temperature

Prihaja 'ruska zima'? Nizke temperature, vrtoglave cene plina

17. 08. 2022 08.16

Moskva je od pričetka vojne v Ukrajini nezanesljiv dobavitelj plina za evropske države. Ruski energetski gigant Gazprom je dobavo plina zmanjšal ali v celoti ukinil v več evropskih državah, zdaj pa v podjetju svarijo, da bi se že tako vrtoglave cene lahko do zime dvignile še za 60 odstotkov. Evropska unija medtem v celoti želi prekiniti odvisnost od ruskega plina, države pa so v skrbeh, saj želijo še pred zimo napolniti podzemna skladišča plina. Kot možna rešiteljica se pojavlja Norveška, čeprav tudi tam že dosegajo svojo zmogljivost za izvoz.

Z magneti stopili korak bližje čistemu in skoraj neomejenemu viru energije

16. 08. 2022 09.18

Smo korak bližje čistemu in skoraj popolnoma neomejenemu viru energije. Znanstveniki na Univerzi v Delawareu so namreč odkrili način, kako nadzirati reakcije jedrske fuzije, ki bi v prihodnosti potencialno lahko napajala naš planet. Pri ustvarjanju jedrske fuzije na Zemlji so namreč začeli uporabljati magnete.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Na Primorskem verjetnost za nastanek močnih neviht z nalivi, sunki vetra in točo

15. 08. 2022 11.17

Čeprav je bil praznični ponedeljek večinoma sončen, je zvečer začela naraščati verjetnost za plohe in nevihte. Nevihte bodo predvidoma nastale nad severno Italijo in severnim Jadranom ter se pomikale proti Primorski. Del neviht se bo s Primorske ponoči lahko pomaknil v notranjost države.

Skrivnostni pogin rib: 'Reka Odra bo potrebovala leta, da si opomore'

14. 08. 2022 11.42

Vzdolž več sto kilometrov reke Odre se od konca prejšnjega meseca pojavlja na tisoče mrtvih rib. Domneva se, da je v vodo prišla strupena snov, čeprav testiranje rečne vode ni pokazalo konkretne snovi, ki bi to povzročila. Nemška vlada svari pred okoljsko katastrofo in ljudem priporoča, naj se reki izogibajo.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

V prihodnjih dneh se v naše kraje vrača vročina

13. 08. 2022 10.31

Po spremenljivi in sveži soboti bo v prihodnjih dneh vreme pri nas krojil jugozahodni veter, ki nam bo prinašal toplejši zrak. V večjem delu Slovenije bodo temperature od ponedeljka naprej spet presegale 30 stopinj, sredi tedna se bo živo srebro v najbolj vročih krajih na vzhodu države lahko dvignilo tudi nad 35 stopinj Celzija. Izrazitejša sprememba vremena, ki bi nam lahko po dolgem času prinesla večjo količino dežja, se nakazuje za drugo polovico tedna, a je ta napoved še zelo nezanesljiva.

Požar na jugozahodu Francije večinoma omejen, razmere ostajajo težavne

12. 08. 2022 11.36

Obsežni gozdni požar, ki je opustošil dele jugozahodne Francije, je večinoma omejen, a gasilce čaka še en "težek dan", so sporočile lokalne oblasti. Požar, ki se je v torek razplamtel v departmajih Gironde in Landes, v noči na petek ni napredoval, vendar pa gasilci zaradi neugodnih vremenskih razmer ostajajo oprezni.

Švicarski gorski prelaz bo do konca poletja izgubil vse ledenike

12. 08. 2022 08.33

Švicarski gorski prelaz bo prvič v stoletjih izgubil ves led v "nekaj tednih". Med ledenikoma Scex Rouge in Tsanfleuron nastaja gola skala, led pa se pospešeno tali, pred koncem poletja naj ga ne bi bilo več.

'Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec'

11. 08. 2022 12.18

89-letna Ida Svistunova zre skozi okno svojega razdejanega stanovanja v Slavjansku na vzhodu Ukrajine. Je ena izmed le štirih stanovalcev, ki so še ostali v njenem bloku sredi mesta, ki je pred začetkom konflikta nudilo dom več kot 100.000 ljudem. Zdaj jih je tam le še petina, srditi boji med ukrajinsko in rusko stranjo so infrastrukturo popolnoma uničili, prebivalci vodo lahko črpajo le iz vodnjakov. Toda kaj bo z njimi, ko bodo kmalu zmrznile še te cevi? "Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec," pravi.

V Kopru nov vročinski rekord, kaj nam prinašajo prihodnji dnevi?

10. 08. 2022 08.48

Če v zadnjih dneh v večjem delu Slovenije beležimo nekoliko znosnejše temperature, pa vročina še vedno vztraja na Primorskem. V Kopru je že 28. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz leta 2003, ko je v Črnomlju najdaljši vročinski val trajal 22 dni. Sončno in vroče vreme se bo na Primorskem še nadaljevalo in tudi drugod lahko po nekoliko bolj spremenljivem petku in soboti pričakujemo postopen dvig temperatur. Na praznični ponedeljek se bo živo srebro v najbolj vročih krajih približalo 35 stopinjam Celzija.

Turisti kljub strogi prepovedi 'veselo' plavajo v zaščitenih visokogorskih jezerih

09. 08. 2022 15.11

Obiskovalci v visokogorskih jezerih v Triglavskem narodnem parku plavajo kljub strogi prepovedi. Visokogorska jezera so zelo ranljivi ekosistemi, ob kopanju pa se z naših teles v obliki potu sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec slabšanja stanja jezer. Plavanje je tako z zakonom prepovedano, kršiteljem grozi do 3000 evrov globe. Iz TNP so potrdili, da so o dogodku obveščeni, a da zaradi omejenega števila nadzornikov ne zmorejo optimalno pokriti vseh območij, kjer so kršitve možne.

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah

09. 08. 2022 07.00

Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

V Kopru že 26. dan vročinskega vala, v Dubrovniku temperaturni obrat

08. 08. 2022 18.29

Če je vročina v večjem delu Slovenije popustila, pa še vedno vztraja na Primorskem. Padel je celo nov rekord, v Kopru je namreč že 26. dan vročinskega vala, s tem pa je presežen rekord iz najbolj vročega poletja 2003, ko so imeli v Črnomlju 22 vročih dni. Temperaturni rekordi padajo tudi na hrvaški obali. V Dubrovniku so to noč zabeležili zanimiv temperaturni obrat. Tam je namreč temperatura ponoči naraščala in celo presegla dnevne temperature. Če so čez dan zabeležili približno 30 stopinj oziroma kakšno stopinjo manj, so bile nočne temperature kar 34 stopinj Celzija.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah

08. 08. 2022 13.17

V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

To je vse, kar potrebujete za popoln večer doma

01. 08. 2022 06.00

Dolgi dnevi in prijetne temperature so naši najljubši elementi poletja, ki nam za preživljanje prostega časa ponuja številne možnosti. Če nismo v službi ali na dopustu, se lahko odpravimo na izlet v naravo, se preizkusimo v pohodništvu, ali pa se ohladimo v bližnjem jezeru. Ko pa bomo zvečer prijetno utrujeni, se nam bo najbolj prilegel sproščujoč večer v domači dnevni sobi. Popestrite si ga s spodnjimi predlogi in pozabili boste na zunanji svet!

Britansko plažo prekrilo na tisoče strupenih rakov

07. 08. 2022 19.41

Na tisoče strupenih rakov je preplavilo plaže v Cornwallu ter tam odvrglo svoje lupine, preden so se znova vrnili v morske globine. Takšni dogodki so zaradi naraščanja temperature morja vse pogostejši. Njihov ugriz je sicer strupen za druge živali, vendar neškodljiv za ljudi.

Vročinski val vse bolj verjeten, suši ni videti konca

07. 08. 2022 07.18

S prehodom oslabljene hladne fronte smo se od temperatur nad 30 stopinj v večjem delu Slovenije za nekaj časa poslovili. To pa ne velja za Primorsko, kjer se bo vroče poletno vreme nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Ker meteorološki izračuni prav nič ne kažejo, da bi nas v bližnji prihodnosti zajelo kakšno obilnejše deževje, se bo suša še stopnjevala. Zaradi velikega primanjkljaja padavin, ki nas pesti že več mesecev, listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Poleg tega pa nas bo po krajšem obdobju bolj znosnih temperatur sredi meseca najverjetneje zajel nov vročinski val, kar utegne stanje le še dodatno poslabšati.

Kje v Sloveniji se tudi najbolj vroče poletje spremeni v zimo?

06. 08. 2022 20.17

Poletna vročina še ni rekla zadnje besede in še bodo dnevi, ko se bomo vsi spraševali, kam pobegniti pred njo. Je pa kar nekaj krajev po Sloveniji, kamor vročina nima vstopa in vas bo tam celo zeblo. Kje na Gorenjskem so tudi v teh vročih dneh temperature pod ničlo, celo snega je dovolj za tek na smučeh?

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'

05. 08. 2022 17.55

V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov

05. 08. 2022 16.09

V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Po požaru na deponiji v Krškem: 'Viri pitne vode niso ogroženi'

05. 08. 2022 11.30

Po včerajšnjem požaru kosovnih odpadkov v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu so predstavniki podjetja pojasnili, da je zgorelo okrog 150 ton odpadkov, materialna škoda pri tem ni nastala. Po njihovih zagotovilih požar ni vplival na onesnaženje vodnih pitnih virov. V podjetju sklepajo, da se je iskra, ki je zanetila ogenj, vžgala samodejno, za kar so lahko med drugim krive visoke temperature. Gasilci so požar uspeli pogasiti, na požarišču ostaja požarna straža.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala

05. 08. 2022 09.17

Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Bohinjsko jezero se je julija ogrelo kot še nikoli do zdaj

04. 08. 2022 15.48

Bohinjsko jezero je kot ogledalo letošnjemu poletju. Po podatkih Agencije RS za okolje je bila srednja mesečna temperatura vode v jezeru julija 23,7 stopinje Celzija. Jezero se je tako ob zelo majhnem dotoku vode iz zaledja ogrelo kot še nikoli v času dolgoletnih meritev.

V policijskem skladišču streliva več eksplozij, ogenj zajel gozd

04. 08. 2022 10.35

V gozdu Grunewald na zahodu Berlina je izbruhnil obsežen požar, potem ko je v policijskem skladišču streliva odjeknilo več eksplozij, zaradi katerih se gasilci sprva niso smeli približati požaru.

Letošnji julij drugi najtoplejši po letu 1961, rekorde izmerili na 20 postajah

03. 08. 2022 17.16

Suše, poplave, silovite nevihte, nadpovprečno visoke temperature ... Skratka, vremenski ekstremi postajajo stalnica našega planeta. Skrajnim številkam, povezanim z vremenom, se v Sloveniji nismo izognili niti julija, ko so vremenoslovci izmerili, da sta bila tako julij kot junij najbolj vroča v zgodovini merjenj pri nas. Kakšen je bil torej letošnji julij pod črto? Arso je povzel bistvo: nadpovprečno topel – odklon temperature zraka od povprečja je znašal 2,5 stopinje Celzija –, podpovprečno namočen in nadpovprečno osončen.

Nižja potrošnja: klima na najmanj 27, ogrevanje na le 19 stopinj Celzija

02. 08. 2022 09.54

Španska vlada je sprejela niz nujnih ukrepov, katerih namen je zmanjšati potrošnjo energije ob zaostrujoči se energetski krizi v Evropi, ki jo je še poglobila ruska invazija na Ukrajino. V skladu z novimi ukrepi bodo tako med drugim regulirane najvišje in najnižje temperature v javnih prostorih.

'Panathinaikosu zgodovine ne more vzeti nihče!'

02. 08. 2022 06.00

Pet dni je minilo, odkar je Andraž Šporar postal član Panathinaikosa. Grki so lizbonskemu Sportingu zanj plačali tri milijone evrov, Ljubljančan pa bo v zelenem dresu igral naslednje štiri sezone. "Panathinaikos je ogromen klub, v preteklih letih je imel kar nekaj težav, a bogate zgodovine mu nihče ne more vzeti. Upam, da ga vrnemo, kamor spada," je uvodoma povedal Šporar.

V Kaliforniji zgorelo že 21.000 hektarjev gozda, umrli dve osebi

01. 08. 2022 08.14

Na skrajnem severu Kalifornije divja silovit požar, ki je povsem izven nadzora gasilcev, so v nedeljo sporočile reševalne službe. Gre za največji letošnji požar v tej ameriški zvezni državi, kjer vladajo sušne razmere. Požar je terjal tudi prve smrtne žrtve. Ob močnem vetru in napovedanih nevihtah z udari strel odgovorni svarijo pred možnostjo novih požarov, poročajo tuje agencije.

Nizek pretok rek lahko vodi v pogine ribjih vrst: 'Stanje je kritično'

01. 08. 2022 16.36

Suša, ki traja že več mesecev, vpliva tudi na rečne in potočne struge, ki postajajo vse bolj suhe. "Stanje v slovenskih vodah je kritično," opozarjajo na Ribiški zvezi Slovenije. Nizek pretok v povezavi s konstantno visoko temperaturo pomeni pregrevanje vode, zmanjšanje vsebnosti kisika v vodi, kar lahko vodi v pogine določenih ribjih vrst – v prvi vrsti salmonidne vrste, kot so postrv, lipan in sulec, kasneje sledijo tudi krapovske vrste.