taki si

Petra Trofenik

24. 02. 2022 06.00

33-letnica, ki sanja o lastni kuharski knjigi z zdravimi recepti, se še pred samim začetkom šova zaveda, da so izzivi lahko veliko lažje videti na televiziji kot v resnici. Ljubiteljica psov in mačk se še danes spomni, kako je v tretjem razredu v strahu pred surovim ocvrtim krompirčkom jed popolnoma zažgala. Eksperimentiranje in ljubezen do hrane jo tako spremljata že od malih nog.

Levica za višjo urno postavko za delavce upokojence

18. 02. 2022 13.49

V Levici so v državnozborsko proceduro vložili novelo zakona o urejanju trga dela, s katero želijo izenačiti urno postavko, ki jo prejmejo delavci upokojenci z minimalno urno postavko, ki jo za svoje delo prejemajo študenti. Po predlogu Levice bi upokojenci za uro dela morali prejeti vsaj 5,21 evra neto. Parlamentarni odbor za delo je podprl predlog zakona o interventnih ukrepih za podporo trgu dela, s katerim bi pomanjkanje delovne sile zaradi številnih bolniških odsotnosti in karanten rešili z večjim obsegom občasnega in začasnega dela upokojencev. Upokojenci bi lahko po predlogu v koledarskem mesecu opravili največ 90 ur začasnega ali občasnega dela oz. tudi največ 120 ur v koledarskem mesecu, vendar največ trikrat v koledarskem letu.

Michelle Gisin ubranila olimpijsko zlato v kombinaciji, nov odstop Mikaele Shiffrin

17. 02. 2022 06.11

Švicarka Michelle Gisin je osvojila zlato odličje v kombinaciji na olimpijskih igrah v Pekingu in s tem ubranila prvo mesto z iger v Južni Koreji pred štirimi leti. Srebro je pripadlo njeni rojakinji Wendy Holdener, bron pa Italijanki Federici Brignone. Edina slovenska predstavnica na tekmi Maruša Ferk Saioni je po smuku zasedala šesto mesto, na koncu pa je osvojila deveto mesto, kar je njena najboljša uvrstitev v karieri. To so bile že njene četrte OI. Favoritinja za (zlato) medaljo, Američanka Mikaela Shiffrin, je še tretjič na igrah odstopila.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Dallasova klop zmogla pičle štiri točke, Dončić pa se je podpisal pod 46,3 odstotka točk Mavsov

13. 02. 2022 16.59

Dallasova klop je ob sobotnem porazu Mavsov proti Clippersom zmogla reci in piši pičle štiri točke. Da, prav ste prebrali. Ob skupno odigranih 56 minutah so rezervisti Dallasa iz igre metali naravnost katastrofalno, in sicer 2/14. Navijači Dallasa močno upajo, da bosta novi okrepitvi Spencer Dinwiddie in Davis Bertans vendarle 'ojačala' sila majavo klop Mavsov.

Dekleta, žene, matere. In vrhunske športnice

13. 02. 2022 06.50

Lahko odraščajo skupaj s fanti, na kmetiji, poprimejo za vsako delo. Lahko so dekleta, žene in matere. In lahko so športnice, ki jim okoli vratu visijo olimpijske kolajne. Za njimi stojijo fantje, možje in očetje, ki jih podpirajo. Medtem ko je Slovenija ploskala dobitnicam žlahtnih odličij v Pekingu, so družbena omrežja razburkali nekateri komentarji o (ne)primernosti vloge žensk v svetu športa in širše. Same se na to ne ozirajo, pridno trenirajo, dosegajo uspehe in puščajo prostor tudi zasebnemu življenju.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?

13. 02. 2022 07.00

Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Na videz lep in ohranjen, v resnici prevrteni kilometri in napake

10. 02. 2022 15.28

Nakup rabljenega avtomobila naj se začne s pregledom njegove zgodovine, še bolje pa je, da ga temeljito pregledajo strokovnjaki v servisnih delavnicah, svetujejo v AMZS. Na trgu rabljenih avtomobilov se namreč pojavljajo tudi taki s prevrtenimi kilometri in skritimi napakami, ki jih laik težko opazi.

Prodajni avtomati – neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad

10. 02. 2022 14.40

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v imenu organizacij, vključenih v projekt Zveze potrošnikov Slovenije "Moja izbira = Veš, kaj ješ”, zdravstvenim ustanovam in fakultetam v Sloveniji septembra lani poslalo pobudo, naj postane spoštovanje Priporočil za polnjenje prodajnih avtomatov s hrano del razpisnih pogojev za ponudnike prodajnih avtomatov in nameščanje le-teh v ustanovi. Danes so o tem spregovorili na virtualni novinarski konferenci. Kot pravijo, se že kažejo prve znanilke sprememb – ljudje si želimo zdravih izbir.

Sankač v Kranjski Gori nezavesten ležal na smučišču, mimoidoči iskali defibrilator in reševalce

07. 02. 2022 20.03

Na sončno nedeljo se je 43-letnik z družino odpravil sankat v Kranjsko Goro. Družinski izlet se je hitro spremenil v nočno moro, saj se je po prvi vožnji s sinom zgrudil in padel v nezavest. Njegov oče Roman Černivec s solznimi očmi razlaga, da sinu ni bila nudena prva pomoč, kot bi jo na smučišču, kot je Kranjska Gora, morali zagotoviti. "Žena je klicala na pomoč, ob njem sta bila sinova. Oživljal ga je hrvaški turist, zdravnik, žena pa je tekla po defibrilator, ki ga na smučišču ni bilo mogoče dobiti." Postopek oživljanja s stiski prsnega koša je ključen od trenutka, ko se oseba zgrudi, do prihoda reševalcev. Trideset stiskov prsnega koša, dva vpiha usta na usta.

Delavci vročajo odpovedi: 'Ne moremo več trpeti.' Vodstvo jim predlaga razmislek

07. 02. 2022 15.48

Pred stavbo Steklarne Hrastnik se je zbralo na desetine delavcev, ki so vodstvu drug za drugim vročali odpovedi o delovnem razmerju. Kot pravijo, imajo dovolj dela za mizerno plačilo v nehumanih razmerah, slabih odnosov in direktorjevih praznih obljub. "Certifikat Družini prijazno podjetje velja samo za direktorja in njegove prijatelje, za nas delavce pa ne," je razočarana ena od zaposlenih. Njihov pogoj, da se vrnejo, je odstop generalnega direktorja Petra Časa. V podjetju medtem pravijo, da Čas uživa zaupanje lastnikov.

Slovenke še naprej odločno ciljajo na drugo mesto

04. 02. 2022 16.23

Z delom v letu 2022 nadaljuje tudi ženska članska nogometna reprezentanca, ki jo v nadaljevanju čakajo kvalifikacije za uvrstitev na svetovno prvenstvo. Za prvo letošnjo akcijo se bodo reprezentantke zbrale v ponedeljek, 14. februarja. V sklopu priprav jih v soboto, 19. februarja, v Poreču čaka pripravljalna tekma proti Hrvaški.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa

02. 02. 2022 06.00

Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Najboljši človekovi reševalci

01. 02. 2022 11.10

Ljudje imamo v nosu približno pet milijonov receptorskih celic za voh, odrasel pes pa kar 220 milijonov. In ko se ti milijoni združijo še s posebno usposobljenostjo oziroma poslanstvom, dobimo "zmagovalno formulo", ki rešuje življenja. Reševalni psi in njihovi vodniki so danes nepogrešljiv del številnih iskalnih akcij pogrešanih oseb. V Sloveniji imamo takšnih vsaj 50 na leto, kar pomeni, da vsak teden vodniki reševalnih psov iščejo in recimo tudi najdejo vsaj eno pogrešano osebo.

S smučmi bo 100 km capljal po asfaltu in po tleh vlekel kitajsko zastavo

26. 01. 2022 20.42

Čeprav so že tik pred vrati in je dejstvo, da ne bodo odpovedane, letošnje olimpijske igre zaradi izbire lokacije še vedno dvigujejo prah. Nasprotovanje prizorišču na Kitajskem so z različnimi gestami izrazile že številne znane in manj znane osebnosti. Zadnji v vrsti je tibetanski glasbenik Loten Namling, ki si je danes nadel smuči in se iz Berna odpravil v sto kilometrov oddaljeno Lozano, kjer je sedež Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok). Tja naj bi prispel prav ob odprtju iger.

Inštitut 8. marec vložil začasno odredbo zoper poslanki SDS in sekretarko Godčevo

26. 01. 2022 16.04

V Inštitutu 8. marec so se zaradi vse več žaljivih sporočil in neupravičenega obsojanja odločili za pravno ukrepanje. Zaradi očitkov o vpletenosti inštituta v pošiljanje grozilnih pisem nekaterim vidnim predstavnikom vladne koalicije so vložili začasno odredbo zoper poslanki SDS Mojco Škrinjar in Alenko Jeraj ter državno sekretarko Jelko Godec.

Đoković – mentalni robot in rastlinojedec

25. 01. 2022 15.39

Je izjemno fizično močan, a taki so vsi, ki igrajo tenis na visokem nivoju. Kaj je torej tisto, kar dela 34-letnega Novaka Đokovića izjemnega, najboljšega med najboljšimi? Neverjetna mentalna stabilnost v najbolj stresnih trenutkih, ki jih je v tenisu ogromno, je prepričan športni psiholog Matej Lunežnik, sicer svetovalec tenisačice Tamare Zidanšek. Enakega mnenja je naš najboljši tenisač Aljaž Bedene. Đokovič je bil večkrat njegov nasprotnik na igrišču, pa tudi partner na treningih.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka

23. 01. 2022 07.00

Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

'Ni bil prav visok, bil pa je velik, tako velik kot malokdo'

22. 01. 2022 19.12

Kariera zasedbe Parni valjak se je počasi bližala abrahamu, a tri leta pred tem hvalevrednim jubilejem nas je pretresla vest o smrti pevca Akija Rahimovskega. Brez njega si je skupino težko predstavljati. Misli o njem pa nam je strnila tudi njegova nekdanja sodelavka in piarovka Urša Mravlje.

Slovenec, ki v Ngannoujevi domači vasi snema film: Francis je idol za tukajšnjo mladino

22. 01. 2022 19.30

Pred težko pričakovano borbo med Francisom Ngannoujem ter Cirylom Ganom smo se pogovarjali s slovenskim filmskim ustvarjalcem, režiserjem in producentom Rokom Kadoičem, ki se prav te dni nahaja v Kamerunu, natančneje v vasi Batié, kjer se je rodil in otroštvo preživljal Francis Ngannou, aktualni nesporni prvak UFC-jeve težke kategorije. Kranjčan v Kamerunu namreč snema dokumentarni film, z nami pa je delil izkušnjo iz te afriške države. Pogovarjali smo se o fundaciji, ki jo je Ngannou vzpostavil v domači vasi ter o nestrpnem pričakovanju borbe lokalnega heroja.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Medved: Kangler je sam sebe razkrinkal, da se vtika v predkazenske postopke

21. 01. 2022 06.27

Člani preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, so na današnji seji zaslišali državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja. Ta vse očitke zavrača. Predsednik komisije Rudi Medved pa je v izjavi za javnost dejal, da je Kangler kar sam sebe razkrinkal, da se vpleta v predkazenske postopke, ko je junija 2020 na Facebooku delil vsebino ovadbe v zadevi Tonin, ki do takrat ne bi smela biti dostopna nikomur, razen kriminalistu in takratnemu šefu Nacionalnega preiskovalnega urada. Kangler sicer vse očitke o vmešavanju v delo Policije zavrača.

Naval na pro bono ambulanto: skoraj 130.000 Slovencev brez izbranega osebnega zdravnika

20. 01. 2022 06.00

Zobobol ali pa nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja – si predstavljate, da ob takih tegobah ne morete do zdravnika? Da ljudje brez zdravstvenega zavarovanja ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že 20 let deluje pro bono ambulanta, ki so jo sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa je začelo prihajati tudi vse več obubožanih kmetov in obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti tudi vse več upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto. S kakšnimi stiskami se ljudje obračajo nanje in doklej jim bo še uspevalo obvladovati razmere?

Nekaj parov moških čevljev, ki jih je dobro vredno imeti v svoji garderobi

19. 01. 2022 09.30

Obožuješ elegantne obleke in modo nasploh? Imaš polno omaro srajc, hlač in plaščev, a v tvoji garderobi nimaš primerne obutve? Brez skrbi, posebej zate smo pripravili nekaj nasvetov glede moških čevljev. Moški čevlji, ki se ti bodo podali kot uliti, že čakajo nate, zato nikar ne odlašaj in si preberi še preostanek članka. Katere moške čevlje potrebujem?

Kapetan sporoča: V mislih le Kazahstan

17. 01. 2022 09.58

Le še nekaj dni nas loči od evropskega prvenstva v futsalu, kjer bo Slovenija sodelovala sedmič. Nizozemska bo med 19. 1. in 6. 2. 2022 gostila prvenstvo stare celine. Naša reprezentanca bo igrala v skupini s Kazahstanom, Finsko in Italijo. V naslednji del tekmovanja potujeta prvi dve ekipi iz skupine. Kazahstanci so prvi slovenski izziv.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Blokada smučarskih vozovnic: različni inšpektorji, različne interpretacije?

06. 01. 2022 06.00

Sredi decembra so z Mariborskega Pohorja po obisku inšpektorjev sporočili, da morajo sezonske smučarske vozovnice začasno v blokado. Tik pred novim letom so nato še z Rogle sporočili, da se kupljenih vozovnic brez datuma ne bo dalo uporabljati, dokler smučarji ne predložijo dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT. Z drugih slovenskih smučišč o tovrstnih zahtevah za zdaj ni poročil, čeprav se inšpekcijski nadzori redno izvajajo. Povsod vztrajajo, da se držijo navodil Ministrstva za infrastrukturo. Obrnili smo se na pristojne in kot je videti, je do zmede prišlo zaradi različnih interpretacij odloka posameznih inšpekcijskih služb. Da pogrešajo enotne smernice, pravijo tudi v Združenju žičničarjev Slovenije.

Olimpijo po 'kislem' decembru čaka peklenski januar

31. 12. 2021 16.28

S porazom proti celovškemu KAC-u v domačem Tivoliju so hokejisti SŽ Olimpije sklenili leto 2021. Prav veliko premora za zmaje ne bo, saj imajo že drugi dan januarja na sporedu tekmo proti Bolzanu, do 1. februarja pa jih v ligi ICEHL čaka kar deset tekem. December je za pozabo – s tem se strinja tudi trener Mitja Šivic, saj so zeleno-beli v tem obdobju zmagali le dvakrat. Pravi, da bodo morali poiskati formo iz začetka sezone.

'Iskanje pomoči v stiski ni izraz šibkosti, temveč poguma'

30. 12. 2021 07.26

Drugačni prazniki nikakor ne pomenijo, da se jim je treba odpovedati. Preživimo jih lahko na nov, drugačen način. To je namreč še vedno obdobje, namenjeno umirjanju, pozornosti do drugih, obdarovanju, razveseljevanju in hvaležnosti, poudarja psihologinja. V času epidemije sama opaža večjo občutljivost do ranljivih skupin, dvignilo se je zadovoljstvo s preprostimi danostmi, v porastu je hvaležnost za zdravje, službo, vsakodnevne dobrine – stvari, ki so se včasih zdele bolj samoumevne.