tatjana lejko zupanc

Bo 1,9 milijarde evrov pozdravilo naše zdravstvo?

17. 07. 2021 13.00

Načet zdravstveni sistem, človeku nedostojne razmere, premajhne in prenatrpane sobe brez klim in sanitarij, okna, ki ne tesnijo, slaba vodovodna, električna napeljava, pa potresno nevarne stavbe ... tudi to je rezultat 19 ministrov, ki so se zvrstili na zdravstvenem resorju, vsak pa je v povprečju zdržal le leto in pol. Kadrovsko, finančno in investicijsko podhranjeno zdravstvo želi presekati 20. minister Janez Poklukar, ki že prepričuje poslance, da lahko zdravstvo pred kolapsom reši le poseben zakon, ki v naslednjem desetletju predvideva za 1,9 milijarde evrov investicij. Med drugim so v načrtu novi infekcijski kliniki v Ljubljani in Mariboru, pa tudi štiri negovalne bolnišnice. 

Beovićeva: Najslabše bi bilo, da bi si pred prihodom nove variante zatiskali oči

29. 06. 2021 17.23

Pametno je, da se pripravimo na naslednji epidemični val, pravi vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Kot dodaja, ne gre za "nobeno strašenje", pač pa za to, da je bolj kužna delta varianta novega koronavirusa v bližini. Pri tem je poudarila pomembnost cepljenja, nanj pa opozarja tudi infektologinja Tatjana Lejko Zupanc.

Lejko Zupančeva: Covid je bil za UKC Ljubljana zgodba o uspehu

15. 06. 2021 14.58

V UKC Ljubljana smo med epidemijo naredili vse, kar smo lahko, da bi pozdravili bolnike, je zagotovila Lejko Zupančeva. Konec epidemije žal ne pomeni tudi konca covida, je opozorila in izpostavila, da so pred njimi že nove težave. Skrbi jih morebitni novi jesenski val, saj kadra nimajo dovolj niti za mirno obdobje, kaj šele za epidemijo. Pomembno je tudi, da zdaj nadoknadijo vse posege, ki so bili zaradi epidemije postavljeni na stranski tir.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina

09. 06. 2021 14.48

NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

Nova sprememba cepilne strategije

22. 04. 2021 06.47

Svetovalna skupina za cepljenje proti covidu-19 odločila, da je cepivo Johnson & Johnson primerno za vse starejše od 18 let. S tem je sledila zapisom Evropske agencije za zdravila. Po besedah vodje posvetovalne skupine Bojane Beović imunost po cepljenju s tem cepivom glede na dokumentacijo agencije nastopi po 14 dneh. Vlada je medtem znova dopolnila cepilno strategijo.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi

22. 04. 2021 16.12

Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

Poklukar: Z bolnišnicami se dogovarjamo o zagotovitvi dodatnih intenzivnih postelj

06. 04. 2021 16.31

Minister Poklukar je ob obisku infekcijske klinike UKC Ljubljana opozoril, da v tretjem valu epidemije novega koronavirusa bistveno hitreje rastejo potrebe po intenzivnih posteljah kot v drugem. Dogovori, da se na bolnišničnem nivoju zagotovi 155 bolniških intenzivnih postelj, že potekajo. Spregovoril je tudi o spremembah vladnega semaforja, cepljenju in samotestiranju otrok.

V ponedeljek potrdili novih 273 okužb, 573 je hospitaliziranih

06. 04. 2021 09.34

Na praznični ponedeljek smo v Sloveniji opravili 1879 PCR-testov ter ob tem potrdili 273 novih okužb s koronavirusom. Pozitivnih je bilo tako 14,5 odstotka vseh testov. Umrlo je sedem ljudi. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc pravi, da se nadaljuje trend hospitalizacije mlajših oseb v tretjem valu. Povprečna starost na intenzivni negi je sedaj 65 let, v drugem valu pa je bila 70 let.

Dobra četrtina vseh hospitaliziranih je mlajša od 60 let

25. 03. 2021 19.48

Še bolj kot naraščanje števila okužb stroko skrbi vztrajno naraščanje števila covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Pritisk narašča tudi na oddelkih intenzivne terapije. Ponavlja se scenarij jesenskega drugega vala, a z eno razliko – povprečna starost hospitaliziranih zaradi precepljenosti starostnikov pada.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'

04. 03. 2021 06.51

Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni regiji odpiranje teras lokalov

04. 03. 2021 06.31

Od ponedeljka v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov, je po besedah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška sklenila vlada. Gre za predlog, ki mu je bila delno naklonjena tudi stroka. Poleg tega vlada obravnava tudi spremembe režima pri prehodu meje, več pa bo znano tudi o vračanju dijakov v šolske klopi.

Fafangel: 'Cepljenje je edina pot, da gre življenje naprej'

31. 01. 2021 07.00

Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel, predstojnik katedre za farmacevtsko biologijo dr. Tomaž Bratkovič in šefica Infekcijske klinike dr. Tatjana Lejko Zupanc so v rubriki 24ur Fokus pojasnjevali in informirali ter kot strokovnjaki – vsak s svojega področja – ozaveščali o dejstvih glede cepiv in cepljenja proti covidu-19.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'

31. 01. 2021 20.17

Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Miti in resnice o cepivih proti covidu-19

09. 01. 2021 17.08

Novice o razvoju cepiv, ki razveseljujejo stroko, so v zadnjem času pospremili številni zapisi v družbenih medijih, ki med uporabniki širijo dvome o ustreznosti cepiv. Mnogi so skeptični tudi zaradi hitrosti, s katero so cepiva razvili: ali so resnično dovolj varna in učinkovita? Strah, da bi nam genski inženiring pod pretvezo cepiva trajno spremenil genski zapis ter vplival na naše misli, telesne funkcije in počutje, je odveč, pravijo strokovnjaki.

Strokovna skupina za covid-19 ni predlagala policijske ure

18. 12. 2020 11.39

Vlada Janeza Janše je uvedla policijsko uro, omejila gibanje ljudi na občine, zaprla javni potniški promet in bo jutri odprla cerkve, ne da bi ji to kadarkoli izrecno predlagala svetovalna strokovna skupina za covid-19. V zapisnikih sej prav tako ni niti besede o tem, da bi vlada vsakih sedem dni pri stroki preverjala, ali so sprejeti ukrepi še vedno potrebni, kot ji je to naložilo ustavno sodišče.

V sredo potrdili 1642 okužb, delež pozitivnih 25,8-odstoten

17. 12. 2020 09.34

V Sloveniji smo v sredo ob 6350 testih potrdili 1642 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 25,8-odstoten, kar je manj kot v torek, ko je bil delež pozitivnih 32-odstoten. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19. Hospitaliziranih pa je 1229 oseb.

Epidemija podaljšana, večina članov vlade neuradno proti vnovičnemu zapiranju

16. 12. 2020 19.29

Ali se bodo ukrepi po delni sprostitvi, ki jo je vlada uvedla nedavno, spet zaostrili že prihodnji teden? Zdravstveni minister Gantar zagovarja vnovično zaprtje države med božično-novoletnimi prazniki, in to na enak način, kot smo ga poznali zadnjih sedem tednov. A na drugi strani to za gospodarstvo ni sprejemljivo. Zaprtje države sicer podpira tudi vodja strokovne skupine Beovićeva. Vlada pa je medtem epidemijo podaljšala še za 30 dni, v osrednjeslovenski, gorenjski, obalno-kraški in goriški regiji pa bo omogočeno delovanje knjižnic, galerij in muzejev.

Lejko Zupančeva: Razmere se umirjajo 'mikroskopsko' počasi, osebje je utrujeno

16. 12. 2020 10.37

V torek so pristojni opravili 6579 testov in potrdili 2107 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znova visok – 32-odstoten. Vlada je sicer danes po pričakovanjih podaljšala razglasitev epidemije, tehtali so tudi predloge o ukrepih, ki bodo veljali v času prihajajočih praznikov. Minister za zdravje Tomaž Gantar ob tem zagovarja popolno zaprtje države v prazničnem času. Od danes pa velja tudi spremenjen režim nošenja mask na prostem.

Prva pošiljka naj bi vsebovala 5000 odmerkov cepiva, najprej bodo cepljeni najranljivejši

16. 12. 2020 10.08

Vse države članice naj bi v prvi pošiljki dobile 5000 enot cepiva, pravijo na Ministrstvu za zdravje. Kakšna bo količina pošiljke, ki bo sledila, pa je odvisno od proizvajalca. In ta teh podatkov državam članicam še ni sporočil. Predsednica Evropske komisije napovedala, da bodo lahko države članice s cepilnimi kampanjami začele na isti dan. "Začnimo izkoreninjenje tega groznega virusa skupaj in enotni," je dejala v Evropskem parlamentu.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19?

22. 11. 2020 07.00

Kaj novega vemo danes o bolezni covid-19? Kakšna je, kako zbolevamo, kakšni so poteki bolezni, kako trenutno poteka zdravljenje? O virusu, cepljenju, ukrepih. O zdravstvenih delavcih na robu zmogljivosti. In o vseh drugih boleznih, ki niso izginile. Za 24ur Fokus o vsem tem govori predstojnica infekcijske klinike UKC Ljubljana, doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso

14. 11. 2020 07.00

Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

V Ljubljanskem UKC v 10 dneh dokončali del prenove prostorov

08. 11. 2020 16.42

Zaradi pomanjkanja kapacitete za zdravljenje bolnikov s covidom-19 so pred 10 dnevi začeli s prenovo prostorov nedograjene Diagnostično-terapevtske službe. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da so prostori že primerni za uporabo. V zgolj 10 dneh so tako pripravili prostor in namestili 56 postelj, v katere bodo že premaknili prve bolnike.

1504 primeri: Virus ne izbira, v bolnišnici so tudi otroci

21. 10. 2020 06.33

V Sloveniji smo v torek potrdili 1503 primere in opravili 5891 testov. Še en pozitiven test je bil opravljen v tujini – skupaj torej 1504. V bolnišnicah je že 333 ljudi, 55 jih potrebuje intenzivno nego. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da je hospitaliziranih tudi pet otrok. 20. oktobra ob 21. uri pa je začel v Sloveniji veljati nov ukrep za zajezitev širjenja novega koronavirusa, in sicer policijska ura, ki traja od devete ure zvečer do šeste ure zjutraj. Zdravstveni minister Tomaž Gantar sicer pravi, da "se stroka nagiba k dodatnim omejitvam". Skrbi namreč predvsem stabilnost zdravstvenega sistema.

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19

19. 10. 2020 13.28

Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

Lejko Zupanc: Vse, ki trdijo, da virusa ni, vabim, da se nam pridružijo pri delu

08. 10. 2020 16.06

Zaradi naraščanja števila obolelih s covidom-19 UKC Ljubljana ostale bolnike z infekcijske klinike seli v Bolnišnico dr. Petra Držaja. Klinika bo tako obravnavala le še bolnike s covidom-19, je povedal generalni direktor Janez Poklukar. V UKC so že ustavili poseben program, če bo stanje slabše, bodo odpovedovali tudi ostale. Lejko Zupančeva je domove za ostarele pozvala, naj čim prej zagotovijo rdeče cone.

Gantar: Cilj vseh ukrepov je omejiti zbiranja in zmanjšati kontakte

05. 10. 2020 09.38

Stvari postajajo resne, čaka nas lahko do 400 okužb s koronavirusom na dan, sporočajo iz Instituta Jožef Stefan. Tudi zato vlada hiti s pripravljanjem novih omejevalnih ukrepov, ki jih predlaga vladna strokovna skupina. Med njimi so omejitev zbiranja ljudi tudi na zasebnih druženjih in zahteva, da morajo v gostinskih lokalih in trgovinah zagotoviti najmanj meter in pol razdalje med gosti.

Poziv iz jeseniške bolnišnice: Spoštujte ukrepe, smo v hudi kadrovski stiski

05. 10. 2020 11.41

V jeseniški bolnišnici so okužbo s covidom-19 odkrili pri 19 zaposlenih, ki so v bolniškem staležu. Poleg tega je šest zaposlenih v karanteni, trije pa v izolaciji. Zaradi izpada kadra imajo zaprte tri oddelke, prekinili so z izvajanjem vseh nenujnih posegov. Na KO za žilne bolezni UKC Ljubljana je deset okuženih bolnikov in prav toliko zaposlenih. En primer so potrdili tudi na oddelku za pljučne bolezni in alergije. V UKC Maribor pa je aktivno okuženih 11 zdravstvenih delavcev in en pacient.

V četrtek rekordnih 238 okužb. NIJZ: Številka ni ugodna, ni pa alarmantna

02. 10. 2020 09.29

V četrtek smo opravili 3281 testiranj in potrdili 238 okužb z novim koronavirusom, kar je nov dnevni rekord. Osem ljudi so odpustili iz bolnišnice, dve osebi sta umrli. 86 oseb je hospitaliziranih. 15 jih je na intenzivni negi, od tega devet na respiratorjih. Na NIJZ pravijo, da so okužbe razpršene po celi Sloveniji, širijo pa se lokalno. Podatek, ki je zaskrbljujoč, je delež pozitivnih testov na dnevni ravni, ki znaša 7,25 odstotka, pa opozarja Kacin.