temperatura tal

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Za odstranjevanje klopov ni dobro uporabljati olja, krem, petroleja ali drugih mazil

26. 03. 2022 11.13

S prihodom pomladi se začenjajo odvijati številne aktivnosti na prostem, med drugim ljudje pogosto zaidejo v gozdove in druge predele, kjer pa na njih lahko prežijo klopi. Ker Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe z boleznimi, ki jih prinašajo klopi, za Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ljudi vabijo k cepljenju.

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje

04. 03. 2022 10.40

Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Pobelilo državo, ponekod zapadlo več kot pol metra snega

02. 12. 2021 11.55

Meja sneženja je ponekod dosegla nižine. Največ snega je na Kaninu in Zelenici, 118 cm, na Kredarici 105, v Kranjski Gori in ponekod v sredogorju dobrega pol metra. Zaradi snega in plužnih skupin je promet na posameznih avtocestnih odsekih in na nekaterih državnih cestah upočasnjen, opozarja Prometno-informacijski center. Voznikom priporočajo previdno vožnjo in upoštevanje prometne signalizacije.

Za grozovite julijske poplave kriv človek

24. 08. 2021 10.00

Sredi julija so poplave v Nemčiji in Belgiji uničevale življenja tamkajšnjih prebivalcev in marsikdo je pomislil, da je za vse to kriv človeški dejavnik in da se narava maščuje za odnos, ki ga imamo do nje. Skupno je zaradi julijskih poplav umrlo 220 ljudi, mnogi so izgubili domove, voda je preplavljala vasi in mesta. Kot kažejo zadnje raziskave iniciative World Weather Attribution, smo za močno deževje res krivi ljudje. Ko se temperatura Zemlje dvigne za stopinjo, zrak absorbira sedem odstotkov več vlage in posledica so močna deževja. Zaradi globalnega segrevanja je možnost, da se v zahodni Evropi julijski scenarij ponovi, tudi do devetkrat večja.

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev

20. 08. 2021 07.00

Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'

13. 08. 2021 06.00

Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'

09. 08. 2021 09.25

Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

Letalo za protitočno obrambo SV Slovenije ostalo brez dovoljenj

30. 06. 2021 10.57

Protitočna obramba v Sloveniji ima že dolgo zgodovino. Kljub temu, da znanstveniki in meteorologi pravijo, da ne deluje, saj se fizika delovanja nevihtnih oblakov in majhno letalo z nekaj kilogrami reagenta enostavno ne izidejo, je bilo to vedno politično vprašanje. A kot kaže, je zdaj agencija za civilno letalstvo odvzela dovoljenje za protitočno letalo v Mariboru.

Pred nami novo stopnjevanje vročine, temperatura morja se bliža 30 stopinjam Celzija

28. 06. 2021 07.15

Po tem, ko smo ob koncu tedna nekoliko lažje zadihali, nam bo v prihodnjih dneh spet bolj vroče. Proti našim krajem se namreč že drugič v tem mesecu širi vroč afriški zrak, kar pomeni, da se bomo od junija poslovili s hudo vročino, možni so celo novi junijski vročinski rekordi. Prave osvežitve nam v prihodnjih dneh ne bo nudilo niti morje. Po podatkih Arsa se namreč njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija, vse toplejše postajajo tudi celinske vode.

Vroč afriški zrak bo nad nami vztrajal do vključno petka

22. 06. 2021 07.15

Verjetno ste opazili, da je ozračje v zadnjih dneh precej motno in da je posledično vidljivost kljub sončnemu vremenu slaba. K nam se je namreč skupaj z afriško zračno maso, ki nam je prinesla prvi letošnji vročinski val, razširila tudi večja količina saharskega peska. V prihodnjih dneh bo nad naše kraje dotekal še bolj vroč zrak in temperature bodo marsikje presegle 35 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev je iz dneva v dan večja tudi zaradi vse toplejših noči. T. i. tropsko noč, ko se temperatura do jutra ne spusti pod 20 stopinj Celzija, ste nocoj imeli v središčih večjih mest, gričevnatem svetu in na Primorskem.

V prihodnjih dneh se bomo približali junijskim vročinskim rekordom

20. 06. 2021 07.00

Slabe tri tedne po meteorološkem se začenja še koledarsko poletje. Temperature so sicer že nekaj časa povsem poletne, v prihodnjih dneh pa se bomo še vzpenjali po temperaturni lestvici in sredi tedna, ko bo nastopil vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala, se bomo marsikje močno približali dosedanjim junijskim vročinskim rekordom, ponekod pa jih bomo lahko celo presegli. Vroče in suho poletno vreme naj bi po dolgoročnih napovedih evropskega meteorološkega centra prevladovalo tudi v juliju in avgustu.

Zakaj nastane nevihta in kdaj se bo iz nevihte razvilo neurje?

12. 06. 2021 06.45

Krepko smo že zakorakali v meteorološko poletje, ki je za marsikoga najlepši del leta, toda z vremenskega vidika pogosto tudi zelo nepredvidljiv. Tako v tem letnem času ni nič nenavadnega, če trenutno še sije sonce, le eno uro kasneje pa divja uničujoče neurje. Tudi v preteklih dneh brez neviht ni šlo. Te so bile lokalno kar močne, a zaradi šibkih višinskih vetrov niso prepotovale večjih razdalj.

Zakaj so spomladanske pozebe v zadnjih letih tako pogoste?

09. 04. 2021 07.01

Je že res, da je april znan po svoji muhavosti, ampak letos je prekosil samega sebe. Še v nobenem aprilu v zgodovini meteoroloških meritev se namreč ni zgodilo, da bi razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo znašala skoraj 50 stopinj Celzija, kar se je zgodilo letos. Še bolj ekstremno je to, da je med maksimumom in minimumom minilo le šest dni. Zaradi nenadnega vremenskega preobrata marsikje tudi letos ne bo pridelka. Na tem mestu se postavljata vprašanji, zakaj so izrazite spomladanske ohladitve v zadnjih letih tako pogoste in kaj nas čaka v prihodnosti.

Zbudili smo se v ledeno jutro: najnižje aprilske temperature v zgodovini meritev

07. 04. 2021 07.07

Ne, nismo 7. januarja, ampak 7. aprila. V kar nekaj krajih po Sloveniji je bila dosežena najnižja aprilska temperatura v zgodovini meritev. Ob tem, ko sta sneg in izrazita ohladitev poskrbela še za nekaj zimskega vzdušja, pa kmetje trepetajo pred pozebo – obeta se namreč še nekaj zelo mrzlih juter.

Po državi sneg in dež, v prihodnjih dneh se bo ohladilo

10. 02. 2021 08.40

Letošnja zima je bila s snegom zelo radodarna in, kot kaže, se še ni poslovila. V zadnjih urah je na območju Rateč zapadlo nekaj novih centimetrov snega, snežna odeja pa se bo lahko čez dan še odebelila. Drugod po državi namesto snega pada dež, a bo ponoči tudi slednji ponekod prehajal v sneg. Arso opozarja pred naraščanjem rek, v Piranu pa so zaradi visokega plimovanja morja in močnega južnega vetra sprožili sireno javnega alarmiranja.

Kako nizko se lahko spustijo temperature v naših mraziščih?

18. 01. 2021 07.00

Že kakšen teden smo pod vplivom mrzle zračne mase in ponekod so bile v preteklih dneh izmerjene za zadnja leta zelo nizke temperature zraka. Med javno dostopnimi podatki v naseljenih krajih izstopa vas Retje v Loškem Potoku, kjer je bilo na novo postavljenem merilnem mestu v preteklem tednu, sicer neuradno, dvakrat izmerjenih –23 stopinj Celzija, kar je precej manj, kot so v tistih dneh beležili v Babnem Polju, ki zaradi dolgoletnih meritev velja za naše najbolj znano mrazišče. Še občutno bolj mrzlo kot na kraških poljih je na neposeljenih sredogorskih in visokogorskih mraziščih. Kaj vse odloča o tem, kako nizko se bo spustilo živo srebro?

Katere vrste megle poznamo in zakaj so oblačne noči toplejše od jasnih?

13. 11. 2020 07.00

Jeseni je naša zvesta spremljevalka megla, ki je v preteklih dneh prekrivala ne le naše kraje, ampak tudi večji del vzhodne in srednje Evrope. Nastanek megle je pri nas najpogosteje povezan z nočnim ohlajanjem. Takrat se hladen zrak iz okoliških pobočij steka v nižje dele površja, kjer se še nadalje ohlaja. Ker so noči v tem delu leta že dolge, sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, lahko rečemo, da nastanejo prava morja hladnega in vlažnega zraka, kar se je zgodilo tudi v tem tednu.

Zaskrbljujoče vroč junij v arktičnem delu Sibirije, kjer so padli rekordi

08. 07. 2020 14.28

Letošnji junij je bil v globalu za več kot pol stopinje Celzija toplejši od junijskega povprečja v obdobju 1981-2010. V arktičnem delu Sibirije so celo zabeležili rekordno visoke temperature. Znanstveniki so ob tem opozorili, da je zaskrbljujoče to, da se Arktika segreva hitreje od preostanka sveta.

Prihaja sneg, nevarnost pozebe, a narava se prebuja: alergije so že na pohodu

13. 04. 2020 13.52

Vremenoslovci napovedujejo kratkotrajno, a izrazito ohladitev. Vseeno pa se narava prebuja. Spomladi so tako na pohodu alergije, ki so lahko posebej zoprne za nekatere astmatike. Dostopni podatki sicer ne kažejo, da bi bili alergiki bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom. Posamezniki s kroničnimi boleznimi pljuč, kamor sodi alergijska astma, pa imajo lahko zvišano tveganje za poslabšanje astme ali težji potek covida-19.

Prihodnji dnevi bodo sončni in zelo topli, le jutra bodo mrzla

07. 04. 2020 06.50

Eden najbolj znanih vremenskih pregovorov pravi, da zelen božič prinaša belo veliko noč. A v nasprotju z ljudsko modrostjo bodo letošnji velikonočni prazniki, kljub zelenemu božiču, vse prej kot zimski, saj bodo temperature ob koncu tedna v najtoplejših krajih presegle celo 25 stopinj Celzija.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti

25. 03. 2020 07.07

V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Čeprav so tla že primerno ogreta, s setvijo ne prehitevajte

13. 03. 2020 06.13

Toplo vreme se nadaljuje in tudi tla so v teh dneh močno pretopla za sredino marca. Temperatura v globini deset centimetrov je blizu deset stopinj Celzija, tla so tako že primerna za setev marsikatere vrtnine. Ampak v naslednjih dneh se bodo tla postopno ohladila in vse do konca meseca trenutno ni na vidiku tako visokih temperatur, kot smo jih imeli v sredini tedna.

'Predstavljajte si gozdni požar, ki sega višje od tega zaslona'

19. 02. 2020 16.10

Gasilska služba iz Novega Južnega Walesa se je na prav poseben način zahvalila vsem gasilcem, ki so pomagali v boju proti uničujočim požarom v Avstraliji, in javnosti za vso podporo. Zahvalo so objavili kar na velikem oglaševalskem zaslonu na Times Squaru v New Yorku.

Leto 2019 v Avstraliji rekordno suho in rekordno vroče

10. 01. 2020 06.00

Izjemno suhi pomladi v Avstraliji, h kateri je nekoliko pripomogel tudi šibak El Niño, je sledil prav tako suh in vroč začetek poletja. Poletje na južni polobli še ni niti na polovici, a padli so že številni rekordi, gozdnim požarom ni videti konca. V naslednjih dneh bo največ težav na JV države, v Viktoriji in v Novem Južnem Walesu.

Silovita neurja so posledica močno nestabilnega ozračja in vetrovnega striženja

12. 06. 2019 12.45

K nastanku včerajšnjih neurij sta pripomogla močna nestabilnost ozračja ter veter, ki se je z višino krepil in spreminjal svojo smer z jugovzhodne na jugozahodno. Ravno spreminjajoč veter je povzročil, da se je nad Dolenjsko in Belo krajino celotna oblačna gmota začela vrteti, kar je nevihto naredilo dolgoživo.

Bi lahko močan vulkanski izbruh upočasnil globalno segrevanje?

31. 01. 2020 06.00

Zgodovinski podatki kažejo, da se vsake toliko časa temperatura na Zemlji za nekaj let občutno zniža in se kasneje postopno vrne na predhodno raven. Za nekatera hladna območja so krivi močni vulkanski izbruhi, ki visoko v ozračje izvržejo velike količine pepela in različnih plinov. Vulkanski material začasno zmanjša moč sonca, posledica tega je nižja temperatura na površju našega planeta.

Letošnji januar med najbolj sončnimi, v hribih pa tudi med najtoplejšimi doslej

23. 01. 2020 19.30

Letošnja zima nam hujšega mraza in obilnejšega sneženja še ni prinesla, imamo pa zato neobičajno veliko sonca. Januar 2020 se bo tako z več kot sto urami sončnega obsevanja uvrstil med najbolj sončne januarje v zgodovini meritev in s tem prekosil celo marsikateri marec, čeprav so takrat dnevi že občutno daljši.

Napredek malega Krisa: uspel se je samostojno prevaliti

26. 11. 2019 19.18

Mali Kris, ki je prejel težko pričakovani odmerek revolucionarnega zdravila, se je že uspel samostojno prevaliti. Kljub temu, da mu te dni nagaja povišana temperatura, nima pravega apetita in dobiva steroide, se že kažejo prvi napredki zdravila, pravi nona Irena, ki spremlja vsak njegov korak čez lužo. Dobil je novo življenje in najbolj bomo srečni, ko bo samostojno sedel in dihal, pravi polna upanja ob prvem mejniku.

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?

03. 08. 2019 07.00

Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.