovanju tistih, ki so napad preživeli, med drugim iz neposredne bližine ustrelil triletnega dečka, ki se je v smrtnem strahu oklepal očetove noge.

Poročilo: voditelje Libanona opozorili na nevarnost eksplozivov v pristanišču

11. 08. 2020 10.23

Kot razkrivajo dokumenti, so libanonski varnostni organi že prejšnji mesec opozorili premierja in predsednika na več kot 2750 ton amonijevega nitrata, ki je bil v skladišču bejrutskega pristanišča. Izpostavili so varnostno tveganje in možnost, da morebitna eksplozija uniči prestolnico. Na družbenih omrežjih še vedno krožijo pretresljivi videi eksplozije, med drugim tudi para, ki je posnel dogajanje z balkona le 600 metrov oddaljenega stanovanja. V prestolnici so se z minuto molka, natanko teden dni po uničujoči eksploziji, poklonili žrtvam tragičnega dogodka.

Zaradi vožnje z motornimi kolesi spor med mladoletnikom in lastnikom zemljišča

07. 08. 2020 09.53

Dva mladoletnika sta se z neregistriranimi motornimi kolesi vozila po zasebnih površinah. Zaradi tega je izbruhnil spor med mladoletnikom in lastnikom zasebnega zemljišča, nakar so se vpletli tudi svojci mladoletnika. Policija zbira obvestila zaradi sumov kaznivega dejanja nasilništva.

Dan po eksploziji: reševalci se prebijajo skozi ruševine, bolnišnice preplavljene z ranjenci

05. 08. 2020 06.06

Dan po eksploziji iz libanonske prestolnice prihajajo pretresljivi posnetki opustošenja. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele tragedije, ki je po zadnjih podatkih zahtevala vsaj 135 življenj, ranjenih je 5000 ljudi. Bolnišnice so preplavljene z ranjenci, medtem ko svojci iščejo pogrešane sorodnike. Po prvih ocenah je eksplozija, ki je odjeknila v pristanišču, povzročila škodo v polovici prestolnice, brez strehe nad glavo je ostalo okoli 250.000 ljudi.

Nečloveško, togo? 'Ko te zmelje birokratsko kolo, nisi več človek'

05. 08. 2020 06.00

Kako sta tragično smrt njunega 10-letnega sina in delovanje pristojnih doživela starša in zakaj sta se v tako težkih trenutkih obrnila na javnost? Kdo vse je zatajil in kako bi ob takšnih tragičnih trenutkih morali ravnati?

Starši utopljenega 10-letnika: Nisva vedela, kje je najin otrok, nisva mogla do njega

03. 08. 2020 16.24

Smrt 10-letnega dečka iz Ljubljane, ki se je utopil v reki Soči, še vedno odmeva. Starši so v pretresljivi izpovedi spregovorili o njihovem "najgrozljivejšem dnevu v življenju" in obenem opozorili, kako nehuman je sistem predajanja informacij svojcem ob takšnih tragičnih dogodkih. Kot navajajo, so bili o smrti obveščeni šele več ur po dogodku, stik s preostalima sinovoma so jima preprečile delavke CSD. Te se branijo, da so delovale po navodilih in da so skrušenim svojcem nudile psihosocialno pomoč v najtežjih trenutkih.

Mrliški list potrjuje, da je Naya Rivera utonila v nekaj minutah

31. 07. 2020 09.51

Dobre tri tedne po njeni smrti je zdaj britanski medij Daily Mail objavil vsebino mrliškega lista. Igralka priljubljene serije Glee, ki ji je še zadnji trenutek iz jezera uspelo rešiti svojega sina, je utonila v le nekaj minutah.

Država ne plača pogreba, niti svojcem ne predlagajo, naj podpišejo, da je vzrok smrti covid-19

28. 07. 2020 08.54

Miti o koronavirusu se širijo kot požar. Po svetovnem spletu prednjačijo tisti, da covid-19 sploh ne obstaja ali da sta za vse kriva omrežje 5G oziroma Bill Gates, med Slovenci so se v zadnjem času močno razširile tudi govorice, da država svojcem umrlih starostnikov predlaga, naj podpišejo, da je vzrok smrti covid-19, v zameno pa jim plača pogreb. Da so to lažne informacije, poudarjajo tako na pristojnem ministrstvu kot v podjetju Žale.

'Domove za starejše spreminjajo v poceni negovalne bolnišnice'

23. 07. 2020 16.02

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER krivdo za situacijo v domovih za starejše, natančneje v Hrastniku, kjer je trenutno najhuje, deloma pripisal tudi Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, češ, da nasprotujejo strokovnim navodilom in s tem povzročajo škodo in zmedo. V Skupnosti odgovarjajo, da bodo še naprej opozarjali na ravnanje, ki je v nasprotju z veljavno zakonodajo, in da domove za starejše spreminjajo v poceni negovalne bolnišnice.

Pogrešani Ujguri: muslimanska manjšina, ki na Kitajskem izginja

21. 07. 2020 21.22

Ujguri so turško ljudstvo, največ pa jih živi v avtonomni pokrajini Šindžang na skrajnem severozahodu Kitajske. Oblasti to manjšino obtožujejo terorizma, mnogi med njimi pa so pogrešani. Tisti Ujguri, ki so prebegnili v Turčijo, pripovedujejo o tem, da so izginile tudi celotne družine, za katere velja, da so v centrih za urjenje nekje na Kitajskem. Tam jih želijo "preobraziti in prevzgojiti".

Evolucija emotikonov: pred desetimi leti smo začeli komunicirati s smeški, srčki in jajčevci

17. 07. 2020 15.29

Na današnji dan praznujemo neuradni praznik – svetovni dan emotikonov oziroma čustvenih simbolov. Ti so postali pomemben del naše komunikacije. Pogledali smo pomembnejše mejnike v "evoluciji" čustvenih simbolov, ki odražajo tudi čas in družbo, v kateri živimo.

Elvisov pokojni vnuk živel v duhu scientologije, vere, ki je ni maral

14. 07. 2020 14.15

Poročali smo, da je umrl 27-letni vnuk legendarnega Elvisa in da je njegova mama Lisa Marie Presley neutolažljiva. Lisa in Benjamin sta bila namreč izjemno povezana, zato mama pokojnika ne more dojeti, da se je odločil soditi samemu sebi. Neimenovani vir pa pravi, da je imel Benjamin veliko težav.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu po 61 letih končno pojasnjena?

12. 07. 2020 12.09

Januarja 1959 se je skupina desetih ruskih študentov odpravila na raziskovalno ekspedicijo globoko v gorovje Urala. Po dobrih dveh tednih bi se morali vrniti v bazo, kjer pa so jih zaman čakali. 27. februarja so reševalci našli prvi dve trupli, ostala šele maja istega leta, ko se je stalil sneg. Trupla so bila pomanjkljivo oblečena, z nenavadnimi poškodbami. Njihova smrt je leta burila duhove, tudi teorij zarot ni manjkalo: vojaški poskusi, jeti, nezemljani ... Ruske oblasti pa so pred dobrim letom presenetile z novico, da znova odpirajo preiskavo, ki bi dala končne odgovore, kaj se je pred več kot 60 leti dogajalo na oddaljenem gorovju. In tukaj so rezultati ...

Svetovni voditelji ostro proti zanikanju srebreniškega genocida

11. 07. 2020 14.10

V spominskem centru v Potočarih so se zbrali svojci devetih žrtev genocida v Srebrenici, ki so jih pokopali v centru. S tem so se spomnili več kot 8000 bošnjaških žrtev genocida v tem kraju pred 25 leti. Tuji državniki so zaradi pandemije covida-19 poslali zgolj videosporočila, v katerih so poudarili pomen boja proti zanikanju genocida.

'Vem, kako sta bila oblečena, ko sta odšla. Ti spomini so nepozabni'

11. 07. 2020 07.00

"Najmanj, kar lahko naredimo, je, da spomnimo svet na to veliko krivico, ki se je zgodila tukaj," je ob 25. obletnici genocida v Srebrenici dejala Nirha Efendić. Kot 16-letno dekle je gledala, kako so srbski vojaki ločevali družine in moške odpeljali na streljanje. "Očitno obstaja v ljudeh neka pošast, ki vsake toliko časa vznikne in se opogumi, da naredi nekaj takšnega," pravi in dodaja, da jo skrbi naraščanje nacionalizma in vračanje ideologij.

Kako na Obrežju potekajo postopki nadzora?

09. 07. 2020 21.27

Na šestih kontrolnih točkah so v sredo do polnoči vročili skupaj 208 karantenskih odločb. 105 so jih v karanteno pričakovano napotili na Obrežju - edinem mejnem prehodu, kjer odločbe vročajo 24 ur na dan. A so na Obrežju včerajšnji rekord presegli že danes dopoldne. Do 12. ure so izdali kar 112 odločb o karanteni, med prejemniki pa tudi tokrat največ državljanov Bosne in Hercegovine ter Kosova, ki so v Slovenijo prišli delat ali pa tukaj kruh služijo njihovi svojci. Slovencev, ki so se vračali iz Hrvaške, pa je bilo dopoldne zelo malo.

Odločitev o obiskih v domovih za starejše prepuščena vodstvom domov

03. 07. 2020 15.53

Vlada je v soglasju s Skupnostjo socialnih zavodov sprejela odločitev, da zaenkrat domov za starejše občane ne zapre za obiske, je na vladni novinarski konferenci dejala državna sekretarka na ministrstvu za delo Mateja Ribič. Lahko pa tako odločitev še vedno sprejmejo vodstva posameznih domov. Varuh človekovih pravic Peter Svetina pa medtem meni, da pravne podlage za omejevanje stikov ni.

Smrtna nesreča kolesarja na Rašici

03. 07. 2020 14.56

Ljubljanske policiste so v noči s srede na četrtek svojci obvestili, da pogrešajo 36-letnika iz Ljubljane, ki se ni vrnil s kolesarjenja. Našli so ga v četrtek zjutraj v gozdu na območju Rašice. Po do sedaj zbranih obvestilih smrt ni posledica kaznivega dejanja in je šlo za nesrečo, so danes sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

V Srbiji rekorden porast okužb, EU jo uvršča na 'zeleni seznam'

30. 06. 2020 19.16

V državah Zahodnega Balkana število okužb z novim koronavirusom še naprej hitro narašča. Največje število okužb, 276, so v zadnjih 24 urah potrdili v Srbiji, kjer v tednu po parlamentarnih volitvah vsakodnevno poročajo o več kot sto okužbah. Kljub temu je Evropska unija odločila, da Srbijo uvrsti na seznam epidemiološko varnih držav. Po več kot 100 okužb so zabeležili tudi v BiH in Severni Makedoniji.

Nekateri svojci na obiske prihajajo bolni in si pred obiskom celo zbijajo telesno temperaturo

29. 06. 2020 20.35

Če je covid-19 pri nas zahteval 111 življenj in v veliki večini je šlo za starejše prebivalce, je seveda na mestu vprašanje, kako bomo pred morebitnim drugim valom zaščitili domove za starejše. Ko svojci prihajajo v domove na obiske, ne upoštevajo pravil socialne distance, na obiske prihajajo v večjih skupinah, nekateri prihajajo celo bolni in si pred obiskom zbijajo telesno temperaturo, da lahko obiščejo svoje najdražje. V postojnskem domu upokojencev so zato ponovno zaostrili preventivne ukrepe, obiske pa je potrebno najaviti po telefonu ali elektronski pošti.

Zakaj vsi starostniki ne živijo dostojne starosti?

23. 06. 2020 06.00

90 tisoč starostnikov živi pod pragom revščine, ki znaša 703 evre na mesec. Zanje so domovi in pomoč na domu predragi. Ne poznajo pravic, ugodnosti – denimo varstvenega dodatka, ne le, da imajo premalo znanja za izpolnjevanje prezahtevnih obrazcev, zanje so nedostopni, saj so večinoma na spletu. Prevečkrat so pozabljeni od družbe, sosedov. Njihovo dostojanstvo, preživetje rešujejo humanitarne organizacije. Najbolj dejaven je Humanitarček in njihov družbeno kritičen projekt Vida, v okviru katerega opozarjajo na stisko starostnikov in jim nudijo pomoč.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Madžarskemu vozniku avtobusa zaradi nesreče, v kateri je umrlo 17 ljudi, 12 let zapora

19. 06. 2020 17.19

Madžarskega voznika avtobusa, ki je januarja 2017 povzročil hudo prometno nesrečo pri Veroni, je sodišče obsodilo na 12-letno zaporno kazen zaradi uboja iz malomarnosti. V hudi prometni nesreči je umrlo 17 ljudi, med njimi 11 mladoletnih madžarskih dijakov.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov

16. 06. 2020 06.00

Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.