teden gozdov

Podiranje drevja pri Šoštanju je bilo usodno
26. 05. 2022 18.35
V gozdu ob naselju Bele Vode v občini Šoštanj se je danes okoli 9. ure zgodila smrtna delovna nesreča pri podiranju drevja. Oseba je zaradi poškodb umrla na kraju nesreče.

Nove odločbe za lastnike gozdov, ki so prejeli višje položnice
20. 05. 2022 14.56
Finančna uprava RS je našla rešitev za zavezance, ki so zaradi uporabe napačnih vhodnih podatkov prejeli napačne odmere obveznosti iz kmetijstva za leto 2021. Tem bo junija izdala nove odločbe. "To pomeni, da jim ne bo treba vlagati pritožb, saj bo nova odločba nadomestila prejšnjo, ki je napačna," so sporočili s Fursa.

Zaradi napak Fursa in Geodetske uprave lastniki gozdov dobili višje položnice
19. 05. 2022 18.42
Pretekli teden je več kot 184 tisoč lastnikov gozdnih površin prejelo položnico za pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest za lansko leto. In marsikdo med njimi je bil presenečen – vendar negativno. Na položnicah je bil 2-krat, 3-krat ali celo 7-krat višji znesek kot leto pred tem. Na nekoliko čudne vsote so lastniki opozorili pristojne in šele takrat je Finančna uprava opazila, da se je nekje res zalomilo. Kako se bo ta težava rešila in kako je do nje sploh prišlo?

V Braziliji zelena luč za množičnejše iskanje zlata
20. 02. 2022 08.53
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je ta teden podprl načrt za širitev rudarjenja zlata v amazonskem pragozdu, s tem pa sprožil ostre kritike okoljevarstvenikov. Očitajo mu, da podpira industrijo, ki prinaša krčenje gozdov, onesnaževanje in ogroža domorodna ljudstva. Brazilski tožilci pa ob tem opozarjajo, da so nezakoniti rudarji zlata pogosto povezani z organiziranim kriminalom.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00
Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Na Mariborskem Pohorju začeli sečnjo dreves za novo smučarsko progo
15. 11. 2021 17.08
Delavci Slovenskih državnih gozdov so pričeli s sečnjo in spravilom drevja med kočo Luka in Trikotno jaso na Mariborskem Pohorju. Načrtujejo, da bodo posekali 420 dreves, saj bo na tem območju nastala novo smučarska proga med vrhom Habakuka in Trikotno jaso. Primerna bo za izvedbo tekem svetovnega pokala, če bo v dolini primanjkovalo snega.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'
14. 11. 2021 07.33
Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Gozdni požari v Rusiji se še naprej širijo
15. 08. 2021 15.29
Obsežni gozdni požari v Rusiji se še naprej širijo. Ruska zvezna agencija za varstvo gozdov je poročala o skoraj 252 požarih na skupni površini 4,4 milijona hektarjev. Z ognjem se trenutno bori več kot 8000 gasilcev, ki jim iz zraka pomaga 14 gasilskih letal.

V Grčiji aktivnih 56 požarov: 'To je apokalipsa'
06. 08. 2021 11.48
V Grčiji in Turčiji se še naprej borijo s požari in razmere se ne umirjajo. Grška obalna straža je na otoku Evboja vzhodno od Aten izvedla obsežno reševalno akcijo in evakuirala na stotine tamkajšnjih prebivalcev in turistov. Več gasilcev in prostovoljcev je zaradi opeklin pomoč poiskalo v bolnišnici. Požari še naprej pustošijo tudi v Severni Makedoniji in Albaniji, v Italiji pa so zahtevali dve smrtni žrtvi.

CL-415 pristajal, da bi zajel vodo, ko mu je pot prekrižal vodni skuter
06. 08. 2021 16.02
Turčija se te dni bori s številnimi požari, ki so zahtevali tudi žrtve. Posnetek, ki razburja turško javnost, pa kaže zelo nepremišljeno potezo osebe, ki je z vodnim skuterjem zapeljala na pot pristajajočemu kanaderju CL-415. Ta je že zajel vodo in je moral prekiniti polet, saj bi se lahko v nasprotnem primeru vse skupaj slabo končalo.

Veliki pande niso več ogroženi
09. 07. 2021 07.26
Število velikih pand v naravi se je povišalo na 1800, s tem pa uradno niso več opredeljeni kot ogrožena vrsta, sporočajo kitajske oblasti.

'Vsak dan bi v naših glavah moral biti dan okolja'
05. 06. 2021 07.33
Preobrazi, preustvari, obnovi – generacija za obnovo, je geslo letošnjega svetovnega dneva okolja. Okoljski minister Andrej Vizjak je prepričan, da bi moral biti vsak dan v naših glavah dan okolja. Z okoljsko odgovornim obnašanjem lahko tudi prihranimo, je spomnil.

Več gozdarjev SiDG zbolelo za mišjo mrzlico
09. 05. 2021 15.35
Gozdarji Slovenskih državnih gozdov opažajo, da je predvsem na širšem območju Trnovskega gozda močno naraslo število primerov mišje mrzlice. Na družbenem omrežju so opozorili, da gre za nevarno akutno nalezljivo bolezen, ki se z glodavcev na človeka prenaša z vdihavanjem virusa v zraku. Na več prijavljenih primerov te bolezni opozarjajo tudi epidemiologi, ki spodbujajo k previdnosti pri opravilih, pri katerih bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki.

V Srbiji prihodnji teden Dnevi slovenskega filma
23. 04. 2021 08.55
V beograjski Jugoslovanski kinoteki bodo od 26. do 29. aprila potekali Dnevi slovenskega filma. Dneve bosta uvedli projekcija kratkega dokumentarnega filma Neločljivi scenarista in režiserja Marka Naberšnika ter celovečerni dokumentarno-igrani film Antigona – kako si upamo! režiserja Janija Severja, so sporočili s Slovenskega filmskega centra (SFC).

S hrano povezana tretjina izpustov toplogrednih plinov
09. 03. 2021 15.36
Tretjina vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov je povezana s hrano, kaže nova raziskava. V tej oceni so raziskovalci upoštevali denimo krčenje gozdov, rabo gnojil, vzrejo živine in odpadke. Avtorji upajo, da bodo podatki pomagali prepoznati področja, na katerih bodo globalni ukrepi za zmanjšanje izpustov najučinkovitejši.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58
Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami
04. 10. 2020 07.00
Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.

Oražem razrešen s položaja direktorja Zavoda za gozdove
11. 09. 2020 21.29
Vlada je na dopisni seji izdala odločbo o razrešitvi Damjana Oražma s položaja direktorja Zavoda za gozdove Slovenije. Za v. d. direktorja je predlagan Janez Logar, ki bo, če ga bo potrdila vlada, položaj nastopil v torek, 15. septembra. Zavod bo vodil do imenovanja direktorja na podlagi razpisa, a najdlje eno leto. Konkretni razlogi za Oražmovo razrešitev v sporočilu za javnost niso navedeni.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55
Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Čudež narave, ki privablja vedno več obiskovalcev
29. 08. 2020 10.03
Legenda o njegovem nastanku močno spominja na tragično ljubezensko zgodbo o Romeu in Juliji. Dva sprta graščaka, prepovedana ljubezen, iznajdljivi Jezerko in ljubosumni tekmec. Čeprav se za glavna akterja konča tragično, Cerkniško jezero priča o srčni ljubezni, ki se je spletla med lepo graščakinjo in mladim vitezom. Morda te tudi zato pogled na jezero v jutranji meglici ali ojezerjena polja z ene od na novo zgrajenih opazovalnic 'zadene' kot ljubezen na prvi pogled. Letos si je lepote Notranjskega regionalnega parka ogledalo veliko več turistov kot prejšnja leta, nekaj na račun koronakrize in vavčerjev, nekaj pa tudi zaradi številnih novostih, ki jih ponujajo obiskovalcem.

Evropa odpira meje, v Rusiji rekordno število smrti
24. 05. 2020 09.04
Večina evropskih držav je sredi marca zaradi pandemije novega koronavirusa zaprla svoje meje. Zdaj pa podobno kot Slovenija tudi že več drugih držav po Evropi ob umirjanju pandemije odpravlja omejitve na svojih mejah, nekatere jih tudi že odpirajo. Evropska komisija je objavila smernice v pomoč državam EU pri tem. Medtem so v Rusiji zabeležili rekordno število smrti zaradi novega koronavirusa, v New Yorku pa upad žrtev in okužb.

Brigita Bukovec: V Švici so maske redkost, ne nosijo jih niti prodajalke
29. 04. 2020 19.54
Ena najboljših slovenskih atletinj vseh časov Brigita Bukovec si je pred leti novo življenje skupaj možem Željkom Pavlico, ki skrbi za varnost pri Evropski nogometni zvezi (Uefa), ustvarila v Švici. Natančneje v Nyonu, kjer je skupaj z družino 'obstala' v času pandemije novega koronavirusa. Z dobitnico srebrne medalje z olimpijskih iger v Atlanti 1996 (100 m ovire) smo se pogovarjali o aktualnih ukrepih v Švici ter današnjem stanju v slovenski atletiki.

'Predstavljajte si gozdni požar, ki sega višje od tega zaslona'
19. 02. 2020 16.10
Gasilska služba iz Novega Južnega Walesa se je na prav poseben način zahvalila vsem gasilcem, ki so pomagali v boju proti uničujočim požarom v Avstraliji, in javnosti za vso podporo. Zahvalo so objavili kar na velikem oglaševalskem zaslonu na Times Squaru v New Yorku.

Močan veter podiral drevesa: klonila 230 let stara lipa in poškodovala hišo
10. 02. 2020 06.09
Zaradi močnega vetra se s številnimi težavami spopadajo na Celjskem in Koroškem. Na območju Elektra Celje je trenutno brez oskrbe z električno energijo 341 odjemalcev, posledično je ponekod motena oskrba s pitno vodo. Zaradi podrtega drevja je bilo oz. je še zaprtih več cest, pihanje vetra se medtem že nekoliko umirja.

Sanacija prizadetih gozdov nujna, grozi jim lubadar
11. 02. 2020 10.53
Po različnih koncih Slovenije ocenjujejo stanje po vetrolomu sredi prejšnjega tedna in v začetku tega. V prvem neurju je v gozdovih po prvih ocenah padlo za okoli 100.000 kubičnih metrov drevja, v ponedeljkovem naj bi bila škoda nekoliko manjša. Zaradi grožnje nadaljnjega razvoja lubadarja se mora sanacija čim prej nadaljevati.

Brazilski domorodci obtožujejo Bolsonara politike genocida
18. 01. 2020 13.04
Napoved brazilskega predsednika Jaira Bolsonara, da bo v Amazonskem gozdu dopustil delovanje rudarskih podjetij, je po mnenju amazonskih domorodcev enakovredna genocidu. V skupni izjavi, ki so jo staroselci oblikovali po srečanju v minulem tednu, so izrazili nasprotovanje vsem dejavnostim, ki uničujejo pragozd.

Zadnje deževje povzroča nove težave nad Belco
18. 11. 2019 15.48
Novembrsko deževje je opozorilo na nedokončano sanacijo plazu, ki se je nad Belco sprožil pred letom dni. Močan dež je v potok znova nanosil velike količine skal in peska, ki jih zaradi varnosti iz struge redno izkopavajo, da voda ne bi prestopila bregov in ogrozila okoliških objektov. Težava bo rešena šele z izgradnjo pregrade.

Izbrani okusi Oštarije Herbelier
02. 10. 2019 00.01
Slovenija se uvršča med vodilne sile evropske gastronomije. Ena izmed turistično najbolj prepoznavnih občin v Sloveniji so Dolenjske Toplice. Znane so predvsem po wellness turizmu, saj so tu termalni vrelec našli že okoli leta 1200.

SLS: Pobudniki peticije naj volkove in medvede odpeljejo domov
16. 08. 2019 11.20
Sindikat kmetov Slovenije ugotavlja, da so njegove dosedanje aktivnosti in pritiski zaradi napadov zveri spodbudili vlado k večji aktivnosti. Nov protestni shod bodo pripravili 24. avgusta v Gornji Radgoni. Medtem so v društvu AniMa okoljskemu ministrstvu predali 13.462 podpisov peticije proti odstrelu zveri. Iz SLS pa sporočajo, da ponujenih 500 evrov za zakonit odstrel volka umikajo.

Minister Zajc kmetom odgovarja: Ne bom odstopil
10. 08. 2019 07.36
Nekaj sto kmetov je na protestnem shodu v Velikih Laščah vlado in druge pristojne opozorilo, da jih je zaradi vse pogostejših napadov zveri na rejne živali "že zdavnaj minilo potrpljenje". Do uresničitve njihovih zahtev, med njimi je tudi takojšen odstop okoljskega ministra Zajca, so napovedali stopnjevanje pritiska z novimi protesti. Minister odgovarja, da je poziv k odstopu neutemeljen in ga v celoti zavrača.