težnje

Ugrabljene sanje, iluzije in resničnost: od smrti v plamenih do morilskega kaosa. Kam pa potem?

15. 04. 2018 06.48

Leta 2011 so Sirci sanjali sanje o boljši prihodnosti. Sedem let kasneje, tako kot v večini drugih držav, ki so bile prizorišče arabske pomladi, živijo nočno moro. Sanje so ugrabili tisti, ki so v zanosu ljudi videli priložnost, da uresničijo svojo agendo, zmedeni Zahod pa morda znova igra vnaprej izgubljeno igro. Pa prihodnost?

FOTO in VIDEO: Nasmejani in sproščeni Iličić znova pred mikrofoni: Imam veliko motivacijo, da zaigram na velikem prvenstvu

19. 03. 2018 18.14

Slovenska članska nogometna reprezentanca se je na Brdu pri Kranju prvič zbrala pod taktirko novega selektorja Tomaža Kavčiča. Nogometaši so prišli na zbor dobro razpoloženi, po dolgem času je pred novinarje stopil Josip Iličić, ki je na zadnji tekmi italijanske Serie A dosegel "hat-trick".

Bodo po cigaretah v enake embalaže zapakirani še alkohol in prigrizki?

26. 02. 2018 22.29

Slovenija je v letu 2017 sprejela Zakon o omejevanju uprorabe tobačnih izdelkov, ki je prinesel tudi enotne embalaže za pakiranja tobaka ne glede na proizvajalca. Toda v enotno embalažo bi bili v prihodnje lahko zapakirani tudi alkohol, sladke pijače, sladkarije in slani prigrizki. Mnogi se ob tem sprašujejo, če se bomo morali povsem odpovedati svobodnemu odločanju o tem, kaj bomo jedli, pili in počeli.

'Vsak od nas v odnos prinese tiste male rane, na katere partner slej ko prej pritisne'

14. 02. 2018 06.30

V Sloveniji je leta 2016 v zakon skočilo 6667 parov, kar je več kot leto prej, ločilo se jih je 2531, tudi ta številka je zrasla. Bi to lahko pomenilo, da sodobno partnerstvo še ni zlezlo iz krize? Je vanjo sploh kdaj zašlo? "Trend se obrača navzgor, več je uspešnih zvez, pomoč terapevta, ko par zaide v krizo, namreč ni več tabu," pravi družinska terapevtka Katja Knez Steinbuch.

Makedonija za razrešitev spora z Grčijo korak naprej: preimenovali bodo letališče v Skopju

24. 01. 2018 21.02

Makedonski premier Zoran Zaev je po srečanju z grškim kolegom Aleksisom Ciprasom dejal, da bo Makedonija preimenovala letališče v Skopju, ki sedaj nosi ime Aleksandra Velikega. To po mnenju Zaeva kaže na zavezanost Makedonije, da se konča dolgoletni spor z Grčijo glede imena države.

Bo spor o imenu Makedonije, ki državi blokira pot v EU in Nato, vendarle končan?

17. 01. 2018 06.55

V New Yorku se odvija nov krog pogajanj o uradnem imenu Makedonije. Grčija in Makedonija sta namreč po triletni prekinitvi pogajanj decembra obnovili pogovore, potem ko je Makedonija dobila novo vlado pod vodstvom socialdemokratov. "Sem poln upanja, da se ta pogajanja premikajo v pravo smer," je ob tem dejal posrednik ZN Matthew Nimetz.

Dve tretjini Grkov proti imenu Makedonija

14. 01. 2018 18.10

Dve tretjini Grkov nasprotujeta možnosti, da bi bil izraz Makedonija del imena te nekdanje jugoslovanske republike, je pokazala zadnja javnomnenjska raziskava v grškem časniku Proto Thema. Novi pogovori glede spora o imenu Makedonije so sicer napovedani za sredo.

FOTO in VIDEO: Na Dunaju proti vladi protestiralo več deset tisoč ljudi: 'Naše države ne bodo zavzeli fašisti'

13. 01. 2018 16.55

Na ulicah Dunaja se je zbralo več deset tisoč ljudi, ki so protestirali proti novi desni avstrijski vladi. Očitajo ji rasistične, skrajno desne in neofašistične težnje. Protest je minil mirno, za varnost je skrbelo okoli tisoč policistov.

Makedonija in Grčija po več kot 26 letih blizu rešitvi spora. Kako se bo po novem imenovala 'sončna dežela'?

10. 01. 2018 10.11

Makedonska in grška vlada se pospešeno pogajata, da bi razrešili spor, ki se vleče vse od razpada Jugoslavije. V Makedoniji so prepričani, da bodo dogovor glede imena nekdanje jugoslovanske republike dosegli v pol leta. Nekateri diplomati menijo, da bi se po novem 'sončna' dežela lahko imenovala "Nova Makedonija" ali "Vardarska Makedonija".

Španski kralj nekoliko bolj spravljiv, a znova je Katalonce pozval k enotnosti s Španijo

25. 12. 2017 09.12

Španski kralj Filip VI. je Katalonce v božičnem nagovoru pozval, naj izberejo sobivanje namesto soočenja. Kralja so številni kritizirali, ker se je v govorih spravil nad katalonske težnje po samostojni državi, ni pa niti z besedo omenil, kaj šele obsodil, nasilnega posredovanja španske policije nad udeleženci oktobrskega referenduma. 

Jordanija opozarja Trumpa, naj nikar ne prizna Jeruzalema za izraelsko prestolnico

04. 12. 2017 07.10

Ameriški predsednik Donald Trump bo sprejel dokončno odločitev o tem, ali bodo ZDA priznale Jeruzalem kot izraelske prestolnico. Novica je že sprožila buren odziv v Palestini, kjer opozarjajo, da bi dejanje povzročilo jezo v arabskem muslimanskem svetu, nihanje cen goriva in ogrozilo težnjo po miru na Bližnjem Vzhodu.

Razvoj več hitrosti, ki zdaj neti težnje po neodvisnosti: katere evropske regije preživljajo svoje države?

23. 10. 2017 10.45

Vse več bogatih evropskih regij želi svoj status iz regije spremeniti v državo ali pa vsaj prevzeti nadzor nad svojimi financami. Vse skupaj je posledica neenakomernega regionalnega razvoja, katerega tipičen primer je tudi Slovenija.

FOTO in VIDEO: V Kataloniji 700.000 protestnikov špansko policijo označilo za okupacijsko silo

03. 10. 2017 07.22

Po referendumu o neodvisnosti Katalonije, ki je po mnenju španskih sindikatov zaradi policijskega nasilja postal nov evropski simbol "kršenja pravic in svoboščin", so v Kataloniji v okviru splošne stavke ves torek potekali shodi in protesti. Na nedavne dogodke se je odzval tudi španski kralj Felipe IV., ki je dejal, da so organizatorji referenduma delovali protipravno.

'En milijon glasov za neodvisnost bi bil izreden uspeh'

30. 09. 2017 13.06

Katalonski premier se je le nekaj ur pred spornim referendumom zavzel za mediacijo pri reševanju nastale krize. "Če zmaga tabor za, če zmaga tabor proti - v vsakem primeru potrebujemo mediacijo, saj stvari ne delujejo," je dejal.

Iraški Kurdi na referendumu prepričljivo za lastno državo

26. 09. 2017 08.32

Več kot 90 odstotkov iraških Kurdov, ki so oddali svoj glas na referendumu o neodvisnosti, si želi svoje države, kažejo prvi izidi, ki jih je objavila volilna komisija v prestolnici iraškega Kurdistana Erbil. Udeležba na referendumu je bila 72-odstotna. Končni izidi pa naj bi bili znani v treh dneh.

Na prakso v tujino že v srednji šoli

28. 03. 2017 08.02

Erasmus je postal sinonim za izobraževanje v tujini, pogosto ga povezujemo s študenti. Manj znano pa je dejstvo, da je praksa na voljo tudi dijakom poklicnih šol.

EU in azijske države za obnovitev pogovorov za sklenitev trgovinskega sporazuma

11. 03. 2017 12.06

Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malmström je z gospodarskimi ministri desetih držav članic Asean govorila o obnovitvi pogovorov za sklenitev trgovinskega sporazuma med regijama. EU in Asean bosta v prihodnje usmerili več moči v težnje za sklenitev sporazuma.

Nemški tednik razburja s karikaturo, na kateri Trump obglavlja Kip svobode

05. 02. 2017 08.45

Vplivni nemški tednik Der Spiegel je tarča kritik in zgražanja zaradi najnovejše naslovnice. Na njej je namreč karikatura, ki prikazuje ameriškega predsednika Donalda Trumpa, kako v rokah drži krvav nož in glavo Kipa svobode. To je razvrednotenje novinarstva, pravijo kritiki.

Boj za preživetje in dostojno delo: vas je strah za službo, ne upate na bolniško in ste premalo plačani?

07. 10. 2016 06.30

Zaposlitev marsikomu pomeni več kot le 'nujno zlo' za preživetje, saj na delovnem mestu običajno preživimo več časa kot z družino, s prijatelji ali s svojimi hobiji. Tudi zato veliko zaposlenih dojema 'dobro službo' kot osnovo za kakovostno življenje. Ena od skupin delavcev, kjer o dostojnem delu zelo težko govorimo, so prekarni delavci. Za njihove pravice se bo odslej boril Sindikat prekarcev.

Orban: EU ne more prisiliti Madžarske, da sprejme begunce

03. 10. 2016 07.33

Madžarski premier Orban je dan po referendumu o begunskih kvotah v EU v parlamentu zavrnil, da referendum ni uspel, ker se ga je udeležilo premalo volilnih upravičencev. Vidno zadovoljen je dejal, da je referendum "dosegel cilj" in da je "razjasnil zadeve".

'Policist izgubil življenje samo zato, ker je nosil modro uniformo in želel pomagati'

30. 06. 2016 06.29

Stoodstotne varnosti policistov ne moremo zagotoviti, lahko pa dosežemo, da je njihovo tveganje čim manjše, je po napadu na policista dejal generalni direktor policije Marjan Fank. Pojasnil je, da je bil napadalec duševni bolnik in da je v torek želel prečkati mejo s Hrvaško, vendar mu zaradi neustreznih dokumentov niso dovolili vstopa v sosednjo državo.

Brexit voda na mlin IS: 'zamajal je enotnost križarske Evrope'

30. 06. 2016 12.01

Teroristi IS so se razveselili izidov britanskega referenduma o članstvu v Evropski uniji. Ocenjujejo, da je odločitev povzročila razkol v Evropi in jo tako naredila ranljivo.

Po referendumu nov referendum? Številni Britanci že zbirajo podpise

24. 06. 2016 05.30

Velika Britanija je na zgodovinskem referendumu glasovala za izstop iz Evropske unije. David Cameron za zdaj še ostaja premier, meni pa, da bi moral biti do oktobra na tem položaju nov človek. Številni Britanci pa so že začeli zbirati podpise za nov referendum o članstvu v Uniji.

Sinead našla nov smisel: pomaga vojaškim veteranom

14. 06. 2016 06.05

Za irsko pevko Sinead O’Connor so težki meseci, saj so jo nekajkrat hospitalizirali, ji prepovedali, da bi videla otroke, nedavno se je izgubila s kolesom v okolici Chicaga in imela samomorilske težnje. Na srečo so jo našli in ji ni hudega. Zdaj pa je očitno našla nov smisel v življenju.

Kako (ne)zdrav je t. i. waist training? Od kraljice korzetov s pasom obsega kozarca majoneze do 'popolne' postave Kim Kardashian

31. 03. 2016 06.30

Prav nič ne bi bilo narobe, če bi korzeti ostali v viktorijanski dobi, a kaj, ko so njim tako podobne steznike iz "prašnih omar" potegnile številne zvezdnice, ki promovirajo t. i. waist training. Hitra in učinkovita metoda za oblikovanje postave v popolno peščeno uro, pravijo, zdravniki pa svarijo, da stvar še zdaleč ni tako nedolžna.

KOMENTAR: Peter - bog, Planica - nebesa!

22. 03. 2016 06.30

Ker v naslednjem sestavku ne bom izlival vseh lepih čustev, ki sem jih doživljal v Planici, niti nizal osupljivih statističnih podatkov o Petrovih dosežkih, vam morda ne bo všeč, kar bom napisal, ampak nič ne de. Lahko me mirno popljuvate. Spraševal se bom in ugotavljal, kako in zakaj je možno, da je celoten narod ta konec tedna 'ponorel'.

Morebitno zmago Trumpa uvrstili med največje grožnje za svet

17. 03. 2016 08.54

Ena od največjih groženj za svetovni mir in gospodarstvo bi bila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah, ocenjujejo britanski strokovnjaki. Primerja se lahko s tveganjem, ki ga povzročajo teroristične grožnje džihadističnih skupin ali oborožen spopad na Južnokitajskem morju.

Kitajska gospodarska rast najpočasnejša v zadnjih 25 letih

19. 01. 2016 07.25

Investitorje po svetu skrbi upočasnjevanje kitajske gospodarske rasti. Ta se je v primerjavi s predlani znižala za 0,4 odstotka in je znašala 6,9 odstoka. Nekateri analitiki opozarjajo, da so prave številke celo nižje in da vlada rast napihuje.

Službe, ki na vas v letu 2016 čakajo pri slovenskih delodajalcih. Kako do njih, če ne ustrezate kriterijem? Plače pa ...

08. 01. 2016 06.30

Gospodarski kazalci so pozitivni, pobira se tudi trg dela. Težava pa je, da kljub boljšemu razpoloženju ni pričakovati občutne rasti plač, ker še naprej varčujeta tako javni kot zasebni sektor, zaposlovanje pa poganjajo zaposlitve na nižje plačana delovna mesta.

Hindujec, ki je šel med islamske skrajneže, in deček, ki ga je mati odpeljala v Sirijo

05. 01. 2016 08.22

Na zadnjih posnetkih Islamske države sta moški in deček, ki grozita Veliki Britaniji, Cameronu in nevernikom. Ker govorita angleško z britanskim naglasom, se je takoj pojavilo vprašanje, kdo sta. Dečka je prepoznal njegov dedek, ki živi na Otoku, moškega pa naj bi prepoznala sestra.