tehnološki razvoj

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol
07. 11. 2021 10.57
Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

Podjetnost se rodi iz ideje, ki postane zmagovalna takrat, ko jo vodi brezmejna strast.
20. 09. 2021 00.15
Martino Zanetti

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'
29. 10. 2021 06.00
Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Piran bo štiri leta živi laboratorij za iskanje rešitev za podnebno krizo
22. 10. 2021 11.38
Piran bo za štiri leta postal živi laboratorij iskanja trajnostnih rešitev za omilitev posledic podnebne krize, v katerem se bodo osredotočili na reševanje težav s pomanjkanjem pitne vode in postavljanje sistema za zgodnje zaznavanje ekstremnih vremenskih pojavov, so sporočili z Znanstveno-raziskovalnega središča Koper (ZRS Koper). Sodelujoči prebivalci bodo skupaj z raziskovalci preverjali možnosti, kako zmanjšati uporabo pitne vode za splakovanje straniščne školjke.

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij
13. 10. 2021 18.14
Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

Redna telesna vadba: dolgoročna naložba v duševno in telesno zdravje
10. 10. 2021 12.48
Vztrajati pri športnih aktivnostih je izračun, ki se obrestuje v vseh pogledih. Redna telesna dejavnost preprečuje številne bolezni, zmanjšuje stres in izboljšuje počutje. To je zdaj, med koronakrizo, še pomembnejše, saj športno udejstvovanje zmanjšuje tveganje za virusno okužbo in pomaga premagovati psihične stiske, ki postavljajo ljudi v tem obdobju v težavne situacije. Tega se dobro zavedajo člani centra CrossFit Ljubljana, ki so kljub vsem omejitvam ostali povezani in niso opustili treningov. Kako vadba za moč, kakršna je CrossFit, vpliva na duševno zdravje in celostno dobro počutje?

Google z milijardo dolarjev za digitalizacijo Afrike
09. 10. 2021 09.58
Tehnološki velikan Google namerava v prihodnjih petih letih v digitalizacijo Afrike vložiti milijardo dolarjev. Z naložbo želi med drugim omogočiti hitrejši in cenovno dostopnejši internet ter s tem podpreti tudi podjetništvo v Afriki.

Dostojno delo zagotavlja tudi organizacijo zasebnega življenja
07. 10. 2021 08.24
Trg dela po pandemiji, ki je načela leto 2020, počasi okreva. V Sloveniji že osem mesecev zapored beležimo padec brezposelnosti, stopnja brezposelnosti je 4,3 odstotna. Na današnji dan obeležujemo svetovni dan dostojnega dela. Kaj dostojno delo sploh pomeni? Poleg dostojnega plačila mora delo prinašati tudi socialno stabilnost in varnost. Minister za delo poudarja, da se moramo vsi zavedati negativnih posledic netrajnostnega dela, na problem izgorelosti pa je opozoril evropski komisar za delovna mesta.

YamYam in Balladero: Nikoli po tisti poti, ki je že znana
02. 10. 2021 16.00
Dominik Bagola in David Halb sta stara glasbena znanca, resnična bratranca, poznana po zasedbah Psycho-Path, Werefox, ter tudi samostojnih poteh kot Balladero in najnovejši YamYam. Kako je prišlo do sodelovanja pri novi pesmi Poletim in kaj imata še "v ognju", sta nam zaupala v pogovoru.

Neenakost v Googlu: delavci, ki delajo od doma, naj bi bili plačani manj
21. 09. 2021 17.33
Tehnološki velikan Google je razvil kalkulator plač, ki zaposlenim omogoča vpogled v učinke dela na daljavo in dela v podjetju. Nekaterim delavcem, ki delajo na daljavo, naj bi znižali plače – še posebej naj bi se znižale tistim, ki živijo daleč od sedeža podjetja in na območjih, na katerih je življenje cenejše. Google novega načina plačevanja delavcev za zdaj ne bo izvajal v izpostavi v Združenem kraljestvu.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

EU, zelena transformacija in tehnološki determinizem
10. 07. 2021 07.00
Zdi se, da bo kriza zaradi covida-19 eden izmed prelomnih dogodkov v 21. stoletju. Poleg sovpadanja različnih aspektov krize – zdravstvenih, političnih, gospodarskih itd. – vse več držav poskuša izkoristiti krizo covida-19 za zagon zelene transformacije in ozelenitev gospodarstva. Bližajoči se okoljska in podnebna katastrofa namreč zahtevata delovanje tukaj in zdaj. V tem okvirju tudi sama EU ter posamezne države članice iščejo načine za obuditev gospodarstva in gospodarske rasti v post-pandemičnem obdobju ravno prek zelene transformacije.

Inženirska iskra letos v Novo mesto, Solkan in Kranj
23. 06. 2021 14.36
Iniciativa "Inženirke in inženirji bomo" je tudi letos ob koncu šolskega leta podelila priznanja Inženirska iskra. Prejeli so jih Val Vidmar in Nik Stanojević z Gimnazije Novo mesto, učiteljica iz Osnovne šole Solkan Mojca Milone in Skupina Iskratel v sodelovanju s Strokovno tehniško gimnazijo Kranj.

GZS: Padec na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD resno opozorilo
18. 06. 2021 13.45
Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.
16. 06. 2021 00.15
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano začenja z vsesplošno promocijsko kampanjo z naslovom »Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.« Z njo želimo približati svežo, sezonsko, lokalno pridelano hrano, spodbuditi potrošnike, da posegajo po pridelkih in živilih domačih proizvajalcev ter opozoriti na ohranjanje podeželja.

Tehnologija in gospodarska rast
12. 06. 2021 07.14
Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?
29. 05. 2021 07.00
Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Spletni velikan z orodjem za pomoč pri prepoznavi kožnih obolenj
19. 05. 2021 09.35
Ameriški tehnološki velikan je razvil orodje, ki s pomočjo umetne inteligence uporabnikom pomaga pri diagnosticiranju stanj oziroma sprememb na koži. Umetna inteligenca lahko prepozna že 288 kožnih stanj, vendar pa ni zasnovana kot nadomestek za uradno medicinsko diagnozo in zdravljenje, pa so ob tem sporočili iz Googla.

Huawei FreeBuds 4i: Slušalke z 10-urnim neprekinjenim predvajanjem že na voljo v Sloveniji
11. 04. 2021 00.15
Globalni tehnološki velikan Huawei je predstavil povsem nove brezžične slušalke FreeBuds 4i z izjemno avtonomijo baterije, edinstvenim in elegantnim dizajnom, neprekosljivo kakovostjo zvoka in zmogljivostjo aktivnega dušenja hrupa (ANC). Na voljo so v keramično beli in kristalno črni barvi. Do konca aprila so slušalke na voljo po promocijski ceni 69 €.

Srdit boj za slovenske inženirje in inženirke
08. 04. 2021 06.00
Rakete, roboti, merilni sistemi na izstreliščih vesoljskih agencij, nanosateliti. Če bi ob tem najprej pomislili na ZDA, Kitajsko, Rusijo, bi se motili. Slovenska visokotehnološka podjetja kraljujejo v nišnih panogah in se na vrhu lahko kosajo z najboljšimi. In to zahvaljujoč slovenskim naravoslovnim fakultetam, kjer pa diplomante domača in tuja podjetja razgrabijo še pred diplomo. Srdit boj za inženirje in inženirke se odvija ne le pri nas, ampak tudi na svetovnem parketu, korona kriza je namreč v gospodarstvu dokazala, da so znanje in inovacije edina stabilnost v podjetništvu.

Huawei lani z rekordnim dobičkom, a upočasnjeno rastjo prihodkov
31. 03. 2021 14.34
Kitajski tehnološki velikan Huawei je lani ustvaril 64,6 milijarde juanov (9,9 milijarde dolarjev oz. 8,4 milijarde evrov) čistega dobička, kar je tri odstotke več kot predlani in največ doslej. Se pa je precej upočasnila rast prihodkov, kar v družbi med drugim pripisujejo pandemiji covida-19 in ameriškim sankcijam.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18
Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Moje delo je skrbno čuvati skrivni recept za Cockto, to je moja stvar
07. 03. 2021 00.15
Pomembno je, da to, kar delaš, rad delaš, pravi Alenka Bučuk Dreu, vodja razvoja in proizvodne kakovosti pri podjetju Atlantic Droga Kolinska. To je namreč osnova, da si lahko uspešen, avtentičen in srečen. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako jo Cockta spremlja vsak dan, kako živi svoje poslanstvo in skrbno varuje skrivnostno recepturo.

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem
24. 02. 2021 06.00
Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.

Zaradi taljenja ledu arktično plovbo prvič izvedli tudi februarja
22. 02. 2021 17.24
Zaradi taljenja ledu na Arktiki je bila ruskemu tankerju plovba po severni morski poti prvič omogočena tudi v februarju, s tem pa so zabeležili najdaljšo sezono plovbe do zdaj, saj ta običajno traja od junija do oktobra. Okoljevarstveniki poudarjajo, da je to še en znak, da se podnebne spremembe v najsevernejših predelih Zemlje dogajajo čedalje hitreje.

Madžarska začela uporabljati rusko cepivo proti covidu-19
12. 02. 2021 14.57
Madžarska bo danes postala prva država članica Evropske unije, ki bo proti covidu-19 začela uporabljati rusko cepivo Sputnik V, je sporočila predsednica madžarske zdravniške zbornice Cecilia Muller. V okviru prve dobave so prejeli 2800 odmerkov cepiva. Z ruskim cepivom so cepljenje danes začeli tudi v Bosni in Hercegovini. V Srbiji pa naj bi zagnali lastno proizvodnjo cepiva Sputnik V.

Elan izdelal prve vsestranske visokozmogljive zložljive karving smuči na svetu
01. 02. 2021 17.54
Begunjski Elan je na spletnem dogodku predstavil nov inovativen izdelek, prve vsestranske visokozmogljive zložljive karving smuči na svetu Elan Voyager. Kot so prepričani v Elanu, gre za svetovno inovacijo. Nove smuči, ki uporabnikom olajšajo dostop do strmin, pa spreminjajo tudi prihodnost smučanja.

'Smo pred izzivi, a hkrati se nam odpirajo nove priložnosti'
25. 01. 2021 13.28
Minister Počivalšek se je v okviru uradnega obiska v Združenih arabskih emiratih sestal z ministrom za industrijo in napredne tehnologije Al Džaberom. Strinjala sta se, da je možnosti za sodelovanje več, in podprla vsa prizadevanja v smeri povečanja aktivnosti, so sporočili s slovenskega ministrstva.

Končajmo dobo kletk
08. 12. 2020 12.33
Evropska komisija je prejela evropsko državljansko pobudo Končajmo dobo kletk, ki jo je podpisalo 1,4 milijona ljudi po vsej Evropi. V oddaji Preverjeno smo raziskovali, zakaj smo sploh dovolili, da se stvari v prehranski verigi tako izjalovijo. V 21. stoletju potrebujemo spremembe na področju trajnosti kmetijske politike.