temu

Denar nemških turistov

02. 03. 1999 07.45

Nemški turisti naj bi letos za potovanja v tujino porabili približno 85 milijard mark, kar je za dobre štiri odstotke več kot lani, ocenjujejo strokovnjaki. Po mnenju predsednika Nemškega združenja turističnih agencij Gerda Hesselmanna bodo k temu prispevale tudi izredno nizke cene letalskih vozovnic na srednjih in dolgih progah, ki jih bodo v letošnjem poletju ponudile letalske družbe. Hesselman je še poudaril, da se nemški turisti vse raje odločajo tudi za počitnikovanje doma. Sicer pa turistični delavci z zanimanjem pričakujejo Mednarodno turistično borzo v Berlinu, ki bo vrata odprla v soboto. Svojo turistično ponudbo bo v Berlinu predstavila tudi Slovenija.

Sporazum o liberalizaciji finančnih storitev začne veljati v ponedeljek

01. 03. 1999 07.43

Sporazum Svetovne gospodarske organizacije (WTO) o liberalizaciji finančnih storitev bo začel veljati v ponedeljek, kljub temu da sporazuma še niso ratificirali v 18 od skupno 70 državah. 18 držav ima še možnost, da to stori do 15. junija. Sporazum, ki so ga sprejeli leta 1997, obvezuje države podpisnice, da odprejo svoja tržišča za tuje ponudnike s področja bančnih, zavarovalniških in delniških uslug.

Januarja nižja proizvodnja v slovenskem elektrogospodarstvu

27. 02. 1999 09.50

Hidroelektrarne na Dravi, Savi in Soči so januarja zabeležile precej slabše proizvodne rezultate kot v enakem lanskem mesecu, nižja od lanske pa je bila tudi proizvodnja v termoelektrarnah, so zapisali v glasilu slovenskega elektrogospodarstva Naš stik.

Trgovanje na tokijski borzi minilo v znamenju padcev delnic

26. 02. 1999 10.04

Nihanja na tokijski borzi so bila danes negativno usmerjena. Glavni indeks je že dopoldne padel za 22,38 točke oz. 0,15 odstotka na 14.448,22 točke. Do konca trgovanja se je padec še povečal, tako da je Nikkei teden sklenil na 14.367,54 točke, kar je 102,91 točke oz. 0,71 odstotka nižje kot včeraj.

Varnostni svet ZN ni izglasoval podaljšanja mandata

26. 02. 1999 09.17

Varnostni svet ZN včeraj ni izglasoval podaljšanja mandata Preventivnim silam ZN v Makedoniji (UNPREDEP), ker je proti temu glasovala Kitajska. Za podaljšanje mandata do 31. avgusta v skladu s priporočili generalnega sekretarja Kofija Annana je glasovalo 13 članic VS, Kitajska je bila proti, Rusija pa se je vzdržala. Pri izdelavi osnutka neuspešne resolucije je sodelovala tudi Slovenija. Kitajski veleposlanik pri ZN Qin Huasun je kot razlog za vložitev veta navedel, da se je položaj v Makedoniji stabiliziral in zato ni več potrebe po trošenju denarja ZN za vzdrževanje tamkajšnje misije. Kitajska poteza je sprožila val obžalovanj in kritik drugih članic VS, med njimi tudi Slovenije, kanadski veleposlanik Robert Fowler pa je Kitajsko kar naravnost obtožil neupravičene vložitve veta zaradi dvostranskih problemov. Kitajska to sicer zanika, vendar večina meni, da je vložila veto, ker je Makedonija priznala Tajvan.

Drnovšek: Koalicija stabilna v svoji nestabilnosti

25. 02. 1999 18.14

Koalicija spet deluje dokaj normalno in učinkovito, tako vlada kot koalicija se stabilizirata in rešujeta vse tekoče naloge, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Drnovšek in dodal, ''da koalicija na nek način postaja stabilna v svoji nestabilnosti''.

Američani jemljejo stimulatorje, Evropejci pa pomirjevala

25. 02. 1999 08.24

Evropejci so največji porabniki pomirjeval na svetu, Američani pa pokupijo največ sredstev za povečevanje sposobnosti koncentracije, kažejo podatki mednarodne organizacije za nadzor nad opojnimi substancami. Organizacija se zavzema za oblikovanje strogih kriterijev za uporabo ''legalnih drog''. Omenjena organizacija, ki takšna poročila objavlja vsako leto, je v lanskem poročilu opozorila na povečanje uporabe tablet za hujšanje, letos pa so tarča napadov sredstva za zdravljenje živčnosti in nesposobnosti koncentracije. Zdravljenje s temi sredstvi je v 50 državah naraslo kar za 100 odstotkov, samo v ZDA pa porabijo 85 odstotkov vseh takšnih zdravil v svetu. Strokovnjaki organizacije se ne strinjajo s trditvijo, da je mogoče težave, povezane s sposobnostjo koncentracije, ugotoviti že pri enoletnih otrocih, zato so države ''zaprosili, naj se borijo proti zlonamernemu diagnosticiranju in zmanjšajo čezmerno porabo metilfenidata, ki ga v glavnem predpisujejo osnovnošolcem, pa tudi drugim otrokom in odraslim''. ''Če dajemo mladim zdravila zato, da bi jim pomagali pri premagovanju čustvenih težav, izboljševanju učnega uspeha in pri uresničitvi njihovih sanj, kako lahko potem od njih pričakujemo, da kasneje ne bodo posegli po mamilih,'' se sprašuje predsednik organizacije Hamid Ghodse. Zaradi ''hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije'' se zdravi od 30 do 40 odstotkov otrok. V ZDA vsak dan porabijo 330 milijonov tablet za zdravljenje tega sindroma, medtem ko v drugih državah po svetu v enem dnevu porabijo 65 milijonov tovrstnih tablet. V Evropi je zaskrbljujoča zlasti povečana poraba pomirjeval, saj naj bi v nekaterih evropskih državah takšna zdravila jemalo kar 10 odstotkov prebivalstva, največji porabniki pa so ljudje, stari nad 65 let. Kljub temu da ne trpijo zaradi stresa na delovnem mestu, jih jemljejo, da bi laže prebrodili osamljenost in spremembe, ki ogrožajo njihov vsakdan. Vsa ta zdravila so nevarna, saj lahko povzročijo odvisnost.

Ciba Specialty Chemicals lani zabeležila 35-odstoten padec dobička

25. 02. 1999 08.15

Ciba Specialty Chemicals je lani zabeležila 35-odstoten padec dobička. Objavi padca pa je takoj po odprtju zueriške borze sledil petodstoten padec delnic. Dobiček družbe je lani padel na 254 milijonov dolarjev, kljub temu da je prodaja s 5,39 milijarde dolarjev leta 1997 lani zrasla na 5,8 milijarde dolarjev. Kot so povedali predstavniki družbe, pa je ob koncu leta v slogu gibanj v celotni industriji tudi prodaja Cibe občutno padla.

Bure spet v NHL

25. 02. 1999 07.36

Po osmih tednih odsotnosti Panterji iz Floride ob povratku ruskega zvezdnika Pavla Bureja v severnoameriški hokejski ligi NHL spet meljejo svoje nasprotnike.

Placido Domingo ostaja v washingtonski operi

24. 02. 1999 18.33

Španski tenorist Placido Domingo bo do leta 2003 ostal umetniški direktor washingtonske opere. Na včerajšnji predstavitvi programa za sezono 1999/2000 je Domingo povedal, da bo operi ostal zvest še dve leti kljub številnim mednarodnim obveznostim in kljub temu, da je obenem tudi umetniški vodja opere v Los Angelesu. Prihodnja sezona bo v Washingtonu v znamenju Giuseppeja Verdija. Leta 2001 bo namreč preteklo sto let od njegove smrti. Na programu bosta Rigoletto in Othello, poleg tega pa še Massenetov Cid, ki so ga v ZDA zadnjič uprizorili leta 1902, Puccinijeva Tosca, Bellinijevi Puritanci, Haendeljev Julij Cezar in Susannah Američana Carlylea Floyda. Domingo bo pel v naslovni vlogi Cida in dirigiral Othella.

Termo uspešno v letu 1998

24. 02. 1999 17.28

Škofjeloški proizvajalec termičnih izolacij Termo je lani uspešno posloval, saj je ob prometu v višini 6,7 milijarde tolarjev ustvaril 381 milijonov tolarjev čistega dobička. Letos nameravajo poslovne rezultate še izboljšati, k temu pa naj bi pripomogel nedavno pridobljeni certifikat za proizvodnjo biorazgradljive kamene volne.

Manj krvi - daljše življenje za nekatere bolnike

24. 02. 1999 07.09

Redkejša transfuzija krvi lahko nekaterim hudo bolnim izboljša izglede za preživetje, so ugotovili kanadski znanstveniki, ki so raziskovali običajne prakse dodajanja rdečih krvničk hudim bolnikom že, ko se pokažejo prvi znaki slabokrvnosti. Ugotovili pa so tudi, da s čakanjem na hujšo anemijo lahko bolnikom rešijo življenje. V časopisu New England Journal of Medicine so znanstveniki, ki jih je vodil dr. Paul C. Herbert z univerze v Ottawi, zapisali da še ne vedo, zakaj je temu tako. Vendar pa so druge raziskave pokazale, da transfuzija redečih krvnih telesc lahko oslabi imunski sistem in povzroči težave cirkulacije krvi v kapilarah. Ugotovitve študije ne veljajo za bolnike, ki krvavijo, in za tiste, ki so preživeli srčno kap, niti za paciente, ki imajo kardiovaskularne bolezni ali emfizem.

Recesija zajela tudi Južno Afriko

23. 02. 1999 10.08

Po zadnjih statističnih podatkih o gospodarskih pokazateljih je Južnoafriška Republika po šestih letih znova zapadla v recesijo. Bruto domači proizvod države je v zadnjem četrtletju lanskega padel za povprečno letno stopnjo 0,3 odstotka, v tretjem četrtletju pa se je rast zmanjšala za letno stopnjo 2,8 odstotka. Ti podatki govorijo da gre dejansko za recesijo, kar se zgodi v primeru, če se gospodarska rast dve četrtletji zapovrstjo zmanjšuje.

Britanski teden mode

23. 02. 1999 08.04

Londonski teden se začenja v velikem slogu - z obveznim bliščem in velikimi imeni. V naslednjih šestih dneh bodo britanski modni oblikovalci svoje ekstravagante in provokativne stvaritve predstavili več tisoč kupcem in stotinam novinarjev.

Stepania kar 13 minut na parketu

21. 02. 1999 10.44

Košarkarji Seattla so v srečanju NBA lige doživeli visok poraz na gostovanju v Salt Lake Cityju, kjer jih je domači Utah odpravil s 110:80. Za slovenske ljubitelje košarke pa je tekma kljub temu zanimiva, saj je trener Seattla Paul Westphal nekdanjemu igralcu Uniona Olimpije Vladimirju Stepanii namenil kar 13 minut igre. Ta je v tem času popravil kar nekaj osebnih rekordov v NBA, saj je dosegel šest točk, vknjižil pa je tudi tri blokade in asistenco.

McDonald's upočasnjuje širitev v Rusiji

21. 02. 1999 08.08

Prehrambeni velikan McDonald's se je odločil, da bo upočasnil odpiranje novih restavracij v Rusiji zaradi devalvacije rublja.

V Celju - tudi z gripo - optimistični

20. 02. 1999 15.07

Medtem ko se polfinale evropske rokometne lige prvakov vse bolj približuje (sobota, 27. februarja/18. uri), pa imajo v celjskem taboru na voljo iz dneva v dan manj igralcev in strokovnega vodstva, saj jih je na pripravah v Portorožu v posteljo prisilno spravila gripa. Kljub temu pričakujejo začetek priprav za srečanje s špansko Barcelono že v ponedeljek.

Pogajanja v Rambouilletu se nadaljujejo

20. 02. 1999 13.48

Mirovna pogajanja za Kosovo se na gradu Rambouillet nadaljujejo kljub temu, da je ob 12. uri potekel rok za dosego dogovora, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Pogajanja o Kosovu so ''sredi niča'', meni Petritsch; sestreljen srbski helikopter

19. 02. 1999 17.19

Mirovna pogajanja o Kosovu na dvorcu Rambouilet so manj kot 24 ur pred iztekom roka za sklenitev mirovnega sporazuma ''sredi niča'', je danes izjavil posrednik Evropske unije na pogajanjih Wolfgang Petritsch. Menil je tudi, da je mogoče vse, da pa obstaja zelo resna možnost neuspeha pogajanj. Petritsch je še dodal, da so storili vse, kar je bilo mogoče, in da so zelo blizu dobri rešitvi, da pa je kljub temu možno, da do pozitivnega rezultata ne bo prišlo.

Po zmago in razliko v zadetkih

19. 02. 1999 17.13

Po porazu v uvodu kvalifikacij za svetovno prvesntvo na Norveškem so se v slovenskem ženskem rokometnem taboru že osredotočili na sobotno povratno tekmo proti Portugalski v Ljubljani (18.00).

Slovenija, Svet Evrope in pribežniki s Kosova

18. 02. 1999 19.41

Na mejah Republike Slovenije je vsak dan nekaj več pribežnikov s Kosova, ki po ilegalnem prehodu meje iščejo zatočišče v naši državi. Naša država je do sedaj le trem prosilcem odobrila status begunca po Ženevski konvenciji, ki jo je leta 1950 sprejela OZN, kljub temu, da Visoki komisariat za begunce, ki je specializirana organizacija OZN, nenehno poziva vse evropske vlade naj zagotovijo določen humanitarni status osebam z vojnih področij. Številne mednarodne organizacije, med njimi tudi Svet Evrope, opozarjajo na potrebo po globalni zaščiti prebivalstva, ki beži pred vojnami, Slovenija kot pridružena članica Sveta Evrope pa sprejema tudi tovrstne obveznosti.

V Iranu zdravniki odstranili orjaški tumor

18. 02. 1999 08.25

Zdravniki so neki ženski na severovzhodu Irana iz trebušne votline odstranili ogromen tumor, ki je tehtal kar 7,5 kilograma, je poročala iranska agencija IRNA.

Frlec in Granić brez dokončnega dogovora

17. 02. 1999 21.16

sprejel tudi premier Janez Drnovšek. Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granič, sta po srečanju o odprtih vprašanjih v meddržavnih odnosih povedala, da ostaja najjužnejši del kopenske meje ob izlivu Dragonje v morje še vedno problematičen, sicer pa imata ministra že izdelan predlog poteka preostalega dela kopenske meje, vključno z mejo na Muri, ki ga bosta predložila vladama v Ljubljani in Zagrebu. Kljub temu da sta oba dela mešane diplomatske komisije za meje pripravila zelo tehtno gradivo za pogovore, bo potrebno še nadaljnje delo ekspertnih in delovnih skupin, nato pa naj bi se ministra ponovno sestala.

Dr. Filibert Benedetič - novi predsednik SSG Trst

17. 02. 1999 15.51

Na zasedanju skupščine Slovenskega stalnega gledališča (SSG) Trst v tamkajšnjem Kulturnem domu so po uvodnem poročilu predsednika dr. Rafka Dolharja člani razpravljali o minuli in sedanji gledališki sezoni. Z olajšanjem so ugotovili, da je uprava uspela sezono 1998/1999 izpeljati brez primanjkljaja, temu pa se zaradi obnovitvenih del v matični hiši letos ne bo mogoče izogniti. Predstavniki javnih ustanov so nato razpravljali o kandidatih za novi upravni svet in za novega predsednika SSG izvolili dr. Filiberta Benedetiča. Za člane so bili izvoljeni Marij Čuk, Igor Gabrovec, Igor Komel, Maja Lapornik, Zora Tavčar in Livij Valenčič.

Bandelj: Naslednika čakajo kadrovske poteze

17. 02. 1999 15.08

''Interpelacija je normalen način ugotavljanja odgovornosti v parlamentarni demokraciji. Je popolnoma legalno in legitimno sredstvo parlamentarne opozicije. Ta ga je izkoristila in tudi uspela. Mislim, da bi težko ob temu karkoli dodajal,'' je dejal Mirko Bandelj.

Hewlett-Packard nad pričakovanji

17. 02. 1999 09.04

Tretji največji proizvajalec računalnikov na svetu, podjetje Hewlett-Packard, je v prvem četrtletju fiskalnega leta dosegel večji dobiček od pričakovanega. Kljub temu, da je bila prodaja manjša od pričakovane pri podjetju sklepajo, da je k porastu dobička prispevalo zmanjševanje stroškov proizvodnje. Prvo fiskalno četrtletje se je za Hewlett-Packard končalo 31. januarja z 960 milijoni dolarjev prihodka. V istem obdobju lani je podjetje zaslužilo 929 milijonov dolarjev.

Rekordna prodaja operacijskega sistema Windows 98

16. 02. 1999 14.36

Podjetje Microsoft je v sezoni praznikov ob koncu leta samo v Severni Ameriki prodalo skoraj tri milijone licenc operacijskega sistema Microsft Windows 98, kar je najboljša prodaja tega operacijskega sistema v tem obdobju doslej. Skupaj pa je bilo od izida Windows 98 junija lani prodanih že 25 milijonov licenc, so sporočili iz Microsofta.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh

16. 02. 1999 10.47

Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Šrilanški sužnji 75.000 funtov odškodnine

14. 02. 1999 09.31

Londonsko sodišče je dosodilo 75.000 funtov (109.200 evrov) odškodnine in obresti 33-letni Šrilančanki, ker je morala delati kot sužnja pri kuvajtski družini. Sunrethra Jayasekera je pred osmimi leti padla s tretjega nadstopja, ko je skušala pobegniti iz londonskega stanovanja, kjer je bila 37 dni zaprta in je služila družini. Zaradi zdrobljenega gležnja danes šepa. Mlada ženska je pobegnila v Veliko Britanijo pred državljansko vojno v Šri Lanki, potem ko so ubili več njenih sorodnikov. Pričakovala je, da ji bo zasebna kuvajtska agencija za zaposlovanje našla službo. Namesto tega pa jo je družina zaprla v svoje stanovanje in prisilila, da je ob grožnjah in udarcih garala po 20 ur na dan. Jedla je ostanke za otroki in spala na tleh. Po besedah predsednika sodišča so z njo ravnali ''kot s sužnjo''. Kljub temu so bili njeni ''delodajalci'' obsojeni le zaradi ''oviranja svobode s telesnimi in duševnimi posledicami'' iz nemarnosti. Družina s sužnjelastniškimi navadami se je iz Velike Britanije že preselila v Kuvajt.

Elektrika - razmere občutno boljše, vzdrževalci odpravljajo še zadnje okvare

13. 02. 1999 14.10

Razmere na področju oskrbe z električno energijo po Sloveniji so občutno boljše kot v minulih dveh dneh, kljub temu pa so območja, kjer elektrike še vedno nimajo.