tanjug

Oboževalec pokupil vse karte
13. 11. 2001 00.00
Znana beograjska pevka Gordana-Goca Tržan je v dvorani beograjskega centra Sava, ki sicer sprejme okoli 5000 gledalcev, nastopila pred samo enim gledalcem, ki je za 40.000 nemških mark kupil vse karte za njen koncert.

ZRJ in Makedonija proti albanskim skrajnežem
09. 11. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, ki se mudi na enodnevnem obisku v Makedoniji, se je v Skopju sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim.

Markovićeve ni bilo na zaslišanje
09. 11. 2001 00.00
Mira Marković naj bi se danes pojavila na beograjskem sodišču, kjer bi ji sodili za navajanje k zlorabi uradnega položaja. Markovićeve zaradi bolezni ni bilo na sodišče.

Republika srbska za ustavne spremembe
06. 11. 2001 00.00
Vlada Republike srbske je sprejela predlog o spremembah ustave v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča BiH o konstitutivnosti narodov v Bosni in Hercegovini.

Vse manj podpore skupni državi
03. 11. 2001 00.00
Po izsledkih neke beograjske javnomnenjske agencije vse manj državljanov Srbije podpira skupno državo s Črno goro. Jugoslovanska in srbska vlada ter predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pa so v petek sprejeli stališče, da je za kosovske Srbe bolje, da se udeležijo volitev 17. novembra.

Makedonija bližje spremembi ustave
31. 10. 2001 00.00
Makedonski poslanci so po večurni zamudi danes le začeli sklepno razpravo o ustavnih spremembah, ki jih je v luči izvajanja mirovnega sporazuma predlagal predsednik države Boris Trajkovski. Pred poslopjem sobranja pa je protestiralo več sto ljudi.

Brez dogovora o prihodnosti ZRJ
26. 10. 2001 00.00
Današnji pogovori med političnim vodstvom Srbije in Črne gore o prihodnji ureditvi jugoslovanske federacije v Beogradu so se končali brez dogovora.

Začetek pogovorov o prihodnosti ZRJ
26. 10. 2001 00.00
V palači federacije v Beogradu so se popoldan začeli pogovori o prihodnjih odnosih v jugoslovanski federaciji.

Svetovni voditelji o prihodnosti Afganistana
24. 10. 2001 00.00
Mednarodna protiteroristična koalicija in prihodnost Afganistana sta bili osrednji temi pogovorov številnih svetovnih voditeljev.

Začetek predvolilne kampanje na Kosovu
03. 10. 2001 00.00
Na Kosovu se je začela predvolilna kampanja za parlamentarne volitve, ki so napovedane za 17. novembra. Francoski general Marcel Valentin pa je novi poveljnik mednarodnih mirovnih sil na Kosovu.

Pivo Fosters na Balkanu
26. 08. 2001 00.00
Beograd bo postal glavno središče za distribucijo in proizvodnjo piva Fosters na Balkanu.

V Haagu opozorili Miloševića
24. 08. 2001 00.00
Haaško sodišče je Slobodana Miloševića zaradi intervjuja, ki ga je iz zapora v Scheveningenu dal ameriški televiziji Fox news, opozorilo, da mu lahko omeji privilegije.

Ključni dnevi za prihodnost Makedonije
13. 07. 2001 00.00
Pogovori med voditelji makedonskih in albanskih strank ter makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim so po ocenah strokovnjakov vstopili v zaključno, najbolj kritično fazo. Makedonski in tuji strokovnjaki so oblikovali zadnjo verzijo predloga za spremembo makedonske ustave, makedonski in albanski stranki pa sta že dodali svoje amandmaje. Analitiki iz Skopja ocenjujejo, da so naslednji trije dnevi ključni za prihodnost Makedonije, ali bodo pogajalci dosegli soglasje, čemur bi sledilo razoroževanje albanskih skrajnežev, ali pa se bo krhek mir spremenil v vojno. Za prvo in drugo možnost naj bi se po poročanju jugoslovanske agencije Tanjug pripravljali obe strani, ne izključujejo pa tudi možnosti, da bi morebitne neuspešne pogovore v Skopju nadaljevali v tujini, za kar si prizadeva albanska stran, makedonska pa se temu želi na vsak način izogniti.

Na makedonskih bojiščih vlada zatišje
02. 07. 2001 00.00
Po srditih nočnih spopadih je na vseh bojiščih v Makedoniji zjutraj zavladalo zatišje, so potrdili makedonski vojaški viri. Albanski skrajneži so odprli novo krizno žarišče v bližini vasi Raduša, 35 kilometrov severozahodno od Skopja, kjer so minulo noč z granatami napadli makedonsko obmejno postojanko. V napadu sta bila ranjena dva makedonska vojaka. V obrambi postojanke so sodelovali tudi helikopterji.

Milošević telefoniral družini
30. 06. 2001 00.00
Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Gospodarska škoda v Makedoniji
26. 06. 2001 00.00
Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev. Izgube v makedonskem gospodarstvu so predvsem posledica prekinitev pogodb s tujimi partnerji in ustavitve proizvodnje in dobave blaga zaradi spopadov. Za financiranje vojaških akcij proti albanskim upornikom je makedonska vlada doslej porabila 152 milijonov evrov deviznih rezerv. Vrednost makedonske valute denar je od konca maja padla za tretjino, zaradi krize v državi pa so morale makedonske oblasti povečati davek na dodano vrednost.

V Makedoniji trpi gospodarstvo
25. 06. 2001 00.00
Makedonsko gospodarstvo je zaradi spopadov med albanskimi skrajneži in makedonsko vojsko v preteklih štirih mesecih utrpelo škodo v višini 407 milijard evrov. Makedonsko ministrstvo za gospodarstvo po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug opozarja, da bi nadaljevanje spopadov lahko usodno vplivalo na makedonsko gospodarstvo, in ocenjuje, da se bodo zaradi slabih razmer najkasneje jeseni začeli nemiri Makedoncev.

Nato zavrača delitev Makedonije
23. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je danes v Bruslju zavrnil vse poskuse delitve Makedonije. Poudaril je, da vojaki zveze Nato ne bodo sodelovali pri delitvi države, in sicer niti pri vzpostavitvi, niti pri nadzoru demarkacijskih črt. Vendar pa je po njegovih besedah zavezništvo pripravljeno sodelovati pri zbiranju in uničevanju orožja, ki bi ga po političnem dogovoru predali albanski skrajneži. Robertson je še poudaril, da je politični dialog, katerega cilj so realistične reforme, edini izhod iz krize v Makedoniji.

Karadžić kmalu aretiran?
21. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug, ki se sklicuje na vire pri tožilstvu Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je danes poročala, da naj bi mednarodne sile "zelo kmalu" izvedle akcijo za aretacijo Radovana Karadžića.

Nadaljevanje dialoga v Makedoniji
21. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je v četrtek mudil v Skopju, da bi makedonske in albanske politične predstavnike prepričal v nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi, je po pogovorih izrazil optimizem. "Imam veliko razlogov za optimizem, mislim, da bi se dialog moral nadaljevati," je dejal Solana, ki je izrazil prepričanje, da bodo našli rešitev. Visoki predstavnik EU se je v Skopju srečal s predsednikoma makedonske države in vlade, Borisom Trajkovskim in Ljubčom Georgievskim, ter voditelji glavnih političnih strank obeh etničnih skupnosti.

V Makedoniji dialog in spopadi
15. 06. 2001 00.00
Kmalu zatem, ko je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV) napovedala razglasitev prekinitve ognja do 27. junija, da bi olajšala iskanje politične rešitve konflikta, so njeni pripadniki na območju vasi Opaje blizu Kumanova obstreljevali makedonske položaje. Po besedah tiskovnega predstavnika vojske Blagoje Markovskega je makedonska vojska na napad odgovorila. Nek moški pa je bil ubit, ko je skušal prebiti barikado pred Aračinovim pri Skopju, ki je že teden dni v rokah albanskih skrajnežev.

Množično grobišče pri Beogradu
13. 06. 2001 00.00
Na policijskem vadišču v Batajnici, deset kilometrov severno od Beograda, so našli množično grobišče, v katerem so domnevno pokopana trupla albanskih civilistov s Kosova, je danes sporočil načelnik policije Dragan Karleuša. Povedal je, da se grobišče razteza na območju stotih kvadratnih metrov in da je globoko tri metre. Novinarjem so predvajali tudi posnetke izkopavanj na tem grobišču, po besedah srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića pa so pri izkopavanjih navzoči preiskovalci haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bodo nadzirali tako izkopavanja kot preiskavo. Dodal je še, da je na istem kraju verjetno še več množičnih grobišč.

Spopadi kljub premirju
12. 06. 2001 00.00
Kljub včerajšnji dvostranski razglasitvi premirja je v Makedoniji še vedno napeto. Albanski skrajneži so namreč v ponedeljek v okolici Tetova napadli policijsko vozilo in ranili štiri policiste.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Novi spopadi pri Tetovu
19. 05. 2001 00.00
V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

Pogajanja o nasledstvu brez dogovorov
17. 05. 2001 00.00
Na novem krogu pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ na Dunaju po besedah vodje slovenske delegacije Mirana Mejaka do pravih dogovorov še ni prišlo, odprli pa so skoraj že vsa vprašanja okvirnega sporazuma o nasledstvu. Povsem nova vprašanja, ki ga Slovenija ni pričakovala so na pogajanjih odprli pri vprašanju pridobljenih pravic. Mejak je povedal, da so v okviru tega vprašanja odprli vprašanje hranilnih vlog na celotnem območju nekdanje Jugoslavije. Teh vlog namreč ni mogoče izplačati iz deviznih rezerv nekdanje Narodne banke Jugoslavije, ker ta sredstva ne zadostujejo. Mejak je ob tem ponovil stališče Slovenije, da je "teritorialno pokrila svoje varčevalce" in da se je za drugo potrebno dogovoriti, vendar ne na škodo in v breme Slovenije.

Milošević nastopil kot priča
15. 05. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki je v priporu že od 1. aprila, je v Beogradu prvič stopil pred sodnika. Nastopil je kot priča v sodnem procesu proti Siniši Vučiniću, vodji svojih telesnih stražarjev. Vučinić je obtožen članstva v oboroženi skupini nasilnežev. Miloševićev varnostnik je konec marca s 30-imi oboroženimi moškimi obkolil vilo nekdanjega predsednika in poskušal s silo preprečiti Miloševićevo aretacijo.

Nato načeloma za srbski načrt
30. 04. 2001 00.00
Načrt o prihodu srbskih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije, ki ga je srbska stran predstavila predstavnikom zveze Nato v Bruslju, je načeloma sprejet. To je v pogovoru za časnik Blic izjavil koordinator za jug Srbije in podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. Čović je ob tem dodal, da datum prihoda varnostnih enot še ni določen.

Slovesnost v Jasenovcu
29. 04. 2001 00.00
V počastitev osvoboditve nekdanjega koncentracijskega taborišča Jasenovac so pri spomeniku Kamniti cvet priredili komemorativno slovesnost. Slovesnosti s kulturnim programom so se s polaganjem vencev in cvetja udeležili predstavniki narodov, katerih pripadniki so bili zaprti v največjem nacifašističnem taborišču na Balkanu, žrtvam pa je bila posvečena tudi maša. Hrvaški kulturni minister Antun Vujić je ob tej priložnosti povedal, da je spomenik v Jasenovcu opomin preteklosti za prihodnost. Slovesnosti naj bi se udeležila tudi delegacija nekdanjih slovenskih taboriščnikov.

Obrenović v Haagu
17. 04. 2001 00.00
Bosanski Srb Dragan Obrenović, ki so ga v nedeljo zvečer aretirale mednarodne mirovne sile v BiH SFOR v bližini Zvornika, je prispel na sedež haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na tleh nekdanje Jugoslavije, ki ga obtožuje številnih vojnih zločinov.