tečajev

Začel se je vrh združenja ASEAN
14. 12. 1997 11.41
Predsednik držav in vlad dvanajstih držav vzhodne Azije so se danes sešli na tridnevnem vrhunskem srečanju v malezijski prestolnici Kuala Lumpurju.

Azijski monetarni tokovi in dogajanje na Ljubljanski borzi
02. 12. 1997 13.46
Skromni prometi na Ljubljanski borzi se nadaljujejo. Kljub rahli korekciji tečajev navzdol, še ni čutiti navdušenja za nakupe. Centralna banka 2. decembra organizira novo dražbo blagajniških zapisov in sicer 5.000 lotov v skupni vrednosti 25 milijard tolarjev. Izklicna cena naj bi bila 99.5% vrednosti, kar naj bi pomenilo skoraj 10 odstotno letno obrestno mero. Z osmo izdajo blagajniških zapisov namerava Banka Slovenije potegniti iz obtoka presežno likvidnost, ki bo nastala z izplačilom sedme izdaje blagajniških zapisov. Glede na trenutno stanje na trgu delnic je pričakovati, da se bo marsikateri vlagatelj odločil za varnejše oblike naložb.

Porast tečajev delnic na borzi v Tokiu
26. 11. 1997 10.25
Tečaji delnic na borzi v Tokiu so danes kljub napovedi o propadu še ene finančne ustanove porasli. Potem, ko je borzni indeks Nikkei v torkovem trgovanju po razglasitvi stečaja četrte največje borzno-posredniške hiše Yamaichi Securities padel za 854 točk, se je danes okrepil za več kot odstotek.

Hudi padci tečajev na azijskih borzah
25. 11. 1997 00.00
Tečaji vrednostnih papirjev na borzi v <b>Tokiju</b> so po razglasitvi stečaja četrte največje japonske borznoposredniške hiše Yamaichi Securities danes množično padali, še naprej pa so se cenile tudi delnice v <b>Seulu</b>. Hude padce tečajev so zabeležile tudi borze v <b>Hongkongu</b> in jugovzhodni Aziji, a so bili padci manj dramatični kot v Seulu ali Tokiju.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Prihaja do zamenjav med Ljubljansko borzo vrednostnih papirjev in Blagovno borzo
19. 11. 1997 14.39
Ljubljanska borza vrednostnih papirjev ob aktualnih dogodkih na Blagovni borzi Ljubljana, ki ji grozi stečaj, opozarja, da sta omenjeni borzi povsem ločeni instituciji in neodvisni delniški družbi, ki imata ločeno lastniško strukturo in nadzorni svet. Ljubljanska borza vrednostnih papirjev opozarja, da je vsakršna zamenjava ali celo poistovetenje obeh borz napačno in zato nesprejemljivo.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00
Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Padci borznih tečajev v Tokiu in Hong Kongu
12. 11. 1997 00.00
Borze v Tokiju in Hongkongu so v današnjem trgovanju ponovno zabeležile močne padce tečajev vrednostnih papirjev. Na tokijski borzi se je vrednost indeksa Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 vodilnih delnic, znižala za 433,06 točke. Indeks Hang-Seng pa je v Hongkongu izgubil 3,96 odstotka in je bila njegova vrednost ob koncu trgovanja 9607.91 točke. S tem se je hongkonški borzni barometer že tretjič po 1. juliju, ko je britanska kolonija prešla pod Kitajsko, znižal pod mejo 10.000 točk. Z nasprotne strani zemeljske oble, z borze na Wall Streetu, pa poročajo o rahlem porastu tečajev delnic. Indeks Dow Jones je včeraj porasel za 6,14 točke na 7558,73 točke.

Borzni indeks v Hongkongu še padel
07. 11. 1997 00.00
Borza v Hongkongu je današnje trgovanje ponovno končala s precejšnjimi padci tečajev delnic. Borzni indeks Hang Seng je trgovanje končal pri vrednosti 10.104 točke, kar je za dobre tri odstotke oz. za 308 točk manj kot včeraj. Strokovnjaki kot vzrok za upadanje tečajev navajajo bojazen vlagateljev pred nadaljnjo rastjo obrestnih mer, ki negativno vplivajo predvsem na velika gradbena podjetja, ki kotirajo na borzi.

Panika na svetovnih borzah
28. 10. 1997 00.00
Wall Street je včeraj zabeležil najhujši padec tečajev v svoji zgodovini. Indeks Dow Jones, ki ga preračunavajo na osnovi vrednosti delnic 30 najpomembnejših industrijskih podjetij, je izgubil 554,26 točke oz. 7,18 odstotka in ponedeljkovo trgovanje končal pri vrednosti 7161,15 točke.Zaradi hudega padca tečajev je newyorška borza sinoči že ob 21.30 po srednjeevropskem času zaustavila trgovanje. Delnice so se včeraj močno pocenile tudi v Frankfurtu in Londonu, medtem ko so borze v Latinski Ameriki zabeležile enega najbolj črnih dni v svoji zgodovini.

Porast tečajev večine delnic
02. 10. 1997 00.00
V borznih kotacijah Ljubljanske borze se je danes ob 138 milijonih tolarjev prometa podražilo enajst rednih delnic, pocenili pa sta se le dve delnici. Indeks SBI je porasel za 12,94 točke na vrednost 1497,24 točke.