svojem

Na poletnem festivalu nocoj jazz in orgelska glasba

31. 07. 2000 09.21

Na mednarodnem poletnem festivalu v Ljubljani bosta nocoj na sporedu dva koncerta. Organist Petr Rajnoha bo v svojem nastopu v Frančiškanski cerkvi izvedel dela Mendelssohna, Bartholdyja, Francka, Kucharja, Bacha in Regerja. Petr Rajnoha je bil rojen v Znojmu na Moravskem, študiral pa je v Brnu, Parizu in Pragi. Na domačih in mednarodnih tekmovanjih je dobil več nagrad in priznanj, med drugim tudi posebno nagrado za najboljšo izvedbo sodobne skladbe in nagrado občinstva na tekmovanju v Nuernbergu leta 1998.

V Dovru še en primer trgovine z ilegalci

30. 07. 2000 20.27

Policija v britanskem Dovru je danes obtožila 26-letnega Britanca Juliana Leeja, da je pomagal imigrantom pri nezakonitem vstopu v Veliko Britanijo. Po policijskih navedbah naj bi Lee v svojem tovornjaku prevažal 28 ilegalcev, od kod naj bi ti prihajali, pa še niso sporočili.

V središču pogovorov je raketni program

29. 07. 2000 10.28

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je včeraj prispela v tajsko prestolnico Bangkok, kjer se udeležuje prvih pogovorov s Severno Korejo na najvišji ravni v zadnjih 50. letih. V središču srečanja je raketni program.

Policisti odslej tudi na rolerjih

28. 07. 2000 17.20

Na današnji tiskovni konferenci je direktor Policijske uprave Ljubljana, Branko Slak, predstavil najnovejšo pridobitev - policiste na rolerjih. Kot je zatrdil, gre zgolj za preizkušnjo, saj je potrebno najprej ugotoviti, ali so policisti na rolerjih sploh primerni za Ljubljano.

Michael J. Fox v boju s Parkinsonovo boleznijo

28. 07. 2000 08.58

Hollywoodski filmski zvezdnik Michael J. Fox (Nazaj v prihodnost, Vsi županovi možje) bo napisal knjigo o svojem boju s Parkinsonovo boleznijo. Fox je za ''New York Daily News'' dejal: ''Dolgo časa nisem hotel nikomur povedati za bolezen, ker sem se bal, da me bodo ljudje pomilovali.'' A javnost je njegovo odprtost sprejela z razumevanjem. Fox je oznanil svojo bolezen leta 1998, maja pa se je poslovil od televizije. Po napovedih naj bi Fox za knjigo od založbe Hyperion Press prejel tri ali štiri milijone dolarjev. Fox je ustanovil tudi sklad za pospeševanje raziskovanja Parkinsonove bolezni in finančno podporo obolelim.

Računalniški velikani so se povezali v koalicijo

27. 07. 2000 17.51

Dne 25. julija je skupina računalniških in spletnih podjetij najavila nastanek nove povezave med podjetji z imenom IMUnified. Cilj novo nastale koalicije je uporabnikom programov za Instant Messaging in elektronski klepet omogočiti, da bodo med seboj komunicirali ne glede na to, kateri program uporabljajo. Med seboj so se povezali AT&T Corporation, ExciteHome, iCAST Corp., MSN <http://www.msn.com/>, Odigo, Phone.com, Prodigy, Tribal Voice in Yahoo! Inc.

Zimbru - Pivorarna Laško 2:0

27. 07. 2000 08.24

V prvi tekmi drugega kroga kvalifikacij za nogometno ligo prvakov je moldavski prvak Zimbru premagal Maribor Pivovarno Laško z 2:0 (0:0). Povratna tekma bo v sredo, 2. avgusta v Mariboru.

Ruski državni komorni orkester v Ljubljani

26. 07. 2000 14.26

V okviru mednarodnega poletnega festivala bo nocoj ob 20.30 v Frančiškanski cerkvi nastopil ruski državni akademski komorni orkester Vivaldi s solistko pianistko Anno Shtrom. V svojem programu bodo izvedli dela Bacha, Kreka, Čajkovskega in Offenbacha. Orkester je leta 1989 v Moskvi ustanovila znana ruska violinistka in pedagoginja Svetlana Bezrodna, ki deluje tudi kot njegova umetniška voditeljica in solistka, sestavlja pa ga dvajset umetnic.

Spor zaradi nove novice

26. 07. 2000 13.09

Proizvajalec grafičnih kartic ATI Technologies in Apple sta se močno sporekla glede novice, ki jo je objavil ATI. V novici je ATI najavil, da bo Apple v novih Macintosh računalnikih uporabil ATI-jeve grafične kartice Radeon.

Hroščki spremljajo vaše delo

25. 07. 2000 12.16

Na internetu se je pojavila nova oblika hroščev, ki oglaševalcem in drugim nezaželenim osebam omogočajo spremljanje vašega dela na spletu. Ti hrošči so veliki le eno slikovno piko, na spletnih straneh pa jih je praktično nemogoče odkriti. So namrečle ena izmed mnogih pik, ki sestavljajo slike ali besedilo na spletni strani. Če torej uporabljate resolucijo zaslona 600x800, je vseh pik 480.000, le ena med njimi pa vohuni za vami.

Otteyeva na OI tudi na 100 metrov

25. 07. 2000 12.11

Jamajška atletska zvezdnica in varovanka slovenskega trenerja Srdjana Djordjeviča, Merlene Ottey, bo na olimpijskih igrah v Sydneyju, kljub neuspehu na domačih kvalifikacijah, verjetno nastopila v teku na 100 metrov, so sporočili predstavniki Jamajške atletske zveze.

Putin zadovoljen z vrhom G-8

24. 07. 2000 21.12

Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina se je na vrhunskem srečanju sedmih najrazvitejših držav sveta in Rusije (G-8), ki je bilo ob koncu tedna na japonske otoku Okinava, okrepila mednarodna avtoriteta Rusije. Putin je danes ob obisku polotoka Kamčatka dejal, da so rezultati srečanja G-8 ''brez dvoma okrepili vlogo in položaj Rusije v mednarodnih zadevah''.

Kuščar v pečenem krompirčku

24. 07. 2000 08.07

Veriga restavracij za hitro prehrano Burger King je sprožila preiskavo, potem ko je prejela telefonski klic, da je nek dvoletni deček v svojem pečenem krompirčku našel kuščarja. Dečku naj bi po navedbah njegove tete Adele Coulter takoj, ko je zagledal žival, postalo slabo. Nihče od osebja restavracije v mestu Halifax na severu Anglije sicer omenjene živali ni videl, so pa kljub temu začeli preiskavo in o dogodku obvestili sanitarne službe.

Srečanje pod ''materjo vseh lip''

22. 07. 2000 17.44

Tokratno tradicionalno srečanje državnikov in politikov pod krošnjo častitljive Najevske lipe blizu Črne na Koroškem je bilo že deseto po vrsti. Poleg predsednika Milana Kučana so se srečanja med drugimi udeležili tudi nekateri poslanci v državnem zboru, državni svetniki, varuh človekovih pravic Ivan Bizjak, župani koroških občin in France Bučar, ki je bil slavnostni govornik na prvem srečanju pod Najevsko lipo. Predsednik Kučan je v svojem govoru med drugim tudi poudaril, da je velika prednost demokracije v odgovorni svobodi besed in dejanj vseh dejavnikov v politiki. Med odgovorna dejanja sodi, tako Kučan, tudi zadnja pobuda večine parlamentarnih strank, s katero bo DZ kot edini zakonodajalec s spremembo ustave in ustavnim zakonom določil volilna pravila, po katerih bomo volili na državnozborskih volitvah. Predsednik je izrazil tudi prepričanje, da je ta pobuda znamenje, da smo v Sloveniji sposobni imeti koalicijo razuma, pameti in treznosti in da bo dobila podporo zahtevane večine. Prvo srečanje pod Najevsko lipo je avgusta leta 1991 pripravila občina Ravne na Koroškem v sodelovanju s krajevno skupnostjo Črna. Kasneje so so vidnejše osebnosti iz slovenskega političnega življenja pod staro lipo pri kmetu Najevniku zbrale vsako leto julija, srečanje pa je po reformi lokalne samouprave prešlo v organizacijo občine Črna na Koroškem. Najevsko lipo štejejo za najstarejšo na Slovenskem, zato jo nekateri imenujejo tudi ''mater vseh lip''.

DZ imenoval tri namestnike ombudsmana

21. 07. 2000 13.40

Državni zbor je na izredni seji imenoval tri namestnike varuha človekovih pravic: Aleša Butalo, Franca Jamnika in Jerneja Rovška.

Vmešavanje politike v delo katoliške cerkve

20. 07. 2000 19.51

Škofovski urad Slovenske škofovske konference (SŠK) se je odzval na včerajšnjo sejo državnega sveta, na kateri je razpravljal o domnevno spornem delovanju ljubljanskega nadškofa in metropolita Franca Rodeta ter o predlogu za njegov odpoklic.

Nervozni Figo

20. 07. 2000 15.14

Portugalski nogometni zvezdnik Luis Figo, za katerega se borijo španska Barcelona in Real Madrid ter italijanski Lazio, je očitno že naveličan velike medijske pozornosti. Tako si gre razlagati tudi njegov fizični obračun z italijanskim fotoreporterjem, ki ga je nadlegoval na Sardiniji, kjer Figo skupaj s svojo družino preživlja počitnice.

Nadzor nad jugoslovanskimi podjeti

19. 07. 2000 12.30

Jugoslovansko ministrstvo za zunanje trgovino od ponedeljka ne sprejema več uvoznih in izvoznih prijav tistih podjetij s seznama 190 srbskih podjetij, ki jim je Bruselj dovolil sodelovanje s partnerkami iz držav članic Evropske unije, poročajo beograjski zasebni mediji.

Lastninsko preoblikovanje neustavno?

18. 07. 2000 15.48

Ustavno sodišče je nedavno sprejelo pobudo družb Sava, Mura, Pivovarna Union in Terme Čatež za začetek postopka ocene ustavnosti zakona o lastninskem preoblikovanju. Kot v svojem obvestilu navaja ustavno sodišče, bo ocenilo, ali izpodbijani zakon krši v pobudi navedene določbe ustave. S tem je začet postopek za oceno ustavnosti celotnega zakona in ne samo določb, ki so bile izpodbijane v zahtevi predlagateljev, še pojasnjujejo na sodišču.

Pogreb princa Tomislava

16. 07. 2000 17.34

Približno 5000 ljudi se je danes zbralo v kraljevem mavzoleju Oplenac blizu srbskega mesta Topola, kjer so opoldne pokopali princa Tomislava Karadjordjevića, strica jugoslovanskega prestolonaslednika Aleksandra Karadjordjevića. Slovesnosti so se med drugim udeležili prestolonaslednik Aleksander in drugi člani družine, prvak srbske pravoslavne cerkve, patriarh Pavle, ki je vodil mašo, in tudi nekateri opozicijski voditelji, med njimi tudi Zoran Đinđić.

Pes kupil hišo

14. 07. 2000 20.30

Rezidenco pop zvezde Madonne v Miamiju na Floridi je za več kot sedem milijonov dolarjev kupil pes, ki sliši na ime Gunther. Pravijo, da se nemški ovčar Gunther v svojem novem domu zelo dobro počuti.

Novi Internet Explorer 5.5

14. 07. 2000 15.58

Microsoft Slovenija je sporočil, da je na svetovni trg prišla najnovejša različica spletnega brskalnika Microsoft Internet Explorer. Različica 5.5 tako predstavlja naslednji korak v prijaznosti do uporabnika, obenem pa prinaša številne novosti in spremembe, ki jih bodo cenili predvsem razvijalci spletnih strani. Novi Internet Explorer je rezultat 17 mesečnega razvoja, pri katerem je sodelovalo preko 250 programerjev, ki so pri svojem delu tesno sodelovali z uporabniki in na ta način pridobili dragocene podatke o njihovih željah in potrebah. Med najpomembnejše novosti, ki jih bodo cenili predvsem običajni uporabniki, vsekakor sodi izboljšana podpora za tiskanje spletnih strani in predogled tiskanja, poznan že iz pisarniške zbirke Microsoft Office. Izboljšani sta tudi zanesljivost brskalnika in podpora multimedijskim spletnim vsebinam. Še posebej pa bodo nove različice Internet Explorerja veseli razvijalci spletnih strani. Posebno pozornost so pri Microsoftu namenili obdelavi HTML programske kode. Nova različica programerjem omogoča, da lahko kadarkoli začnejo spreminjati vsebino spletnih strani. Na ta način lahko spletnim stranem preprosto dodajajo uporabne elemente, kot so recimo polja za vnos podatkov.

Umrla je najstarejša Turkinja

14. 07. 2000 07.45

Najstarejša Turkinja, ki je doživela 118 let, je nedavno umrla. Fatma Karaca se je rodila leta 1882 v Grčiji in od leta 1921 z družino živela v kraju Kircasalih v bližini Edirne v Trakiji. Razen prehladov in slabega vida mati treh otrok in babica devetih vnukov ni imela v svojem življenju nobenih drugih zdravstvenih težav. Nekoč je izjavila, da ljubi vročino in da bi rada umrla poleti. Ta želja se ji je tudi uresničila: Turčija trenutno doživlja eno izmed najbolj vročih poletij zadnjih let.

Razstava Umetnine Slovenije opažena v ameriškem tisku

13. 07. 2000 18.25

Ameriški in kanadski tisk namenjata veliko pozornost razstavi Mojstrovine Slovenije - Treasures of Slovenija, ki je v organizaciji Založbe Rokus od minule sobote odprta v losangeleškem Muzeju obrti in ljudske umetnosti. Časnik Los Angeles Times je razstavo tradicionalnega in sodobnega slovenskega oblikovanja uvrstil med poudarke v napovedniku kulturnih dogodkov v ameriški prestolnici ter v kulturnem koledarju na svojih spletnih straneh, so prireditelji razstave sporočili iz Kalifornije.

Epidemija hekerskih napadov

12. 07. 2000 16.48

FBI je v svojem letnem poročilu ugotovil, da se je letos zgodila prava epidemija hekerskih napadov ter da jih je še več pričakovati v prihodnosti. 90 odstotkov večjih podjetij je namreč ugotovilo, da imajo v svojih informacijskih sistemih luknje, ki bi omogočile vdor nepooblaščene osebe. Najpogostejši načini hekerskih vdorov so virusi, ukradeni prenosni računalniki ali pa malomarnost uslužbencev pri delu na internetu.

Literarni natečaj za pesnike in pisatelje

12. 07. 2000 15.07

Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti objavlja literarni natečaj za 22. srečanje pesnikov in pisateljev drugih narodov in narodnosti, ki stalno ali začasno bivajo v Sloveniji. Sodelujejo lahko avtorji, ki pišejo v svojem maternem jeziku (ne slovenščini). Na razpis lahko pošljejo prozo (do 10 strani), poezijo (do 15 pesmi) ali dramatiko. Prispevki morajo biti poslani do 30. julija 2000 v treh izvodih na naslov Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti, s pripisom Za 22. srečanje.

Košarkar Sam Mack posedoval marihuano

12. 07. 2000 13.14

Ameriškega košarkarja Sama Macka, nazadnje člana Golden State Warriorsov, je policija aretirala v Phoenixu zaradi posedovanja marihuane. Tridesetletni košarkar je imel v svojem avtomobilu 19 vrečk zelenih rastlin, ki so jih policisti prepoznali kot ''travo'', neko rjavo trdo snov, katero so poslali na analize v laboratorij, in 2800 dolarjev v gotovini. Mack je pozno popoldan prevozil znak stop, zato ga je policija hotela ustaviti, a se voznik Range Roverja zanjo ni zmenil. Z dovoljenih 40 kilometrov na uro je pospešil na 110 km/h in začelo se je zasledovanje po ulicah predmestja Chicaga. Ni trajalo prav dolgo, saj so bivšega košarkarja San Antonia, Houstona in Vancouvra zaustavili nekaj ulic stran in ga odpeljali v pripor.

Prestavljen predlog o referendumu

12. 07. 2000 09.00

Po pričakovanjih bi parlament včeraj moral vsaj začeti z obravnavo dveh tem, povezanih z jesenskimi volitvami. Prva je pobuda skupine poslancev za omembo proporcionalnega volilnega sistema v ustavi, druga pa odgovor predsedniku države v zvezi z njegovim vprašanjem, kdaj naj razpiše volitve. A poslanci so se včeraj bolj kot s tema temama ukvarjali s proceduralnimi zapleti. Še največ dela so opravili na Komisiji za ustavne spremembe in volilni sistem, kjer jim je zakonodajni minister Tone Jerovšek predstavil vladni predlog referenduma. Z njim bi volilci mimo parlamenta odločili, po katerem sistemu voliti v bodoče.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem

10. 07. 2000 17.31

Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Umrl skladatelj Wladyslaw Szpilman

09. 07. 2000 13.57

V 88. letu starosti je umrl poljski skladatelj judovskega rodu Wladyslaw Szpilman, čigar šansoni in filmska glasba so priljubljeni po vsej Poljski. Szpilman se je še pred nedavnim odločil, da se bo vrnil na Poljsko, kjer naj bi z znanim poljskim režiserjem Romanom Polanskim posnel film o svojem življenju v času druge svetovne vojne. Skladatelj, ki je bil ena izmed žrtev holokavsta, je vedno poudarjal, da mu je glasba rešila življenje.