tea šentjurc

Najhujše še lahko preprečimo

21. 04. 2024 12.25

V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

Vas mika pametna ura za pet evrov?

09. 03. 2024 07.00

Po AliExpressu je v zadnjem času na slovenski trg na velika vrata vstopila tudi kitajska spletna trgovina Temu, ki ponuja neverjetno poceni izdelke. Vendar kaj za ta denar sploh dobimo, kako nas prepričajo v nakup in kakšna je skrita cena teh izdelkov? Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala, kaj ponujajo velike spletne tržnice, kakšne so pasti, kako se zavarovati pred goljufijami, kateri so primeri dobre prakse in kako se upreti impulzivnemu nakupovanju, ki ne škodi le našim denarnicam, pač pa tudi okolju ter delavkam in delavcem po vsem svetu.

Se splača servisirati gospodinjske aparate?

24. 02. 2024 07.00

Včasih smo za pralni stroj morali odšteti dve ali celo tri mesečne plače, zdaj le še tretjino. Hkrati pa jih bistveno bolj obremenjujemo, če smo včasih prali 70-krat na leto, zdaj v povprečju peremo 220-krat. Ne le pralni, ampak vsi stroji in aparati so dostopnejši, boljši, vendar se zaradi našega načina življenja prej pokvarijo, servisi pa so vse dražji, predvsem pa lahko nanje tudi dolgo čakamo. Se popravljanje torej sploh še splača?

Preberete vsaj eno knjigo na leto?

11. 02. 2024 11.32

Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Smrtno nevarna magija

07. 01. 2024 07.00

Včasih je cirkus pomenil nastope z živalmi, zdaj pa je cirkus nekaj povsem drugega, temelji na artistih in njihovih veščinah, ki jemljejo dih in so velikokrat tudi zelo nevarne. Zato ni prostora za boemskost in napake. Je pa osnovna raven cirkuških spretnosti odlična dejavnost za otroke in mlade, saj razvija ustvarjalnost, motoriko in telo in to brez tekmovalnosti, z manj stresa.

Čarobni svet večdesettonskih inštrumentov

24. 12. 2023 07.00

Orgle veljajo za kraljico inštrumentov, tako jih je opisal že Mozart in so najbolj zapletena naprava, kar si jih je v predindustrijski dobi izmislil človek. V Sloveniji jih imamo kar 1094, največje so v Cankarjevem domu, največje cerkvene pa v koprski stolnici. Čeprav so največje orgle največji inštrument na svetu, lahko odlično zvenijo tudi v duetu z najmanjšimi inštrumenti. Kako zapleteno jih je igrati, kako dolgotrajna je njihova izdelava in kako nanje zveni Sveta noč? 24UR Fokus.

50 let hip hopa

10. 12. 2023 07.00

Letos mineva 50 let, odkar se je na newyorških ulicah in trgih rodila hip hop kultura. Čeprav mnogi izraz hip hop povezujejo zgolj z zvrstjo glasbe ali plesa, gre za celoten sklop izraznih oblik, ki zajema tako glasbo, rap in spretno vrtenje plošč kot tudi ples – breakdance in likovno ustvarjanje v obliki grafitov. V pol stoletja se je hip hop udomačil prav v vseh koncih sveta, tudi pri nas. Kako je nastal, se razvijal in kje je danes? V 24UR FOKUS.

So mladi res leni?

02. 12. 2023 11.51

V času, ko primanjkuje delovne sile, se mnogi pritožujejo, da nove generacije, ki vstopajo na trg dela, nimajo prave delovne etike in da so mladi enostavno leni. Pa je res tako? Instagram in Tiktok sta polna posnetkov mladih, ki enostavno ne želijo delati. Hkrati pa mladi, če radi delajo v svojem poklicu, zelo dobro delajo, pravijo strokovnjaki. So zelo strastni in pripadni in pravzaprav izboljšujejo delovne pogoje za vse.

Družina Kennedy: privilegiji ali prekletstvo?

19. 11. 2023 07.00

V sredo bo minilo 60 let od atentata na tedanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki še vedno buri duhove po vsem svetu. Čeprav naj bi že pred 10 leti razkrili prav vse dokumente, povezane z umorom, so nekateri še vedno tajni, kar le še podpihuje vrsto teorij zarote o tem, kaj se je pravzaprav zgodilo. Vendar pa je zgodba o enem izmed najbolj pretresljivih zgodovinskih dogodkov še vse kaj drugega; je tudi zgodba o medijih, o skrivnostih, o varovanju politikov in tudi zgodba o eni izmed najbolj privilegiranih ter hkrati nesrečnih družin v ZDA.

Hujšanje brez diet in gibanja?

04. 11. 2023 09.30

Je svet vendarle dočakal čudežno zdravilo proti debelosti? Semaglutid, pri nas v obliki zdravila za diabetes tipa 2 – Ozempic – napoveduje revolucijo, saj je debelost ena najhujših kroničnih bolezni sodobnega časa. Ko se je vrsta zvezdnic in zvezdnikov pohvalila, da so shujšali prav s tem zdravilom, je povpraševanje eksplodiralo. Zdravila pa ni dovolj, brez njega občasno ostanejo tudi diabetiki. Raziskave o stranskih in dolgoročnih učinkih še vedno potekajo, strokovnjaki in tudi nekateri uporabniki pa opozarjajo, da to ni čudežna rešitev za nezdravo življenje in slabo samopodobo.

Nemčija v velikih težavah

24. 09. 2023 16.05

Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Gradbena dela dražja za 35 odstotkov

16. 09. 2023 14.44

Če ste si pred kratkim uredili dom, bodisi prenovili staro stanovanje, gradili novo hišo ali kupovali montažno, veste, da gre za enega najbolj stresnih in najdražjih izzivov v življenju. Če o tem razmišljate, pa so pred vami težke odločitve. Cene so šle v nebo, izvajalce je zelo težko dobiti, pojavljajo se prevare, zaplete se lahko na vsakem koraku. Gradbeništvo še vedno poka po šivih, povpraševanje se kljub dvigu cen in visokim obrestnim meram ni kaj bistveno zmanjšalo.

Retronostalgija: na počitnicah kot pred 30 leti

03. 09. 2023 09.32

Se še spominjate počitnic, kampiranja, ko ste bili otroci, ko je bilo vse tako enostavno in z bistveno manj tehnologije? Brez telefonov in interneta s šotori Induplati Jarše, napihljivimi kanujčki in glasbo z radia ali kaset. Pa po načelih skupnosti, ko vsi sodelujejo pri vsem, tudi otroci. Prav takšno vzdušje obujajo v enem od majhnih kampov v Beli krajini. Obiskala ga je ekipa 24UR Fokus.

Na leto v požarih pri nas umre 10 ljudi: se nam lahko zgodi Grenfell?

26. 08. 2023 10.00

Ob vse hujših požarih v naravi, ki so vse bolj uničujoči in se vse bolj približujejo naseljem, statistika kaže, da so v Evropi za življenja najbolj usodni požari doma, zlasti v enodružinskih hišah. Tveganja so vedno nova, baterije, fotovoltaika, novi, umetni materiali. In tudi pri nas se lahko zgodi takšna katastrofa, kot se je leta 2017, ko je v požaru v stolpnici v Londonu umrlo 72 ljudi.

'Mojega otroka je ubil policist'

02. 07. 2023 10.49

"Mojega otroka je ubil policist" – tako za Fokus pripoveduje mati devetletnika, ki ga je v spanju ustrelil njegov oče. Notranji minister pa prikriva, da so v policiji zaposleni tudi norci, ki imajo dostop do orožja, pojasnjuje užaloščena mati na vprašanje, zakaj je le pet dni po smrti svojega otroka prišla na proteste proti nasilju v Beogradu. Tudi ta konec tedna so protesti potekali po vsej Srbiji.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Tombola z javnim prevozom

03. 06. 2023 14.40

Javni promet je zelo praktična alternativa vožnji z avtom, zlasti v času gneče in zastojev. Vendar še zdaleč ni brez pomanjkljivosti. Avtobusi prav tako obtičijo v zastojih na cesti, včasih jih je premalo, potniki ostanejo brez sedeža. Vlaki imajo zaradi del zamude, nadomestni prevozi so lahko precejšnja nevšečnost. Kakšne so trenutne razmere v praksi in kdaj se bomo časovno in finančno učinkovito prevažali z javnim prevozom.

Kralj ima dve milijardi evrov, ljudje pa si sami pulijo zobe

14. 05. 2023 07.22

Koliko je kronanje Karla III. stalo, še ni znano, je pa znano, da bodo račun poravnali davkoplačevalci. In to kljub temu, da ima kralj osebnega premoženja kar za dve milijardi evrov, kot so ugotovili v Guardianu. In to kljub temu, da ljudje zelo težko živijo in da je javno zdravstvo praktično razpadlo. Razmere so tako hude, da si nekateri celo sami pulijo zobe, saj bodisi ne pridejo do zobozdravnika bodisi si ga ne morejo privoščiti. Res za to stanje ni kriva monarhija, pač pa vlada, ampak razkazovanje takšnega bogastva v težkih časih se zdi na trenutke neokusno. Navdušence nad kraljevo družino pa to prav nič ne moti.

Ko nadstandardno stanovanje splesni

06. 05. 2023 07.00

Si predstavljate, da kupite nadstandardno, zelo drago stanovanje, po štirih letih pa je v takšnem stanju, da v njem ne morete več živeti? To se je zgodilo več kupcem stanovanj v soseski Brdo v Ljubljani, ki so jim stanovanja začela plesneti zaradi napak v hidroizolaciji. Kako kakovostne so novogradnje, praviloma vse oglašujejo kot nadstandardne, pri nas? Na koga se sploh lahko obrnete in kako lahko kupci sploh vemo, ali je stanovanje, ki naj bi bilo za celo življenje, sploh dobro zgrajeno?

Cenejša stanovanja, ki so lahko boljša od lažnega luksuza

15. 04. 2023 08.50

Cena stanovanj je od leta 2015 do lani zrasla za neverjetnih 90 odstotkov, po eni strani v veliki večini ljudje kupujejo draga stanovanja z gotovino, brez kreditov, po drugi strani pa cenovno dostopnih stanovanj praktično ni. V svetu zato nov zagon doživljajo stanovanjske zadruge, pri katerih je prodajalec izločen iz enačbe, stavba pa zato 15 do 20 odstotkov cenejša. V Zürichu je zadružnih kar 20 odstotkov stanovanj, v Sloveniji pa nimamo niti zakonodaje, ki bi jih omogočale. Zakaj? Podrobnosti v Popkastu in Inšpektorju 24UR.

KOMENTAR: Kdo je naročil ta prispevek?

09. 04. 2023 07.00

Kdo je pa naročil ta prispevek? Kdo ga je zahteval? Zagotovo zaradi Rupnika, pa ste se potem kaj s Cerkvijo za kulisami dogovorili ... Kaj spet POP TV rovari? Na kateri liniji pa si? Ali rušite papeža ali nadškofa? V zadnjem času dobivam veliko tovrstnih vprašanj. In naj izkoristim tole priložnost.

Se vam zdi 1200 evrov za jogi veliko?

25. 03. 2023 09.28

Ponoči bomo znova premikali ure, kar nam bo vzelo uro spanja, vsaj dokler se ne navadimo. Slovenci in Slovenke pa že tako spimo premalo, veliko ljudi pa spi tudi preslabo. Če smo zdravi, če imamo urejeno higieno spanja, pa se vseeno zbujamo razboleni, polomljeni, je lahko za to krivo tudi slabo ali staro ležišče. Pri ležiščih velja, da zgolj visoka cena ne pomeni, da bomo tudi bolje spali, ležišče mora biti namreč primerno za nas, za naše spalne navade. Kako sploh izbrati pravo ležišče, pravi vzglavnik, kako pogosto jih menjati?

KOMENTAR: Največja Rupnikova perverzija

12. 03. 2023 07.00

Medtem ko so žrtve prisiljene podoživljati grozote, v katere jih je silil pater Marko Rupnik, podrobno opisovati perverzije, v katere jih je zapeljeval z duhovnim zavajanjem, pa je največja perverzija pravzaprav v tem, da se on skriva vsem na očeh. Požvižga se na ukrepe in prepovedi, nonšalantno mašuje v Rimu, medtem ko naj bi ga njegovi nadrejeni skušali najti. Skrajni čas je, da se on, njegovi voditelji in sodelavci ter celotna cerkvena skupnost prenehajo sprenevedati in začnejo spoštovati žrtve, pa tudi svoje vernike in vernice.

Rusi vojno v Ukrajini vidijo kot reprizo druge svetovne vojne

26. 02. 2023 07.00

Medtem ko v Ukrajini divja brutalna vojna po nezakoniti ruski invaziji, pa življenje v Rusiji teče popolnoma normalno, pripoveduje Denis Mancevič. Pokojnine, plače in socialni transferji se kljub sankcijam normalno izplačujejo, rubelj je stabilen. Na ukrajinski fronti v deset tisočih unirajo ruski fantje iz ruralnih in revnih območij, človeško življenje pa v Rusiji še vedno ni prav dosti vredno. Ruska propaganda je dosegla, da Rusi kolektivni Zahod vidijo kot podaljšek nacizma iz druge svetovne vojne. Kako se lahko v takšnih okoliščinah vojna v Ukrajini sploh konča?

Visoke pete ali bosonogi čevlji?

28. 01. 2023 09.20

V zadnjih nekaj desetletjih smo ljudje v povprečju zrasli, smo vse težji, način življenja se je dramatično spremenil. Vse to vpliva na naša stopala, ki so postala večja, širša in drugače obremenjena kot v preteklosti. Je tako imenovana bosonoga obutev res najboljša ali pa je še vedno bolje imeti malce privzdignjen podplat oziroma peto? Kako škodljive so visoke pete za naša stopala in kakšna obutev je najprimernejša za otroke?

Slovenske skrivnosti vrtnarije v Vatikanu

25. 12. 2022 15.24

Mogočno baziliko sv. Petra v Vatikanu sta že deseti božič zapored okrasila slovenska mojstra floristike Sabina Šegula in Peter Ribič. Izjemno znanje slovenskih floristov ni le promocija za državo, ampak tudi za gospodarstvo. Ribiča in Šegulo so Italijani vzeli že za svoja, njuno delo pa ceni tudi papež osebno. Tako logistika, način dela, sodelovanje in uresničevanje projektov v papeški državi pa ima ob tem čisto svoje zakonitosti. Kakšne so, je preverjale ekipa Fokusa.

Ko je ženska vredna toliko kot en testis

20. 11. 2022 07.34

Iranski režim izvaja masaker nad tistimi, ki želijo svobodo, za 24UR Fokus pripoveduje iranska aktivistka. Po drugi strani pa je vstaja pod geslom Ženske, življenje, svoboda za mnoge naše sogovornike že nova revolucija in napoved konca islamske republike. Konec državne ureditve, kjer so ženske v eni generaciji pravzaprav čez noč postale vredne le toliko kot en testis muslimanskega moškega. Pa gre za preuranjeno, lažno upanje?

Karel III. – umetniški kralj brez imperija

25. 09. 2022 07.00

Kraljičina smrt je simbol konca nekega obdobja v Veliki Britaniji in po obdobju žalovanja ljudi čaka soočenje z resničnostjo, ki pa bo za marsikoga precej grenko. Državo, njene prebivalce, njeno vlado in tudi novega kralja čaka zelo zahtevno obdobje – cene energije gredo v nebo, ljudje šele zdaj resnično čutijo posledice Brexita, inflacija je najvišja v zadnjih 40 letih.

Zadnja pot kraljice Elizabete II.

19. 09. 2022 10.08

Prenos pogrebne slovesnosti lahko spremljate v živo na POP TV in na spletni strani 24ur.com ter na VOYO od 11.30 dalje.