svojem

Panda uspešno prestala zdravniški pregled

18. 04. 1998 11.48

Mlada panda, ki je ob svojem rojstvu pred devetimi meseci tehtala le 160 gramov, je uspešno prestala pregled strokovnjakov živalskega vrta v Pekingu, zato so ji podelili potrdilo o dobrem zdravstvenem stanju. Kot je povedal namestnik direktorja pekinškega živalskega vrta Zhang Jinguo, zdravstveno stanje mlade pande, ki so jo poimenovali Ben Ben, ob rojstvu ni bilo v skladu z zdravstvenimi standardi. Ben Benova mama Yong Yong je bila ob njegovem rojstvu stara 16 let in zelo bolna. Yong Yong je sicer skotila dva mladiča, toda eden je bil prešibak, da bi preživel.

IMF opozarja ZDA pred padcem vrednosti dolarja in delnic

15. 04. 1998 11.13

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v svojem polletnem pregledu dogajanj v svetovnem gospodarstvu opozoril ZDA, da bi azijska finančna kriza lahko vplivala na padec vrednosti dolarja in delnic. V Washington pa je že prispela večina finančnih ministrov iz 182 držav članic IMF, ki bodo razpravljali o učinkih in posledicah azijske krize ter skušali najti odgovor, kako bi naj finanči svet v prihodnosti reagiral na krizne dogodke.

Sodelovanje med Microsoftom in Sonyjem

15. 04. 1998 09.37

Na sejmu NAB98 v Las Vegasu sta Microsoft in Sony sporočila, da bosta sodelovala pri povezovanju osebnih računalnikov in potrošnih avdio-vizualnih naprav. Podjetji bosta vzajemno licencirali Microsoftov operacijski sistem Windows CE in Sonyjev modul za domače omrežje (Home Networking Module). Podjetji sta tudi objavili podporo za različne formate digitalne televizije (DTV), njuno sodelovanje pa naj bi prispevalo k znižanju cen in dostopnosti digitalne televizije milijonom uporabnikom.

Pokvarjeno stranišče v letalu krivo za popackano hišo

15. 04. 1998 08.24

Pokvarjeno stranišče na letalu je očitno krivo za ponečedeno fasado stanovanjske hiše v nemškem Burgpreppachu. Lastnik hiše je na zahodni strani dvonadstropne hiše in na svojem avtomobilu odkril rjave madeže, ki so oddajali zelo jasen in nedvoumen vonj, so povedali predstavniki policije. Ti so seveda najprej pomislili, da je kmetovalec nestrokovno ravnal z aparatom za gnojenje, vendar pa so po ogledu nemikavnih "opleskov" to misel kaj hitro ovrgli. Ugotovili so namreč, da je njihov sum glede na smer padanja opleskov neutemeljen. Kot je zapisano v policijskem poročilu, je bila smer padavin nedvomno od zgoraj navzdol.

Lockheed bo proizvajal nove izstrelke za ameriško vojsko

13. 04. 1998 09.43

Pentagon je izbral podjetje Lockheed-Martin za razvoj in proizvodnjo nove generacije vodenih raketnih izstrelkov. Celotni projekt je vreden skoraj 3 milijarde dolarjev. Ameriško vojno letalstvo si želi zgraditi 2.400 satelitsko vodenih raket, ki jih bodo piloti izstreljevali daleč proč od njihovih tarč. Izstrelek bo imel domet okrog 200 kilometrov in se bo lahko skril pred radarjem. Posebna oprema bo omogočila letenje neposredno nad tlemi, izstrelek se bo sproti prilagajal konfiguraciji terena. Lockheed-Martin je tako premagal konkurenčno podjetje Boeing, ki je prav tako konkuriralo za razvoj novega izstrelka. Po mnenju vojaških strokovnjakov bo novi izstrelek močno povečal učinkovitost ameriških vojaških bombnikov. Novo orožje bo moč izstreliti iz različnih letal, vključno iz lovcev F-16 in F-18 ter bombnikov B-52, B-1 in B-2. Lockheed-Martin bo nove izstrelke proizvajal v svojem oddelku za elektroniko in izstrelke v Orlandu (Florida).

Jelcin vztraja pri Kirijenku

13. 04. 1998 07.40

Ruski predsednik Boris Jelcin je pred srečanjem z začasnim ruskim premierom Sergejom Kirijenkom povedal, da bo brezkompromisno vztrajal pri svojem kandidatu za predsednika vlade. Dejal je, da dumi ne bo predlagal nobenega drugega kandidata kot Kirijenka.

Otroci, ki sitnarijo, pogosto dobijo to, kar želijo

06. 04. 1998 09.10

Nikar ne podcenjujte otrok, ki "sitnarijo", so rezultati nedavnih raziskav, ki opozarjajo, da je sitnarjenje otrok resna stvar. Ugotovitve kažejo, da se od 20 do 40 odstotkov nakupov za otroke "zgodi" zato, ker je otrok uspešno vztrajal pri svojem.

Vicenza in Stuttgart v minimalni prednosti

03. 04. 1998 12.00

V četrtek sta bili odigrani prvi tekmi polfinala nogometnega pokala pokalnih zmagovalcev. Vicenza je na svojem štadionu z golom Lamberta Zaulija premagala angleški Chelsea, Stuttgart pa je prav tako doma z 2:1 premagal Lokomotivo iz Moskve. Zmagoviti gol je v zadnji minuti dosegel Fredi Bobic.

Mladi v ZDA čedalje bolj zasvojeni s televizijo

26. 03. 1998 09.50

Vsak četrti mladi Američan gleda televizijo najmanj štiri ure na dan. Dve tretjini mladih med 8. in 16. letom starosti pa presedi pred ekranom vsaj dve uri dnevno. Ker mladi vedno več časa preživijo pred televizijskimi ekrani, se ne gibljejo dovolj, zato se z odvečno težo ubadajo že v mladih letih, trdi ameriško zdravniško združenje v svojem časopisu JAMA. Zdravniki omenjenega združenja so izvedli šestletno raziskavo, v katero je bilo vključenih 4063 otrok, in ob tem ugotovili, da se kar 80 odstotkov otrok le trikrat tedensko ukvarja s športnimi dejavnostmi. Vsak peti šolar med 8. in 16. letom starosti pa je športno aktiven le dvakrat na teden. Kljub temu pa raziskava ni potrdila neposredne povezave med pogostim gledanjem televizije in odvečno telesno težo.

Sampras s porazom ogrozil svoj teniški prestol

24. 03. 1998 16.40

Na teniškem turnirju v Key Biscaynu je v tretjem krogu tekmovanje že končal prvi nosilec, Američan Pete Sampras. Premagal ga je Južnoafričan Wayne Ferreira z 0:6, 7:6 (8:6), 6:3. Poraz bi utegnil najboljšega teniškega igralca na svetu drago stati, saj lahko izgubi vodilno mesto na svetovni računalniški lestvici. Ogrožajo ga namreč drugi, tretji in peti na lestvici, Čeh Petr Korda, Čilenec Marcelo Rios in Britanec Greg Rusedski. Sampras je po dvoboju, ki ga je odlično začel, saj je v prvem nizu nasprotniku "zavezal kravato", le nemočno obsedel v svojem stolu na igrišču. "Res ne vem, kaj mi je bilo. Igro sem imel povsem v svojih rokah, a sem izpustil zmago," je skušal pojasniti poraz. Ferreira je bil razumljivo nadvse zadovoljen: "Nekoč se ti pač zgodi, da igraš slabo. Pri Samprasu je to enkrat na pet let." Samprasova tekmeca za teniški prestol v tretjem krogu še nista imela težav. Korda je s 6:4, 4:6 in 6:3 premagal Španca Francisca Claveta, Rusedski pa je v dveh nizih opravil s Švicarjem Marcom Rossetom, izid je bil 6:1, 7:6 (10:8).

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic

23. 03. 1998 10.31

V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Rast gospodarstva Južne Koreje se upočasnjuje

18. 03. 1998 08.19

Južnokorejsko gospodarstvo je lani poraslo za 5,5 odstotka, kar je najnižja rast v zadnjih petih letih, je sporočila osrednja banka Južne Koreje, ki je v svojem poročilu med vzroke za upočasnitev rasti navedla finančno krizo. Pred finančnimi težavami je bila Južna Koreja na enajstem mestu med svetovnimi gospodarstvi. Lanskoletni bruto domači proizvod te države je ocenjen na 442,6 milijarde dolarjev, kar pomeni, da Južna Koreja med državami zaseda 34. mesto. V predlanskem letu je bruto domači proizvod Južne Koreje porasel kar za 7,1 odstotka.

Umrl Claudio Gora

15. 03. 1998 10.24

V 84. letu starosti je v petek zvečer na svojem domu v kraju Castelli blizu Rima umrl italijanski igralec Claudio Gora. Gora se je rodil leta 1913 v Genovi, kjer je po opravljeni diplomi v pravu ustanovil eksperimentalno gledališče. Filmsko kariero je začel leta 1939 v filmu z naslovom Trappola d'amore ter zaigral v skoraj 130 filmih ter gledaliških igrah.

Specialna enota odlikovana z zlatim častnim znakom svobode RS

12. 03. 1998 15.22

V Vadbeno-oskrbnem centru Gotenica je danes potekala slovesnost ob 25-letnici obstoja specialne enote ministrstva za notranje zadeve. Ob tej priložnosti je predsednik države Milan Kučan to enoto odlikoval z zlatim častnim znakom svobode RS za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije, so sporočili z notranjega ministrstva. Za vročitev odlikovanje je predsednik Kučan pooblastil notranjega ministra Mirka Bandlja.

Okrožni državni tožilec se o zadevi Strelnikoff še ni odločil

10. 03. 1998 16.49

Celjski okrožni državni tožilec Milan Birsa se o nadaljnjih korakih v zvezi z zadevo Strelnikoff še ni odločil. Odločitev okrožnega tožilca o odstopu od nadaljnjega kazenskega pregona oz. o njegovem nadaljevanju bo znana v kratkem, je STA izvedela na celjskem okrožnem tožilstvu. Celjski kriminalisti so po zaključeni preiskavi v zvezi s kazensko ovadbo zoper glasbeno skupino Strelnikoff zaradi njene zgoščenke Bitchkraft v svojem poročilu namreč zapisali, da niso odkrili elementov kaznivih dejanj, zaradi katerih bi bilo treba člane glasbene skupine kazensko preganjati po uradni dolžnosti.

Alojz Krapež bo v svojem resorju lahko vzpostavil red

09. 03. 1998 16.28

Kandidat za novega obrambnega ministra Alojz Krapež je mlad, izobražen in predvsem neobremenjen človek, ki bo imel možnost za drugačen, nov pristop, ki ga potrebuje tudi obrambno ministrstvo, zlasti po številnih zapletih v zadnjem času in po številnih nalogah, ki so pred tem ministrstvom, je na novinarski konferenci dejal predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik. Glede na številne očitke o politizaciji ministrstva, pa je Podobnik dejal, da če bi želeli izpostaviti strankarsko ključne ljudi, bi za tako mesto predlagali koga neposredno iz ožjega vodstva stranke. S kandidaturo Alojza Krapeža pa meni, da so tudi v tej smeri naredili korak, ki bo pravi in ob pravem času, omogočil pa bo tudi, da bo kandidat - za katerega Podobnik verjame, da bo uspešno prestal tako zaslišanje pred matičnim odborom kot tudi glasovanje v državnem zboru - lahko vpeljal postopke profesionalizacije v svojem resorju in vzpostavil red.

Podelili bodo novoustanovljeno Stritarjevo nagrado

04. 03. 1998 16.36

V Društvu slovenskih pisateljev bodo v petek, ob 162-letnici rojstva Josipa Stritarja, podelili novoustanovljeno Stritarjevo nagrado, namenjeno za dosežke mladih na področju literarne kritike; prvi dobitnik nagrade je Mitja Čander.

Microsoft FrontPage 98 - tržna uspešnica

04. 03. 1998 12.07

Kot je sporočil Microsoft, je Microsoft FrontPage 98, najnovejša različica programa za ustvarjanje in upravljanje spletnih mest tri mesece po izidu postal tržna uspešnica, saj so prodali že več kot 500.000 kopij. O priljubljenosti FrontPagea priča tudi to, da so doslej prodali že več kot 1,500.000 izvodov vseh njegovih različic. Ob tem je dobil FrontPage več kot 40 vrhunskih nagrad, kar priča o njegovi vodilni vlogi na tem področju.

Philadelphija srečen kraj za Samprasa

02. 03. 1998 10.51

Najboljši teniški igralec na svetu Američan Pete Sampras je z zmago v finalu ATP turnirja v Philadelphiji osvojil svoj prvi letošnji naslov in napovedal, da še nekaj časa ne bo prepustil prvega mesta na računalniški lestvici. V finalu je premagal Šveda Thomasa Enqvista s 7:5 in 7:6 (3).

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami

27. 02. 1998 18.04

Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Ustanovitelji malih in velikih podjetij naj bi zagotovili gospodarsko rast Rusiji

27. 02. 1998 10.14

Ruski predsednik Boris Jelcin upa, da bodo ustanovitelji malih in srednje velikih podjetij temelj za stabilno gospodarstvo v državi. Država na žalost zaenkrat še nima dovolj finančnih sredstev, da bi jih podprla pri ustanavljanju podjetij, je danes v svojem tradicionalnem radijskem nagovoru priznal Jelcin. Vlada mora po Jelcinovih besedah ljudi v samostojnem poklicu zaščititi pred samovoljo uradnikov, zagotoviti posojila za ustanavljanje podjetij in znižati davke.

Izšel nov časopis o medijih in oglaševanju Splet

25. 02. 1998 13.59

Pri založniški skupini Gospodarski vestnik so pripravili nov brezplačni četrtletni časopis o medijih in oglaševanju, imenovan Splet, ki ga označujejo informativnost, verodostojnost in strokovnost. Po besedah odgovornega urednika Roberta Muleja naj bi Splet s pomočjo jedrnato oblikovanih in praktično usmerjenih informacij poskušal dvigati raven slovenskega oglaševalskega trga.

Umrl predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice Ryssdal

25. 02. 1998 12.25

V Oslu v cerkvi Ullern bo v petek, 27. februarja, pogreb predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice Rolva Ryssdala, ki je po kratki bolezni 18. februarja umrl na svojem domu na Norveškem.

Clintonova vlada za zdaj še zadržana

23. 02. 1998 09.06

Kofi Annan bo po podpisu sporazuma odletel v Pariz, od tam pa nazaj v New York. Jutri, v torek, 24. februarja zjutraj bo podal poročilo o svojem obisku in predstavil besedilo sporazuma Varnostnemu svetu ZN.

Svetel zgled venezuelskega predsednika

21. 02. 1998 10.21

Ob rastočih cenah nafte se je venezuelski predsednik Rafael Caldera odločil za nenavaden korak. Meni namreč, da si mora vlada zatisniti pasove, in začel bo pri svojem lastnem. Kot pravi, bo svojo plačo letos zmanjšal za 10 odstotkov, isto pa bo zahteval od članov vlade in 4000 drugih najvišjih javnih uslužbencev. Caldera trenutno zasluži 950.000 bolivarjev (1845 dolarjev) na mesec, ministri pa 890.000 bolivarjev (1730 dolarjev). Inflacija, ki naj bi letos dosegla najmanj 25 odstotkov, bo dodatno oklestila njihove plače. Zaradi zmanjšanja funkcionarskih plač bo vlada prihranila okoli 10 milijonov dolarjev.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Clintonovo razmerje z Monico Lewinsky je zapletena zgodba...

18. 02. 1998 10.07

Tiskovni predstavnik Bele hiše Mike McCurry je v pogovoru za časopis Chicago Tribune namignil na to, da obtožbe o predsednikovem razmerju z Monico Lewinsky niso čisto neutemeljene.

Nizozemska stranka zahteva volilno pravico za živali

18. 02. 1998 08.06

Ena treh koalicijskih strank nizozemske vlade, levo usmerjeni liberalni demokrati, je na svojem kongresu v volilni program uvrstila zahtevo o volilni pravici za živali, v skladu s katero bi živali svoje mišljenje izražale na referendumu. Vodstvo stranke je predlogu nasprotovalo, češ da bi na primer stonoge pri glasovanju goljufale, vprašanje pa je tudi, kako bi na referendum povabili krte. Vendar pa ti argumenti delegatov niso odvrnili od sprejetja predloga. Predsednik stranke Els Borst je poudaril, da to vprašanje ne bo glavna tema njegove predvolilne kampanje, v stranki pa so pojasnili, da je to le dokaz, da ima stranka še smisel za humor.

Louis Le Broucquy v ljubljanski Mestni galeriji

16. 02. 1998 12.48

V Mestni galeriji Ljubljana se bo v torek, 17. februarja, z akvareli in deli v mešani tehniki predstavil irski umetnik Louis Le Broucquy. V prostorih stalne zbirke te galerije na Mestnem trgu pa bo na ogled razstava francoske tapiserije z naslovom Leteče preproge (Tapis Volants), ki je nastala v sodelovanju s francoskim Inštitutom Charles Nodier iz Ljubljane.

Srečanje Drnovška in Chiraca

10. 02. 1998 11.26

Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.