temperature

Gradite ali prenavljate? Vse, kar morate vedeti o električnem talnem gretju
27. 04. 2023 00.15
Električno IR-talno gretje je najučinkovitejše IR-ogrevanje, saj ima skoraj idealen profil toplote, ki ga z radiatorskim ogrevanjem in IR-paneli ne moremo doseči.

Rezultati Lenarčičevih meritev nad indijsko podcelino alarmantni
25. 04. 2023 10.47
Slovenski letalec in raziskovalec Matevž Lenarčič je v sklopu projekta GreenLight World Flight z raziskovalnim letalom v 20 dneh opravil meritve nad območjem 12 držav na Bližnjem vzhodu in indijski podcelini. Meritve na več kot 20.000 kilometrih poti so pokazale zaskrbljujoče slabo stanje ozračja, rezultati pa so alarmantni.

Na Iberskem polotoku ta teden prvi letošnji vročinski val, kaj pa pri nas?
24. 04. 2023 10.24
Na Iberskem polotoku se začenja prvi letošnji vročinski val, ki bo jugu Španije in Portugalske prinesel rekordno visoke temperature za konec aprila. Termometri bodo marsikje več dni zapored pokazali nad 35 stopinj, v četrtek in petek, ko bo vrhunec vročinskega vala, se bo lahko lokalno ogrelo celo do 40 stopinj Celzija. Medtem pri nas daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni na vidiku.

Naravne barve za lase Etnobotanika
24. 04. 2023 10.09
Naravne barve za lase so v zadnjem času postale zelo priljubljene, saj vsebujejo le naravne sestavine, ki ne poškodujejo las in lasišča ter so bolj prijazne do okolja. Poleg tega pa nam omogočajo, da spremenimo svoj videz na bolj naraven način.

Tako množičnih poginov krapov ne pomnijo že vsaj pol stoletja
22. 04. 2023 21.38
Celjsko ribiško družino skrbi velik pogin krapov v Šmartinskem jezeru. Skupaj jih je v zadnjih tednih poginilo že za več kot tono in pol. Že lani sta v spomladanskem času poginili dve toni krapov. Spomladanski pogini sicer niso neobičajni, a tako množičnih ne pomnijo vsaj 50 let, odkar skrbijo za populacijo rib v tem jezeru. Pogin je prizadel samice krapa, ki se v tem času drstijo, drugih rib pa ne.

'To bo največja poslovna transformacija v naših karierah'
22. 04. 2023 17.44
Kako spodbuditi vodilne v podjetjih in družbah, da bodo svoje poslovanje prilagodili podnebnim spremembam in zmanjšali svoj vpliv na okolje? Z namenom, da bi gospodarskim družbam pomagali pri izzivih t. i. zelenega prehoda, je v Sloveniji začela delovati pobuda Chapter Zero Slovenia. Pobuda poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Nataše Pirc Musar.

Slovenijo pretresla jamarska nesreča, Zavašnike rubež, svet pa sušni alarm
22. 04. 2023 17.05
Teden smo začeli s poročanjem o reševanju mlade jamarke, na katero je med spustom v globoko brezno padla skala in jo hudo poškodovala. Posest družine Zavašnik v Spodnjih Pirničah je obiskala Policija z dacarji, ki so zarubili premičnine. Jelovški gozdovi imajo novega risa Lukaša, ki bo poskušal nadaljevati uspešno 'delo' svojega predhodnika Zoisa. Tudi letos nekaterim delom Evrope grozi huda suša, nič kaj obetavno pa ni marsikje drugod po svetu. Z velikim praznovanjem se je končal muslimanski postni mesec ramazan, na južni polobli pa so uživali v opazovanju popolnega Sončevega mrka.

60.000 okuženih, 40 mrtvih: komarje obsevajo, da potomci ne bi preživeli
22. 04. 2023 11.41
Argentina se sooča z rekordnim izbruhom mrzlice denga, zaradi katere je umrlo več kot 40 ljudi, večinoma na severozahodu države pa se je okužilo že več kot 60.000 ljudi. Argentinsko ministrstvo za zdravje je ob tem sporočilo, da se je izbruh začel umirjati.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'
22. 04. 2023 08.05
Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona
20. 04. 2023 08.44
Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Letališki gasilci v sklopu vaje preizkusili ekološko peno za gašenje
19. 04. 2023 20.29
Na brniškem letališču je potekala vaja, v kateri so se urili naši in avstrijski letališki gasilci in preizkusili znanje za primer morebitne resnične nesreče. V sklopu vaje se je tako razlilo gorivo ter gorelo na motorju in podvozju letala Airbus A320. Gašenje požara je v takšnih primerih izjemno zahtevno, temperature so ob vžigu goriva na letališču zelo visoke, dosežejo tudi do 1600 stopinj Celzija. Letališki gasilci so tako v sklopu vaje preizkusili učinkovitost nove, ekološke pene za gašenje, ki bo po direktivi Evropske unije zaradi varovanja okolja obvezna pri gašenjih.

Kvalitetne letne pnevmatike pomenijo razliko med varno vožnjo in nezgodo
18. 04. 2023 09.12
Letne pnevmatike morajo nuditi varnost in zanesljivost na cesti v vseh razmerah. Čas za menjavo pnevmatik je tu, izberite letne pnevmatike najboljše kakovosti.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43
Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase
17. 04. 2023 06.00
"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Ministri G7 so s zavezali k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040
16. 04. 2023 15.08
Ministri skupine G7, pristojni za energetiko in okolje, so se na zasedanju na Japonskem zavezali k pospešitvi prizadevanj za postopno opuščanje uporabe premoga in drugih fosilnih goriv, vendar za to niso določili novih rokov, poročajo tuje tiskovne agencije. Zavezali so se tudi k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040.

Do kdaj nas bo spremljalo mokro in hladno vreme?
16. 04. 2023 11.59
Končujemo s tednom vremenske pestrosti, ki je v višje lege prinesel debelo snežno odejo, nižinam pa obilno deževje, ki je napolnilo struge vodotokov. Na žalost mnogih se vreme tudi v prihodnjih dneh ne bo veliko spremenilo. Tako moramo predvsem ob popoldnevih še vedno računati na vsaj kratkotrajne krajevne plohe in posamezne nevihte. Nekoliko več sončnih žarkov bomo verjetno deležni šele v drugi polovici tedna, ko bo tudi nekoliko topleje. A kljub temu daljšega obdobja s temperaturami nad 20 stopinj Celzija še ni na vidiku.

Sneg pobelil dele Slovenije
14. 04. 2023 08.06
V višje lege severne in severozahodne Slovenije se je vrnila zima. Na prelazu Predel med Slovenijo in Italijo je v manj kot 24 urah zapadlo 44 centimetrov snega. Meja sneženja se je ponekod spustila do nižin. Konec tedna bo vremensko nekoliko prijaznejši, čeprav povsem brez občasnih padavin v obliki krajevnih ploh in posameznih manjših neviht še ne bo šlo.

Meja sneženja se niža, nekatere kraje pobelile snežinke
13. 04. 2023 17.45
V višje lege severne in severozahodne Slovenije se je vrnila prava zima. Nad 1000 metri je ponekod že zapadlo več kot 30 centimetrov snega in še vedno močno sneži. Intenzivne padavine potiskajo mejo sneženja vse nižje.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje
12. 04. 2023 16.59
Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

V drugi polovici tedna obilnejše padavine, bo sneg pobelil tudi nižine?
11. 04. 2023 08.27
Čeprav se bo meteorološka pomlad v tem tednu že prevesila v drugo polovico, zima še ni rekla zadnje besede. V četrtek in petek bo namreč na vreme pri nas vplival ciklon s hladno fronto, ki nam bo prinesel obilnejše padavine in zelo nizko mejo sneženja. Razmeroma hladno vreme z občasnimi padavinami nas bo nato spremljalo tudi ob koncu tedna. V gorah bo lahko lokalno zapadlo kar meter snega, obilneje bo zasnežilo tudi višje ležeče alpske doline. Ob močnejših padavinah ni izključeno, da sneg ne pobeli tudi nekaterih nižje ležečih krajev.

Zaradi hladnega vremena papež izpustil križev pot
07. 04. 2023 17.34
Papež Frančišek, ki je bil minuli teden zaradi bronhitisa tri dni v bolnišnici, zaradi mraza ne bo vodil križevega pota v rimskem Koloseju, so sporočili iz Vatikana. To se je zgodilo prvič po letu 2013, ko je bil Frančišek imenovan za papeža.

V prihodnjih dneh bo vreme pisano kot velikonočni pirhi
07. 04. 2023 19.44
Med podaljšanim koncem tedna bo vreme tipično aprilsko, lahko bi rekli, da bo pisano kot velikonočni pirhi. Pričakujemo lahko veliko oblakov, a tudi nekaj sonca. Ker bo ozračje nestabilno, se bodo razvile kratkotrajne plohe in posamezne nevihte.

Nizke temperature ogrozile cvetoča sadna drevesa, škoda bo znana po tednu dni
06. 04. 2023 13.26
Minula noč je bila po večini države najhladnejša v tem tednu, s temperaturami pod lediščem. Najnižjo so po podatkih Arsa izmerili na Blokah, minus osem stopinj Celzija. Ponekod bi pozeba lahko ogrozila cvetoča sadna drevesa, so opozorili na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Škodo bodo sicer lahko ocenili po enem do dveh tednih.

Letošnji marec drugi najtoplejši v zgodovini
06. 04. 2023 12.32
Na Zemlji je bil minuli mesec izmerjen kot drugi najtoplejši marec v zgodovini. Tudi obseg morskega ledu na Antarktiki je bil drugi najmanjši marčni doslej, pokritost Arktike z morskim ledom pa je bila četrta najmanjša marčna, odkar se izvajajo te meritve, je sporočila agencija EU za satelitsko opazovanje Copernicus Climate Change Service.

'Srce parajoči' podatki: zaradi vojne delfinom v Črnem morju grozi izumrtje
06. 04. 2023 11.27
Vojna v Ukrajini ne terja le človeških žrtev. Vse bolj je zaradi spopadov grožen tudi živalski svet. Zaradi vojaških operacij, ki že več kot leto dni potekajo v v vodah Črnega morja, je poginilo več deset tisoč kitov in delfinov. Situacija je kritična, izpostavljajo raziskovalci, saj delfinom v regiji grozi izumrtje.

Po pozebi še sneg?
06. 04. 2023 08.28
Mirna in jasna noč je prinesla zelo nizke jutranje temperature in rastline so bile spet v ledenem primežu. V notranjskih in kočevskih mraziščih se je ohladilo do –8 stopinj Celzija, medtem ko je bila po nižinah vzhodne in osrednje Slovenije najnižja temperatura okoli –4 stopinje Celzija. V prihodnjih dneh lahko pričakujemo več oblačnosti, deležni pa bomo tudi nekaj malega padavin. Kljub temu da se bo najhladnejši zrak umaknil iznad naših krajev in ob jutrih ne bo več zmrzovalo, bo ostalo razmeroma hladno. Tako ni izključeno, da med velikonočnimi prazniki ob močnejših krajevnih plohah nekaj snežink ne zanese vse do nižin.

Zaradi ohladitve v noči na četrtek nevarnost pozebe
05. 04. 2023 21.29
Zaradi ohladitve bodo v četrtek zjutraj najnižje jutranje temperature od –8 do –1 stopinje Celzija. Možno je pričakovati povečano tveganje za morebitne poškodbe zaradi pozebe na kmetijskih rastlinah, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso).

Na nebu opazili sončni halo in sosonce
05. 04. 2023 17.59
V teh dneh lahko na nebu opazimo več zanimivih pojavov, med drugim tudi sončni halo in sosonce. Pojava nastaneta zaradi loma sončne svetlobe na lebdečih ledenih kristalčkih v tankih visokih cirusnih oblakih, nebo pa prekriva tanka oblačna koprena.

Hrvaško zajel močan veter, Sarajevo in Beograd pobelil sneg
04. 04. 2023 08.47
Močan veter povzroča težave po vsej Hrvaški. Najhuje je na Jadranu, kjer je zaradi vetra otežena vožnja iz Dalmacije v notranjost države in obratno, Paški most je zaprt za ves promet, prav tako del Jadranske magistrale. V Splitu so sunki vetra dosegli 150 kilometrov na uro. Državni hidrometeorološki zavod je zaradi sunkov burje izdal rdeče opozorilo za skoraj celotno obalo, vetrovno vreme pa pričakujejo tudi v drugih delih države. Prebivalci Sarajeva in Beograda pa so se prebudili v zasneženo jutro.

Kljub vetru se bodo temperature spustile pod ničlo, nevarnost pozebe
03. 04. 2023 17.06
Dosegla nas je že druga izrazitejša ohladitev v letošnji koledarski pomladi. Za občutno nižje temperature je poskrbel zrak, ki se je k nam spustil s polarnih predelov. Še posebej hladno je na vzhodu Slovenije. V Murski Soboti in Kočevju so sredi dneva izmerili le 6 stopinj Celzija. Je tudi zelo vetrovno, zato je moč občutiti še nekaj stopinj manj, kot kažejo termometri. Zaradi ohladitve je povečano tveganje za pozebo, še posebej v zatišnih legah, kjer bo slabša prevetrenost.