tekmovalni

Britanski politiki zahtevajo nastop Manchestra v FA pokalu

24. 07. 1999 10.44

Britanski politiki so pozvali nogometni klub Manchester United naj v naslednji sezoni sodeluje v FA pokalu. Istočasno so politiki pozvali angleško nogometno zvezo (FA), naj spremeni tekmovalni razpored in ga prilagodi Manchestru, ki je v lanski sezoni osvojil vsa tekmovanja, v katerih je nastopal, da bo tudi letos lahko nastopal v pokalu. Pred tem je FA Manchestru ponudila, da lahko nastopi na klubskem SP januarja v Braziliji in se odpove tekmovanju v pokalu, saj si Angleži na ta način obetajo večje možnosti za pridobitev nogometnega svetovnega prvenstva leta 2006.

Grant Dodd zmagovalec Slovenian opna

18. 07. 1999 20.18

Zmagovalec sedmega odprtega prvenstva Slovenije v golfu za profesionalce je 31-letni Avstralec iz Queenslanda Grant Dodd. Drugo mesto sta z dvema udarcema več osvojila Avstrijec Markus Brier in Danec Nils Rorbaek. Slovenci v finalnih bojih niso nastopili.

V vodstvu Narret

17. 07. 1999 19.42

Danec Thomas Norret je prevzel vodstvo na 7. odprtem prvenstvu Slovenije v golfu na Bledu. Dva udarca za njim zaostajata Valežan Bradley Dredge in Avstralec Grant Dodd.

V St. Peterburgu nagrajen film Borisa Petkoviča

13. 07. 1999 18.51

Na festivalu kratkih, dokumentarnih in animiranih filmov v St. Peterburgu konec junija je za kratki film z naslovom Naprej Boris Petkovič prejel nagrado za najboljši debitantski film v kategoriji kratkih igranih in animiranih filmov, so sporočili iz Filmskega sklada R Slovenije.

Bukovčeva kmalu nazaj na steze

08. 07. 1999 17.49

Brigita Bukovec bo, kot vse kaže, kmalu spet na tekmovalni stezah. Po današnjem pregledu pri dr. Alenki Fettich v ljubljanskem kliničnem centru naj ne bi bilo več ovir za nadaljevanje sezone.

Mednarodna hokejska liga brez Italijanov

21. 04. 1999 16.52

Mednarodna hokejska liga, ki bo nasledila dosedanjo Elitno alpsko ligo, bo v novi sezoni potekala brez italijanskih moštev. Podpredsednik avstrijske hokejske zveze Peter Schramm je povedal, da bodo v novem tekmovanju sodelovala štiri avstrijska moštva ter po dve slovenski in madžarski.

8. slovenski oglaševalski festival se začenja

16. 04. 1999 21.46

8. slovenski oglaševalski festival, eden najpomembnejših dogodkov v Sloveniji, je pred durmi. Na festival, ki bo potekal v Portorožu od 18. do 20. aprila, se je prijavilo 500 udeležencev.

Jordan potrdil pogovore o nakupu ekipe Charlotte

30. 03. 1999 16.02

Najboljši košarkar na svetu Michael Jordan je le tri mesece po svoji drugi tekmovalni upokojitvi potrdil pogovore o nakupu deleža ekipe Charlotte Hornets.

Odpovedana oba smuka v Sierri Nevadi

09. 03. 1999 15.30

Prireditelji finala svetovnega pokala alpskih smučarjev v španski Sierri Nevadi so zaradi močnega vetra odpovedali za danes načrtovana smuka v ženski in moški konkurenci. Ob 13. uri bodo organizatorji kljub temu skušali izpeljati vsaj moški trening.

Šterkov Ekspres, ekspres nagrajen na festivalu v Monsu

02. 03. 1999 19.28

Na 15. mednarodnem filmskem festivalu ljubezenskega filma v Monsu v Belgiji, ki je letos prvič imel tudi tekmovalni značaj, je slovenski film Ekspres, ekspres Igorja Šterka prejel posebno nagrado žirije. Veliko nagrado žirije pa so podelili kitajskemu filmu Xiu xiu. Za Šterkov film je bila to že 13. nagrada na mednarodni ravni.

Slovenski film na drugem nacionalnem festivalu

25. 02. 1999 15.08

V Portorožu bo od 11. do 13. marca potekal 2. festival slovenskega filma v organizaciji Filmskega sklada Slovenije, pod pokroviteljstvom ministra za kulturo Jožefa Školča ter sopokroviteljstvom županj treh obalnih občin, Kopra, Pirana in Izole.

Schumacher hiter na treningu v Mugellu

18. 02. 1999 15.10

Nemec Michael Schumacher je na dirkališču v Mugellu severovzhodno od Firenc prvič preizkusil novega ferarrija F 399 na tekmovalni distanci 380 kilometrov. Moštvo je simuliralo tekmovanje in na 73 krogih ni imelo nikakršnih težav z dirkalnikom.

Mladi slovenski športniki osvojili že pet medalj

27. 01. 1999 10.36

Mladi slovenski športniki so drugi tekmovalni dan na zimskih mladinskih igrah Alpe-Jadran v Val di Fiemmeju že osvojili pet medalj. Vesna Fabjan je bila najboljša v teku na 7,5 kilometra. Srebrni medalji sta osvojila veleslalomista Alek Glebov in Petra Šinkovec. V biatlonu je Slovenija osvojila dve odličji - Davor Tratnjek je bil drugi, Katja Višnjar pa tretja.

V Val di Fiemmeju tri slovenske medalje

26. 01. 1999 13.59

Mladi slovenski športniki so prvi tekmovalni dan na zimskih mladinskih igrah Alpe-Jadran v Val di Fiemmeju že osvojili tri medalje. Vesna Fabjan je bila najboljša v teku na 7,5 kilometra.

Letošnji berlinale bo odprl ljubezenski film Aimee in Jaguar

15. 01. 1999 11.34

Ljubezenski film Aimee in Jaguar nemškega režiserja Maxa Faerberboecka bo odprl 49. mednarodni filmski festival v Berlinu, ki bo potekal od 10. do 21. februarja. Film o tragični ljubezni med Nemcem in Judinjo v Berlinu med drugo svetovno vojno je bil izbran tudi v uradni tekmovalni program berlinala. V glavnih vlogah nastopata Maria Schrader in Juliane Koehler. Tudi sicer je glavna značilnost letošnjega festivala v Berlinu močna zastopanost nemške kinematografije. V različnih sekcijah bo kar devet nemških filmov doživelo svetovno premiero.

Seizinger v letošnji sezoni ne bo nastopala

08. 12. 1998 09.31

Dvakratna olimpijska zmagovalka v smuku (1994 in 98) Nemka Katja Seizinger je sporočila, da zaradi poškodbe kolena v sezoni 1998/99 ne bo nastopila na tekmah svetovnega pokala niti na svetovnem prvenstvu v Vailu (od 1. do 14. februarja). Kot je povedala zmagovalka svetovnega pokala leta 1996 in 1998, se poškodba, ki jo je staknila na treningu pred začetkom sezone, ne zdravi, kot bi se morala. ''Žal mi je svetovnega prvenstva, saj je bil to moj glavni cilj v letošnji sezoni. Po poškodbi sem še mislila, da bom do februarja nared, toda preiskave so pokazale, da je bolje počivati,'' je dajal Katja Seizinger. Nemka naj bi se v tekmovalni cirkus vrnila v sezoni 1999/2000, vendar pa tudi to ni zagotovo. ''V življenju si želim početi več stvari. V smučanju sem dosegla praktično vse, tako da je možno, da se odpovem smučanju in se posvetim še drugim rečem,'' je Seizingerjeva sporočila svojim navijačem.

Živadinov na Borštnikovem srečanju

22. 10. 1998 16.55

V tekmovalni del letošnjega Boršnikovega srečanja je kot edina produkcija nepoklicnih gledališč iz lanske sezone uvrščen projekt Dragana Živadinova oz. Kozmokinetičnega kabineta Noordung z naslovom Obred poslavljanja (20. april 1995 ob 22. uri). Delo so sinoči izvedli v Ljubljani ter ga za občinstvo v Mariboru predvajali prek interneta. Avtor oz. atraktor Dragan Živadinov je na današnjem pogovoru na način hipertekstualnosti, kot ''metodo miselnega nakladanja'' imenuje sam, nagovoril predvsem mlado občinstvo, ki po njegovem mnenju danes na področju umetnosti edino lahko naredi kaj izvirnega. Potem ko je avantgarda na začetku stoletja na novo opredelila umetnost in umetniško delo, je izvirnost po prepričanju Živadinova tudi najbolj pomembna. Zato je ponosen, da si je 50-letni projekt zamislil kot prvi na svetu.

Portorož bo ta teden v znamenju Zlatega bobna

04. 10. 1998 10.21

V Avditoriju v Portorožu se bo v ponedeljek začel 5. mednarodni oglaševalski festival nove Evrope Zlati boben '98. Organizator, Slovensko oglaševalsko združenje, pričakuje, da se bo festivala udeležilo do 1300 ljudi iz približno 30 evropskih in drugih držav. Agencije in naročniki iz 20 držav so v tekmovalni del festivala prijavili skupno malo več kot 1200 oglaševalskih del (nekaj jih prihaja tudi iz precej oddaljenih dežel, kot sta na primer Izrael in Libanon), kar je skoraj za tretjino več kot lani. Sicer pa bodo parado kreativnosti sklenili na slovesnosti, ki bo v petek zvečer v ljubljanskem Cankarjevem domu. Letošnji oglaševalski festival, ki sicer velja za najpomembnejšega in največjega v svoji stroki v prostoru Srednje in Vzhodne Evrope, prinaša novost: prvič se bodo v konkurenci pomerili radijski oglasi, ki se bodo pridružili že obstoječim tekmovalnim skupinam - televizijski oglasi, tisk, publikacije in oblikovanje embalaže ter komercialne spletne strani.

Začel se je 22. filmski festival v Montrealu

28. 08. 1998 15.33

S projekcijo politične komedije N kanadskega režiserja Roberta Lepagea se je sinoči v kanadskem Montrealu začel 22. mednarodni <A HREF=http://www.ffm-montreal.org TARGET=_BLANK>filmski festival</A>. Do 7. septembra bodo predvajali 400 filmov, od tega v tekmovalnem programu 24. Na festivalu se bodo poklonili švedskemu režiserju Ingmarju Bergmanu, ki letos praznuje 80-letnico, posebno nagrado pa bodo podelili portugalskemu režiserju Manuelu de Oliveiri. Film N, ki je v tekmovalnem programu, je tretji celovečerni film quebeškega gledališkega režiserja Roberta Lepagea po dveh zelo opaženih filmih, Le Confessionnal in Le Polygraphe. V filmu N obravnava oktobrsko krizo v 70-ih v Quebecku, ko je vojska bila na ulicah Montreala po vrsti atentatov quebeških skrajnežev, ki so si prizadevali za neodvisnost te kanadske province. Za obuditev tragičnih dogodkov je Lepage izbral lahkotni ton komedije. V tekmovalni program so uvrščeni tudi štirje francoski filmi, med njimi Dolčas (L'ennui) Cedrica Kahna, pa tudi film Podgane španskega režiserja Antonia Gimenez-Rica in Žaromet argentinskega režiserja Eduarda Mignone. Festival bo 7. septembra sklenil film Tveganja in naključja (Hasards in coincidences) Francoza Claudea Leloucha. Na festivalu z nestrpnostjo pričakujejo ameriški film Resnična stvar (One true thing) režiserja Carla Franklina z Meryl Streep in Williamom Hurtom v glavni vlogi, ki bo na sporedu 4. septembra.

Dva modela hokejskega državnega prvenstva

01. 07. 1998 08.25

Skupščina Hokejske zveze Slovenije je na zasedanju na Bledu sprejela tekmovalni sistem za prihodnje državno prvenstvo. Pripravljeni sta dve varianti končnice. Katera bo izbrana, je odvisno od nastopa reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo skupine A.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

V Križankah premiera Ionescovega dela; poteka festival Zlata paličica

13. 12. 1997 11.06

V Viteški dvorani Križank bo drugič premierno predstavljeno Ionescovo delo Inštrukcija v režiji Damirja Zlatarja Freya. V Kulturnem domu Španski borci bo še ta konec tedna potekal festival Zlata paličica, tekmovalni pregled gledaliških uprizoritev za otroke in mladino; drevi bo nastopilo Primorsko dramsko gledališče Nova Gorica z igro Vilinček z lune, jutri pa Prešernovo gledališče iz Kranja z delom O tem se ne govori. Zaključek festivala s podelitvijo nagrad bo prihodnjo soboto.