svojem

Hillary Clinton v centru Soča

21. 06. 1999 17.29

Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton je v ločenem programu ob obisku predsednika Billa Clintona v Sloveniji obiskala Inštitut RS za rehabilitacijo, kjer si je ogledala predstavitev fizioterapevtskega zdravljenja pacientov z nevrološkimi obolenji in rehabilitacijske programe za invalide iz bosanske vojne. Ob prihodu na inštitut so jo sprejeli soproga predsednika Slovenije Štefka Kučan, generalni direktor inštituta Franc Hočevar in državni sekretar v ministrstvu za zdravstvo Janez Zajec. Prva dama ZDA se je najdlje zadržala pri desetmesečnem dojenčku s cerebralno paralizo, srečala pa se je tudi z 20 bosanskimi žrtvami protipehotnih min, ki se v sodelovanju s skladom za razminiranje in pomoč žrtvam protipehotnih min v BiH zdravijo v rehabilitacijskem centru Soča.

Slovesnost v spomin na žrtve Kočevskega Roga

20. 06. 1999 20.48

Pri breznu pod Krenom v Kočevskem Rogu je bila obletniška maša za vse po vojni pobite domobrance in nasprotnike tedanjega režima, ki jo je daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode. Pred približno 5000 udeleženci je dr. Rode poudaril, da se zdaj ni več mogoče sprenevedati, da teh žrtev ni bilo in opozoril, da bi morali že iz pietete imena umrlih vpisati v mrliške knjige, dostojno obeležiti množična grobišča ter počastiti njihov spomin. Dodal je, da te žrtve Slovencem dajejo tudi možnost, ''da se ob njihovi strašni usodi sami prečistimo, zavržemo sovraštvo, ki jih je peljalo v smrt, obnovimo skupni narodni spomin in najdemo pot do narodne sprave''. Izredno ostro kritiko na račun razmer v Sloveniji je v svojem govoru podal Anton Drobnič, saj po njegovem prepričanju v vrhovih pravosodja vladajo funkcionarji totalitarne partijske države in političnega sodstva.

Umrl naslednik francoskega kralja

19. 06. 1999 21.05

Na svojem domu v Parizu je danes v 90. letu umrl pariški grof, pretendent za francosko krono Henri Robert Ferdinannd Marie Louis-Phillipe Orleanski, ki si je prizadeval za moderno vizijo francoskega monarhizma. Grof je že več let bolehal zaradi raka.

Na kongresu PEN predlagali konferenco o Balkanu

19. 06. 1999 20.48

Udeleženci Mednarodnega združenja književnikov PEN so se na svojem 66. svetovnem kongresu v Varšavi danes ob koncu srečanja odločili, da bodo sklicali mednarodno konferenco pisateljev, na kateri bodo obravnavali položaj na Balkanu po koncu vojnih spopadov.

Literarni natečaj ljubiteljskega sklada

17. 06. 1999 10.56

Sklad za ljubiteljske kulturne dejavnosti razpisuje literarni natečaj za 21. državno srečanje avtorjev drugih narodov in narodnosti, ki stalno ali začasno bivajo v Sloveniji in pišejo v svojem maternem jeziku.

Umrla novinarka Meta Vajgl

16. 06. 1999 19.48

Smrt Mete Vajgl je boleče odjeknila med njenimi novinarskimi kolegi na radiu, saj je Vajglova svojo novinarsko pot začela prav na nacionalni radijski postaji. K delu novinarke, z izjemnim posluhom za socialne teme, se je po daljših ali krajših odsotnostih vedno vračala, so v spominskem zapisu ob smrti Mete Vajgl poudarili na Radiu Slovenija.

Vojaki KFOR aretirali dva Srba, osumljena vojnih zločinov

16. 06. 1999 16.20

Ameriški pripadniki enot KFOR so na območju Uroševca na jugu Kosova danes aretirali dva Srba, osumljena vojnih zločinov.

Delavci aeronavtičnih, informacijskih in tehničnih služb napovedali stavko

15. 06. 1999 08.04

Sidikat delavcev aeronavtičnih, informacijskih in tehničnih služb (SAITS) je za 25. junij napovedal stavko. SAITS zahteva sklenitev panožne pogodbe, popravek sistemizacije del ter zaposlitev novih kadrov.

Minister Razgoršek ne namerava odstopiti

11. 06. 1999 15.39

Na zahteve po svojem odstopu, ki jih je sprožil sindikat avtoprevoznikov Slovenije, se je danes odzval minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Minister Razgoršek ocenjuje, da je storil vse in še več, kot je v njegovi pristojnosti, za uresničevanje dogovora med predstavniki vlade in sindikatom, podpisanim oktobra lani.

Posvet o sodnikovi neodvisnosti in odgovornosti

11. 06. 1999 11.32

V okviru tradicionalnih dnevov slovenskega sodstva bo danes potekal posvet z naslovom Sodnikova neodvisnost in odgovornost, v okviru katerega bodo številni domači in tuji udeleženci svoja stališča in poglede na omenjeno temo izmenjali v referatih in razpravah.

Slovesnost na razstavnem prostoru Slovenije v Muenchenu

08. 06. 1999 16.36

V bavarski prestolnici je danes že sedmič v dvajsetih letih vrata odprl mednarodni sejem transporta in logistike Transport 99. Prireditev, na kateri so se zbrali najpomembnejši evropski razstavljalci s tega področja, bo potekala do 12. junija. Ob tej priložnosti so slovenski udeleženci na svojem razstavnem prostoru pripravili krajšo slovesnost, ki se je je udeležil tudi slovenski minister za promet in zveze Anton Bergauer.

Svetlobni objekti Tanje Pak

07. 06. 1999 14.11

V ljubljanski galeriji Ars bodo v sredo, 9. junija, ob 20. uri odprli razstavo svetlobnih objektov Tanje Pak pod naslovom Valovanje svetlobe.

Še zadnje prostocarinske prodajalne v uniji se nepreklicno zapirajo

04. 06. 1999 16.02

Prostocarinske prodajalne, ki jih imajo države članice Evropske unije še na letališčih in v pristaniščih, se dokončno zapirajo. Na vrhu unije v Koelnu je namreč propadel še zadnji poskus treh največjih nasprotnic dokončne odprave prostocarinske prodaje v uniji - Velike Britanije, Nemčije in Francije - , da bi dosegle preložitev tega ukrepa.

Giro je odločen?

03. 06. 1999 21.46

Marco Pantani, vodilni kolesar 82. Gira in zadnja leta najboljši ''hribolazec'', je v 19. etapi, tri pred zaključkom, naredil velik korak k ubranitvi lanske končne zmage na domačih tleh. V svojem slogu, s pobegom pet kilometrov pred ciljem na prelazu Alpe Di Pampeago (1760 m), je drugouvrščenega, rojaka Gilberta Simonija prehitel za dobro minuto, Ivan Gotti in Laurent Jalabert, njegova najnevarnejša tekmeca za zmago, pa sta zaostala več kot minuto in pol oziroma Jalabert več kot pet.

Finec Ponkkinen trener tekačev

03. 06. 1999 19.28

Slovensko reprezentanco v smučarskih tekih bo v prihodnji sezoni vodil 48-letni Finec Jarmo Ponkkinen, strokovnjak, ki je v preteklosti vodil tekaške velesile, kot so Italija, Švedska in Finska.

Nekdanja Dumasova ljubica je objavila roman

03. 06. 1999 09.09

Nekdanja ljubica Rolanda Dumasa, nekdanjega francoskega zunanjega ministra, Christine Deviers-Joncour je napisala roman, v katerem so mediji prepoznali njeno ljubezensko avanturo. V romanu z naslovom Odnosi z javnostmi (Relations publique) se na 250 straneh izmenjujeta triler in ljubezenska zgodba. Pisateljica v tem svojem drugem romanu opisuje zgodovino zasebnega in poklicnega življenja junakinje Catherine Kerville, ljubice politika, obrambnega ministra. Tisk je našel kar nekaj podobnosti z Dumasom v opisu ljubimca, s pisateljico pa pri junakinji. Sicer sta se Dumas in Joncourjeva prvič na sodišču soočila v torek, saj sta oba obtožena vpletenosti v afero Elf oziroma sprejemanja podkupnin v tej aferi. Roman bo izšel 9. junija.

V Revozu majske plače višje za 2,7 odstotka

02. 06. 1999 14.59

Predstavniki uprave Revoza in reprezentativnih sindikatov (Sindikat delavcev Revoza-SDR, Neodvisnost in SKEI) so na današnjih pogajanjih podprli predlog uprave, da se osnovne plače usklajujejo z rastjo življenjskih stroškov; že majske plače se bodo tako povečale za 2,7 odstotka, izplačilo pa bo 10. junija. Pogajanja se sicer nadaljujejo v torek, 8. junija.

V Modeni nocoj koncert Pavarottija in prijateljev

01. 06. 1999 20.30

Slavni italijanski tenorist Luciano Pavarotti bo skupaj s prijatelji nocoj v Modeni priredil dobrodelni koncert, katerega izkupiček bo namenjen otrokom na Kosovu in v Gvatemali. Na koncertu bodo sodelovala zveneča imena svetovne zabavne glasbe.

Philips kupuje 50 odstotkov LG Electronic

31. 05. 1999 16.31

Royal Philips Electronic je dosegel dogovor o nakupu 1,6 milijarde dolarjev vrednega 50-odstotnega deleža v korejski družbi LG Electronic, ki je največji svetovni proizvajalec ploskih ekranov iz tekočih kristalov.

Iskramemeco prejela certifikat ISO 14001

31. 05. 1999 16.29

Predstavnik podjetja TUV Bayern Sava Stevan Radovanovič in ministrica za gospodarske dejavnosti Tea Petrin sta danes generalnemu direktorju podjetja Iskraemeco Nikolaju Bevku uradno podelila ekološki certifikat ISO 14001.

Kača pojedla žarnico

30. 05. 1999 10.34

Neka kača v Veliki Britaniji se lahko pohvali z dokaj neobičajnim okusom - pojedla je namreč žarnico iz svojega terarija. Njena lastnica, 56-letna Linda Pridhan iz Portsmoutha, je bila zelo vesela, da je dobila žarnico brez kakršnihkoli sledi o tem, da je nekoč bila v kačji notranjosti. Preden so kači žarnico operativno odstranili, jo je hišna ljubljenka v sebi prenašala kar dva meseca. 25-vatna žarnica zdaj brez motenj opravlja svojo običajno funkcijo - razsvetljuje terarij. Lindin soprog David je prvi opazil, da je njuna kača Cyd postala nekoliko neobičajno okrogla v sredini ter da ''oteklina'' ne izgine. Šele rentgensko slikanje pojasnilo uganko: približno tri prste debeli plazilki je očitno uspelo, da je v svojem terariju odvila žarnico in jo pojedla.

O prehrambenih navadah moških in žensk

28. 05. 1999 07.45

Nevenka Šikič v svojem delu o prehrambenih navadah moških in žensk poudarja, da ženske potrebujejo manj kalorij kot moški. Pri vsakodnevnih aktivnostih bi morale ženske dobiti približno 1500 kilokalorij ali približno 6200 kilojuolov. Ženskam, ki imajo preveč kilogramov in bi rade shujšale, pa avtorica svetuje, da bi morale dnevno s hrano zaužiti 300 kilokalorij manj. S tem naj bi v treh tednih na zdrav in skorajda neopazen način izgubile en kilogram.

Weimar: častno mesto Goetheja v kulturni prestolnici Evrope

27. 05. 1999 21.09

Weimarju, mestecu med Jeno in Erfurtom v nemški deželi Turingiji, je pripadla čast, da je bilo za letošnjo evropsko kulturno prestolnico izbrano kot prvo mesto z območja donedavne vzhodne Evrope - in to upravičeno. V primerjavi z dosedanjimi kulturnimi prestolnicami je izjema tudi po tem, da ni ne nacionalno ne deželno glavno mesto, a po svoji kulturni in umetniški zgodovini prekaša mnoga. Tu so živeli in ustvarjali J.S. Bach, Goethe, Schiller in Liszt, v zadnjih desetletjih 19. stoletja in v prvih tega je bilo mesto središče evropskega modernističnega likovnega vrenja, v njem so krajši ali daljši čas delali tudi Paul Klee, Vasilij Kandinsky in Edvard Munch, tu je ze 1904 razstavljal August Rodin, tu je bil ustanovljen Bauhaus - in nenazadnje - gledališče v Weimarju je imelo leta 1919 status nemškega nacionalnega gledališča, mestece pa je bilo v treh desetletjih, ki so sledila, tudi glavno mesto Turingije (do 1952).

Kristalna plaketa za Aerodrom Ljubljana

27. 05. 1999 20.29

V otvoritvenem delu 16. finančno-borzne konference Ljubljanske borze je generalni direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič četrtič zapored podelil priznanje slovenskim izdajateljem vrednostnih papirjev oziroma javnim delniškim družbam, ki so v minulem enoletnem obdobju najbolje obveščala delničarje in javnost o svojem poslovanju. Kot so sporočili z Ljubljanske borze, je komisija na podlagi anketnih listov za spremljanje obveščanja izdajateljev v obdobju od maja 1998 do maja 1999 kot najboljšo družbo s segmenta borzne kotacije izbrala Aerodrom Ljubljana d.d.

Nova dognanja v zvezi z afero Holmec

26. 05. 1999 21.08

O ugotovitvah Gričarjeve komisije naj bi jutri govorili člani vlade. Del dobljenega zaupnega gradiva za sejo vlade je dokument, ki je nastal znotraj ministrstva za notranje zadeve (MNZ) in pomeni doslej najhujšo kritiko takoimenovanega Gričarejeva poročila.

Demonstracije v Srbiji se nadaljujejo

25. 05. 1999 08.38

Proti-vojne demonstracije, ki so se prvič sprožile konec prejšnjega tedna v južnih mestih Srbije, so se nadaljevale tudi včeraj. Največje so bile v Kruševcu, kjer je več kot 2,000 rezervistov in njihovih sorodnikov zavračalo poziv za njihovo vrnitev na Kosovo. Močne demonstracije so potekale tudi v Raški, kjer so ljudje vzklikali proti-vladna gesla in med drugim zahtevali, naj Milošević namesto v njihovem mestu izvede mobilizacijo v svojem rodnem mestu Požarevac.

Srebotnikova se je sprehodila skozi prvi krog

24. 05. 1999 18.40

Slovenska teniška igralka Katarina Srebotnik v prvem krogu odprtega teniškega prvenstva Francije v Parizu ni imela težkega dela. Na svojem prvem posamičnem turnirju za ''Grand slam'' je 18-letna Velenjčanka s 6:1 in 6:0 premagala domačinko Laurence Andretto.

EU in ASEAN obnovila stike kljub sporu o Mjanmaru

24. 05. 1999 18.30

Evropska unija in Združenje držav jugovzhodne Azije (ASEAN) sta kljub nesoglasju v zvezi s položajem človekovih pravic v Mjanmaru danes po skoraj dveh letih obnovili pogovore.

Umrl Ramon Rubial

24. 05. 1999 15.39

V 92. letu starosti je danes na svojem domu v Bilbau umrl častni predsednik Španske socialistične delavske stranke in zgodovinska osebnost socialističnega gibanja v Španiji Ramon Rubial.

Stella Tennant na sveže poročena

23. 05. 1999 09.19

Super manekenka Stella Tennant (28), znana tudi kot reklamni obraz Chanela, se je v soboto poročila na svojem domu v škotskem Oxnamu. Novopečeni mož, fotograf David Lasnet, je dahnil svoj ''da'' v francoščini, medtem ko je nevestin oče Tobias Tennant starševski blagoslov podelil v galščini. Poročno slavje, na katerega je bilo povabljenih 75 gostov, sta pospremila močno deževje in veter, ki je odpihnil marsikateri klobuk. Domačinka Stella ni le sama vozila avtomobila do cerkve, ampak se je celo odpovedala pokrivalu, da bi pokazala svoje na rdeče pobarvane lase. Nevesta se je odločila za do kolen segajočo obleko pariškega kreatorja Helmuta Langa. Stella je vnukinja vojvode Devonshirskega. Z Davidom imata enomesečnega sina.